dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 98 z 126
Pokaż wyniki od 1.941 do 1.960 z 2506
  1. #1941
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Korzystasz ze sterowania pogodowego?
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  2. #1942
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Yesko
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Kielce
    Posty
    135

    Domyślnie

    Nie, czujnik na scianie w jadalni, 1 na cały dom. Pętle podłogówki zagęszczone w łazienkach. Na 2 ścianach w salonie zrobione jest ogrzewanie ścienne z uwagi na duże narożne okno. Do rachunku dopisuje się jeszcze saunę 1 na 2 tygodnie przez jakieś 2 godz. w 1 taryfie, piec 6kW.

  3. #1943
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Jakie masz zakresy godzinowe ustawionych temperatur w domu?
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  4. #1944
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Yesko
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Kielce
    Posty
    135

    Domyślnie

    22-6 i 13-15 temp 25C
    6-13 i 15-22 temp 22C

    Chyba jakoś tak o ile dobrze pamiętam

    CWU godziny jak wyżej i temp. odpowiednio 47C i 45C + cyrkulacja 5:30 do 23:30 tak mniej więcej i to chyba trochę studzi zbiornik ale za to nie czekam 10-15 sekund na ciepłą wodę - jest za 0,5 sekundy

  5. #1945
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sędłaki

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Lubelskie
    Posty
    101

    Domyślnie

    Witam.
    Czy w układzie ze sprzegłem hydraulicznym (buforem) regulator Frisko niezaleznie steruje pompką CO i pompą bufora CO?
    Co to jest współczynnik korekcji dla obwodu CO ? i jak to działa?
    W instrukcji sterownika FriskoRX910-SE21 schemat połaczeń elektrycznych w układzie bez sprzegła hydraulicznego jest identyczny jak schemat połaczeń elektrycznych w układzie zee sprzegłem hydraulicznym ! Prawidlowe schemat jest w instrukcji Frisko RX 910-SB 21 ?
    I wszystko wyjaśnione z Panem JArosławem z Ostrowca:
    1. pompka CO i bufora są sterowane niezależnie
    2, Współczynnik Korekcji - wyjasnił - słuzy do szybszego dogrzania pomieszczenia przy dużych różnicach pomiedzy temp nastawioną a aktualną w pomieszczeniu
    Ostatnio edytowane przez sędłaki ; 16-09-2015 o 16:16

  6. #1946
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie

    Jakie macie roczne koszty przeglądów i utrzymania pompy?
    (pomijając koszty energii elektrycznej)

  7. #1947

    Domyślnie

    Witam wszystkich forumowiczów,
    W przyszłym roku startuję z inwestycją i chciałbym na spokojnie dokonać wyboru źródła c.o., gaz odpadł dość szybko (budynek położony 150m od drogi z nitką gazową) więc naturalnym wyborem wydaje się PC. Jestem już po obszernej lekturze większości wątków i próbuję ustalić już konkretne rozwiązania.

    Najbardziej skłaniam się ku PC z gruntowym, pionowym źródłem, pytanie oczywiście, jakiego producenta wybrać?
    Podoba mi się podejście PPC, pytani tylko jak ich rozwiązania spisują się w praktycznym użytkowaniu i jak wypadają na tle konkurencji?
    Nie widziałem w tym wątku opisów jakichś spektakularnych problemów technicznych, ale może coś przeoczyłem?
    O innych "tańszych" producentach pojawiają się posty na temat rozszczelniających się parowników czy perforacji wężownic, czy rozwiązania PPC są wolne od takich kwiatków?

    Polecilibyście jakieś konkretne modele pod moje parametry?
    Gdzieś widziałem info o mocnym skoku technologicznym w powietrznych pompach ciepła, czy nowe modele warte są uwagi?

    Z góry dziękuję za pomoc.

    Projekt zakłada:
    - 270m2 podłogi
    - dach płaski, bryła prosta
    - 25cm lub 30cm ocieplenia na ścianach
    - 30cm do 50 cm ocieplenia na stropodach
    - 100% podłogówka
    - rekuperacja
    - potężne przeszklenia od strony południowo-wschodniej (budynek przekręcony o jakieś 30 stopni w stronę wschodnią)
    - stolarka aluminiowa "ciepła" z szybami 0,5
    Rodzina 2+2
    Woj. Śląskie

  8. #1948
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Zacznij od obliczenia OZC. Musisz znać szczytowe zapotrzebowanie domu na ciepło, wtedy będziemy wiedzieć jakiej mocy PC potrzebujesz.
    Powietrzne są coraz lepsze i tańsze. Nie ma obawy o niedogrzanie, ja natomiast nieco obawiam się ich żywotności względem gruntowych.
    I instalując PC nie dawałbym więcej styropianu jak 20cm.
    Po stronie wschodniej tych dużych przeszkleń już dzisiaj sadziłbym jakieś drzewa liściaste, inaczej będzie problem z przegrzewaniem (od południowej jeżeli to możliwe wysuń jak najdalej okap)

  9. #1949

    Domyślnie

    Dziękuję za szybką odpowiedź,
    Tak jestem świadom potrzeby OZC, ale do tego jeszcze kawałek drogi, a trzeba coś z grubsza zaplanować...
    Drzewa już są , kilka metrów od przeszklonej fasady jest kawałek lasu liściastego, czyli w zimę ładnie powinno świecić słońce, natomiast w lecie będzie cień,
    Piszesz, że nie ma sensu więcej niż 20cm styro, a jak wypada wełna? czy któryś rodzaj ocieplenia lepiej współgra z PC i rekuperacją (słyszałem, że przy wełnie powietrze ma mniejszą wilgotność niż przy styro)?

  10. #1950
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał sielus Zobacz post
    Piszesz, że nie ma sensu więcej niż 20cm styro, a jak wypada wełna? czy któryś rodzaj ocieplenia lepiej współgra z PC i rekuperacją (słyszałem, że przy wełnie powietrze ma mniejszą wilgotność niż przy styro)?
    Ściany nie muszą oddychać! Skoro będziesz miał rekuperacje, to powinieneś zrobić jak najbardziej szczelny dom. Czy powinieneś dać 15 czy 20cm styropianu na ściany powinno wyjść z OZC. U mnie roczna oszczędność z tego względu wyszła w okolicach 40zł, więc odpuściłem i dałem 15cm.

  11. #1951
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sędłaki

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Lubelskie
    Posty
    101

    Domyślnie

    Witam.
    Liwko ma rację na początek musisz znać OZC.
    Ja jestem już za tym etapem i za etapem wyboru ogrzewania. Jestem w trakcie realizacji. Rozważałem wiele ofert i wielu wykonawców. Wybrałem PCC z Ostrowca. Podłogówka 100% powierzchni, nigdzie nie ma grzejników( jedynie 2 drabinki w łazienkach na ręczniki) Panowie z ostrowca robili też instalacje wodociągową. Takie wykonanie kompleksowe ma swoją zaletę- nie ma przerzucania na innych odpowiedzialności za ewentualna wtopę . Pompa Ciepla bedzie to Ecopower C18 z modułem internetowym i soft startem. Dolne zródło - kolektor poziomy wypełniony roztworem etanolu. Zalezy mi by CO było - bezobsługowe. Moja obsługa ma sie ograniczyć do ewntualnego sprawdzania parametrów, odczytu liczników. Nigdzie nie znalazłem negatywnej opinii o PPC z Ostrowca. Obecni użytkownicy nie zgłaszali problemów nawet w pytaniach na priv. MAM NADZIEJE ZE SIE NIE ZAWIODĘ Po uruchomieniu całości chętnie podzielę się spostrzeżeniami
    powietrzne pompy - odrzuciłem ze wzgledu na: szumiaca jednostka zewnętrzna, niska sprawnosc w okresie najwiekszego zapotrzebownia na ciepło ( najsilniejsze mrozy), żywotność itd To ma działać kilkanascie lub kilkadziesiąt lat.
    Ostatnio edytowane przez sędłaki ; 25-09-2015 o 07:20

  12. #1952

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Ściany nie muszą oddychać! Skoro będziesz miał rekuperacje, to powinieneś zrobić jak najbardziej szczelny dom. Czy powinieneś dać 15 czy 20cm styropianu na ściany powinno wyjść z OZC. U mnie roczna oszczędność z tego względu wyszła w okolicach 40zł, więc odpuściłem i dałem 15cm.
    Potwierdziłeś moje przypuszczenia, dzięki.

  13. #1953
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    archi23

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-208
    Posty
    31

    Domyślnie sterownik wewnętrzny

    witam, mam pytanie - chciałbym przenieść sterownik wewnętrzny bez przeciągania kabli. Czy jest jakiś inny model który można dokupić osobno i spiąć z C11

  14. #1954

    Domyślnie

    Witam,
    Po kilku latach przerwy (wtedy w kontekście decyzji wyboru PC) czytam znów –obecnie już jako użytkownik PPC - niniejszy wątek (jestem dopiero ok. 20ej strony), wiec nie wiem czy w nim znajdę poruszane tematy czy nie… póki co opisze problemy które mam z ustawieniem pompy, a potem będę sukcesywnie nadrabiać zaległości w czytaniu – dane wyjściowe jak w stopce.

    Zacznę póki co od CWU bo tu mam większy problem – ustawienia są następujące:
    Nastawy CWU – T.Eko-26st.C ; T.Kmf-44 ;
    Program CWU – w tygodniu komfortowa 18:00 – 23:00, w weekend od rana do 23:00
    Cyrkulacji CCW póki co nie mam aktywnej
    Program taryfy nieaktywny (na razie jeszcze na budowlanej)
    Parametry CWU – PriorCWU: ZAL ; t_zwlGrz=99min ; HistCWU= 8 lub 9 st. C (na razie lekko testowałem) ; TmaxCWU = 44st.C ; TpodbTAR= 8 lub 9 stC
    Parametry SPRĘŻARKI – t_zwlWylPdz=20s ; t_wylSpr=1min ; t_minSpr=500s ; t_maxSpr=0min ; TminDZ: -5stC (wiem że było -2 lub -3 – zakładam że lekka korekta nie zaszkodzi aczkolwiek obecnie przy rzadkim i łagodnym grzaniu to niemal nie ma znaczenia) ;
    TmaxPc: 53stC;
    deltaTmaxDZ: 8stC (chętnie bym zwiększył żeby to nie był parametr krytyczny wyłączający pompę jeśli dojdzie do tej delty, ale pan producent Jarek mi odradził)
    t_zwlZalSpr=20s

    Szczerze mówiąc już nie wiem jakie były wszystkie poszczególne fabryczne ustawienia (wiem, że t_minSpr pierwotnie był krótszy ale podniosłem wnioskując, że lepiej by grzało dłużej – gdy już się włączy - a nie by często działała w trybie wł/wył). Szczególnie też nad histerezą rozważam.

    Problem jest taki, że gdy CWU w nocy i w ciągu dnia spadnie poniżej 30stC (nie grzeję rano bo zazwyczaj jest ciepłe jeszcze od wieczora) i wczesnym wieczorem PC zaczyna grzać do zadanych powiedzmy 44 stopni, to z tego co zauważyłem w relatywnie krótkim czasie kilku minut (czy kilkunastu) osiąga TmaxPC=53stC i się wyłącza. Temperatura w bojlerze 200L jest wtedy nieznacznie powyżej 40stC. Gdy temperatura PCwy spadnie poniżej 50st, zaczyna grzać ponownie po czym po ok. 3minutach znów osiąga graniczne 53stC i znów STOP. Temperatura CWU w bojlerze w tym czasie podskoczy o powiedzmy 2 stC. Cały cykl się powtarza się w kółko START/STOP ...(c.n. 5 czy 6 razy).

    Dodatkowo nie wiem czemu PC grzeje CWU aż ponad 50stC (!) wiec efekt ciągłego wł/wył ze względu na niemalże doprowadzenie 200L wody do tej samej temperatury co czynnik grzewczy w PC (TpcWy) – co jest zbieżne z graniczną maksymalną temperaturą wyjściową PC. Pytanie dlaczego grzeje tak wysoko skoro zadane ma Tcwu=44stC? Mimo że podbicie taryfowe jest ustawione na wysoki poziom stopni to program taryfowy nie jest aktywny. Ale może zmniejszenie tego podbicia pomoże aktualnie? Tylko że co z tego skoro za chwilę jak będę miał już tanią taryfę temat będzie znów aktualny. Ponadto zastanawia mnie relacja „mocna PC (przewymiarowana) do małego zbiornika CWU” (w teorii długa wężownica dla PC powinna zapewnić wystarczająco dobry/szybki odbiór - http://joule-pl.pl/products/cyclone-heat-pump).
    Proszę o poradę co zrobić z tym wyzwaniem.
    PPC Ecopower C11, 2x100m odwiert, CWU-4 os., bojler CWU Joule PSM14053/HG 200L (do PC- węż.2,5m2);
    pow. grzania 180m2, ściany styro 18cm 038 , dach wełna 18+4cm 035 (Avalon III - http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Avalon_III/)

  15. #1955

    Domyślnie

    TG-Tays
    Obiegówka GZ pracuje już na najwyższym biegu?
    Jaka jest różnica temperatur WE/WY wężownicy?
    2,5 m2 wężownicy przy PC11kW to nie jest dużo. Efekt - kolejny układ, w którym osiągana jest graniczna (53*C) na wyjściu PC przed osiągnięciem zadanej (44*C) w zbiorniku.

  16. #1956
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    2,5 m2 wężownicy przy PC11kW to nie jest dużo. Efekt - kolejny układ, w którym osiągana jest graniczna (53*C) na wyjściu PC przed osiągnięciem zadanej (44*C) w zbiorniku.
    Kilka instalacji popełniłem ze zbiornikami "wężownicowymi" i cały czas uważam że słabo nadaje się zasobnik z wężownicą, nawet "maxi" powiększoną, do pracy z pompą ciepła. A 2,5m2 to już porażka dla takiej mocy.
    Nie rozumiem tylko w tym wątku tej temperatury granicznej 53*C??? Graniczna dla pompy z R407C jest raczej w okolicach 65*C! Nie można tego podnieść?
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  17. #1957
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sędłaki

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Lubelskie
    Posty
    101

    Domyślnie

    Jestem przed montażem EcopowerC18. PPC zaproponowali zasobnik CWU 400l MAXI. http://galmet.com.pl/pl/products/vie...do_pomp_ciepla wg producenta pow. wymiennika -spirali 5 mkw. Czy przypadkiem nie bedę miał problemu z "taktowaniem " PCi jak Tag-Tays?
    Zalezy mi by PCi chodziła głownie w tanim pradzie przy taryfie G12

  18. #1958

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    ...Nie rozumiem tylko w tym wątku tej temperatury granicznej 53*C??? Graniczna dla pompy z R407C jest raczej w okolicach 65*C! Nie można tego podnieść?
    Tylko, że Ty używasz ZH...
    Z tego co zauważyłem to ten problem występuje w krajowych (może nie tylko, ale jakoś specjalnie tematu nie drążyłem) konstrukcjach bazujących na C-SBN... (konstrukcje na ZH... mają podaną graniczną na wyjściu 60*C). Są znacznie tańsze i jeszcze przy parowaniu 0*C mają graniczne skraplanie 65*C (tak jak ZH...).
    I teraz - układ musi pracować poprawnie w całym zakresie temperatur podanych przez producenta, a ten podaje minimalną na wejściu parownika -6*C. Parowanie będzie wtedy niższe o kilka stopni (zależnie od wielkości delty i wielkości parownika). Jeśli przyjmiemy -10*C to po zerknięciu w tabele sprężarek okazuje się, że ZH... ma nadal dopuszczalne skraplanie 65*C, ale C-SBN... już tylko 55*C.
    Nawet przy dużym skraplaczu gwarantującym różnicę skraplanie/wyjście 2*C, otrzymamy na wyjściu skraplacza tylko 53*C (bez wychodzenia poza zakres).
    Ale to tylko moje amatorskie przemyślenia. Co Ty na to?

  19. #1959

    Domyślnie

    Witam,
    jestem już prawie zdecydowany na pompę PPC. Producent ma w ofercie bufor CO do tej pompy.
    Jeden z trzech zapytanych wykonawców poleca właśnie wersję z buforem jako sprzęgłem hydraulicznym.
    Ogrzewanie będzie tylko pompą ciepła i 100% podłogówki.
    Sterowanie stref byłoby wtedy za pomocą pomp obiegowych sterowanych pokojowym termostatem (oddzielnie dla każdej strefy).
    Dom jest piętrowy z poddaszem użytkowym i ogrzewaną piwnicą. Na każdej kondygnacji będą wymagane trochę inne temperatury (inne funkcje pomieszczeń).
    Jest sens się bawić z buforem, czy lepiej jakimiś elektrozaworami, rotametrami ustawić parametry podłogówki?

  20. #1960
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał markko71 Zobacz post
    Witam,
    jestem już prawie zdecydowany na pompę PPC. Producent ma w ofercie bufor CO do tej pompy.
    Jeden z trzech zapytanych wykonawców poleca właśnie wersję z buforem jako sprzęgłem hydraulicznym.
    Ogrzewanie będzie tylko pompą ciepła i 100% podłogówki.
    Sterowanie stref byłoby wtedy za pomocą pomp obiegowych sterowanych pokojowym termostatem (oddzielnie dla każdej strefy).
    Dom jest piętrowy z poddaszem użytkowym i ogrzewaną piwnicą. Na każdej kondygnacji będą wymagane trochę inne temperatury (inne funkcje pomieszczeń).
    Jest sens się bawić z buforem, czy lepiej jakimiś elektrozaworami, rotametrami ustawić parametry podłogówki?
    Jeżeli będzie 100% podłogówki, to żadnych dodatkowych bajerów, które są drogie i jednocześnie obniżą sprawność systemu nie potrzebujesz! Tego instalatora spisałbym na straty.
    A temperaturę sobie ustawisz jaką chcesz na rozdzielaczach.

Strona 98 z 126

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony