dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 79 z 126
Pokaż wyniki od 1.561 do 1.580 z 2506
  1. #1561

    Domyślnie

    Cytat Napisał GrzegorzS-ce Zobacz post
    Dziś wieczorem zauważyłem na sterowniku "zbCO" zasilanie obwodu CO przez grzałkę elektryczną wspomagania CO Dlaczego to się włączyło i czy Was też to się włącza ? Co tym steruje i ewentualnie jak to wyłączyć ?
    Steruje tym parametr "t_zwlZrBiw". Jeżeli pompa ciepła nie osiągnie temperatury wody grzewczej w czasie t_zwlZrBiw (w minutach) to podaje napięcie na wyjście zasilania grzałki wspomagającej. Jeszcze się nikt z posiadaczy PPC nie chwalił maniem takiej grzałki. Jak cię denerwuje to spróbuj wpisać czas 0 albo maksymalny jaki się da. Bez podłączonej grzałki nie ma znaczenia.

  2. #1562
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar miejski
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    652
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    archi23,
    Jak dla mnie krzywa 1 to za mało, więc dlatego byc może włącza Ci się ZbCO.
    U mnie domyślnie po instalacji była krzywa nr 4, a i tak eksperymentalnie zwiększyłem ją ostatnio do 10.
    Wiem, wiem, zaraz ktoś powie, że to krzywa do kaloryferów (według instrukcji Frisko), ale ja wole mieć większe Tco w podłogówce, a w opcjach serwisowych ustawiłem Tcomax=40*C, więc to jest ograniczenie przy którym grzanie CO się wyłączy.
    Chyba niedowiarek też ma tak z tym Tcomax zrobione
    Pozdrawiam
    miejski

    Praktyczny 1, 142m2 podłogówka + 2 drabinki w górnej łazience + 10 żeberek w garażu, izolacje - podłoga 10 cm styr. 0,039, ściana porotherm 25 + 15 cm styr. 0,039, poddasze 25-40 cm wełny 0,035, pow. okien 39m2 trzyszybowe + dachowe 2m2 dwuszybowe. Ogrzewanie PC 11kW (DZ poziome 4x150mb PE40), wentylacja grawitacyjna, w domu wszystko na prąd, od czasu do czasu kominek.
    miejskich Praktyczny 1 - dziennik
    miejskich Praktyczny 1 - komentarze

  3. #1563

    Domyślnie

    Cytat Napisał miejski Zobacz post
    archi23,
    Jak dla mnie krzywa 1 to za mało, więc dlatego byc może włącza Ci się ZbCO.
    U mnie domyślnie po instalacji była krzywa nr 4, a i tak eksperymentalnie zwiększyłem ją ostatnio do 10.
    Wiem, wiem, zaraz ktoś powie, że to krzywa do kaloryferów (według instrukcji Frisko), ale ja wole mieć większe Tco w podłogówce, a w opcjach serwisowych ustawiłem Tcomax=40*C, więc to jest ograniczenie przy którym grzanie CO się wyłączy.
    Chyba niedowiarek też ma tak z tym Tcomax zrobione
    przy takim ustawieniu krzywej o tym czy PC działa czy nie decyduje czujnik wewnętrzny i tylko wtedy to jakoś działa (czy ustawisz krzywą na 5 czy 10 to już tak nie ma znaczenia), jeżeli pompa sterowana by była czujnikiem zewnętrznym to takie ustawienie nie sprawdzi się
    z drugiej strony jeżeli każdy chciałby tak sterować PC to niepotrzebne byłyby żadne dzisiejsze sterowniki (wystarczyłoby żeby czujka pokojowa sterowała zasilaniem PC) - to najbardziej prymitywny sposób sterowania jednak nie sądzę żeby był optymalny dla podłogówki (oczywiście jeżeli u Ciebie się sprawdza to ok, w każdym sterowaniu chodzi tylko o to żeby użytkownik był zadowolony z pracy urządzenia)
    ...

  4. #1564

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    przy takim ustawieniu krzywej o tym czy PC działa czy nie decyduje czujnik wewnętrzny i tylko wtedy to jakoś działa (czy ustawisz krzywą na 5 czy 10 to już tak nie ma znaczenia)
    Nawet nie jakoś tylko całkiem przyzwoicie.

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    jeżeli pompa sterowana by była czujnikiem zewnętrznym to takie ustawienie nie sprawdzi się
    100% racji.

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    z drugiej strony jeżeli każdy chciałby tak sterować PC to niepotrzebne byłyby żadne dzisiejsze sterowniki (wystarczyłoby żeby czujka pokojowa sterowała zasilaniem PC) - to najbardziej prymitywny sposób sterowania jednak nie sądzę żeby był optymalny dla podłogówki (oczywiście jeżeli u Ciebie się sprawdza to ok, w każdym sterowaniu chodzi tylko o to żeby użytkownik był zadowolony z pracy urządzenia)
    Nie tak znowu do końca. Sterowanie krzywą grzewczą ma sens przy modulowanej mocy źródła ciepła. Ecopower nie ma takiej możliwości i pozostaje albo sterowanie pogodowe załącz/wyłącz, albo pokojowe analogicznie. Krzywa w tym układzie to tylko ogranicznik temperatury - ciężko znaleźć takie nastawy, żeby nie doprowadzić do taktowania, a chałupę nagrzać. Jak ktoś chce to może dobierać krzywą (nawet przy zamontowanym czujniku Twewn.) ale w jakim celu? Jak można uprościć to po co komplikować, skoro i tak nie da się sterować mocą pompy?

  5. #1565
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar miejski
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    652
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Sławek
    Mam dwa czujniki temperatury: wewnętrzny i zewnętrzny.

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    przy takim ustawieniu krzywej o tym czy PC działa czy nie decyduje czujnik wewnętrzny i tylko wtedy to jakoś działa (czy ustawisz krzywą na 5 czy 10 to już tak nie ma znaczenia), jeżeli pompa sterowana by była czujnikiem zewnętrznym to takie ustawienie nie sprawdzi się
    Czujnik wewnętrzny zawsze decyduje czy CO nam grzeje czy nie (w pewnym uproszczeniu). Pompa dobiera sobie takie Tco jakie jej wychodzi z ustawionej Twew i zmierzonej Tzew, plus do tego uwzględnia współczynnik korekcji WspKor i oczywiście, że krzywa ma znaczenie jaka ta Tco będzie.
    Nie wiem jaką masz pompę (brak sygnaturki), ale w mojej PPC przy krzywej nr 4 nie miałem większej temperatury Tco niż 32-33 stopnie przy mrozie ok -10*C i ZbCO włączało się często.
    Teraz mam krzywą 10 i Tco wczoraj miałem ok 35*C przy niewielkim mrozie. To pozwala mi bardziej wykorzystać tańszą tayfę.
    Pozdrawiam
    miejski

    Praktyczny 1, 142m2 podłogówka + 2 drabinki w górnej łazience + 10 żeberek w garażu, izolacje - podłoga 10 cm styr. 0,039, ściana porotherm 25 + 15 cm styr. 0,039, poddasze 25-40 cm wełny 0,035, pow. okien 39m2 trzyszybowe + dachowe 2m2 dwuszybowe. Ogrzewanie PC 11kW (DZ poziome 4x150mb PE40), wentylacja grawitacyjna, w domu wszystko na prąd, od czasu do czasu kominek.
    miejskich Praktyczny 1 - dziennik
    miejskich Praktyczny 1 - komentarze

  6. #1566
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    GrzegorzS-ce

    Zarejestrowany
    May 2006
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    21

    Domyślnie

    Ja jak wcześniej pisałem mam zamieniony czujnik Tco z zasilania na powrót z podłogówki oraz WYŁĄCZONY czujnik wew. Krzywa 1 i jak zmieniam na 2.... to robi się za ciepło. Instalator powiedział że PC steruje czujnik zew i T powrotu z podłogówki. Ten układ bardziej się sprawdza u mnie aniżeli z włączonym czujnikiem WEW, miałem większe wahania tem/dobę.
    Niedowiarek - dzięki za podpowiedz nie dostrzegłem tego w instrukcji.

  7. #1567
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    GrzegorzS-ce

    Zarejestrowany
    May 2006
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    21

    Domyślnie

    A swoją drogą to czy grzałka wspomagająca CO jest montowana w środku PC ma (C9) czy na zewnątrz ? Muszę to jakoś sprawdzić czy ją mam ???

    Edycja:
    W sterowniku w pozycji "t_zwlZrBiw" nie da sie wpisać 0 bo zmienia automatycznie na 1min wpisałem max 99min
    Ostatnio edytowane przez GrzegorzS-ce ; 11-12-2013 o 08:35 Powód: dodatkowa informacja

  8. #1568

    Domyślnie

    Cytat Napisał miejski Zobacz post
    Sławek
    Czujnik wewnętrzny zawsze decyduje czy CO nam grzeje czy nie (w pewnym uproszczeniu). Pompa dobiera sobie takie Tco jakie jej wychodzi z ustawionej Twew i zmierzonej Tzew, plus do tego uwzględnia współczynnik korekcji WspKor i oczywiście, że krzywa ma znaczenie jaka ta Tco będzie.
    i tak i nie ...
    krzywa będzie miała znaczenie i wpływ na pracę pompy (mówimy o PPC) tylko wtedy jeżeli ustawiona temp wewnętrzna będzie na tyle wysoka, że pompa będzie odłączana krzywą nie osiągając temp zadanej czujnikiem wewn - jeżeli temp zadana wewn zostanie osiągnięta to każde wyższe ustawienie krzywej nie będzie już miało wpływu na przerwanie grzania (pompę i tak rozłączy czujnik wewnętrzny)
    przy wychładzaniu domu start pompy rzeczywiście nastąpi wg krzywej

    Cytat Napisał miejski Zobacz post
    Teraz mam krzywą 10 i Tco wczoraj miałem ok 35*C przy niewielkim mrozie. To pozwala mi bardziej wykorzystać tańszą tayfę.
    jeżeli używasz czujnika wewn to podwyższenie krzywej do 10 nie ma żadnego wpływu na lepsze wykorzystanie taniej taryfy (czyli dłuższą pracę w taniej) bo i tak PC wyłączy czujnik wewn

    u niektórych producentów ustawienie czujnika wewn ma tylko pewien wpływ zdefiniowany odpowiednim algorytmem na krzywą i powoduje jej korektę i tam rzeczywiście pompa cały czas pracuje wg krzywej
    ...

  9. #1569

    Domyślnie

    Cytat Napisał GrzegorzS-ce Zobacz post
    A swoją drogą to czy grzałka wspomagająca CO jest montowana w środku PC ma (C9) czy na zewnątrz ? Muszę to jakoś sprawdzić czy ją mam ???
    PPC nie montuje grzałek wspomagających
    ...

  10. #1570

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Nie tak znowu do końca. Sterowanie krzywą grzewczą ma sens przy modulowanej mocy źródła ciepła. Ecopower nie ma takiej możliwości i pozostaje albo sterowanie pogodowe załącz/wyłącz, albo pokojowe analogicznie. Krzywa w tym układzie to tylko ogranicznik temperatury -
    tak, ale zawsze to jak by nie patrzeć bardziej inteligentny ogranicznik niż termostat
    przy sterowaniu bez czujnika wewn krzywa spisuje się ok
    ...

  11. #1571
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    tak, ale zawsze to jak by nie patrzeć bardziej inteligentny ogranicznik niż termostat
    przy sterowaniu bez czujnika wewn krzywa spisuje się ok
    Duzo bardziej inteligentny i spisuje sie naprawde dobrze. Przy w miare stabilnej pogodzie wrecz blisko idealu.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  12. #1572

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    ....przy wychładzaniu domu start pompy rzeczywiście nastąpi wg krzywej
    Może inne sterowniki tak mają. Algorytm Frisko załączy grzanie po spadku Twewn o 0,25K poniżej wartości zadanej.

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    jeżeli używasz czujnika wewn to podwyższenie krzywej do 10 nie ma żadnego wpływu na lepsze wykorzystanie taniej taryfy (czyli dłuższą pracę w taniej) bo i tak PC wyłączy czujnik wewn
    I właśnie dlatego przy odpowiednich nastawach lepiej wykorzystam tani prąd. Np. niska taryfa popołudniowa - bardzo często następuje wzrost Tzewn. skutkujące niską temp. zadaną (z krzywej) i nastąpi wyłączenie przed osiągnięciem temperatury w pomieszczeniu. Że nie wspomnę o ciągłej pracy obiegówki c.o. co skraca jej żywot.

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Duzo bardziej inteligentny i spisuje sie naprawde dobrze. Przy w miare stabilnej pogodzie wrecz blisko idealu.
    Jeszcze bardziej inteligentny byłby oparty o algorytm PID z korekcją od siły wiatru i zachmurzenia. Albo z logiką rozmytą i śledzeniem dynamiki zmian ciśnienia atmosferycznego. Tylko kto to opanuje? Ja poszedłem w kierunku uproszczenia ze skutkiem oszczędzania na kosztach en. el., i działa tak jak chcę niezależnie od stabilności pogody
    Gdybym nie miał możliwości zastosowania czujnika wewn. pozostałbym przy krzywej, chociaż krzywa najlepiej się sprawdza przy dużych kotłowniach grupowych, gdzie w każdym lokalu mieszkańcy do woli używają zaworów termostatycznych, kręcą kurkami przy kaloryferach, albo namiętnie otwierają okna bo im za gorąco (są jeszcze tacy!).
    Ostatnio edytowane przez niedowiarek ; 11-12-2013 o 18:11

  13. #1573

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    I właśnie dlatego przy odpowiednich nastawach lepiej wykorzystam tani prąd. Np. niska taryfa popołudniowa - bardzo często następuje wzrost Tzewn. skutkujące niską temp. zadaną (z krzywej) i nastąpi wyłączenie przed osiągnięciem temperatury w pomieszczeniu. Że nie wspomnę o ciągłej pracy obiegówki c.o. co skraca jej żywot.
    mógłbyś jaśniej bo szczerze mówiąc nie rozumiem co masz na myśli
    ...

  14. #1574

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    mógłbyś jaśniej bo szczerze mówiąc nie rozumiem co masz na myśli
    Jeżeli temperatura na zewnątrz w słoneczny i wietrzny dzień jest wysoka (relatywnie) wtedy temperatura zadana wynikająca z krzywej grzewczaj będzie niska (np 31C). Po południu jest 2 godziny taniej taryfy. Wiatr spowoduje wychłodzenie domu. Pompa osiąga temperaturę powyżej 31C na gz zanim wnętrze zostanie ogrzane, ale wyłączenie nastąpi, bo tak wynika z sterowania krzywą przed upływem 2 godzin.

    A teraz przypadek absurdalnie wysokiej krzywej grzewczej i czujnika temp. wewn.
    Pompa nie jest w stanie nagrzać wody w gz do temp. wynikającej z krzywej i pracuje dopuki nie osiągnie temp. wewn. (albo do końca czasu taniej taryfy).
    COP z wzrostem temp. gz wprawdzie poleci, ale finansowo do przodu, bo za połowę ceny prądu.

  15. #1575
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Jeszcze bardziej inteligentny byłby oparty o algorytm PID z korekcją od siły wiatru i zachmurzenia. Albo z logiką rozmytą i śledzeniem dynamiki zmian ciśnienia atmosferycznego. Tylko kto to opanuje? Ja poszedłem w kierunku uproszczenia ze skutkiem oszczędzania na kosztach en. el., i działa tak jak chcę niezależnie od stabilności pogody
    Jasne. Tylko jak sie nie ma co sie lubi....
    Jesli uproszczenie idzie w kierunku bezobslugowosci, to sprawa jasna i klarowna. Jesli natomiast upraszczasz zastepujac swoimi dzialaniami nawet taka srednio udolna automatyke - dla mnie to krok wstecz i na takie cos ciezko mi sie bedzie zgodzic przy moich kosztach CO.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  16. #1576

    Domyślnie

    Niektórzy opisywali metodę "oszukiwania" czujnika temp. zewn. przy pomocy zegara sterującego. Całkiem sprytny sposób przy braku funkcji w sterowniku oryginalnym.

  17. #1577
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Ale w jakim celu to "oszukiwanie"?
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  18. #1578

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post

    A teraz przypadek absurdalnie wysokiej krzywej grzewczej i czujnika temp. wewn.
    Pompa nie jest w stanie nagrzać wody w gz do temp. wynikającej z krzywej i pracuje dopuki nie osiągnie temp. wewn. (albo do końca czasu taniej taryfy).
    jak krzywa będzie absurdalnie wysoko to i tak może dojść do głosu Twój czujnik wewn i pc mimo absurdalnie wysokiej krzywej zamilknie
    przy sterowaniu krzywą i czujnikiem zewn podbijasz krzywą w tanich godz i masz to co chcesz - jeżeli zapinasz kaganiec w postaci czujki wewn to możesz chcieć grzać a kaganiec zadziała i na nic wysoka krzywa
    robiąc tak jak piszesz osiągniesz to samo sterując pc za pomocą zwykłego termostatu
    oczywiście wolno Ci jeżeli jesteś zadowolony i układ działa jak trzeba...
    ile zim już przemieszkałeś?
    ...

  19. #1579

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    przy sterowaniu krzywą i czujnikiem zewn podbijasz krzywą w tanich godz i masz to co chcesz - jeżeli zapinasz kaganiec w postaci czujki wewn to możesz chcieć grzać a kaganiec zadziała i na nic wysoka krzywa
    Nie do końca się rozumiemy. Ja nie podbijam krzywej tylko podbijam temp. wewnętrzną w tanich godzinach. Krzywą "puszczam wolno". Aby nie doprowadzić do "przegrzania" gz ustawiam maksymalną temperaturę TcoMax na 40 C. To jest jedyny "kaganiec" i jeszcze nie miałem przypadku, żeby zadziałał. W tanim prądzie ustawiłem 23C, a w drogim 21C (w sypialniach niżej). Proste i skuteczne. Dobowe wahania temperatury mam dość duże (w skrajnych przypadkach nawet do 1,5C) bo akumulacyjność ogrzewania ściennego nie jest taka duża jak czystej podłogówki. Przy samej podłodze dałbym 23/22. Ale te ciepłe ściany.... Nie oddałbym za nic. Działa trzeci sezon grzewczy na tych ustawieniach.

  20. #1580
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    niedowiarek, gdzie masz umieszczony czujnik pokojowy. tzn. w jakim pomieszczeniu? na dole czy na gorze?

Strona 79 z 126

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony