dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 44
  1. #21

    Domyślnie

    Po szybkim zapozaniu się z wątpliwościami z tematu:
    1. kółko napedzające (prowadzące), prowadnica i piła łańcuchowa zawsze muszą mieć taką samą podziałkę.
    Podziałka to odległość między środkami trzech kolejnych nitów podzielona przez 2 i wyrażona najczęściej w calach np 0,325, 3/8.
    Ten drugi jest nazwijmy to w skali większy od 0,325. Przy doborze łańcucha musimy też określić grubośc ogniwa prowadzącego, która musi być dobrana do szerokości rowak prowadnicy (1,5 lub 1,6 mm).
    2. Zmiana długości piły łańcuchowej (łańcucha) a tym samym ilości zębów tnących ma znaczenie tylko przy średnicy przecinanego drewna.
    3. Piła łańcuchowa nie może być luźna. Łańcuch powinien być tak napięty aby przylegał na całej długości prpowadnic i jednocześnie dawał się łatwo przesuwać.
    4. Problemy z przerzynką wynikać mogą między innymi z niewłaściwej wysokości ogranicznika głębokości (jak to zauważył już jeden z forumowiczów) lub z wydaje się, że z NIEWŁAŚCIWEJ TECHNIKI OSTRZENIA PIŁY ŁAŃCUCHOWEJ.
    W momencie gdy naostrzymy zęby złym kątem w efekcie dojdzie do jej bardzo szybkiego zurzycia (i leci wtedy mąka a nie wiór).
    W zależności od typu łańcucha kąt ostrzenia wynosi od 25 do 30 stopni (to jest kąt między pilnikiem a prowadnicą). Dodatkowo należy pamiętać, że ręka, która trzyma rączkę pilnika powinna być pochylona około 10 stopni w dół. Pamiętajmy jednak aby podczas ostrzenia nie uszkodzić ogniw łączących piły łańcuchowej.
    Dobrze zastosować prowadniki do ostrzenia piły łańcuchowej.
    Zapraszam też na www.atj-sc.pl do działu porady, gdzie sukcesywnie zamieszczane są informacje na temat obsługi i eksploatacji pił spalinowych.

  2. #22

    Domyślnie

    Przed chwila wróciłem z liroya i tam oglądałem prowadnice mieli niestety mały wybór, ale z tego co tam zauważyłem to prowadnica firmy MAKITA 3/8 i 0,325 1,5mm o długości 40cm, to są dokładnie te same prowadnice maja te same numery fabryczne i są przystosowane do tych dwóch łańcuchów wiec mając prowadnice 3/8 1.5mm spokojnie można do niej założyć łańcuch 0,325.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78
    Przed chwila wróciłem z liroya i tam oglądałem prowadnice mieli niestety mały wybór, ale z tego co tam zauważyłem to prowadnica firmy MAKITA 3/8 i 0,325 1,5mm o długości 40cm, to są dokładnie te same prowadnice maja te same numery fabryczne i są przystosowane do tych dwóch łańcuchów wiec mając prowadnice 3/8 1.5mm spokojnie można do niej założyć łańcuch 0,325.
    na prowadnice można ale na kółko prowadzące już chyba nie bo ma inny kształt "zębów" niż 0,325

  4. #24

    Domyślnie

    Od męża strażaka:
    Uwagi dotyczą pilarek spalinowych:
    1. Oprócz rozmiaru łańcucha musisz wiedzieć czy pilnik który kupiłeś nadaje się rozmiarowo do tego łańcucha.
    2. Od profesjonalnej obsługi pilarek są profesjonalne firmy zajmujące się tym a nie hipermarkety z ich masowym asortymentem - po wizycie w markecie niewątpliwie można dojść do wniosku, że lepiej nie ostrzyć - tylko kupić nowy - ale tak działa market. Do profesjonalnego serwisu nosi się tylko po konserwację i tanie wielko rozmiarowe oleje i przyjemne małe buteleczki (w sam raz odmierzone do mieszania).
    3. Łańcuch nie ma prawa być luźny - to jest bardzo niebezpieczne - ma luźno się przesuwać dwoma palcami (przy wyłączonym hamulcu oczywiście) i to ma być ustawione praktycznie tylko przed momentem kiedy nie będzie się ruszał lekko. On się sam nie zacieśni - raczej rozluźni.
    4. Ciąć na pełnym gazie i przecinać ciężarem piły, kiedy się nie da tak łatwo to sygnał, że trzeba naostrzyć.
    5. Łańcuch musi być smarowany - ilość podawanego oleju też się reguluje - sprawdzić najpierw przed cięciem, czy zostawi piła ścieżkę oleju po dodaniu gazu, przeczyścić jeśli nie zostawia i zawsze go dolewać. Bez niego bardzo szybko załatwicie łańcuch i będzie wydobywał się dym.
    6. Nie ma zbyt twardego drewna w naszych warunkach - są mało ostre łańcuchy.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał anetabo
    Od męża strażaka:
    2. Od profesjonalnej obsługi pilarek są profesjonalne firmy zajmujące się tym a nie hipermarkety z ich masowym asortymentem - po wizycie w markecie niewątpliwie można dojść do wniosku, że lepiej nie ostrzyć - tylko kupić nowy - ale tak działa market. Do profesjonalnego serwisu nosi się tylko po konserwację i tanie wielko rozmiarowe oleje i przyjemne małe buteleczki (w sam raz odmierzone do mieszania).
    Dwa autoryzowane serwisy na H... Po wizycie w obydwóch łańcuchy niby ostre, po chwili cięcia wcale nie twardego i grubego drewna znowu stępione. Po dokładniejszym przyjrzeniu się drugi łańcuch maił "przypalone" ostrza. Co za tym idzie: ostrze mocno rozgrzane traci swoje właściwości (chyba są hartowane, albo cos takiego) - tak mi sie wydaje. Nie mam zwyczaju ciąć w piasku ani w ziemi.
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  6. #26

    Domyślnie

    Dlatego nie warto żeby ktoś to robił za nas - tylko zakupić odpowiednich rozmiarów pilnik (dobiorą w profesjonalnym sklepie) i sprawdzić piłę czy dobrze podaje olej - bo ten ma też chłodzić. Łańcuch nie ostry też będzie się przepalał.
    Pilnik ma specjalne znaczki dzięki którym wiadomo jak ostrzyć.
    Nasza Solo pracuje doskonale - ostrzona (2-3 przeciągnięcia pilnika) co 3-4 pełne baki.

  7. #27

    Domyślnie

    Dziś się dowiedziałem że tylko zamiana łańcucha na kancika może poprawić jakość cięcia. I jeżeli ktoś posiada zwykły łańcuch na pilnik 4mm to niestety ale takie problemy z cieciem będą występowały, te łańcuchy są przystosowane tylko do przycinki drobnych gałęzi, a nie do ciecia np. drewna na klocki. Dlatego właśnie tak szybko się tępią. I nie chcąc mieć problemów z cieciem w serwisie polecono mi zamianę prowadnicy i łańcucha na kańciaka. I jak już zjadę do końca swoje łańcuchy na pewno dokupię szerszą prowadnice a i odpowiedni łańcuch.

  8. #28

    Domyślnie

    Używałem łańcuchów Oregona i Stihla i tak jedne jak i drugie wg mnie są świetne.
    Zawsze ostrze sam i nie uważam żeby nadzwyczajnie się tępił. mam łańcuch ten najcieńszy (325?) zauważyłem że gwałtowne tępienie łańcucha występuje wtedy gdy tnę pień przy samej ziemi i w rozpadlinach pnia jest ziemia. Nikt nie opisuje w jaki sposób ostrzy łańcuch. Ja na pilnik fi 4 mm zakładam ramkę na której zaznaczone są kąty pod jakim należy ustawić pilnik względem prowadnicy. Ruch pilnika tylko w jedną stronę (od wewnętrznej strony zęba na zewnątrz) i na każdy
    ząbek czy tępy czy nie po tyle samo ruchów. Tnę całe drzewa na kawałki piłę mam 10 lat od zawsze ostrzę sam.

  9. #29

    Domyślnie

    od mocy silnika zależy długość listwy i szerokość łańcucha nie proponuję odbiegać od tej normy (zwłaszcza w górę) chyba że do silnika dołożymy turbo.

  10. #30

    Domyślnie Partner

    Witam Wszystkich na forum.!! Powiedzcie mi co sądzicie o takiej pilarce : Partner 422 .Oczywiście do użytku domowego, lecz będę cioł ,,Akację itp. " Za wszystkie odpowiedzi z góry dzięki. Dane techniczne
    Silnik
    Pojemność skokowa 42 cmł
    Moc 1.8 kW / 2.5 KM
    Maksymalna zalecana prędkość obr. silnika 18 m/s
    Pojemność zbiornika paliwa 0.40l
    Pojemność zbiornika oleju 0.20l
    Urządzenie tnące
    Podziałka piły łańcuchowej .325 / 3/8"
    Zalecana długość prowadnicy 40 cm / 16"
    Wymiary
    Ciężar bez urządzenia tnącego 4.7 kg

  11. #31

    Domyślnie

    wypadałoby jeszcze podać za jakie pieniądze chcesz ją kupić

  12. #32

    Domyślnie Piła

    Aaaaa... już podaje: 799zł.

  13. #33

    Domyślnie

    Chcesz kupić niezawodną piłe, jedź do lasu zapytaj drwala.
    Przebieg liczony jest w litrach paliwa.
    Uslyszysz nazwe jednej firmy.

    Pozdrawiam.

  14. #34

    Domyślnie Piła

    Sęk w tym że więcej kasy nie mam. A co o niej sądzicie ? A może w tej cenie kupić inną ?

  15. #35

    Domyślnie

    za tę cenę kup sobie lepiej stihla, nówka ze sklepu z gwarancją, do użytku domowego 170 czy 180 wystarczy, partner jakoś do mnie nie przemawia, już lepiej jakiś oleo-mac czy najtańszy stihl lub husqwarna...

  16. #36

    Domyślnie Piła

    Dzięki za odpowiedzi. Może ma ktoś jeszcze jakieś rady to proszę pisać.

  17. #37

    Domyślnie Re: Piła

    Cytat Napisał Wujec3
    Dzięki za odpowiedzi. Może ma ktoś jeszcze jakieś rady to proszę pisać.
    Parametry szału nie robią, ale za tą cenę nie można się spodziewać żadnych rewelacji. Z tego co mi wiadomo to nawet drwale kupują tą pilarkę do lasu. Nie wiem tylko ile ona wytrzymuje Konserwatyści zawsze radzą poszukać promocji Stihl lub Husqvarna (marka robi swoje). Przy odrobinie szczęścia można za rozsądną cenę kupić całkiem sensowną maszynę tych firm.
    Zamiast nowego Partnera proponuję poszukać używaną Husqvarnę 254 (z fachowcem, który się na tym dobrze zna). Ten model jest niezniszczalny i pomimo tego, że używany to i tak lepszy od nowych wynalazków.

  18. #38
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kompak

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam!!
    Własnie zakupiłem ostrzałke do łancuchów, i w związku z tym chciałbym się szczegółowo dowiedziec jak ostrzyć łancuchy, jakię kąty??
    Pozdrawiam

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał kompak
    Witam!!
    Własnie zakupiłem ostrzałke do łancuchów, i w związku z tym chciałbym się szczegółowo dowiedziec jak ostrzyć łancuchy, jakię kąty??
    Pozdrawiam
    Na łańcuchu masz zaznaczony kąt.

  20. #40
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    apon81

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    jamiska
    Kod pocztowy
    98-009
    Posty
    1

    Domyślnie

    po prostu ktoś ci rozchartował zęby. napewno komuś zależało na czasie i by zrobić to szybko przypalił zęby. szczerze mówiąc nie polecam nikomu ostrzenia na ostrzarce- (używam tylko wtedy gdy trafię na kamień gwóźdz itp) by nie zjechać całego pilnika na raz. a co do łańcuchów, to standartowe łańcuchy są prawie takie same- różnią się kształtem ostrza tnącego i kątem ostrzenia.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony