dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Podłoga z desek na strychu a obciążenie konstrukcji dachu...

    Witam!

    Przymierzam się do wykończenia poddasza. Wykańczam swój dom w którym mam piwnicę, parter, piętro i strych. Strych chcę przygotować jako użytkowy choć w planie miał być poprostu strychem. Poprzedni właściciel domu zamierzał wykończyć wszystko w drewnie (jest zostawiony materiał) więc i ja tak chcę zrobić. Na strychu są belki stropowe pomiędzy którymi są odległości 100-68-60-64-68 cm. I stąd moje pytania:
    1. Czy na te belki stropowe mogę położyć deski o grubości ok 2,5 cm? Mam deski ok 3 cm ale po obróbce pewnie będa cieńsze (apropo to nie mogę znaleźć stolarza który by mi obrobił deski 8( bo wszyscy mówią że sie nie opłaca).
    2. Jakiej długości mają być deski. Materiał jest dł. ok 3,9m ale ja chce je pociąć na długości ok 2m aby lepiej się układało. Czy lepiej zostawić dłuższe.
    3. Pod deski chcę położyć wełnę jako ocieplenie ale nie wiem czy dawać jakąś izolację.
    4. Od spodu na suficie piętra nizej mam już poprzybijane deski ale surowe Na nich można ułożyćwełnę tylko nie wiem czy ich nie zdjąć i nie zrobić na stelarzu sufitu podwieszanego i na nim układać wełnę. Poprostu obawiam się czy na belka ch nie będzie za dużego obciązenia czyli deski podłogowe na strychu, wełna, deski surowe jako podłoże dla wełny i pod tym jeszcze wiszący sufit z G-K.

    Prosze o podpowiedzi w tej sprawie. Poniżej zamieszczam kilka zdjeć jak to wygląda u mnie w praktyce.




  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: Podłoga z desek na strychu a obciążenie konstrukcji dach

    Cytat Napisał mkzibi
    Witam!

    Przymierzam się do wykończenia poddasza. Wykańczam swój dom w którym mam piwnicę, parter, piętro i strych. Strych chcę przygotować jako użytkowy choć w planie miał być poprostu strychem. Poprzedni właściciel domu zamierzał wykończyć wszystko w drewnie (jest zostawiony materiał) więc i ja tak chcę zrobić. Na strychu są belki stropowe pomiędzy którymi są odległości 100-68-60-64-68 cm. I stąd moje pytania:
    1. Czy na te belki stropowe mogę położyć deski o grubości ok 2,5 cm? Mam deski ok 3 cm ale po obróbce pewnie będa cieńsze (apropo to nie mogę znaleźć stolarza który by mi obrobił deski 8( bo wszyscy mówią że sie nie opłaca).
    2. Jakiej długości mają być deski. Materiał jest dł. ok 3,9m ale ja chce je pociąć na długości ok 2m aby lepiej się układało. Czy lepiej zostawić dłuższe.
    3. Pod deski chcę położyć wełnę jako ocieplenie ale nie wiem czy dawać jakąś izolację.
    4. Od spodu na suficie piętra nizej mam już poprzybijane deski ale surowe Na nich można ułożyćwełnę tylko nie wiem czy ich nie zdjąć i nie zrobić na stelarzu sufitu podwieszanego i na nim układać wełnę. Poprostu obawiam się czy na belka ch nie będzie za dużego obciązenia czyli deski podłogowe na strychu, wełna, deski surowe jako podłoże dla wełny i pod tym jeszcze wiszący sufit z G-K.

    Prosze o podpowiedzi w tej sprawie. Poniżej zamieszczam kilka zdjeć jak to wygląda u mnie w praktyce.



    Moje odczucia są takie:
    - deska 2,5cm na strych użytkowy jest chyba za cienka dla twojego rozstawu belek. jeśli już to OSB 25mm byłoby lepsze.
    - nic nie piszesz o wymiarach belek, ale dodatkowe obciążenie od desek pod nimi (prócz stelaża z płytami) to niewiele jak dla stropu obciążonego meblami i inn. Stelaż zrób na deskach.
    - końcówki desek chcesz opierać na belkach, czyli cięcie ich przed wymierzeniem nie ma sensu, a poza tym lepiej niech będą jak najdłuższe i opierają się o 4 belki zamiast 3.
    - wełna to też izolacja . Folię daj nad łazienką i ewentualnie kuchnią. Wełnę daj granulowaną - lepiej będzie dolegała, lepiej wyciszy, szybciej ułożysz i jest tańsza

    Najważniejsza sprawa - czy belki są odpowiedznie do planowego obciążenia.

  3. #3

    Domyślnie

    Po pierwsze wymiary belek - szukaj kogoś kto wiarygodnie stwierdzi że wytrzymają. Calówki to trochę za mało (max rozstaw legarów to powiedzmy 50 cm) nawet jeśli będą łączone na pióro; mam tymczasową podłogę z calówek na strychy - strach chodzić - docelowa będzie z póltorówek (4cm). Folia paroizolacyjna powinna być jeśli jest to przegroda zewnętrzna (czyli na stropie nieogrzewanym). Ocieplenie - wełna, keramzyt, perlit - wybierz co cieplejsze albo tańsze; sypkie łatwiej zrobić skoro masz dechy pod spodem. Deski przybijasz/przykręcasz - dopiero potem rysujesz linię po legarze i równo przycinasz (jeśli legary są cienkie warto dobić dodatkową deskę poszerzającą)

  4. #4

    Domyślnie


    Mam podloge na strychu z desek calowek, pozostalych z szalunkow stropu. Rozstaw jetek ok 80cm. Nic sie nie ugina. Nie widze sensu dawac grubszych desek, chyba ze zamiarujesz tam mieszkac. 4cm deski na podloge? Ciezarowka tam chcesz wjezdzac?

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kobdik

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Kraków
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał bst Zobacz post

    Mam podloge na strychu z desek calowek, pozostalych z szalunkow stropu. Rozstaw jetek ok 80cm. Nic sie nie ugina. Nie widze sensu dawac grubszych desek, chyba ze zamiarujesz tam mieszkac. 4cm deski na podloge? Ciezarowka tam chcesz wjezdzac?
    W tym samym temacie. Widzę, że wszyscy generalnie deski poszalunkowe biorą do tego celu, ale kumpel paranoik podrzucił mi taką wątpliwość: KORNIKI
    Normalnie chciałem zabrać się do roboty, przybić deski i zapomnieć. Teraz zaczynam się wahać - jeśli korniki, to trzeba by je jakąś chemią pociągnąć. Z kolei jeśli chemia, to może dokładniej je sczyścić żeby lepiej wniknęła (teraz są tylko odgwożdżone i z grubsza odrapane z resztek betonu). Ktoś się tym przejmował czy tylko ja panikuję?

    Aha, chcę je przybijać (po ekipie zostało mi +10kg gwoździ) a czytam że większość mocuje na wkręty.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał bst

    Mam podloge na strychu z desek calowek, pozostalych z szalunkow stropu. Rozstaw jetek ok 80cm. Nic sie nie ugina. Nie widze sensu dawac grubszych desek, chyba ze zamiarujesz tam mieszkac. 4cm deski na podloge? Ciezarowka tam chcesz wjezdzac?
    A autor pisał o maksymalnym rozstawie 100cm. Wg mnie to spora różnica. Inna sprawa to kwestia nie czy się ugina, ale ile przy jakim obciązeniu. A może autor watku ma domownika o posturze słusznej?
    No i jak napisał ma zamiar zmienić strych na użytkowy.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmor

    A autor pisał o maksymalnym rozstawie 100cm. Wg mnie to spora różnica. Inna sprawa to kwestia nie czy się ugina, ale ile przy jakim obciązeniu. A może autor watku ma domownika o posturze słusznej?
    No i jak napisał ma zamiar zmienić strych na użytkowy.
    Faktycznie to tylko jeden rozstaw jest 100 a reszta ok 60 cm. Raczej bede sporadycznie użytkował to poddasze i nie mam zamiarau tam miszkać bez przerwy.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkzibi
    Cytat Napisał zbigmor

    A autor pisał o maksymalnym rozstawie 100cm. Wg mnie to spora różnica. Inna sprawa to kwestia nie czy się ugina, ale ile przy jakim obciązeniu. A może autor watku ma domownika o posturze słusznej?
    No i jak napisał ma zamiar zmienić strych na użytkowy.
    Faktycznie to tylko jeden rozstaw jest 100 a reszta ok 60 cm. Raczej bede sporadycznie użytkował to poddasze i nie mam zamiarau tam miszkać bez przerwy.
    No to zmienia postać rzeczy. Zaczni robić tym co masz i sprawdź sztywność, ale raczej powinno być dobrze.

  9. #9

    Domyślnie

    Mam 'blaty' na rusztowania warszawskie z deski calowej. A tam jest ponad metr odstepu. Troche sie ugina ale bez tragedii.
    Ja bym dawal calowe, ostatecznie dobij po srodku jeszcze jedna listwe aby deski w polowie odleglosci pomiedzy jetkami pracowaly wspolnie.

  10. #10

    Domyślnie

    Jak deski będą klawiszować zawsze można na wierzch dać najcieńszą płytę OSB, usztywni że hej.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał artureski
    Po pierwsze wymiary belek - szukaj kogoś kto wiarygodnie stwierdzi że wytrzymają. Calówki to trochę za mało (max rozstaw legarów to powiedzmy 50 cm) nawet jeśli będą łączone na pióro; mam tymczasową podłogę z calówek na strychy - strach chodzić - docelowa będzie z póltorówek (4cm). Folia paroizolacyjna powinna być jeśli jest to przegroda zewnętrzna (czyli na stropie nieogrzewanym). Ocieplenie - wełna, keramzyt, perlit - wybierz co cieplejsze albo tańsze; sypkie łatwiej zrobić skoro masz dechy pod spodem. Deski przybijasz/przykręcasz - dopiero potem rysujesz linię po legarze i równo przycinasz (jeśli legary są cienkie warto dobić dodatkową deskę poszerzającą)
    Wymiary belek to 17,5 x 5 cm. Ale przyglądałem się tej konstukcji i okazuje się że jest ona bardziej złożona. Jest 6 belek o wymiarach jak podałem wyżej. Belki opierają się na murze budynku i pośrodku na dwóch belkach w postaci deuteowników o wymiarze ok 25 cm. Tak więc same belki nie iszą w powitrzu tylko na murłacie ale pośrodku mają podparcie. Długość belek to ok. 6 m.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie Re: Podłoga z desek na strychu a obciążenie konstrukcji dach

    Cytat Napisał mkzibi
    Strych chcę przygotować jako użytkowy choć w planie miał być poprostu strychem.
    Czy strych ten będziesz ocieplał? Jakie masz warstwy na połaciach dachu?

  13. #13

    Domyślnie Re: Podłoga z desek na strychu a obciążenie konstrukcji dach

    Cytat Napisał Wojciech Nitka
    Cytat Napisał mkzibi
    Strych chcę przygotować jako użytkowy choć w planie miał być poprostu strychem.
    Czy strych ten będziesz ocieplał? Jakie masz warstwy na połaciach dachu?
    Tak strych ten jest ocieplony. Chodzi mi jeszcze o dodatkowe ocieplenie i wygłuszenie pomiędzy strychem a pokojami pod strychem.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Waldek78
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Wlkp
    Posty
    210

    Domyślnie

    właśnie nie tak dawno robiłem nową podłogę na poddaszu, rozstaw belek miałem +/- 80 cm i zrobiłem tak...
    zakupiłem łaty (4x6cm) i na belkach biłem je co 40 cm (poprzecznie), na to wrzuciłem płytę OSB grubości 2,5cm i jest naprawdę sztywno, później na to wrzucę panele i to tez cuś usztywni

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał Waldek78
    właśnie nie tak dawno robiłem nową podłogę na poddaszu, rozstaw belek miałem +/- 80 cm i zrobiłem tak...
    zakupiłem łaty (4x6cm) i na belkach biłem je co 40 cm (poprzecznie), na to wrzuciłem płytę OSB grubości 2,5cm i jest naprawdę sztywno, później na to wrzucę panele i to tez cuś usztywni
    Przy łatach co 40cm i na to OSB 25mm, to już nie ma co się martwić o usztywnienie.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar subfosylny
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Ryzyko , że w deskach szalunkowych , które są całe pokryte resztkami zaprawy itp środków jest minimalne. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia ogniska owadów technicznych szkodników drewna jest przy użyciu " nowych" desek sezonowanym 5- 8 lat.
    No, chyba, że te deski szalunkowe pochodziły z rozbiórki starej szopy.
    Tu była reklama....

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony