dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 51 z 126
Pokaż wyniki od 1.001 do 1.020 z 2506
  1. #1001

    Domyślnie

    czy mia ktos stycznosc z firma Kajoma z wroclawia? jest to przedstawiciel ppc na dolny slask

  2. #1002
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Yesko
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Kielce
    Posty
    135

    Domyślnie

    u mnie ruszyła C11, na razie grzeje pusty dom do 10-14st i cwu do 30st.

  3. #1003
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Hektor_PL

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yesko Zobacz post
    u mnie ruszyła C11, na razie grzeje pusty dom do 10-14st i cwu do 30st.

    A jakiej wielkości domek ogrzewasz i jakie DZ (pionowe czy poziome). Czy całą instalacje robił Pan Jarek - jeśli tak to jakie wrażenia. Ja przymierzam się do instalacji PC C9 z wiosną.

  4. #1004
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Yesko
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Kielce
    Posty
    135

    Domyślnie

    Podłogówka (grzejników brak) + ścienne na 2 ścianach, zrobiona jest na powierzchni 195mkw, prze ekipę Pana Jarka, w tym na połowie podwójnego garażu i w kotłowni. Powierzchnia mieszkalna to około 160mkw.
    Dolne źródło to 3x90 pionowe, w skale, wody mało.
    Instalację robiła ekipa Pana Jarka a jego udział nie był dominujący, pierwszego dnia, przy montażu suchym nie był obecny. Ja z resztą przez większość czasu też nie byłem przy tym ale wszystko poszło sprawnie - dwa dni. Zdążyłem przed mrozami, w nocy mam teraz -15.
    Dom ocieplony 20cm styropianu, nośne to poroterm 25cm.
    Zobaczymy jak będzie przy rachunkach. Zapomniałem tylko poprosić tylko o zamontowanie jakiegoś licznika zużycia prądu dla samej pompy. Pompa pracuje tydzień i jak na razie wrażenia bardzo dobre. Wyciąga z DZ 8st i "przerabia" to na prawdziwe ciepło w domu.

  5. #1005

    Domyślnie

    Ostatnio zauważyłem dziwne "zachowanie" sterownika.
    Przy temperaturach -1 czy -2 stopnie pompa sygnalizuje konieczność wspomagania grzania grzałkami el.
    Całe szczęście nie mam ich zainstalowanych, sama pompa pracuje też normalnie, grzeje i w domu jest ciepło, ale zastanawia mnie ten komunikat...
    Czy może zaobserwowaliście coś podobnego?
    W zeszłym sezonie nie kojarzę aby coś takiego pojawiło się przy tak wysokich temperaturach, pamiętam ten komunikat, ale wtedy były te srogie lutowe mrozy więc był jak najbardziej "na miejscu".
    Ustawienia mam te same co w zeszłym roku.
    Dom z poddaszem użytkowym. Ściany Ytong 24cm + 15cm styro. Dach deskowany + 20/35cm (skos/strop) wełny. W podłodze 10cm styro parter i 5cm piętro. Okna U=0,9. 140m2 ogrzewanych podłóg, p.u. 205m2, garaż, strych, pom. gosp., garderoba nieogrzewane w bryle budynku. Podłogówka na całości. Pompa ciepła Ecopower C9 (8,8kW), odwierty 5x25m. Zbiornik CWU 300L. Reku Mitsubishi Lossnay LGH-35RX5.

  6. #1006
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar miejski
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    652
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Ostatnio też to zauważyłem przy mojej C11, przy mrozach do -5*C. Temperatura ustawiona wewnątrz to 22*C, którą pompa zapewnia. Niestety nie wiem według jakiego algorytmu włącza się ZbCO.

    Inna sprawą jaką zauważyłem to moment załączenia lub wyłączenia grzania CO. Jak już wspomniałem zadana temperatura wewnętrzna to 22*C. Bywa tak, że czujnik w salonie raportuje np. 21,7 i pompa się nie włącza. Innym razem w trakcie grzania CO czujnik pokazuje np. 22,2*C i pompa cały czas chodzi.
    Czy mamy tu do czynienia z jakąś histerezą czy też z pomiarem średniej temp. wewn. z jakiegoś przedziału czasu?
    Pozdrawiam
    miejski

    Praktyczny 1, 142m2 podłogówka + 2 drabinki w górnej łazience + 10 żeberek w garażu, izolacje - podłoga 10 cm styr. 0,039, ściana porotherm 25 + 15 cm styr. 0,039, poddasze 25-40 cm wełny 0,035, pow. okien 39m2 trzyszybowe + dachowe 2m2 dwuszybowe. Ogrzewanie PC 11kW (DZ poziome 4x150mb PE40), wentylacja grawitacyjna, w domu wszystko na prąd, od czasu do czasu kominek.
    miejskich Praktyczny 1 - dziennik
    miejskich Praktyczny 1 - komentarze

  7. #1007
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał miejski Zobacz post

    Czy mamy tu do czynienia z jakąś histerezą czy też z pomiarem średniej temp. wewn. z jakiegoś przedziału czasu?
    I tak dokładnie jest

    Komunikatu o grzałce nigdy nie miałem, więc nie pomogę. Natomiast...
    Z nudów po trzech latach kupiłem sobie termometry przylgowe, sprawdziłem ich dokładność w wodzie lodowej i co się okazało...
    DZ na sterowniku pokazuje temperaturę 3,6/-1,6 a termometr podaje 5,3/1,2 (po 5h). I na pewno błąd tkwi po stronie sterownika, ponieważ odizolowany kawałek powrotu się jeszcze nie szroni a według sterownika powinien.
    GZ sterownik pokazuje na wyjściu 37,6(!) a termometr niecałe 34. (powrót ma około 5-6 stopni mniejszą)
    Nie sądziłem, że tak rozjechane są te sterowniki.
    Wniosek? Kupować termometry, sprawdzić ich dokładność, dobrze zaizolować i pod nie ustawiać PC.
    Swoją drogą muszę sprawdzić, czy nie da się wymienić termometrów PC na bardziej dokładne. Przecież to one odpowiadają za prawidłową pracę pompy!

  8. #1008

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    (...) Nie sądziłem, że tak rozjechane są te sterowniki.
    (...)
    Fakt, czujniki pod które podpięty jest sterownik są bardzo słabej jakości.
    Na temp. zewn. mam rozjazd o jakieś 1 do 1,5 stopnia więc generalnie pompie "wydaje się" , że jest cieplej niż w rzeczywistości, a czujnik mam od strony północnej więc jak najbardziej prawidłowo zamontowany.

    Na DZ próbowałem weryfikować pirometrem, było trudno, bo rury porządnie poizolowane i musiałem nieźle się nagimnastykować nie chcąc zniszczyć izolacji, przez co odczyty były mocno "rozjechane", ale zakładając, że te najniższe są najbliżej prawdy to różnicę na temp. DZ mam również w granicach 1-1,5 stopnia, ale aby mieć pewność to muszę zweryfikować własnymi przylgowymi. Może kiedyś się zmuszę i je zamontuję.

    Liwko te przylgowe to lepiej montować na samej rurze czy np. na metalowym elemencie zaworu? Wydaje mi się, że lepiej będzie przewodzić temp. metal niż polietylen.
    Dom z poddaszem użytkowym. Ściany Ytong 24cm + 15cm styro. Dach deskowany + 20/35cm (skos/strop) wełny. W podłodze 10cm styro parter i 5cm piętro. Okna U=0,9. 140m2 ogrzewanych podłóg, p.u. 205m2, garaż, strych, pom. gosp., garderoba nieogrzewane w bryle budynku. Podłogówka na całości. Pompa ciepła Ecopower C9 (8,8kW), odwierty 5x25m. Zbiornik CWU 300L. Reku Mitsubishi Lossnay LGH-35RX5.

  9. #1009
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał dekar Zobacz post

    Liwko te przylgowe to lepiej montować na samej rurze czy np. na metalowym elemencie zaworu? Wydaje mi się, że lepiej będzie przewodzić temp. metal niż polietylen.
    Ja montowałem na rurze, ponieważ na rurze mam czujnik zasilania GZ. Były te dwa czujniki blisko siebie a pokazywały różne temperatury. Dz mierzyłem w kilku miejscach i odczyty były porównywalne.
    Pirometru (taniego) nie polecam, zbyt duże niedokładności.
    Kupiłem takie http://allegro.pl/termometr-cyfrowy-50-70-c-tablicowy-tpm-10-czujn-i2796134450.html

  10. #1010

    Domyślnie

    Uważaj - też mam takie i zawyżają o 1'C od np. dallasów, a dallasy sprawdzałem 3 szt razem i dodatkowo ze stacją pogody.
    Dom LMP61L 2+2 osoby,pow.130 m2. Pompa ciepła gruntowa z bezp. parowaniem 8KW+DZ płaskie. CWU 400L. Mieszkam od 6.2013
    Za rok 09.2017..08.2018 koszt CO+CWU 780 zł (2542 kWh, 1291 h)
    Za rok 09.2018..08.2019 koszt CO+CWU 893 zł (2941 kWh, 1577 h)
    Za rok 09.2019..08.2020 koszt CO+CWU 828 zł (2897 kWh, 1545 h)
    Za rok 09.2020..08.2021 koszt CO+CWU mam foto (3321 kWh, 1756 h)
    Średni COP 3,9. PV 9.5KW
    Dwie klimatyzacje: kanałowa + split na lato. PC 5KW AHU w warsztacie + basen.

  11. #1011
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał ferrit Zobacz post
    Uważaj - też mam takie i zawyżają o 1'C od np. dallasów, a dallasy sprawdzałem 3 szt razem i dodatkowo ze stacją pogody.
    Dwa mam i dwa pokazują identyczne pomiary. W wodzie lodowej pokazały +0,3

  12. #1012
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar miejski
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    652
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    To jak już o technikaliach naszych PPC mowa, to proszę mi "łopatoligicznie" wyjaśnić współczynnik korekcji WspKor.
    Co np. oznacza WspKor=4? Bo opis " Korekcja powoduje szybsze nagrzewanie pomieszczeń przy zmianie temperatury zadanej z ekonomicznej na komfortową oraz dłuższe postoje kotła przy zmianie temperatury z komfortowej na ekonomiczną." do mnie nie trafia. Coś mi tam Pan Jarek tłumaczył (chyba ze 2 razy nawet), ale nadal nie wiem jak to ugryźć.
    Pozdrawiam
    miejski

    Praktyczny 1, 142m2 podłogówka + 2 drabinki w górnej łazience + 10 żeberek w garażu, izolacje - podłoga 10 cm styr. 0,039, ściana porotherm 25 + 15 cm styr. 0,039, poddasze 25-40 cm wełny 0,035, pow. okien 39m2 trzyszybowe + dachowe 2m2 dwuszybowe. Ogrzewanie PC 11kW (DZ poziome 4x150mb PE40), wentylacja grawitacyjna, w domu wszystko na prąd, od czasu do czasu kominek.
    miejskich Praktyczny 1 - dziennik
    miejskich Praktyczny 1 - komentarze

  13. #1013
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    W serii A nie mam takiego parametru.

  14. #1014
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bartosz-w
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Śląskie- JURA
    Posty
    281

    Domyślnie

    Ja bym ten wsp. korekcji olał. Wszyscy mamy pozamienianą komfortową z ekonomiczną i u nas to nie zadziała poprawnie

  15. #1015
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar miejski
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    652
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    No nie jest to chyba takie oczywiste.
    W zeszłym roku w okresie przejściowym narzekałem na częste start/stopy sprężarki w ciągu godziny. W PPC polecono mi zwiększyć WspKor do 6, tłumacząc coś, że ten parametr bierze pod uwagę temp. zewn oraz wewnętrzną odczytaną i ustawioną i jakoś tam wpływa to na pracę PC. Tłumaczenie było dokładniejsze, ale ja tylko tyle z tego pamiętam.
    Pozdrawiam
    miejski

    Praktyczny 1, 142m2 podłogówka + 2 drabinki w górnej łazience + 10 żeberek w garażu, izolacje - podłoga 10 cm styr. 0,039, ściana porotherm 25 + 15 cm styr. 0,039, poddasze 25-40 cm wełny 0,035, pow. okien 39m2 trzyszybowe + dachowe 2m2 dwuszybowe. Ogrzewanie PC 11kW (DZ poziome 4x150mb PE40), wentylacja grawitacyjna, w domu wszystko na prąd, od czasu do czasu kominek.
    miejskich Praktyczny 1 - dziennik
    miejskich Praktyczny 1 - komentarze

  16. #1016

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    W serii A nie mam takiego parametru.
    Seria A i C mają takie same sterowniki Frisco RX 910 .
    Współczynnik korekcji działa w ten sposób że jeżeli temperatura co wynikająca z krzywej wynosi np. 30* a w pomieszczeniu temperatura zadana nie jest osiągnięta to sterownik podnosi temp CO, w zależności na ile ustawiony jest współczynnik korekcji i o ile temp w pomieszczeniu jest niższa od zadanej,krótko - współczynnik korekcji 0 pompa osiąga temp np 30 m* i wyłącza się i ponownie załączy się gdy CO spadnie o 4* (u mnie tak jest, czujnik CO zamontowany na powrocie), jeżeli współczynnik korekcji ustawimy np 4 to sterownik podwyższy temp CO mimo żę z krzywej wynika np 30 * - o ile tego nie wiem, nie sprawdzałem. Moje ustawienia- krzywa 2, max temp. CO 31*. przy takich ustawieniach pompa pracuje kilka godzin w jednym cyklu przy minusowych temperaturach, ponieważ po osiągnięciu temp. CO 29* dalszy wzrost następuje bardzo powoli 0,2-0,3*/h. Teraz po godzinie pracy DZ 5/1 GZ 33/28,5. Czujniki DZ kalibrowałem w wodzie lodowej wyjmując je z PC, powrót był ok. zasilanie zaniżało 0,8* -poprawiłem w parametrach ,, kalibracja czujników" w PC. Zamontowałem w tych samych miejscach dodatkowo izolując.
    pow użytkowa - 145,8m2, podłoga 15 cm,ściana 20 cm , poddasze 30cm, PC 9kW, DZ 6 x 100 PE 32

  17. #1017
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar miejski
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    652
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Ale w serii A nie macie chyba pogodówki, a mnie p. Jarek jak ten WspKor tłumaczył, to chyba też temperatura zewnętrzna była tu brana pod uwagę.

    mar1173
    Czujnik temperatury na powrocie CO masz jakiś dodatkowy (zewnętrzny), bo na listwie sterownika Frisko RX910 jest tylko jeden zacisk Tco.
    Ostatnio edytowane przez miejski ; 15-12-2012 o 21:56
    Pozdrawiam
    miejski

    Praktyczny 1, 142m2 podłogówka + 2 drabinki w górnej łazience + 10 żeberek w garażu, izolacje - podłoga 10 cm styr. 0,039, ściana porotherm 25 + 15 cm styr. 0,039, poddasze 25-40 cm wełny 0,035, pow. okien 39m2 trzyszybowe + dachowe 2m2 dwuszybowe. Ogrzewanie PC 11kW (DZ poziome 4x150mb PE40), wentylacja grawitacyjna, w domu wszystko na prąd, od czasu do czasu kominek.
    miejskich Praktyczny 1 - dziennik
    miejskich Praktyczny 1 - komentarze

  18. #1018

    Domyślnie

    Cytat Napisał miejski Zobacz post
    Ale w serii A nie macie chyba pogodówki, a mnie p. Jarek jak ten WspKor tłumaczył, to chyba też temperatura zewnętrzna była tu brana pod uwagę.

    mar1173
    Czujnik temperatury na powrocie CO masz jakiś dodatkowy (zewnętrzny), bo na listwie sterownika Frisko RX910 jest tylko jeden zacisk Tco.
    cytat ze strony producenta:

    Pompa ciepłą ECOPOWER A zawiera

    - wysokowydajna sprężarka typu scrol
    - wymienniki płytowe SWEP
    - termodynamiczny zawór rozprężny
    - sterownik pogodowy RX 910
    - obudowa koloru białego lub srebrnego
    - pompki obiegowe CO, CWU Grundfoss
    - czynnik chłodniczy R407c
    - czujnik kolejności i zaniku faz

    i dalej cytat z instrukcji:

    Ważniejsze funkcje realizowane przez regulator:
    praca w dwóch trybach: Zima, Lato, wybieranych ręcznie lub automatycznie,
    pogodowa regulacja temperatury w obwodzie CO realizowana w oparciu o
    wybraną krzywą grzania i program tygodniowy.......

    a więc sterownik identyczny jak w pc typu C.

    Typ A od C różni się tylko obudową pompą DZ i 2 naczynkami przeponowymi które producent wycenił na ok 4000 netto.

    Czujnik CO przełożyłem z zasilania na powrót ponieważ czujnik Twy i Tco seryjnie umieszczony był praktycznie w tym samym miejscu i pokazywały taką samą temperaturę. Teraz mam odczyt temp zasilania -Twy i powrotu Tco.
    pow użytkowa - 145,8m2, podłoga 15 cm,ściana 20 cm , poddasze 30cm, PC 9kW, DZ 6 x 100 PE 32

  19. #1019
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Yesko
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Kielce
    Posty
    135

    Domyślnie

    Jakie temperatury pokazuje Ci zasilanie -Twy i powrót Tco?
    Z czego masz posadzki?

  20. #1020
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1173 Zobacz post

    a więc sterownik identyczny jak w pc typu C.
    Mylisz się. Sterownik z serii A ma tylko pogodówkę, natomiast z serii C ma sterowanie i pogodowe i pokojowe. Jestem tego absolutnie pewien.

Strona 51 z 126

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony