dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    rodolfo

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Posty
    3

    Domyślnie Jak uczynić partnerkę wspołwłaścicelem gruntu na ktorym mamy rozpocząc budowę ??

    Witam
    posiadam grunt z prawem zabudowy 1450m2, warunki zabudowy sa na matkę i na mnie , mam partnerke ktorą chce włączyć jako wspołwlaścicela tego gruntu, czyli notarialnie mam jej "sprzedać" połowę działki ?? slubu poki co nie zamierzamy brać, tak wiec z proszę was forumowicze o sugestie jak rozwiązać tę kwestię ,
    z gory dziekuje
    pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.137
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Niestety musisz podarować notarialnie, a ona zapłaci podatek od darowizny, bo nie jest krewną I stopnia.
    Wspólnoty majątkowe, podział majątku, bezpłatne darowizny tylko dla małżeństw.
    Ta instytucja (małżeństwo) nie jest świadectwem miłości, tylko własnie wzajemnych regulacji m.in. majątkowych. Przynajmniej dla Państwa Polskiego.
    Cywilny załatwicie w miesiąc.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    Cytat Napisał rodolfo Zobacz post
    Witam
    posiadam grunt z prawem zabudowy 1450m2, warunki zabudowy sa na matkę i na mnie , mam partnerke ktorą chce włączyć jako wspołwlaścicela tego gruntu, czyli notarialnie mam jej "sprzedać" połowę działki ?? slubu poki co nie zamierzamy brać, tak wiec z proszę was forumowicze o sugestie jak rozwiązać tę kwestię ,
    z gory dziekuje
    pozdrawiam
    Ale chcesz to zrobić z miłosnych pobudek czy wkupić się w jej miłość???,bo jeśli z grubsza, chcecie budować z jej kasy a ona obawia się, że przy rozejściu nie będzie miała na to papierów co wniosła, to najprościej jest iść do notariusza i uczynić odpowiedni dokument o stanie majątku i jak go podzielicie w przypadku sporu. Takie przepisywanie lub tańsza sprzedaż znowu ciebie stawia w niekorzystnej sytuacji jak będziecie chcieli odkręcić, np bo ona ma pół działki i papiery/przychody/wyciągi bankowe, że zapłaciła za cały dom, a partner nie znajdzie poszlak, że płacił za cokolwiek. Ale jak pod wspólny kredyt to sprzedaj po taniości jej pół działki -najniższe opłaty lub cywilny on rozwiązuje wiele problemów nawet przy kredycie i innych życiowych sprawach.
    Ostatnio edytowane przez BCS ; 28-02-2014 o 06:12

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    rodolfo

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Posty
    3

    Domyślnie

    a jesli moge zapytać co wnosi taki dokument o stanie majatku ? na jakich to jest zasadach, jest jakiś zapis ?
    poki co nie bierzemy pesymistycznych opcji ale wlasnie w razie W jak to pozniej odkrecać jak sie okaże ze mamy po polowie gruntu ?
    z gory dzieki za odp
    pozdrawiam

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.137
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Darowizna to darowizna. Pozostaje darowizną, nawet jak się na siebie obrazicie. Jesli ona nie będzie chciała oddać, to pół działki będzie jej do końca jej zycia.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kondziu87r
    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Gorzów Wlkp
    Posty
    247

    Domyślnie

    a jak to wygląda w tym przypadku.
    działkę budowlaną kupiłem jako kawaler. Wszystkie papiery związane z budową były na mnie. Zacząłem budowę również jako kawaler ale od początku we wszystkim wspierała mnie narzeczona a w tej chwili już żona. Jak teraz zrobić najkorzystniej aby zrobić z niej współwłaściciela działki i domu? Darowizna? Przepis? Sprzedaż?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.137
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    darowizna lub nowy podział majątku w małżeństwie (czyli, majątek wniesiony przed ślubem traktowany jest jako majątek małżeński). Druga opcja powinna być tańsza w opłatach notarialnych. Od darowizny notariusz pobiera prowizję procentową od wartości darowizny. A za podział majątku jest stała stawka.

  8. #8
    Banned
    luntrusk

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    353
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    rodolfo jak raz przepiszesz co Twoje komukolwiek (może być dziewczyna) to w razie rozstania masz tylko kłopot. Ona ma połowę tego co Twoje bo sam się na to zgodziłeś. Ja w małżeństwie bym się nie podzieliła tym co jest moje sprzed małżeństwa bo różnie bywa w życiu. A Ty bez ślubu chcesz się dzielić? Pytanie retoryczne - nie odpowiadaj, to każdego indywidualna sprawa. Twoje życie, Twoje decyzje i ich konsekwencje.

    kondziu87r - ja bym włączyła małżonkę do majątku osobistego, wyjdzie najtaniej.

    Majątkiem własnym, wspólnym można żonglować na przemian. Moi rodzice mają całe życie rozdzielność majątkową i są najwspanialszym małżeństwem jakie znam, nigdy nie kłócili się o pieniądze. Ale w trakcie małżeństwa żonglowali majątkiem. Ja mam część majątku osobistego, część wspólnego. Ale na czas budowy zabezpieczymy swój majątek i wszystko przepiszemy na mnie - dzięki temu nawet w razie kłopotów nigdy nie stracimy tego co mamy oboje. Gdy wybudujemy i sprzedamy domy znowu pójdziemy do notariusza i zrobimy rozdzielność majątkową.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony