dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Spadki przy układaniu kostki a efekt wizualny

    Witam, mamy zamiar położyć kostkę granitową 8x11 m.in. na wjeździe i przed bramą na miejscu parkingowym 10x4m. Płaszczyzny kładzenia granitu będą sobie wyznaczał z wykorzystaniem sznurka. Chciałbym sobie wypracować spadek delikatnie w stronę drogi (ok 1-2%) i tyle samo na boki.
    Moje pytanie jest takie - czy jeśli zrobię przełamanie przez środek, nie będzie się to rzucać w oczy jako ostry grzbiet przy takiej powierzchni i takim spadku, czy przydałoby się zaokrąglić na środku? Zupełnie nie jestem w stanie sobie wyobrazić - spadek niby mały, z drugiej strony powierzchnia dość duża - lepiej zapytać, niż później rozbierać...
    Może ktoś coś jeszcze doradzi odnośnie aspektów wizualnych przy ustawianiu spadków - jakieś wskazówki, zasady... bo teoria jest jasna - wszędzie musi być co najmniej 1% spadku, a najlpiej 2%.
    Będę wdzięczny za wszelkie merytoryczne podpowiedzi.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Jeśli już to zaokrąglić tak by na środku nie była widoczna większa fuga. Tak naprawdę to po co Ci spadek na boki......jeżeli istnieje spadek w stronę drogi.
    Przy wysuniętych obu obrzeżach będzie płynęła rzeka wody
    Te spadki tworzy się na prostych alejkach tak by woda nie stała na chodniku.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Chciałbym uzyskać również spadki na boki, bo ten spadek w stronę drogi może okazać się niewystarczający (wyjdzie mi ok 1%, albo ciutkę poniżej, a ogranicza mnie prześwit pod bramą - poniżej 3cm nie chcę schodzić). Jednocześnie wolę tak mały prześwit pod bramą, niż montować kratkę ściekową w bramie, z którą bywają problemy... zapycha się, dodatkowy element, który można uszkodzić na pewno szybciej niż granit itd... Spadek na boki wolałbym uzyskać profilaktycznie... poza tym z czasem może delikatnie przysiąść tu i ówdzie mimo solidnego zagęszczenia, bo grunt jest wredny.
    Większej fugi raczej się nie obawiam, szczególnie przy tej różnicy w spadkach (tym bardziej, że to kostka łupana i każda fuga jest inna), bardziej obawiam się, czy to przełamanie nie będzie z daleka widoczne, jako "grzbiet", chociaż przy tak małych różnicach w spadku nie wiem, czy będzie się to w ogóle dało zauważyć. Dlatego pytam.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pascalt Zobacz post
    Jednocześnie wolę tak mały prześwit pod bramą, niż montować kratkę ściekową w bramie, z którą bywają problemy... zapycha się, dodatkowy element, który można uszkodzić na pewno szybciej niż granit itd....
    Nie wiem co ma wspólnego prześwit pod bramą z koniecznością montowania kratki.
    3 cm to dość mało i w zależności jaka szeroka jest brama luzy na rolkach zawsze powodują że brama zamknięta opada w dół a otwarta podnosi się do góry, czyli opada strona przeciwwagi.
    Ograniczeniem w tym przypadku może być nie brama ale poziom drogi.

    Mówimy o bramie przesuwnej w ogrodzeniu ?
    Tam kratka jest zbędna.

    Cytat Napisał Pascalt Zobacz post
    Większej fugi raczej się nie obawiam, szczególnie przy tej różnicy w spadkach (tym bardziej, że to kostka łupana i każda fuga jest inna), bardziej obawiam się, czy to przełamanie nie będzie z daleka widoczne, jako "grzbiet", chociaż przy tak małych różnicach w spadku nie wiem, czy będzie się to w ogóle dało zauważyć. Dlatego pytam.
    Spadek na boki do 2% sam w sobie moze być niezauważalny ale na pewno będzie widoczny po zamknięciu bramy kiedy to środek i grzbiet będzie miał prześwit 3 cm a boki po 5 cm.

    Przy kostce granitowej tzw. niesorcie grzbiet i fuga może lekko zucać się w oczy, ze względu na bliskość pozostałych fug.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 19-03-2024 o 11:21
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Nie wiem co ma wspólnego prześwit pod bramą z koniecznością montowania kratki.
    3 cm to dość mało i w zależności jaka szeroka jest brama luzy na rolkach zawsze powodują że brama zamknięta opada w dół a otwarta podnosi się do góry, czyli opada strona przeciwwagi.
    Ograniczeniem w tym przypadku może być nie brama ale poziom drogi.

    Mówimy o bramie przesuwnej w ogrodzeniu ?
    Tam kratka jest zbędna.
    Tak, brama przesuwna, w ogrodzeniu. Z jednej strony ogranicza mnie poziom bramy, z drugiej poziom drogi. Większego spadku od bramy w stronę drogi nie jestem w stanie wywołać, ponieważ musiałbym zmniejszyć prześwit pod zamkniętą bramą (w najniższej pozycji) poniżej 3cm, czego bym nie chciał.

    Obawiając się, że ten niespełna 1cm spadku będzie za małym spadkiem, rozważałem wywołanie spadku w stronę bramy i zastosowanie kratki odprowadzającej wodę do rowu (rozwiązanie ostateczne, którego racej chcę uniknąć, ale tłumaczę co ma wspólnego prześwit z koniecznością montowania kratki).
    Muszę pokombinować z przełamaniami, żeby na długości bramy (4,5m) spadku bocznego nie było.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.345

    Domyślnie

    Po co ci to przełamanie w połowie? Zrob po prostu spadek do bramy i tyle. Kratka na zewnątrz nigdy nie jest dobrym pomyslem, to co chwilę się zatyka. chyba że w okolicy w ogole nie masz drzew (zero liści) a droga na zewnątrz jest asfaltowa. Inaczej błoto, szlam i liście zatykają to co kilka tygodni.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pascalt Zobacz post
    Tak, brama przesuwna, w ogrodzeniu. Większego spadku od bramy w stronę drogi nie jestem w stanie wywołać, ponieważ musiałbym zmniejszyć prześwit pod zamkniętą bramą (w najniższej pozycji) poniżej 3cm, czego bym nie chciał.

    .
    Masz spadek w stronę garażu?

    Jeśli nie to zwiększając spadek w stronę drogi raczej musisz zwiększyć prześwit.

    Wyłącznie droga Cię tu ogranicza.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Po co ci to przełamanie w połowie? Zrob po prostu spadek do bramy i tyle. Kratka na zewnątrz nigdy nie jest dobrym pomyslem, to co chwilę się zatyka. chyba że w okolicy w ogole nie masz drzew (zero liści) a droga na zewnątrz jest asfaltowa. Inaczej błoto, szlam i liście zatykają to co kilka tygodni.
    Droga niby asfaltowa, ale wieś, więc na drodze bywa sporo syfu. Kratki chcę uniknąć. Jak zrobię spadek w stronę bramy, to będę miał staw pod bramą, bo spadek z podwórka jest w stronę bramy... takie ukształtowanie terenu.
    Musi wystarczyć ten 1% spadek w stronę drogi i ew. minimalnie na boki.

    Być może nie przedstawiłem jasno sytuacji. Oprócz dojazdu do bramy, z boku bramy będzie miejsce postojowe. Cały plac przed bramą (z miejscem postojowym) ma wymiar ok 4x10m (oczywiście dłuższy bok wzdłuż drogi/ogrodzenia)

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Masz spadek w stronę garażu?

    Jeśli nie to zwiększając spadek w stronę drogi raczej musisz zwiększyć prześwit.

    Wyłącznie droga Cię tu ogranicza.
    Zwiększając spadek od garażu w stronę bramy uzyskam jedynie głębszy staw pod bramą. Więc chyba nie do końca rozumiem.

    Chcę maksymalnie zmniejszyć spadek na podwórku, aby prześwit pod bramą był na tyle mały, aby uzyskać spadek w stronę drogi. Jeśli bramy by nie było, mógłbym zmniejszyć spadek na podwórku w stronę bramy, aby wypracować optymalny spadek od bramy w stronę drogi (ok2%).

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.345

    Domyślnie

    Czy droga jest wyżej niż kraweżnik najazdowy ogrodzenia? Jesli droga jest nizej niz twój podjazd to czemu miałby być tam jakiś staw?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Czy droga jest wyżej niż kraweżnik najazdowy ogrodzenia? Jesli droga jest nizej niz twój podjazd to czemu miałby być tam jakiś staw?
    Spadek od drogi w stronę bramy plus spadek od domu w stronę drogi równa się zagłębienie pod bramą, więc jakim cudem w tym miejscu ma się nie zmierać woda opadowa/roztopowa?

    A czym jest krawężnik najazdowy ogrodzenia? Jeśli masz na myśli zwykły krawężnik najazdowy, to nie jest on jeszcze zamontowany, bo jego wstawia się przecież na etapie montażu kostki.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony