dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Jak przekazac gminie droge prywatna

    Jak przekazac gminie droge prywatna. Jestem wlascicielem dzialki, ktora kupilem od gospodarza. On uzyskal WZ na wieksza dzialke i podzielil na 12 mniejszych plus droga wewnetrzna. Musimy placic gminie jakies odszkodowanie w tonach zboza, dlatego myslelismy, by z niej zrezygnowac i za darmo przekazac te droge gminie, Czy ktos wie jak to zrobic? Na dzialke nie ma obowiazujacego plany, groga byla wydzielona na zasadzie warunkow zabudowy.

    Pozdrawiam
    Everything is possible,
    education increases probability

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Notarialnie, drugą strona tej darowizny musi być wójt lub osoba przez niego upoważniona. Nie można zrzec się nieruchomości jednostronnie, składając takie oświadczenie.
    Po wyroku TK wygasł artykuł 179 kc. Nowego zapisu nie ma, choć mówi się o projekcie umożliwiającym przekazywanie niechcianych gruntów staroście (zadanie zlecone - w imieniu Skarbu Państwa).
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    Wielkie dzieki za odpowiedz.

    Moze pomozeci mi z czyms jeszcze, w szczegolnosci licze na Oskara i jego profesjonalne podejscie

    Droga ta rozdziela w sumie pare dzialek. Na razie ja sie bude budowal, reszte wlasciclel chce sprzedac pozniej, za jakies pare lat jak mowi. Problem jest taki, ze moja dzialka jest na samym koncu drogi i odleglosc do drogi giminnej wynosi jakies 120m. Bylem dowiadywac sie w starostwie, co zlazyc na PnB no i gosciu mnie zastrzelil. Jako ze ta droga nie bedzie juz prowadzila do rolnych dzialek musze przed pozwoleniem odrolnic ja. Jest tego troche, jakies 800m2, klasa IIIa, i musze placic jakies odszkodowanie Jak tego uniknac, bo odszkodowanie jest masakryczne, 22tys teraz i co roku przez 10 lat 10% tej sumy. Dodam, ze sam nie moge zmusic gminy do przyjecia darowizny dzialki, bo tam nie ma planu tylko WZ.

    Dzieki za pomoc
    Everything is possible,
    education increases probability

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Rzeczywiście dużo. Nawet nie próbowałem liczyć samodzielnie - musisz zajrzeć do tabeli w ustawie. Ale pamiętaj, że płacisz od nadwyżki powyżej 500 m kw., a obliczoną kwotę (tej pierwszej opłaty) pomniejszasz o rynkową wartość gruntu w danej miejscowości w obrocie ziemią, w dniu faktycznego wyłączenia tego gruntu z produkcji.
    Niestety, nie wiem jak tego (tzn. opłaty) uniknąć, być może tylko w ten sposób, że przekonacie wspólnie (z Twoim sprzedającym i właścicielem całego areału) gminę do przejęcia drogi. To, że nie ma planu nie ma znaczenia - można próbować przekazać gminie każdą nieruchomość - niezależnie od tego czy jest drogą czy nie, czy jest plan, czy go nie ma. Trzeba ją tylko przekonać do przyjęcia darowizny... Co prawda gmina zapłacić, ale w takich sytuacjach właściciele są gotowi na wszelkie ustępstwa.
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  6. #6

    Domyślnie

    Dzieki Oskar za info. Obawiam sie ze te 500m2 odlicza sie tylko przy budowie domu, na drodze nie bedzie stal zaden budynek, tak wiec odliczyc te 500m2 sie nie da. Wiem, ze odlicza sie wartosc gruntu w dniu odrolnienia. Ale nie jest jasno napisane czy w przypadku oplat rocznych tez od tej naleznosci odlicza sie ta wartosc gruntu. W moim przypadku IIIa klasa to jest 550ton zyta, a wiec (800/10000)*550 ton. Tylko nie wiem czy przy tych oplatach rocznych odlicza sie te wartosc. Wiesz cos na ten temat?

    Dzieki
    Everything is possible,
    education increases probability

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony