dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 56 z 126
Pokaż wyniki od 1.101 do 1.120 z 2506
  1. #1101
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    Liwko w większości przypadków pewnie tak jest, to może inaczej:
    jaki % wg Ciebie pracowałaby w aniej taryfie PC 7 kW a jaki 9 kW w tym samym budynku?

    i jakie urządzenia bierzemy pod uwagę?
    Jeśli dobrze kombinuję to 7 przy powiedzmy -20 pracowała by około 20 godź z czego 10 w taniej i 10 w drogiej natomiast 9 miała by szanse na gdzieś 14 godź z czego około 10 w taniej. Ale Liwko chyba będzie wiedział lepiej bo ja tylko teoretyzuję.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  2. #1102
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Jeśli dobrze kombinuję to 7 przy powiedzmy -20 pracowała by około 20 godź z czego 10 w taniej i 10 w drogiej natomiast 9 miała by szanse na gdzieś 14 godź z czego około 10 w taniej. Ale Liwko chyba będzie wiedział lepiej bo ja tylko teoretyzuję.
    To proporcja z ktorej moj kalkulatorek pokazuje, ze 9kW bedzie musiala dzialac 15,5h (jesli 7mka dzialala by 20h), Zaoszczedzmy 4,5h pracy na dobe.
    Nawet w Windowsie jest kalkulatorek (co prawda nie da sie go uzywac, wiec rozumiem)
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  3. #1103
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    No to niewiele się pomyliłem biorąc to tylko na chłopski i robotniczy rozum bez korzystania z kalkulatora
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  4. #1104

    Domyślnie

    zakładając dokładnie ten sam COP to słuszne jest zwiększenie mocy bo wtedy rzeczywiście powinno być taniej

    ale jest jeszcze druga strona medalu:
    jeżeli nie ma zbiornika buforowego to cała moc idzie w podłogę i teraz moje pytanie brzmi:
    czy jeżeli znacznie przewymiarowana pompa będzie pracowała w tanich godzinach przy dużych mrozach to nie spowoduje to zbytnich wahań temp w domu?
    przykład:
    pompa dobrana "na styk" w danej temp potrzebuje pracować 10 godz więc pracuje 8 godz w nocy i 2 w taniej w dzień i już domownicy odczuwają, że przydałoby się puszczać ją z godz czy dwie wcześniej (czytuje się takie spostrzeżenia na forum)
    i teraz jak damy dużo mocniejszą to co? skracamy czas pracy ale zwiększamy czas przerw czyli żeby nie wychłodzić domu musimy wcześniej załączać czyli nici z taniej taryfy...
    można przegrzewać do wyższych temperatur, ale czy nie pojawią się z tego powodu zbytnie różnice temp?

    moja teoria nie potrafi odpowiedzieć na te pytania więc dobrze żeby wypowiedzieli się praktycy
    ...

  5. #1105
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Tak Sławku!
    I dlatego ja mam dylemat. Czy wg drugiej wersji OZC (jeśli dam 20cm styropianu na ściany zamiast 15) jeśli wychodzi zapotrzebowanie dla domu
    5,9kW+CWU brać C7(7,2kW) czy przewymiarowywać na C9(8,8kW)?
    Jestem też ciekaw jak wychodzą koszty ogrzewania tym, którzy mają dwie taryfy, ale nie "kotłują" na siłę w nocnej taryfie bo używają sterownika pogodowego, który grzeje jak jest taka potrzeba.

    Pozdrawiam,
    Wojtek R.

  6. #1106
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    moja teoria nie potrafi odpowiedzieć na te pytania więc dobrze żeby wypowiedzieli się praktycy
    Jeszcze tej zimy nie mialem takiej sytuacji, zeby mi zagrzala w tanie za mocno a w dzien bylo za zimno. Takie sytuacje mozemy sobie wysterowac zmniejszajac lub zwiekszajac podbicie temperatury w taniej taryfie i wtedy zalczenia w drogiej beda, tym wiecej im mniejsze podbicie. W domu bedzie bardziej stala temperatura. Tej zimy nie mialem wiekszych skokow niz 0,7*C na temp powietrza i to jest spokojnie do zniesienia dla mnie i mojej rodziny.
    Mozna tez pojsc na sztuczne wydluzenie taniej taryfy w godzinach popoludniowych (bez zmniejszania podbicia) i "wmowic" sterownikowi, ze tani prad jest od 14 do 18 tej zamiast od 14-16 tylko. Wtedy mamy wieksza kontrole nad tym ile pompa bedzie pracowala w drogim pradzie.

    PS. (rwojtek)
    Uzywam sterowania pogodowego.
    Grzanie na max w drogiej tylko wg godzin to glupota i nikt tego nie robi (moze jedna nocke tylko)
    Ostatnio edytowane przez Pyxis ; 07-01-2013 o 19:56
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  7. #1107
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wszystko zależy od bufora ale tego który masz w podłodze. Jeśli wylewkę odizolujesz od podłogi na gruncie lub od płyty fundamentowej to możesz mieć bujnięcia w temp. Ale jeśli zrobiłeś ocieplenie lub planujesz zrobić ocieplenie tylko pod płytą lub między gruntem a podłogą to będziesz miał olbrzymi akumulator (bufor) z betonu. Ci co tak mają mówią że mają wahnięcia rzędu 0,5-1st
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  8. #1108

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    czy jeżeli znacznie przewymiarowana pompa będzie pracowała w tanich godzinach przy dużych mrozach to nie spowoduje to zbytnich wahań temp w domu?....można przegrzewać do wyższych temperatur, ale czy nie pojawią się z tego powodu zbytnie różnice temp?
    Zerknij na stronę:
    http://pompaciepla24.com/graph_21.html
    Tam znajdziesz wykres temperatury w domu i na zewnątrz. A tu:
    http://pompaciepla24.com/graph_6.html
    jest temperatura w domu + działanie pc. Mnie wahania temperatury rzędu 1* nie przeszkadzają. Jeśli komuś przeszkadzają, to zawsze można ograniczyć temperaturę w pomieszczeniu sterownikiem pokojowym, a pogodowym temperaturę podłogi.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 07-01-2013 o 21:11
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  9. #1109

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Wszystko zależy od bufora ale tego który masz w podłodze. Jeśli wylewkę odizolujesz od podłogi na gruncie lub od płyty fundamentowej to możesz mieć bujnięcia w temp. Ale jeśli zrobiłeś ocieplenie lub planujesz zrobić ocieplenie tylko pod płytą lub między gruntem a podłogą to będziesz miał olbrzymi akumulator (bufor) z betonu. Ci co tak mają mówią że mają wahnięcia rzędu 0,5-1st
    Ja tak mam i to jest prawda(mówie o płycie i stropie 20cm gr) W żadnym budynku nie spotkałem się z taką stabilnością temperatur.Grzeje PC 8kw tylko w II taryfie od 22 do 6 pierwszy sezon od 25 pażdziernika bez pogodówki tylko według termostatu w domu.

  10. #1110
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał amigo1974 Zobacz post
    Ja tak mam i to jest prawda(mówie o płycie i stropie 20cm gr) W żadnym budynku nie spotkałem się z taką stabilnością temperatur.Grzeje PC 8kw tylko w II taryfie od 22 do 6 pierwszy sezon od 25 pażdziernika bez pogodówki tylko według termostatu w domu.
    A nie jest trudniej to cieplo wtedy "ukierunkowac"? Tzn czy nie "rozlazi sie za mocno poza budynek bezposrednio z elementow grzejno-konstrukcyjnych?

    Podaj moze parametry domku i zuycie. Chetnie bym poogladal sobie.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  11. #1111
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Jeżeli dzisiaj mamy wahnięcia 0,5-1 stopień, to przy dużych mrozach będą podobne, tyle że PC będzie również pracowała w drogich godzinach.

  12. #1112

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Jeżeli dzisiaj mamy wahnięcia 0,5-1 stopień, to przy dużych mrozach będą podobne, tyle że PC będzie również pracowała w drogich godzinach.
    Nie do końca jest to prawda.Znaczy pewnie i prawda ale ładunek energii z tych buforów pozwala na założenie pompie kagańca czasowego jej pracy bez skutków obniżenia temp.Przez cały tydzień nawet jak było -10-12 stC PC pracuje w tych godz.i to wystarczało temp.zadana 23 st dopuszczalny spadek do 22st i nigdy ie spadła tem do np.21,8st.ale od piątku od 22(taryfa weekendowa)potrafiła pracować 24 godz żeby doładować płytę i strop i takie doładowanie wystarcza żeby utrzymać temp. na poziomie zadanym przez te 5 dni.Miałem nawet przez jakiś czas ustawioną temp.24 st ale to było nie do wytrzymania i wróciłem do 23st.CWU tylko w godz.od 13 do 15

  13. #1113
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał amigo1974 Zobacz post
    Nie do końca jest to prawda.Znaczy pewnie i prawda ale ładunek energii z tych buforów pozwala na założenie pompie kagańca czasowego jej pracy bez skutków obniżenia temp.Przez cały tydzień nawet jak było -10-12 stC PC pracuje w tych godz.i to wystarczało temp.zadana 23 st dopuszczalny spadek do 22st i nigdy ie spadła tem do np.21,8st.ale od piątku od 22(taryfa weekendowa)potrafiła pracować 24 godz żeby doładować płytę i strop i takie doładowanie wystarcza żeby utrzymać temp. na poziomie zadanym przez te 5 dni.Miałem nawet przez jakiś czas ustawioną temp.24 st ale to było nie do wytrzymania i wróciłem do 23st.CWU tylko w godz.od 13 do 15
    hehe Ja już niemal zrezygnowałem z podbijania temperatury w weekend. Zazwyczaj i tak się więcej w domu dzieje, więc i temperatura sama skacze. Ja mam sterowanie pogodowe i u mnie nie ma kagańca

  14. #1114

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    A nie jest trudniej to cieplo wtedy "ukierunkowac"? Tzn czy nie "rozlazi sie za mocno poza budynek bezposrednio z elementow grzejno-konstrukcyjnych?

    Podaj moze parametry domku i zuycie. Chetnie bym poogladal sobie.
    Płytę mam na 20cm styro eps200i podłogówka zaraz na tym styro czyli na samym dnie płyty ale na folii tej srebrnej od podłogówek.Wyzwaniem była podłogówka w stropie monolitycznym i tam mam już bez tej folii ale mam 10cm wełny pod stropem a raczej na suficie parteru.także nie ma chyba problemu z ukierunkowaniem tego ciepła bo temp są bardzo zbliżone(poddasze 55cm wełny)Z OZC wynika mi zużycie 4500kw/rok czystym prundem+CWU 500l dla 5 osób 220m2 budynek.Od 1 listopada do 2 stycznia(uruchomiłem PC 25 paź w budynku było 9st)zużyłem prądu podam w zł bo musiałbym iść po zeszyt żeby podać KW za 670zł z czego400zł PC za 2 miechy! Sam jestem w szoku.Kominków brak

  15. #1115

    Domyślnie

    A jak wygląda komfort mieszkańców domu przy grzaniu w tańszej taryfie ( czyli w nocy ) gdy w czasie snu korzystniejsze sa nieco niższe temperatury w stosunku do dnia ( zwłaszcza poźnego wieczoru ) gdy nie grzejemy i podłoga jest odczuwalnie chłodniejsza niż w nocy ( nie mówię o temperatrurze mierzonej - bo piszecie że wahania dobowe w grnicach 0,5-1 C ).

  16. #1116
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    A jak wygląda komfort mieszkańców domu przy grzaniu w tańszej taryfie ( czyli w nocy ) gdy w czasie snu korzystniejsze sa nieco niższe temperatury w stosunku do dnia ( zwłaszcza poźnego wieczoru ) gdy nie grzejemy i podłoga jest odczuwalnie chłodniejsza niż w nocy ( nie mówię o temperatrurze mierzonej - bo piszecie że wahania dobowe w grnicach 0,5-1 C ).
    Właśnie moim zdaniem jest idealnie. Kiedy idę spać (około północy) jest w sypialni najchłodniej choć PC już pracuje. Kiedy wstaję to już jest cieplej. Dla mnie ideał

  17. #1117

    Domyślnie

    W sypialni ustawiasz na stałe niższą temperaturę przez lekkie przykręcenie pętli z sypialni.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  18. #1118

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    hehe Ja już niemal zrezygnowałem z podbijania temperatury w weekend. Zazwyczaj i tak się więcej w domu dzieje, więc i temperatura sama skacze. Ja mam sterowanie pogodowe i u mnie nie ma kagańca
    Źle mnie zrozumiałeś. ja nie podbijam temp w weekend temp jest stała tylko gdy w dużych mrozach brakuje jej parę godzin pracy przez kaganiec w tygodniu to w weekend sobie doładowuje akumlator(bufor) i nie podnosi się temp przy tym w budynku w żadnym razie

  19. #1119

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    A jak wygląda komfort mieszkańców domu przy grzaniu w tańszej taryfie ( czyli w nocy ) gdy w czasie snu korzystniejsze sa nieco niższe temperatury w stosunku do dnia ( zwłaszcza poźnego wieczoru ) gdy nie grzejemy i podłoga jest odczuwalnie chłodniejsza niż w nocy ( nie mówię o temperatrurze mierzonej - bo piszecie że wahania dobowe w grnicach 0,5-1 C ).
    Napiszę później bo muszę lecieć do pracy!

  20. #1120
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał amigo1974 Zobacz post
    .Od 1 listopada do 2 stycznia(uruchomiłem PC 25 paź w budynku było 9st)zużyłem prądu podam w zł bo musiałbym iść po zeszyt żeby podać KW za 670zł z czego400zł PC za 2 miechy! Sam jestem w szoku.Kominków brak
    Ale juz mieszkacie (bo te 9*C jakos dziwne)?
    To zuzycie z CWU?
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

Strona 56 z 126

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony