dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1

    Domyślnie Łańcuch do pilarki spalinowej.

    Mam do was pytanie jakiej firmy kupić łańcuch do pilarki? Obecnie mam firmy Oregon 3/8 1.3mm 56 ogniw 40cm. I strasznie szybko ten łańcuch mi się tępi. Po przecięciu kilku kloców drewna musze go ponownie ostrzyc bo nie chce ciąć. Jak kupiłem pile to bez ostrzenia pociąłem nim całą więźbę później zawiozłem go do ostrzenia i od tego czasu niestety ale już nie wytrzymuje tyle bez ostrzenia, w końcu kupiłem sobie pilnik i sam go ostrze bo na ostrzenie bym nie wyrobił. I teraz się zastanawiam czy przypadkiem nie jest to wina słabej jakości stali z jakiej wykonany jest łańcuch. Pytałem się jednak ludzi który pracują przy ścince i oni powiedzieli ze firma Oregon robi dobre łańcuchy i oni tylko tej firmy łańcuchów używają. Znalazłem na allegro kilka łańcuchów http://allegro.pl/item320912008_lanc...gon_stihl.html
    http://allegro.pl/item310425889_lanc...sor_50r56.html
    http://allegro.pl/item318778450_lanc...ner_40_cm.html
    http://allegro.pl/item308987895_lanc...ita_od_ss.html
    ale nie wiem teraz który wybrać?
    A może po prostu zmienić prowadnice i łańcuch na 325 1.3mm 38cm. Czym w ogóle różni się łańcuch 3/8 od 325?
    Jeżeli ktoś sie orientuje w temacie bardzo proszę o pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Witam.
    Nie doradzę Ci, który łańcuch wybrać, ale powiem co zaobserwowałem u siebie.
    Nowym łańcuchem tnę cały sezon - na taką sama ilośc drewna zużywam 2-3 naostrzone. Testowane na różnych łańcuchach: Stihl, McCullock, Oregon (wszystkie mogę polecić z czystym sumieniem)
    Niestety stwierdzam, że ciężko jest znaleźć dobrego specjalistę od ostrzenia łańcuchów (większość "przypaliła" mi ostrza", szybciej sie tępią).
    Jednego znalazłem w Castoramie i jak tylko jest na zmianie to dostaje od razy 4 sztuki do ostrzenia.
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Szanowni pilarze!
    Nie rżnijcie piasku to nie będziecie narzekać na łańcuchy.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    Szanowni pilarze!
    Nie rżnijcie piasku to nie będziecie narzekać na łańcuchy.
    Nie narzekam na łańcuchy tylko na ostrzących je
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  5. #5

    Domyślnie

    Do tej pory łańcuchy tez ostrzyłem w castorame mam w zapasie 3 ale niestety takie 3 łańcuchy po 2 godzinkach ciecia już są tępe wiec stwierdziłem ze taniej i szybciej będzie je samemu ostrzyć a efekt jest podobny jak bym ostrzył w castorame. Po piasku ani po gwoździach nie tnę, wiec faktycznie albo trafiałem na jakiś kiepskich fachowców od ostrzenia i sam tez jestem kiepski, albo porostu te łańcuchy co mam są marnej jakości.

  6. #6

    Domyślnie

    bladyy78 nie naciągaj łańcucha.
    Ma być luźny.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztofik
    bladyy78 nie naciągaj łańcucha.
    Ma być luźny.
    Zgadzam się ma być luźny, ale musi dolegać do dołu prowadnicy(nie wisieć),
    no i myślę że jednak Oregon

  8. #8

    Domyślnie

    To ze ma być luz na łańcuchu to wiem, ale ten luz ma być delikatny i odczuwalny dopiero jak się łańcuch palcami pociągnie.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78
    To ze ma być luz na łańcuchu to wiem, ale ten luz ma być delikatny i odczuwalny dopiero jak się łańcuch palcami pociągnie.
    Ma wyraźnie wisieć.
    Bez zadnych palców.

  10. #10

    Domyślnie

    No tu się nie zgodzę z tobą jak będzie wisiał to nie potniesz sobie taka pił bo łańcuch będzie zbyt luźny na prowadnicy i będą ci leciały iskry. Miałem już jeden taki stary łańcuch ci mi się luzował i nie można było nim w ogóle nic ciąć bo po prostu spadał.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78
    No tu się nie zgodzę z tobą jak będzie wisiał to nie potniesz sobie taka pił bo łańcuch będzie zbyt luźny na prowadnicy i będą ci leciały iskry. Miałem już jeden taki stary łańcuch ci mi się luzował i nie można było nim w ogóle nic ciąć bo po prostu spadał.
    Luźny, znaczy widać ,że luźny.
    Nie chodzi o to że ma wisieć jak .... .
    Ale ma być widoczna jego luźność
    Jak ktoś nie potrafi sam ostrzyć to można oddać do serwisu.
    Ostrzenie kosztuje około 10 pln.

  12. #12

    Domyślnie

    Co do ostrzenia to już pisałem ze dawałem je ostrzyc ale efekty tego ostrzenia bywały różne w zależności od tego jak się przykładał do tego pracownik serwisu. Dlatego od jakiegoś czasu ostrze łańcuch sam.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78
    Do tej pory łańcuchy tez ostrzyłem w castorame mam w zapasie 3 ale niestety takie 3 łańcuchy po 2 godzinkach ciecia już są tępe wiec stwierdziłem ze taniej i szybciej będzie je samemu ostrzyć a efekt jest podobny jak bym ostrzył w castorame. Po piasku ani po gwoździach nie tnę, wiec faktycznie albo trafiałem na jakiś kiepskich fachowców od ostrzenia i sam tez jestem kiepski, albo porostu te łańcuchy co mam są marnej jakości.
    bez piasku to niemozliwe
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  14. #14

    Domyślnie

    Jak widać możliwe. Ostatnio przycinałem dwa grube konary starej potężnej wiśni na których raczej nie było piasku, wisiały nad moja drogą i utrudniały przejazd, po kilkunastu minutach cięcia musiałem ostrzyć łańcuch bo wiór już leciał drobny. To samo miałem jak ciąłem na kawałki stare drewniane słupy telefoniczne żeby pociąć jednego słupa ok 7 metrowego na klocki pile ostrzyłem chyba 2 razy. Nigdy nie tnę piła po ziemi zawsze podkładam klocki pod cięte elementy. Coś mi się wydaje ze te łańcuchy co mam to się nadają tylko do drobnych ciec a nie do grubszych drzew. Dlatego zastanawiam się nad zmiana prowadnicy i łańcucha na krótszy i bardziej solidny.

  15. #15

  16. #16

    Domyślnie Re: Łańcuch do pilarki spalinowej.

    Cytat Napisał bladyy78
    ............
    A może po prostu zmienić prowadnice i łańcuch na 325 1.3mm 38cm. Czym w ogóle różni się łańcuch 3/8 od 325?
    .........
    a mnie zainteresowała ta powyższa kwestia, może ktoś fachowo a przystępnie wyjaśnić różnicę?

  17. #17

    Domyślnie Re: Łańcuch do pilarki spalinowej.

    Cytat Napisał edde
    Cytat Napisał bladyy78
    ............
    A może po prostu zmienić prowadnice i łańcuch na 325 1.3mm 38cm. Czym w ogóle różni się łańcuch 3/8 od 325?
    .........
    a mnie zainteresowała ta powyższa kwestia, może ktoś fachowo a przystępnie wyjaśnić różnicę?
    http://atj-sc.pl/porada_4.htm
    A problem bladyy78 tkwi najprawdopodobniej tu:

  18. #18

    Domyślnie

    Czyli z tego co wyczytałem na tej stronie to jak bym zmienił łańcuch z 3,8 na 0,325 to bym miał w takim łańcuchu więcej ogniw a tym samy więcej zębów tnących. Więc takim łańcuchem powinno się szybciej i lepiej ciąć. Możliwe ze jak bym korygował ta szczelinę wrębową to by ciecie drzew twardszych szło lepiej. I pewnie dlatego tez jak już pisałem w pierwszym wątku nowym łańcuchem bez ostrzenia zrobiłem w domu cała więźbę a po pierwszym ostrzeniu w serwisie już niestety łańcuch tępił się zdecydowanie szybciej pewnie dlatego że nie korygowali tego zęba tnącego, a po drugie faktycznie drzewo iglaste jest zdecydowanie bardziej miękkie i lepiej się je tnie niż liściaste.

  19. #19

    Domyślnie

    dzięki, to coś wnosi do dyskusji a mianowicie to że autor tematu nie może zmienić 3/8 na 0,325 (chyba ze wymieni też koło napędzające)

    a czy za wzrostem szerokości rowka prowadzącego idzie wzrost szerokości ogniw tnących łańcucha (części tnącej ogniwa, nie prowadzącej), tzn. mniejsze szerokości do drewna suchego/miękkiego (1,1 to najmniejszy wymiar łańcucha tzw. stolarskiego) a większe 1,3-1,6 do drewna mokrego/twardego?

  20. #20

    Domyślnie

    Coś mi sie wydaje ze koła napędzającego chyba zmieniac nie potrzeba wystarczy tylko wymienic sama prowadnicę a może sie mylę? Bo jak by tak było to mało opłacalne chyba by było przerabianie piły na łancuch 0,325 i zastanawiam sie czy te 8 zębów wiecej bo o tye by było wiecej w mojej pile dało by to jakis widoczny efekt.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony