dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 90 z 90
  1. #81
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.631
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Robiąc chodnik z kostki granitowej fugi zasypałem mieszanką suchego betonu z worka
    https://sklep.kreisel.pl/beton-b-25-...3,778806,33935

    Po 8 latach fugi bez zastrzeżeń.
    Miałem też na próbę jeden worek B-20 firmy Baumit, tylko miał w składzie trochę większe kamyczki, które potem na powierzchni fugi są widoczne.
    Fugę po położeniu kilkukrotnie zrosiłem wodą, kostki przejechałem mopem z podkładką z gąbki.
    Pogoda była idealna, bo około 13-15C i pochmurnie.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 12-03-2024 o 09:26
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  2. #82

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Fuga na sucho z reguły się wykrusza i przerasta z powodu: zbyt ubogiej ilości cementu w mieszance.
    Uzupełniłem i częściowo wymieniłem fugi na swoim chodniku po 'fachowcu", stosując bogatą mieszankę DOBREGO cementu i piasku kwarcowego zamiast zwykłego. Temat przerastania i kruszenia załatwiony na wieki i dodatkowo kostki są ze sobą 'zespolone' więc temat ruszania się kostek też przestał istnieć. Umycie myjką to żaden problem tyle że...po czym? skoro fuga czysta?
    Zagęszczanie, ubijanie kostki było ręczne, mechanicznie będzie tak jak piszesz, kostki się poprzestawiają.
    Racja - dobry cement i właściwe proporcje, to podstawa. Co do tego wykruszania, to na sucho zasypywana fuga zawsze będzie trochę mniej wytrzymała i bardziej narażona na erozję pod wpływem wody i mrozu ze względu chociażby na jej większą porowatość i nasiąkliwość. Fugi nie ma jak zagęścić, a zagęszczanie betonu polega na usunięciu jak największej ilości powietrza z mieszanki. Sucha zaprawa jest spulchniona i nawet po zwilżeniu wodą powietrze zostaje w zakamarkach, które okresowo wypełnia się wodą zamieniającą się w lód...

  3. #83

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Robiąc chodnik z kostki granitowej fugi zasypałem mieszanką suchego betonu z worka
    https://sklep.kreisel.pl/beton-b-25-...3,778806,33935

    Po 8 latach fugi bez zastrzeżeń.
    Miałem też na próbę jeden worek B-20 firmy Baumit, tylko miał w składzie trochę większe kamyczki, które potem na powierzchni fugi są widoczne.
    Fugę po położeniu kilkukrotnie zrosiłem wodą, kostki przejechałem mopem z podkładką z gąbki.
    Pogoda była idealna, bo około 13-15C i pochmurnie.
    Dobry pomysł z tą gotową mieszanką. Zastanawia mnie tylko w jaki sposób udało się firmie Kreisel uzyskać beton o wytrzymałości B-25 bez grubego kruszywa...
    Ten mop z gąbką też wydaje się ciekawym pomysłem, tylko przy kostce granitowej raczej często się darł na tych granitowych nierównościach, bo szorować pewnie trzeba dość mocno...

  4. #84
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.631
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tak, jak miałem chodnik o długości 12m i szerokości i 1m, więc gąbka wytrzymała, u Ciebie, przy 20x większej powierzchni mogłoby być różnie.
    Ten beton stosowałem do podmurówek pod kosze gabionowe, stoi to w sumie dopiero parę lat, ale nie kruszeje, nie porasta zielonym, wiec raczej OK
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pascalt Zobacz post
    Racja - dobry cement i właściwe proporcje, to podstawa. Co do tego wykruszania, to na sucho zasypywana fuga zawsze będzie trochę mniej wytrzymała i bardziej narażona na erozję pod wpływem wody i mrozu ze względu chociażby na jej większą porowatość i nasiąkliwość. Fugi nie ma jak zagęścić, a zagęszczanie betonu polega na usunięciu jak największej ilości powietrza z mieszanki. Sucha zaprawa jest spulchniona i nawet po zwilżeniu wodą powietrze zostaje w zakamarkach, które okresowo wypełnia się wodą zamieniającą się w lód...
    Fugi zasypuje się i wygładza miękką szczotką, taką do zmiatania na kiju ale w tym przypadku trzonek trzeba odkręcić. Fachowiec, który robił nam chodniki używał zmiotki. Dla mnie szczotka lepiej robi robotę, bo ma większy zasięg.
    Piasek kwarcowy w dużym stopniu ogranicza pulchność mieszanki. Lepiej się zagęszcza i po związaniu cementu, mieszanka jest bardziej wytrzymała i zwarta od tej na zwykłym piasku. Zwykły piasek najczęściej ma domieszki gliny, pyłu i inne, które pogarszają własności mieszanki i jej wiązanie jest bardziej luźne, przez co, glony i mchy dobrze się w niej czują.

  6. #86

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Fugi zasypuje się i wygładza miękką szczotką, taką do zmiatania na kiju ale w tym przypadku trzonek trzeba odkręcić. Fachowiec, który robił nam chodniki używał zmiotki. Dla mnie szczotka lepiej robi robotę, bo ma większy zasięg.
    Piasek kwarcowy w dużym stopniu ogranicza pulchność mieszanki. Lepiej się zagęszcza i po związaniu cementu, mieszanka jest bardziej wytrzymała i zwarta od tej na zwykłym piasku. Zwykły piasek najczęściej ma domieszki gliny, pyłu i inne, które pogarszają własności mieszanki i jej wiązanie jest bardziej luźne, przez co, glony i mchy dobrze się w niej czują.
    To jeden ze sposobów sporządzania fugi na sucho. U siebie będę wykonywał raczej fugę na mokro z wykorzystaniem piasku płukanego, albo z wykorzystaniem gotowej mieszanki. Fuga na mokro ma wielokrotnie większą trwałość od tej kładzionej na sucho, ale znaczenie trudniej jest ją poprawnie wykonać (jest niezwykle pracochłonna).

  7. #87
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    U siebie zasypywałem zaprawą betonową Baumit ale tą B 15 .
    Twardą szczotką kilkukrotnie przejechać w jedną i drugą stronę aby jak najwięcej weszło.
    Następnie zraszacz a raczej zamgławiacz lub spryskiwascz do drzewek tak aby wilgoć wnikła ale nie wypłukała zaprawy i mleczka betonowego z wierzchniej warstwy.
    Na końcu po godzinie i wstępnym utwardzeniu pędzel ławkowiec do malowania raczej rzadki maczany w wiadrze którym zmywa się z powierzchni granitowej kostki pozostałości po cemencie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #88

    Domyślnie

    A może wypowiedziałby się ktoś, kto fugował granit "na mokro"??
    Każda porada w tym temacie mile widziana.

  9. #89
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.631
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Mam też kostkę granitową z fugą "na mokro" ale w innym zastosowaniu - jako podmurówka pod panele ogrodzeniowe.
    Kostka 8/11, szalunek 21x200cm, wysoki na 15cm, pod nim wyrównany, ubity grunt.
    Rozrobiona, półpłynna (konsystencję trzeba dobrać pod siebie) zaprawa z worka wlana do szalunku, a następnie kostki granitowe były w niej "topione" tak, aby wystawały 1-2cm nad powierzchnię.
    Sprawdza się w szalunku ale można zrobić konsystencję zaprawy bardziej zwięzłą, wtedy kostki trzeba w nią wciskać, nawet dobijać, a na koniec zrosić wodą, żeby powierzchnia fug się wygładziła.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #90

    Domyślnie

    Mówiąc o "fudze na mokro" mam na myśli samą fugę. Kostka układana na suchej podsypce cementowo-piaskowej...
    https://www.youtube.com/watch?v=tI-yN5lOffU - coś takiego, 20min

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony