dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 91 z 126
Pokaż wyniki od 1.801 do 1.820 z 2506
  1. #1801
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    A dlaczego nie od ceny za 1m2? Nie wszyscy robią odwierty.
    Bo poziome jest tanie i nie problem go przewymiarować, z pionowym nie jest już tak różowo. Ale przecież ty doskonale o tym wiesz.

    Co do reszty twojej wypowiedzi. Rozmawialiśmy już o tym, dmuchacie na zimne (nie neguję tego), ale do tej pory wszyscy dobierali pionowe na 50W/mb i było dobrze. Teraz moda jest żeby przewymiarowywać wszystko. Ocieplenia, kolektory słoneczne, PC, DZ, kotły na węgiel. Szkoda tylko że nie robicie tego gratis.

  2. #1802
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Tyle to może wyjść przy "normalnym" do OZC doborze mocy
    (Trochę przesadziłem ale niewiele )
    No właśnie mówię o niewiele

  3. #1803
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Zle podejscie. Przewymiarowanie pompy o 35-40% pozwoli nam w 98-99% wykorzystac tania taryfe majac do dyspozycji 2h taniego pradu w dzien. Nie ma sensu przewymiarowywac mocniej.
    Oczywiscie ze te 35-40% przewymiarowania wystarczy ponieważ wiekszosć okresu grzewczego de facto przewymiarowanie rzedu 2,4 raza występuje. Na pewno II taryfy nie wystarczy w ciagu dni z temp zewnetrznymi równymi i ponizej temp obliczeniowej, a ze dni taki jest mało to praktycznie nie zuwazamy wykorzystania I taryfy.

  4. #1804
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Teraz moda jest żeby przewymiarowywać wszystko. Ocieplenia, kolektory słoneczne, PC, DZ, kotły na węgiel. Szkoda tylko że nie robicie tego gratis.
    Jestem przeciwnikiem przewymiarowywania bezsensownego podłogówki. Co do kotłow na paliwo stałe ich sie nie da nie przewymiarować, po prostu nie ma kotłów 4,5,6 kW, podobnie jak gazowych.

  5. #1805
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Oczywiscie ze te 35-40% przewymiarowania wystarczy ponieważ wiekszosć okresu grzewczego de facto przewymiarowanie rzedu 2,4 raza występuje. Na pewno II taryfy nie wystarczy w ciagu dni z temp zewnetrznymi równymi i ponizej temp obliczeniowej, a ze dni taki jest mało to praktycznie nie zuwazamy wykorzystania I taryfy.
    Dokladnie tak jest. Przy 1200h pracy takiej pompy w sezonie dodatkowe 20-30h pracy w drogiej przy takich eksteremalnych temperaturach niewiele zmienia. Ani procentowo, ani kosztowo.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  6. #1806
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jestem przeciwnikiem przewymiarowywania bezsensownego podłogówki.
    Akurat jak obserwuję, to przewymiarowanie podłogówki jest chyba najtańsze ze wszystkich możliwych przewymiarowań przy budowie domu
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  7. #1807
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Akurat jak obserwuję, to przewymiarowanie podłogówki jest chyba najtańsze ze wszystkich możliwych przewymiarowań przy budowie domu
    Popularnosc przewymiarowania podłgówki nie wynika z tej taniosci a raczej braku wiedzy jak do tego przewymiarowania nie dopuscić. Tak najczesciej jest to 10 cm dla łazienki i 15 cm pozostałe pomieszczenia. A liczyłem juz pokoje z parkietem gdzie wymagana moc była wieksza niz w łazience, nie da sie wszystkiego uogolnic

  8. #1808
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Horher

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    872

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Bo wielkosc DZ jest zdeterminowana zapotrzebowaniem budynku na cieplo, a nie moca pompy. To ogolna zasada. Jesli przewymiarowujemy pompe, to MOZEMY tez przewymiarowac DZ. To nie zaszkodzi, ale nie jest konieczne. Ja osobiscie bym to zalecal, ale tu nie chodzi o moje widzimisie, tylko o fizyke. To, ze cos mozemy zrobic, wcale nie znaczy, ze musimy. Rownie dobrze mozemy tez przewymiarowac DZ dla "nominalnej" mocy pompy. Tez bedzie dzialalo to lepiej.
    Dodam tylko dla jasnosci, ze caly czas poruszamy sie w granicach ~40% przewymiarowania PCi po to, zeby grzac w tanim pradzie
    Niestety, nie mogę się z Tobą zgodzić. Jak w danej jednostce czasu pobierzesz jakąś ilość energii, i w tej samej jednostce czasu pobierzesz dwa razy tyle, to dla CIebie to samo? Co z tego , że później będzie przerwa w pobieraniu dwukrotnie dłuższa, jak pod koniec grzania temperatura DZ poleci na łeb na szyję, bo zabrakło MOCY. NIe wolno wg mnie tego uśredniać, bo przypomina to działania statystyka, co jedną rękę wsadził do lodu, a drugą do wrzątku i mówił że nic mu się nie stanie bo średnia temperatura wynosi 50 stopni.

    Gdzieś widziałem Twój post dotyczący kolektora spiralnego - mówiłeś o jego mocy. Nie pamiętam gdzie to było, ale tam miałeś rację. To o czym teraz mówimy to analogia.
    Projekt - Zmodyfikowany Z-10 - parterówka 140 m2; Ogrzewana płyta fundamentowa - 25 cm styrodur Basf +25 cm żelbet; Ściany - silikaty 24cm + styropian 0,031 30 cm; Strop - Teriva + 40 cm styropianu 0,031; Okna - Vetrex V90+, szyby 0,5 montaż MOWO; Wentylacja - AirPack 400V, kanały PE Flex; Zapotrzebowanie na ciepło - 18,5 kWh/m2/rok. Ogrzewanie - rurki w płycie fundamentowej + Kospel 6 kW; Automatyka - PLC Wago 750-880

    Tutaj leci kabarecik

    Dziennik budowy

  9. #1809
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Horher

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    872

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Popularnosc przewymiarowania podłgówki nie wynika z tej taniosci a raczej braku wiedzy jak do tego przewymiarowania nie dopuscić. Tak najczesciej jest to 10 cm dla łazienki i 15 cm pozostałe pomieszczenia. A liczyłem juz pokoje z parkietem gdzie wymagana moc była wieksza niz w łazience, nie da sie wszystkiego uogolnic
    Nie wiem jakie będzie wykończenie podłogi. NIe wiem, czy będą dywany czy terakota, a nawet jak teraz będę wiedział, to może przy remoncie za 10- 15 lat będę chciał zrobić inne wykończenie podłogi. I co wtedy? Mając gęsto upakowane rury, nie będę się martwił, że nie dogrzeję jakiegoś pomieszczenia. Najwyżej wyreguluję na przepływomierzach i może nie będzie optymalnie (wiadomo straty) ale będzie grzało ładnie i wszędzie. Jak zacznę liczyć dla każdego pomieszczenia z osobna i dodatkowo uwzględniać jeszcze wykończenie podłogi, to teraz będzie dobrze, ale jak zapragnę dywanu z włosem na dwa palce to może się okazać że pomieszczenie będzie niedogrzane. Wówczas i tak trzeba będzie podnieść temperaturę, a pozostałe pętle przydławić.

    Koniec końców wolę dać rury gęściej - są bardzo tanie więc nie boli .
    Projekt - Zmodyfikowany Z-10 - parterówka 140 m2; Ogrzewana płyta fundamentowa - 25 cm styrodur Basf +25 cm żelbet; Ściany - silikaty 24cm + styropian 0,031 30 cm; Strop - Teriva + 40 cm styropianu 0,031; Okna - Vetrex V90+, szyby 0,5 montaż MOWO; Wentylacja - AirPack 400V, kanały PE Flex; Zapotrzebowanie na ciepło - 18,5 kWh/m2/rok. Ogrzewanie - rurki w płycie fundamentowej + Kospel 6 kW; Automatyka - PLC Wago 750-880

    Tutaj leci kabarecik

    Dziennik budowy

  10. #1810
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Horher Zobacz post
    Niestety, nie mogę się z Tobą zgodzić. Jak w danej jednostce czasu pobierzesz jakąś ilość energii, i w tej samej jednostce czasu pobierzesz dwa razy tyle, to dla CIebie to samo? Co z tego , że później będzie przerwa w pobieraniu dwukrotnie dłuższa, jak pod koniec grzania temperatura DZ poleci na łeb na szyję, bo zabrakło MOCY.
    Nie w tej samej a w krótszej.
    Chcesz wykorzystywać tanią taryfę jednocześnie nie wydając fortuny na DZ? Jeżeli tak to dobierz DZ do zapotrzebowania budynku, przewymiaruj lekko PC i ciesz się niskimi rachunkami. Te ułamki COP to nic w porównaniu z oszczędnościami na drugiej taryfie

    Ale kto bogatemu zabroni przewymiarować odwierty

  11. #1811
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Horher Zobacz post
    Nie wiem jakie będzie wykończenie podłogi. NIe wiem, czy będą dywany czy terakota, a nawet jak teraz będę wiedział, to może przy remoncie za 10- 15 lat będę chciał zrobić inne wykończenie podłogi. I co wtedy? Mając gęsto upakowane rury, nie będę się martwił, że nie dogrzeję jakiegoś pomieszczenia. Najwyżej wyreguluję na przepływomierzach i może nie będzie optymalnie (wiadomo straty) ale będzie grzało ładnie i wszędzie. Jak zacznę liczyć dla każdego pomieszczenia z osobna i dodatkowo uwzględniać jeszcze wykończenie podłogi, to teraz będzie dobrze, ale jak zapragnę dywanu z włosem na dwa palce to może się okazać że pomieszczenie będzie niedogrzane. Wówczas i tak trzeba będzie podnieść temperaturę, a pozostałe pętle przydławić.

    Koniec końców wolę dać rury gęściej - są bardzo tanie więc nie boli .
    Jezeli mają byc w przyszłosci dywany z długim włosem to trzeba przewymiarować, tyle tylko ze nie samej rury dodajemy, a dajemy wiekszy rozdzielacz i mocniejsza pompe, a to tez kosztuje.

  12. #1812
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał Horher Zobacz post
    Niestety, nie mogę się z Tobą zgodzić. Jak w danej jednostce czasu pobierzesz jakąś ilość energii, i w tej samej jednostce czasu pobierzesz dwa razy tyle, to dla CIebie to samo? Co z tego , że później będzie przerwa w pobieraniu dwukrotnie dłuższa, jak pod koniec grzania temperatura DZ poleci na łeb na szyję, bo zabrakło MOCY. NIe wolno wg mnie tego uśredniać, bo przypomina to działania statystyka, co jedną rękę wsadził do lodu, a drugą do wrzątku i mówił że nic mu się nie stanie bo średnia temperatura wynosi 50 stopni.

    Gdzieś widziałem Twój post dotyczący kolektora spiralnego - mówiłeś o jego mocy. Nie pamiętam gdzie to było, ale tam miałeś rację. To o czym teraz mówimy to analogia.
    Popelniasz blad logiczny. Przewymiarowanie pompy to nie jest 100%. Zastrzeglem, ze mowimy o przewymiarowaniu max 40% wlasnie ze wzgledu na ograniczeniu mocy DZ. To jedna sprawa.
    Druga sprawa to cykle pracy takiej pompy. Pompa "nominalna" bedzie pracowala na tym samym DZ w znacznie dluzszych cyklach, co skutecznie uposledza regeneracje takiego DZ w okresie miedzy cyklami. Jest na to duzo mniej czasu.
    Przy takim 30-40% przewymiarowaniu i spojrzeniu globanym w wiekszej skali czasowej niz jeden cykl pracy zobaczysz, ze moje podejscie jest zgodne z prawami fizyki i zwykla logika. Ilosc ciepla wyciagnietego z gruntu przy pompie nominalnej i przewymiarowanej bedzie mniej wiecej jednakowa (ze wskazaniem na nieco mniejsza ilosc przy pompie przewymiarowanej, ale to juz temat na "aptekarska" dyskusje w innym watku )
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  13. #1813
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Jak już w tym klimacie jesteśmy, to chciałbym "pogratulować" osobom które się zdecydowały na system bezpośredniego skraplania

    (bez żadnej możliwości regulacji rozkładu temperatur w pomieszczeniach, nawet kosztem niższego COP... -
    Tam nie ma nawet czym pokręcić... Ale to nawet nie procenty ogółu, to chyba promile.)
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  14. #1814
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Jak czytam o takich "wynalazkach", to mi zaraz przed oczami staja "doradzacze" w stylu T. Brzeczkowskiego vel TB z tego forum. Naprawde rzadko spotyka sie takie polaczenie dyletanctwa i niezlomnej pewnosci siebie rodem z "miasta".
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  15. #1815
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Horher

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    872

    Domyślnie

    Popelniasz blad logiczny. Przewymiarowanie pompy to nie jest 100%. Zastrzeglem, ze mowimy o przewymiarowaniu max 40% wlasnie ze wzgledu na ograniczeniu mocy DZ. To jedna sprawa.
    Nie mówię nic o wielkości przewymiarowania. Uogólniając, uważam, że jak da się mocniejszą PC niż wynika to z obliczeń OZC, to konieczne jest również przewymiarowanie DZ. Inaczej DZ nie wydoli na tyle ile chciałaby wziąć PC.

    Druga sprawa to cykle pracy takiej pompy. Pompa "nominalna" bedzie pracowala na tym samym DZ w znacznie dluzszych cyklach, co skutecznie uposledza regeneracje takiego DZ w okresie miedzy cyklami. Jest na to duzo mniej czasu.
    W takiej sytuacji DZ ma po prostu za małą moc. Ale ok, powiedz co się stanie jak do tego samego DZ podłączysz mocniejszą pompę? Cykle będą krótsze, ale bardziej intensywne. Regeneracja dolnego źródła jest taka sama jeśli chodzi o czas, skąd więc weźmiesz więcej energii, żeby dostarczyć ją do domu w krótszym czasie?

    Przy takim 30-40% przewymiarowaniu i spojrzeniu globanym w wiekszej skali czasowej niz jeden cykl pracy zobaczysz, ze moje podejscie jest zgodne z prawami fizyki i zwykla logika. Ilosc ciepla wyciagnietego z gruntu przy pompie nominalnej i przewymiarowanej bedzie mniej wiecej jednakowa
    Jak najbardziej ilość ciepła będzie taka sama i wynika z zapotrzebowania budynku na ciepło - pełna zgoda. Tylko zwróć uwagę, że to jest dokładnie myślenie statystyka z mojego poprzedniego postu . Tutaj ważny jest czas. 1 wat to 1 dżul energii dostarczanej w ciągu jednej sekundy, 2 waty to dwa dżule na sekundę - to wiemy. Pytam raz jeszcze - skąd w DZ wezmą się dodatkowe dżule, które będzie chciała wyssać większa PC?

    Ja wiem o co Ci chodzi. Ty traktujesz ziemię (grunt) wokół rury DZ jak bufor, który akumuluje energię, ale pamiętaj, że ten grunt ma jakąś lambdę. Twoja teoria ma szansę sprawdzić się do pewnego stopnia w kolektorze spiralnym, ale wszędzie tam gdzie rura jest ułożona prosto nie wierzę, że to zadziała.
    Projekt - Zmodyfikowany Z-10 - parterówka 140 m2; Ogrzewana płyta fundamentowa - 25 cm styrodur Basf +25 cm żelbet; Ściany - silikaty 24cm + styropian 0,031 30 cm; Strop - Teriva + 40 cm styropianu 0,031; Okna - Vetrex V90+, szyby 0,5 montaż MOWO; Wentylacja - AirPack 400V, kanały PE Flex; Zapotrzebowanie na ciepło - 18,5 kWh/m2/rok. Ogrzewanie - rurki w płycie fundamentowej + Kospel 6 kW; Automatyka - PLC Wago 750-880

    Tutaj leci kabarecik

    Dziennik budowy

  16. #1816
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Horher

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    872

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Nie w tej samej a w krótszej.
    Chcesz wykorzystywać tanią taryfę jednocześnie nie wydając fortuny na DZ? Jeżeli tak to dobierz DZ do zapotrzebowania budynku, przewymiaruj lekko PC i ciesz się niskimi rachunkami. Te ułamki COP to nic w porównaniu z oszczędnościami na drugiej taryfie

    Ale kto bogatemu zabroni przewymiarować odwierty
    Obciążenie cieplne budynku to jak pisałem 3600W. Z uwagi na wysokość, ewentualne błędy w wykonaniu, nieuwzględnione mostki termiczne itp. dodaję 400W i mam równe 4000 W. Do tego trzeba dodać 1000W na CWU, więc jest już 5kW. Najmniejsza pompa ciepła ekopower to 7kW, więc sądzę, że przewymiarowanie w granicach rozsądku. Moc chłodnicza pompy C7 to 5,8 kW. Naprawdę sądzisz, że ta pompa będzie dobrze działać z DZ o mocy 3,75 kW?
    Projekt - Zmodyfikowany Z-10 - parterówka 140 m2; Ogrzewana płyta fundamentowa - 25 cm styrodur Basf +25 cm żelbet; Ściany - silikaty 24cm + styropian 0,031 30 cm; Strop - Teriva + 40 cm styropianu 0,031; Okna - Vetrex V90+, szyby 0,5 montaż MOWO; Wentylacja - AirPack 400V, kanały PE Flex; Zapotrzebowanie na ciepło - 18,5 kWh/m2/rok. Ogrzewanie - rurki w płycie fundamentowej + Kospel 6 kW; Automatyka - PLC Wago 750-880

    Tutaj leci kabarecik

    Dziennik budowy

  17. #1817
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Horher Zobacz post
    Obciążenie cieplne budynku to jak pisałem 3600W. Z uwagi na wysokość, ewentualne błędy w wykonaniu, nieuwzględnione mostki termiczne itp. dodaję 400W i mam równe 4000 W. Do tego trzeba dodać 1000W na CWU, więc jest już 5kW. Najmniejsza pompa ciepła ekopower to 7kW, więc sądzę, że przewymiarowanie w granicach rozsądku. Moc chłodnicza pompy C7 to 5,8 kW. Naprawdę sądzisz, że ta pompa będzie dobrze działać z DZ o mocy 3,75 kW?
    Rób 140mb, mnie nic do tego. Ja po prostu zrobiłbym mniej i wiem że śmigało by to dobrze. No chyba że masz mega niekorzystne warunki DZ, ale nie sądzę.

  18. #1818
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Horher

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    872

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Rób 140mb, mnie nic do tego. Ja po prostu zrobiłbym mniej i wiem że śmigało by to dobrze. No chyba że masz mega niekorzystne warunki DZ, ale nie sądzę.
    Luzik, tylko rozmawiamy . Oczywiście, że zrobię po swojemu (co nie znaczy że nie zmienię poglądów jeszcze 5 razy), ale skoro uważasz że Twoja wersja jest bardziej poprawna, przedstaw odpowiednie argumenty - najlepiej liczby . Przecież o to chodzi, żeby dojść do jedynej prawdy.

    Dobra, bez przewymiarowania DZ całkowita długość odwiertów wynosi: 6000W / 50W/m = 120m, czyli dwa odwierty po 60 m.
    Do obliczeń DZ biorę wartość 50 W/m. Wiem, że będzie lita skała, wiem, że będzie woda - można przyjąć 60 W/m, a nawet 70, ale jak przeszacuję to co będzie?
    Ostatnio edytowane przez Horher ; 20-05-2014 o 07:28
    Projekt - Zmodyfikowany Z-10 - parterówka 140 m2; Ogrzewana płyta fundamentowa - 25 cm styrodur Basf +25 cm żelbet; Ściany - silikaty 24cm + styropian 0,031 30 cm; Strop - Teriva + 40 cm styropianu 0,031; Okna - Vetrex V90+, szyby 0,5 montaż MOWO; Wentylacja - AirPack 400V, kanały PE Flex; Zapotrzebowanie na ciepło - 18,5 kWh/m2/rok. Ogrzewanie - rurki w płycie fundamentowej + Kospel 6 kW; Automatyka - PLC Wago 750-880

    Tutaj leci kabarecik

    Dziennik budowy

  19. #1819
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał Horher Zobacz post
    Nie mówię nic o wielkości przewymiarowania.
    No wlasnie mowisz:
    Cytat Napisał Horher Zobacz post
    Jak w danej jednostce czasu pobierzesz jakąś ilość energii, i w tej samej jednostce czasu pobierzesz dwa razy tyle.


    2x wiecej energi w jednostce czasu to 2x wieksza moc a wiec 100% przewymiarowanie pompy ciepla. To jednoznaczne

    Cytat Napisał Horher Zobacz post
    W takiej sytuacji DZ ma po prostu za małą moc. Ale ok, powiedz co się stanie jak do tego samego DZ podłączysz mocniejszą pompę? Cykle będą krótsze, ale bardziej intensywne. Regeneracja dolnego źródła jest taka sama jeśli chodzi o czas, skąd więc weźmiesz więcej energii, żeby dostarczyć ją do domu w krótszym czasie?
    Nie wezme wiecej energii. Juz w skali doby ta ilosc bedzie identyczna.

    Nie bierzesz znowu pod uwage, ze jesli robisz zalozenie, ze moc DZ jest na przyklad 40W/m, to czynisz takze zalozenie, co do czasu pracy pompy w sezonie. Czyli liczysz przykladowo DZ na 40W/m przy 1800h. To samo DZ mozesz obciazyc powiedzmy 50W/m przy 1200h pracy popmpy w sezonie. Jasniej teraz?

    Cytat Napisał Horher Zobacz post
    Jak najbardziej ilość ciepła będzie taka sama i wynika z zapotrzebowania budynku na ciepło - pełna zgoda. Tylko zwróć uwagę, że to jest dokładnie myślenie statystyka z mojego poprzedniego postu . Tutaj ważny jest czas. 1 wat to 1 dżul energii dostarczanej w ciągu jednej sekundy, 2 waty to dwa dżule na sekundę - to wiemy. Pytam raz jeszcze - skąd w DZ wezmą się dodatkowe dżule, które będzie chciała wyssać większa PC?

    Ja wiem o co Ci chodzi. Ty traktujesz ziemię (grunt) wokół rury DZ jak bufor, który akumuluje energię, ale pamiętaj, że ten grunt ma jakąś lambdę. Twoja teoria ma szansę sprawdzić się do pewnego stopnia w kolektorze spiralnym, ale wszędzie tam gdzie rura jest ułożona prosto nie wierzę, że to zadziała.
    Wyjasnilem Ci to we wczesniejszym akapicie. Jesli budynek potrzebuje z gruntu pobrac 10k kWh energii, to dasz rade to zrobic przewymiarowana pompa w granicach +40% bez zmian dobrze zaprojektowanego do budynku DZ bez jego zmian - co wcale NIE ZNACZY, ze nie bedzie korzystniej je przewymiarowac tak samo jak pompe. Mi chodzi tylko o zasade doboru DZ a je dobieramy wlasnie do wlasciwosci budynku. Musi miec zgromadzony wystarczajacy zapas energii. Moc to druga sprawa i np przy spiralnym nie zaprzata nam glowy. Przy liniowym i pionowym wieksza moc na mb niwelujemy odpowiednio krotszym do przewymiarowania czasem pracy pompy w sezonie.
    Mam nadfzieje, ze ujalem to zrozumiale.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  20. #1820
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Horher

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    872

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    No wlasnie mowisz:


    2x wiecej energi w jednostce czasu to 2x wieksza moc a wiec 100% przewymiarowanie pompy ciepla. To jednoznaczne



    Nie wezme wiecej energii. Juz w skali doby ta ilosc bedzie identyczna.

    Nie bierzesz znowu pod uwage, ze jesli robisz zalozenie, ze moc DZ jest na przyklad 40W/m, to czynisz takze zalozenie, co do czasu pracy pompy w sezonie. Czyli liczysz przykladowo DZ na 40W/m przy 1800h. To samo DZ mozesz obciazyc powiedzmy 50W/m przy 1200h pracy popmpy w sezonie. Jasniej teraz?



    Wyjasnilem Ci to we wczesniejszym akapicie. Jesli budynek potrzebuje z gruntu pobrac 10k kWh energii, to dasz rade to zrobic przewymiarowana pompa w granicach +40% bez zmian dobrze zaprojektowanego do budynku DZ bez jego zmian - co wcale NIE ZNACZY, ze nie bedzie korzystniej je przewymiarowac tak samo jak pompe. Mi chodzi tylko o zasade doboru DZ a je dobieramy wlasnie do wlasciwosci budynku. Musi miec zgromadzony wystarczajacy zapas energii. Moc to druga sprawa i np przy spiralnym nie zaprzata nam glowy. Przy liniowym i pionowym wieksza moc na mb niwelujemy odpowiednio krotszym do przewymiarowania czasem pracy pompy w sezonie.
    Mam nadfzieje, ze ujalem to zrozumiale.
    Z tym przewymiarowaniem to był inny kontekst, ale to przecież nie ważne teraz.

    Faktycznie, moc DZ zależy od czasu jego eksploatacji w roku i to rzeczywiście może zmieniać trochę postać rzeczy.
    To inaczej zapytam. Jak Wy byście przyjęli długość odwiertów dla moich danych.
    Powtórzę:
    Obciążenie cieplne budynku - 4000W
    Ilość osób na potrzeby CWU - 4
    Planowana PC - ecopower C7
    Projekt - Zmodyfikowany Z-10 - parterówka 140 m2; Ogrzewana płyta fundamentowa - 25 cm styrodur Basf +25 cm żelbet; Ściany - silikaty 24cm + styropian 0,031 30 cm; Strop - Teriva + 40 cm styropianu 0,031; Okna - Vetrex V90+, szyby 0,5 montaż MOWO; Wentylacja - AirPack 400V, kanały PE Flex; Zapotrzebowanie na ciepło - 18,5 kWh/m2/rok. Ogrzewanie - rurki w płycie fundamentowej + Kospel 6 kW; Automatyka - PLC Wago 750-880

    Tutaj leci kabarecik

    Dziennik budowy

Strona 91 z 126

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony