dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Orchidea - jak pielęgnować ?

    No właśnie... Dostałam piękną, kwitnącą, liliowo-fioletową orchideę i nie mam pojęcia jak ją pielęgnować coby jej nie zmarnować... Słyszałam, że to bardzo delikatna roślina.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jeżeli to Phalenopsis to nie jest taki delikatny.
    Warunki pielęgnacji:
    1. Podłoże musi być przewiewne, luźne, nie zbite i nie mokre, bo to epifit.
    2. Podlewać obficie, ale rzadko. Najlepiej wstawiając doniczke do pojemnika w wodą na 10-20 minut a potem odsączyć
    3. Doniczka nie moze stać we wodzie. Natomiast wskazana jest wysoka wilgotnośc powietrza. Dlatego doniczkę mozna ustawić na szerokiej podstawce wypełnionej keramzytem i zalanej wodą. Keramzyt oddziela dół doniczki od lustra wody w podstawce
    4. Nie obcinać korzeni powietrznych
    5. Nie dopuścić do kurzenia się liści
    6. Stanowisko jasne, ale nie w bezpośrednim słońcu
    7. Całe lato może spędzić w ogrodzie, np powieszone w ampli pod koroną drzewa
    8. Temperatura latem 25 stopni, zimą 20-18, w nocy trochę chłodniej. Niższe temperatury stymulują powstawanie pędów kwiatowych.

  3. #3

    Domyślnie

    Mam pytanie jak podciać gdy przekwitnie?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar arcobaleno
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    4.024

    Domyślnie

    Wyjątkowo mało wymagająca roślinka jak dla mnie
    Kupiłam jakies 2-3 miesiące temu, podlewałam dopiero 3 razy (właśnie poprzez wstawienie na 15 minut do miski z wodą). Co jakiś czas dolewam mu wody na podstawke, stoi bezposrednio na niej (bez keramzytu) bo jest w plastikowej, przeżroczystej doniczce, która ma "podniesione dno" czyli nie stoi bezposrednio na wodzie.
    Kwiaty które były są do tej pory i cały czas rozwijają się nowe
    Piękny jest !
    A słyszałam, ze podlewa sie ją wtedy, gdy wszystkie korzenie nabiorą białego nalotu - jak są ciemnozielone to znaczy, ze mają jeszcze wystarczajaco wody - i po to właśnie (dla tej obserwacji) są te przeźroczyste doniczki
    I absolutnie nie przesadzać w zwykłą doniczke z ziemią - te plastikowe, w których się je kupuje nie sa moze najpiękniejsze, ale mają od spodu pełno dziurek - wentylację - dzięki której korzenie chłoną ten mikroklimat, który wytwarza sie poprzez parowanie wody z podstawki..

    Ale sie wymądrzam, co? Na kwiatach mało sie znam (jeszcze), ale o tych trochę sobie poczytałam, bo chcę, zeby mi się ładnie trzymał
    Domek Arcobaleno

    ...bo od marzeń wszystko się zaczyna...

    Dzień za Dniem..
    Zapraszam Do Mojej Pracowni

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dopóki ped jest zielony nie odcinać po przekwitnieciu - może wytworzyć jeszcze pedy boczne z kwiatami.

  6. #6

    Domyślnie

    Elfir, Arcobaleno ślicznie Wam dziękuję za rady

  7. #7

    Domyślnie

    Ja jeszcze dodam, że przeciągów nie lubią, ani nagłych spadków temperatur - np. otwarcia okna w pomieszczeniu, w którym przebywają. No, przynajmniej te roślinki, które ja mam w domu.

  8. #8

    Domyślnie

    Orchidee są takie piękne... Jak mijam je w ogrodniczych to pieję z zachwytu. No i rok temu dostałam na dzień kobiet taką z fioletowymi drobnymi kwiatami... Niestety po kilku tygodniach obleciały nierozwinięte 3 pączki... a po kilku następnych opadły i kwiaty... No i przez kilka następnych tygodni miałam taki uschnięty badyl i tylko liście mi się rozwijały... Zgniły korzenie - pewnie przelałam go kilka razy W końcu się wkurzyłam i poszedł w kubeł

    Ale znów sobie kupię i będę się stosować do rad Elfir!!

    PS Pokażcie swoje orchidee

  9. #9

    Domyślnie

    zaczynajcie od kupowania białych storczyków, są łatwiejsze w utrzymaniu
    przezroczyste doniczki są po to, żeby światło docierało do korzeni
    ja swoje podlewam prysznicem raz na tydzień
    co 3 tygodnie zasilam nawozem do storczyków
    rekord, to 19 kwiatów na jednej łodyżce
    ...a potem miała jeszcze dłuższą rzęsę, trup pachniał jesienią, czarną kawą, grzybami i nonsensem...szkoda, twój talent to mogło być wiele szterlingów Inge Bartch...

  10. #10

    Domyślnie mam problem

    który kwiat jest którym? mam dość już sporów, chce usłyszec głos fascynatów, a przy okazji jak o nie dbac..


  11. #11

    Domyślnie

    Żona mnie męczy, pomocy, w temacie j.w.

  12. #12

    Domyślnie

    doprecyzuj pytanie, bo nie wiadomo o co w nim chodzi
    oba pokazane przez Ciebie są storczykami
    ...a potem miała jeszcze dłuższą rzęsę, trup pachniał jesienią, czarną kawą, grzybami i nonsensem...szkoda, twój talent to mogło być wiele szterlingów Inge Bartch...

  13. #13

    Domyślnie

    czyli kazdy z nich to storczyk lecz innego gatunku?
    jeżeli tak to, czy wymagają takiej samej pielegnacji? czy innej?

  14. #14

    Domyślnie

    wymagają takiej samej pielęgnacji
    ...a potem miała jeszcze dłuższą rzęsę, trup pachniał jesienią, czarną kawą, grzybami i nonsensem...szkoda, twój talent to mogło być wiele szterlingów Inge Bartch...

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał izat
    zaczynajcie od kupowania białych storczyków, są łatwiejsze w utrzymaniu
    przezroczyste doniczki są po to, żeby światło docierało do korzeni
    ja swoje podlewam prysznicem raz na tydzień
    co 3 tygodnie zasilam nawozem do storczyków
    rekord, to 19 kwiatów na jednej łodyżce
    czyli tak..tak..?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Górne zdjęcie to chyba dendrobium a dolne - cięzko powiedziec bez kwiatu. Moze oncidium?

  17. #17

    Domyślnie

    Na górnym zdjeciu jest Dendrobium (prawdopodobnie) nobile.
    Po przekwitnieciu podlewać umiarkowanie- tak jak Phalenopsisy (przez zamaczanie) Bedzie wypuszczał nowe przyrosty, jeśli mu będzie dobrze.
    Można go zraszać.
    Żeby zakwitł ponownie nalezy go trochę pogłodzić, przesuszyć i ochłodzić.
    Czyli w zimie przez 3 miesiace nie podlewać i postawić na chłodnym północnym parapecie, lub w garażu. Potem podlewać i nawożic normalnie.
    Zaraz po rozpoczeciu podlewania powinny pojawic się pąki kwiatowe.
    Dendrobia źle toleruja suche powietrze, sa wtedy podatne na ataki przędziorków, które wysysaja z nich soki i potrafią je usmiercić.

    A co do robienia prysznica- Dendrobia i Cymbidia to lubią, natomiast zlewanie wodą Phalenopsisów może spowodować gnicie od środka. Woda zbiera sie u nasady liści. I wtedy dla kwiatka raczej ratunku nie ma.

    A na drugim zdjeciu Alulanda- ale jaja- storczyk wielkanocny

    a tu część mojej parapetowej hodowli


    Z każdym dniem coraz mniej kurzu...

    http://picasaweb.google.pl/kasiaura7

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sulik82

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam.
    Widze że znasz sie na kwiatach a ja mam problem.
    Po zakupie kwiatu za dużo go podlewałem i w rezultacie zatopiłem moją orchidee. Po przeczytaniu jak dbać o nią przestałem ją podlewać. ale jak na razie to wszystkie kwiaty odpadły i mam tylko łodygi. co mam teraz zrobić? czy można jeszcze go uratować? Dzieki za odpowiedź
    Ostatnio edytowane przez sulik82 ; 17-04-2010 o 12:22

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jeśli korzenie nie zgniły, to owszem, jest koniec. Jesli nie - trzeba poczekać od 4 do 5 m-cy aż wypuści nowe pędy kwiatowe. u mnie kwitną praktycznie non stop.

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sulik82

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    jeśli korzenie nie zgniły, to owszem, jest koniec. Jesli nie - trzeba poczekać od 4 do 5 m-cy aż wypuści nowe pędy kwiatowe. u mnie kwitną praktycznie non stop.
    hmm, na górze to chyba troszke zgniły ale w doniczce to są ciemno zielone. a mam podlewać czy jak na razie zostawić bez wody?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony