dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 90
  1. #21

    Domyślnie

    u rodziców układaliśmy w następujący sposób

    - podkład z kamieni polnych około 15 cm
    - zasypane cienką warstwą żwiru - następnie polane wodą żeby żwir wypełnił szczeliny pomiędzy kamieniami
    - kilka cm żwiru ubite skoczkiem
    - podsypka - niestety nie pamiętam proporcji, na betoniarkę (dużą) wiaderko wody jak żwir był za suchy, i chyba worek albo półtora na betoniarkę
    podsypane było tyle że kostka granitowa wystawała ok 3-4 cm ponad krawężnik

    - krawędzie z kostki 10x10 z małym fundamentem betonowym
    - kostka była układana w półkola - każdy układacz miał płaskownik wygięty w półkole, najpierw układał trzy rządki równo z płaskownikiem, a potem inwencja twórcza.
    - kostki były dobijane grupowo poprzez kołek dębowy (kołek położyć na ziemi i młotkować aż się wbiją na żądaną głębokość)
    -finalnie zasypane kruszywem / piaskiem granitowym


    nie da się ukryć że jest to praca bardzo mozolna - chyba że ktoś lubi puzzle
    Powrót jest JEDI a nie KRÓLA

    Dziennik budowy
    Komentarze

  2. #22

    Domyślnie

    Pomysł z płaskownikiem jest rewela.
    U mnie ołówek ze sznurkiem wyznaczał obrzeże. Ale płaskownik byłby lepszy.

    Na końcu nalezy ubić kostkę zagęszczarką z gumą. Będzie stabilniej i równiej.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  3. #23

    Domyślnie

    Witam serdecznie. Zgadzam sie z chmiel56 podbudowa to podstawa. Posiadam Firmę brukarską i mam pojęcie co to oznacza. Wydaje sie ze położenie kostki to bardzo prosta sprawa, owszem ale ułożyć a ułożyć. Potrzebana jest wiedza jak wyjść z kątami ustalić spadki( żeby woda nie stała przy domu ) wiele zależy też od terenu.A co do krawężników, są potrzebne ale nie koniecznie betonowe, są na rynku plasikowe które świetnie sprawdzają sie na posesjach domków jednorodzinnych a dotego sa niewidoczne bo trawa dochodzi do samej kostki. Mam też dobrą radę dla osób które jednak zlecą ułożenie kostki , nie oszczedzajcie tych 5 zł/m2 biorądz najtańczych. Wiele razy poprawiałem po takich fachowcach, i były to poprawki zarówno na małych działkach gdzie wjeżdzają samochody osobowe jaki i na dużych terenach gdzie wjeżdzają tiry czy traktory.Dopiero wtedy inwestor łapał sie za głowę bo zamiast oszczedzić przedrożył. Trzymam kciuki za wszytkich odważnych!

  4. #24

    Domyślnie

    Może coś więcej o tych krawężnikach z plastiku ? Bo jakoś wyguglowac ciężko a jedyna odpowiedź na żywo to oczy szeroko otwarte...Chętnie dowiem się czegoś więcej o tym novum.

  5. #25

    Domyślnie

    To taki profil z tworzywa o przekroju L. Jedno ramie kotwisz do podłoża, drugie stanowi "barierę" dla kostki. Można profilować w łuki itp. Zaleta taka, że trawniczek bezpośrednio przylega do kostki. Też to chciałem zastosować ale ekipa poradziła sobie bez tego i też jest good.

  6. #26
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    BORNUS

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    5

    Domyślnie może ktoś doradzi?

    Witam ,

    właśnie przymierzam się do zrobienia czegoś na wjedzie do domu , około

    100 m2 , oraz chodniczek około 10 m2 , myślałem o kostce betonowej ,

    ale bardziej podoba mi się granit , do Strzegomia mam 50 km , więc z transport wiele by nie wyszło. Pomyślałem że zamówię 10 ton 4/6 szarej , i 1 tonę czerwonej. Na obrzeża szarą 10. Nie układałem nigdy kostki , ale nie mam dwóch lewych rąk. Mimo iż jestem informatykiem , to sam wybudowałem swój dom (dosłownie) od ław przez fundamenty ściany dach. , nie licząc roboty w środku(czasami pomagał mi kolega kiedy trzeba było coś przenieść , np. przy więźbie dachowej).Budowałem dom 9 lat , po pracy , i wszystkie urlopy. Ale stoi i ma się świetnie , nawet jak skończyłem komin , to ludzie szukali namiarów na firmę która to zrobiła gdyż bardzo im sie to podobało. Nie chcę się chwalić , tylko zaznaczyć że nie boję się wyzwań.

    Szukam na forum osoby które już układały kostkę z granitu , chodzi mi o zasady , jaka kostka ? , czy muszą być betonowe krawęzniki wpuszczonę w zimię ? , czy może wystarczy wylać murek ze zbrojeniem ?. Jaka głębokość wykopu. W miejscu gdzie będzie kostka jest wybrana ziemia i wsypane co tylko było zbędne na budowie , cegły kamienie , stary beton , wszystko potłuczone i ubite przez auta które tam jeżdziły przez 9 lat.Czy wystarczy na to wsypać żwir? ubić znów wsypać już nie ubijając i układać ?. Czy macie jakieś zdjęcia z prac od początku przez wszystkie etapy do końca. Chcę kostkę ułożyć w takie wzory jakby pawie pióra , półkola na górze schodzą się w szpic.Nie wiem jak to wytrasować na długości 20 m bo taki mam długi podjazd, wycztałem na forum pomysł z płaskownikiem do półkola , ekstra sprawa.

    Może jakaś osoba która to robiła z sukcesem podała by swoje gg , i chciała podzielić się doświadczeniami.

    pozdrawiam

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Przez jakis czas zastanawialiśmy się nad wynajęciem firmy by zrobiła i nas nawierznię z kostki granitowej 4x6, 8x10:
    - 130m2 podjazdu wytrzymującego ciężar samoch. cięż. Star z 10mp opału waga około 10t.
    - 30m2 podjazdu w wiacie dla sam. osob.
    - 30m2 ścieżek

    Byłem wycenić prace w jednej firmie i powaliło mnie na nogi. Za m2 pod ciężarówki (na gotowo) za 240/m2 a pod inne 190/m2. Sam juz u siebie wykonałem schody z kostki granitowej i kamienia łupanego więc wiem, ze jest to ciężka praca ale nie jestem w stanie wydać takiej kasy.
    Na stronie polbruku jest poradnik w którym napisali:

    3. Dróg
    - Polbruk gr. 8 cm i 10 cm
    - podsypka cementowo - piaskowa gr. 3 cm
    - podbudowa z betonu B-10 (lub tłucznia) gr. 15 cm
    I się zastanawiam czy czasem tak nie zrobić. Zamiast B-10 dałbym nawet B-15 zazbrojony prętami Fi6 lub matami zbrojacymi. Oczywiście całość podzieliłbym na kilka mniejszych kawałków rysując szczeliny dylatacyjne. Nie będę się rozpisywał co i jak pod betonem bo chyba wszyscy wiedzą jak robi się podłogę na gruncie.
    Uważam, że wyjdzie mnie to łatwiej, masywniej i taniej (pomijając moje roboczogodziny) jak bym zatrudnił ekipę.
    Czy dobrze rozumuję?

  8. #28

    Domyślnie

    dobrze rozumujesz.

    Sam nie dasz rady ułożyć poprawnie kostki granitowej. Przy tym nacisku o którym mówisz (10t) układanie kostki granitowej mniejszej niż 10 cm to jakieś nieporozumienie. Ogólnie uważam ,że układanie granitu na żwirku to jakaś popierdółka. Układa się albo na suchym betonie albo na tłuczniu. Fuga może być: betonowa, drobny tłuczen, albo plastyczna - na bazie żywicy, reszta kombinacji nie ma sensu myśląc tutaj o długofalowej gwarancji na to,że kamienie pozostaną w swym miejscu przez wiele lat. Ja mam zasadę jeśli kostka jest z granitu to krawęzniki tym bardziej.

    P.S. Odnośnie pomysłu z tym płaskownikiem z pólkola, myślę ,że to dobre dla domowego majsterkowicza, bo przy pomocy tego narzędzia nie ułożysz klasycznej jodełki..

    A tutaj np alejka (granit z fugą epoxy) i taras z kamienia,też z fugą epoxy





  9. #29

    Domyślnie

    Jak się robi :
    "A tutaj np alejka (granit z fugą epoxy) i taras z kamienia,też z fugą epoxy "

    Co to jest epoxy ? Gdzie o tym poczytać i ile to kosztuje ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  10. #30

    Domyślnie

    Samemu napewno tego nie zrobicie ale pewne prace można zrobić samemu, korytowanie nawiezienie kamienia itp.
    Ja tak robie, a potem poszukam wykonawcy na reszte rzeczy i odlicze od kosztorysu wykoną prace. Napewno będzie troche taniej, kładę kostke betonową.
    A rabat na kostkę otrzymałem 30% od cennika




  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kebuz
    Samemu napewno tego nie zrobicie ale pewne prace można zrobić samemu, korytowanie nawiezienie kamienia itp.
    Ja tak robie, a potem poszukam wykonawcy na reszte rzeczy i odlicze od kosztorysu wykoną prace. Napewno będzie troche taniej, kładę kostke betonową.
    Żeby tylko potem się nie okazało, że znaleziony fachowiec doliczy sobie do całości "poprawki" po Twojej robocie i tak wyjdzie na swoje. A bo to źle rozłożone, a to nierówno, etc

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mario1976

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.694
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu
    Żeby tylko potem się nie okazało, że znaleziony fachowiec doliczy sobie do całości "poprawki" po Twojej robocie i tak wyjdzie na swoje. A bo to źle rozłożone, a to nierówno, etc[/quote]

    No własnie....zagrożenie jest też takie, że jak coś się później spierdzieli (zapadnie, rozjedzie...będzie ogólnie nie tak) to pewnie układacz umyje ręce bo podbudowy nie robił. No i trzeba jeszcze kogoś ze sensowną kasę znaleźć do takiej "pół roboty". A oni (fachowcy) woleliby sami od A do Z.
    pozdrawiam,
    M

  13. #33

    Domyślnie

    Fuda Epoxy- to gotowa fuga na bazie zywicy epoxydowej , mieszanej ze zwirkiem tuz przed wylaniem. Jest dostępna przez neta z Niemiec.

    Do Kebuz - Widzę ,ze masz gruby tłuczeń , który musisz ubić zagęszczarką półtonową , bo ta mała nie da rady. Będzie ci jeszcze potrzebny mniejszy tłuczeń , ja bym dał 0-20 i na to ,,żwirek'' potem kostka

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar lbryndal
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    2.258
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    362

    Domyślnie

    Cytat Napisał slovian
    a co to za kamyk jest i jak się to układa ?
    przycinany każdy element do sąsiedniego ?
    W życiu piękne są tylko chwile.
    Dziennik
    Komentarze

  15. #35

    Domyślnie

    można ułożyć samemu , pod ciężarówki (do 10t) spokojnie starcza nawet kostka 4/6 , należy tylko zrobić grubą podbudowę a kostkę układać na piasku z cementem , najlepiej (jak się uda) zgromadzić sprzęt i materiał w czasie kiedy przewidywana pogoda będzie dobra przez kilka dni , bo jak w trakcie popada to potem nie ma szans zawibrować kostki na cemencie .
    fugować można też piaskiem z cementem , można potem spokojnie myć myjką ciśnieniową .

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar sure
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    8.500
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    499

    Domyślnie

    U mnie fachowcy chcą kłaść kostkę na zaprawie plastycznej. Podobno jest dość sucha, ale na pewno nie ma to być mieszanka z piasku i cementu, która jest sypka. Zastanawiam się, czy w ten sposób da się kostkę prawidlowo ułożyć? Czy jest szansa, że to będzie równe i granit nie wybrudzi się od tej zaprawy? Nikt tu nie wspominał o takim sposobie, więc mam obawy, czy to prawidłowe rozwiązanie. Pomóżcie, proszę - godzić się na to?
    pozdrawiam, Agata
    k
    d

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał sure
    U mnie fachowcy chcą kłaść kostkę na zaprawie plastycznej. Podobno jest dość sucha, ale na pewno nie ma to być mieszanka z piasku i cementu, która jest sypka. Zastanawiam się, czy w ten sposób da się kostkę prawidlowo ułożyć? Czy jest szansa, że to będzie równe i granit nie wybrudzi się od tej zaprawy? Nikt tu nie wspominał o takim sposobie, więc mam obawy, czy to prawidłowe rozwiązanie. Pomóżcie, proszę - godzić się na to?
    Sposobów układania kostki granitowej jest tyle ilu brukarzy. Najważniejsze, żeby robota była zrobiona ładnie i trwale. Jeśli masz wątpliwości czy będzie to wyglądało ładnie, najlepiej jest jechać i osobiście obejrzeć jakieś prace tej ekipy, (te które były wykonywane tym sposobem). A jeszcze lepiej obejrzeć prace kilku ekip, żeby mieć lepszy "widok", na całą sprawę.
    Pozdrawiam

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar lbryndal
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    2.258
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    362

    Domyślnie

    słyszałem o czymś takim:

    po ułożeniu granitu powinno się go spryskać olejem lnianym jakimś tkaim specjalnym do tego celu i potem się fuguje zaprawą cementową

    po spryskaniu wodą nie ma ponoć nalotu z cementu bo granit jest chroniony przez olej
    W życiu piękne są tylko chwile.
    Dziennik
    Komentarze

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał lbryndal
    słyszałem o czymś takim:

    po ułożeniu granitu powinno się go spryskać olejem lnianym jakimś tkaim specjalnym do tego celu i potem się fuguje zaprawą cementową

    po spryskaniu wodą nie ma ponoć nalotu z cementu bo granit jest chroniony przez olej
    ciekawa metoda , ja bym się nie odważył zrobić tak u siebie

  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar sure
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    8.500
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    499

    Domyślnie

    Cytat Napisał seba_x
    Cytat Napisał lbryndal
    słyszałem o czymś takim:

    po ułożeniu granitu powinno się go spryskać olejem lnianym jakimś tkaim specjalnym do tego celu i potem się fuguje zaprawą cementową

    po spryskaniu wodą nie ma ponoć nalotu z cementu bo granit jest chroniony przez olej
    ciekawa metoda , ja bym się nie odważył zrobić tak u siebie
    A tak, jak pisałam w poprzednim poście, "na zaprawie plastycznej" byś się odważył? Czy to da się zrobić dobrze?
    pozdrawiam, Agata
    k
    d

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony