dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27

Temat: Orchidea - jak pielęgnować ?

Domyślnie Orchidea - jak pielęgnować ?

No właśnie... Dostałam piękną, kwitnącą, liliowo-fioletową orchideę i nie mam pojęcia jak ją pielęgnować coby jej nie zmarnować... Słyszałam, że to bardzo delikatna roślina.

REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM
    Elfir

Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

Domyślnie

Jeżeli to Phalenopsis to nie jest taki delikatny.
    Warunki pielęgnacji:
    1. Podłoże musi być przewiewne, luźne, nie zbite i nie mokre, bo to epifit.
    2. Podlewać obficie, ale rzadko. Najlepiej wstawiając doniczke do pojemnika w wodą na 10-20 minut a potem odsączyć
    3. Doniczka nie moze stać we wodzie. Natomiast wskazana jest wysoka wilgotnośc powietrza. Dlatego doniczkę mozna ustawić na szerokiej podstawce wypełnionej keramzytem i zalanej wodą. Keramzyt oddziela dół doniczki od lustra wody w podstawce
    4. Nie obcinać korzeni powietrznych
    5. Nie dopuścić do kurzenia się liści
    6. Stanowisko jasne, ale nie w bezpośrednim słońcu
    7. Całe lato może spędzić w ogrodzie, np powieszone w ampli pod koroną drzewa
    8. Temperatura latem 25 stopni, zimą 20-18, w nocy trochę chłodniej. Niższe temperatury stymulują powstawanie pędów kwiatowych.

3. Wiosenne prace w ogrodzie. Sadzenie kwiatów, przycinanie krzewów, pielęgnacja trawnika Jakie kwiaty wybrać do ozdobienia balkonu? Wiosenna aranżacja balkonu Jak zwalczać osy? Dowiedz się, jak pozbyć się gniazda os Co posadzić przy słonecznym tarasie?

Domyślnie

Mam pytanie jak podciać gdy przekwitnie?

Lider FORUM (min. 2800) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar arcobaleno

Domyślnie

Wyjątkowo mało wymagająca roślinka jak dla mnie
    Kupiłam jakies 2-3 miesiące temu, podlewałam dopiero 3 razy (właśnie poprzez wstawienie na 15 minut do miski z wodą). Co jakiś czas dolewam mu wody na podstawke, stoi bezposrednio na niej (bez keramzytu) bo jest w plastikowej, przeżroczystej doniczce, która ma "podniesione dno" czyli nie stoi bezposrednio na wodzie.
    Kwiaty które były są do tej pory i cały czas rozwijają się nowe
    Piękny jest !
    A słyszałam, ze podlewa sie ją wtedy, gdy wszystkie korzenie nabiorą białego nalotu - jak są ciemnozielone to znaczy, ze mają jeszcze wystarczajaco wody - i po to właśnie (dla tej obserwacji) są te przeźroczyste doniczki
    I absolutnie nie przesadzać w zwykłą doniczke z ziemią - te plastikowe, w których się je kupuje nie sa moze najpiękniejsze, ale mają od spodu pełno dziurek - wentylację - dzięki której korzenie chłoną ten mikroklimat, który wytwarza sie poprzez parowanie wody z podstawki..

Ale sie wymądrzam, co? Na kwiatach mało sie znam (jeszcze), ale o tych trochę sobie poczytałam, bo chcę, zeby mi się ładnie trzymał
    Domek Arcobaleno

...bo od marzeń wszystko się zaczyna...

Dzień za Dniem..
    Zapraszam Do Mojej Pracowni

REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM
    Elfir

54

Domyślnie

Dopóki ped jest zielony nie odcinać po przekwitnieciu - może wytworzyć jeszcze pedy boczne z kwiatami.

Domyślnie

Elfir, Arcobaleno ślicznie Wam dziękuję za rady

Domyślnie

Ja jeszcze dodam, że przeciągów nie lubią, ani nagłych spadków temperatur - np. otwarcia okna w pomieszczeniu, w którym przebywają. No, przynajmniej te roślinki, które ja mam w domu.

Domyślnie

Orchidee są takie piękne... Jak mijam je w ogrodniczych to pieję z zachwytu. No i rok temu dostałam na dzień kobiet taką z fioletowymi drobnymi kwiatami... Niestety po kilku tygodniach obleciały nierozwinięte 3 pączki... a po kilku następnych opadły i kwiaty... No i przez kilka następnych tygodni miałam taki uschnięty badyl i tylko liście mi się rozwijały... Zgniły korzenie - pewnie przelałam go kilka razy W końcu się wkurzyłam i poszedł w kubeł

Ale znów sobie kupię i będę się stosować do rad Elfir!!

PS Pokażcie swoje orchidee

Domyślnie

zaczynajcie od kupowania białych storczyków, są łatwiejsze w utrzymaniu
    przezroczyste doniczki są po to, żeby światło docierało do korzeni
    ja swoje podlewam prysznicem raz na tydzień
    co 3 tygodnie zasilam nawozem do storczyków
    rekord, to 19 kwiatów na jednej łodyżce
    ...a potem miała jeszcze dłuższą rzęsę, trup pachniał jesienią, czarną kawą, grzybami i nonsensem...szkoda, twój talent to mogło być wiele szterlingów Inge Bartch...

Domyślnie mam problem

który kwiat jest którym? mam dość już sporów, chce usłyszec głos fascynatów, a przy okazji jak o nie dbac..

Domyślnie

Żona mnie męczy, pomocy, w temacie j.w.

Domyślnie

doprecyzuj pytanie, bo nie wiadomo o co w nim chodzi
    oba pokazane przez Ciebie są storczykami
    ...a potem miała jeszcze dłuższą rzęsę, trup pachniał jesienią, czarną kawą, grzybami i nonsensem...szkoda, twój talent to mogło być wiele szterlingów Inge Bartch...

Domyślnie

czyli kazdy z nich to storczyk lecz innego gatunku?
    jeżeli tak to, czy wymagają takiej samej pielegnacji? czy innej?

Domyślnie

wymagają takiej samej pielęgnacji

Domyślnie

Cytat Napisał izat
    zaczynajcie od kupowania białych storczyków, są łatwiejsze w utrzymaniu
    przezroczyste doniczki są po to, żeby światło docierało do korzeni
    ja swoje podlewam prysznicem raz na tydzień
    co 3 tygodnie zasilam nawozem do storczyków
    rekord, to 19 kwiatów na jednej łodyżce
    czyli tak..tak..?

Elfir

54

Domyślnie

Górne zdjęcie to chyba dendrobium a dolne - cięzko powiedziec bez kwiatu. Moze oncidium?

Domyślnie

Na górnym zdjeciu jest Dendrobium (prawdopodobnie) nobile.
    Po przekwitnieciu podlewać umiarkowanie- tak jak Phalenopsisy (przez zamaczanie) Bedzie wypuszczał nowe przyrosty, jeśli mu będzie dobrze.
    Można go zraszać.
    Żeby zakwitł ponownie nalezy go trochę pogłodzić, przesuszyć i ochłodzić.
    Czyli w zimie przez 3 miesiace nie podlewać i postawić na chłodnym północnym parapecie, lub w garażu. Potem podlewać i nawożic normalnie.
    Zaraz po rozpoczeciu podlewania powinny pojawic się pąki kwiatowe.
    Dendrobia źle toleruja suche powietrze, sa wtedy podatne na ataki przędziorków, które wysysaja z nich soki i potrafią je usmiercić.

A co do robienia prysznica- Dendrobia i Cymbidia to lubią, natomiast zlewanie wodą Phalenopsisów może spowodować gnicie od środka. Woda zbiera sie u nasady liści. I wtedy dla kwiatka raczej ratunku nie ma.

A na drugim zdjeciu Alulanda- ale jaja- storczyk wielkanocny

a tu część mojej parapetowej hodowli

Z każdym dniem coraz mniej kurzu...

http://picasaweb.google.pl/kasiaura7

WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sulik82

Domyślnie

Witam.
    Widze że znasz sie na kwiatach a ja mam problem.
    Po zakupie kwiatu za dużo go podlewałem i w rezultacie zatopiłem moją orchidee. Po przeczytaniu jak dbać o nią przestałem ją podlewać. ale jak na razie to wszystkie kwiaty odpadły i mam tylko łodygi. co mam teraz zrobić? czy można jeszcze go uratować? Dzieki za odpowiedź
    Ostatnio edytowane przez sulik82 ; 17-04-2010 o 11:22

Elfir

54

Domyślnie

jeśli korzenie nie zgniły, to owszem, jest koniec. Jesli nie - trzeba poczekać od 4 do 5 m-cy aż wypuści nowe pędy kwiatowe. u mnie kwitną praktycznie non stop.
    Mam wątek w dziale "Ogłoszenia drobne"

Elfir stawia klocka - dziennik
    Komentarze

WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sulik82

Domyślnie

Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    jeśli korzenie nie zgniły, to owszem, jest koniec. Jesli nie - trzeba poczekać od 4 do 5 m-cy aż wypuści nowe pędy kwiatowe. u mnie kwitną praktycznie non stop.
    hmm, na górze to chyba troszke zgniły ale w doniczce to są ciemno zielone. a mam podlewać czy jak na razie zostawić bez wody?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia