dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Darek G
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    pod opolem
    Posty
    276

    Domyślnie zabezpieczenie elektryczne - jakiego typu

    Witam

    Niedługo Zakład Energetyczny postawi mi szafkę elektryczną w granicy działki. Dowiedziałem się, że potrzebuje elektryka który się podłączy do tej szafki, postawi mi drugą szafkę z gniazdami i zrobi wszystkie papiery potrzebne do odbioru.
    Rozmawiałem z dwoma elektrykami i obaj twierdzą że niema sensu robić tymczasowej skrzynki na okres budowy tylko odrazu postawić szafkę docelową a później z tej szafki tylko połączenie kablem bezpośrednio do domu i tu jest ok.
    Różnice w ich "wizji" to zabezpieczenie - jeden twierdzi, że w zupełności wystarczy zabezpieczenie w tej skrzynce "na S'ach", drugi twierdzi, że najlepiej dać droższe zabezpieczenie chyba "widełkowe" albo "widlaste" - niech ktoś mie poprawi jak to się nazywa inaczej bo nie wiem czy dobrze pamiętam. Mówi, że jak przy S'ach podłącze spawarke albo jakąś inną maszynę o dużym obciążeniu to nie da się nic zrobić bo będzie non stop wybijać.
    Nie znam się na elektryce - jak to w rzeczywistości jest, jakie zabezpieczenie powinno być, jakie macie u siebie?

    Pozdrawiam
    Darek Grabowski

  2. #2

    Domyślnie Re: zabezpieczenie elektryczne - jakiego typu

    Cytat Napisał Darek G
    Niedługo Zakład Energetyczny postawi mi szafkę elektryczną w granicy działki. Dowiedziałem się, że potrzebuje elektryka który się podłączy do tej szafki, postawi mi drugą szafkę z gniazdami i zrobi wszystkie papiery potrzebne do odbioru.
    Prawda. Jak chcesz zasilać urządzenia na budowie? I żeby jasne było, gniazda mają byc zabezpieczone wyłącznikiem różnicowoprądowym.
    Cytat Napisał Darek G
    Rozmawiałem z dwoma elektrykami i obaj twierdzą że niema sensu robić tymczasowej skrzynki na okres budowy tylko odrazu postawić szafkę docelową a później z tej szafki tylko połączenie kablem bezpośrednio do domu i tu jest ok.
    Szafkę docelową to stawia dystrybutor energii w ramach opłaty przyłączeniowej. Ale jak chcesz ich wyręczyć. Zapewne ładnie podziękują.
    Cytat Napisał Darek G
    Różnice w ich "wizji" to zabezpieczenie - jeden twierdzi, że w zupełności wystarczy zabezpieczenie w tej skrzynce "na S'ach", drugi twierdzi, że najlepiej dać droższe zabezpieczenie chyba "widełkowe" albo "widlaste" - niech ktoś mie poprawi jak to się nazywa inaczej bo nie wiem czy dobrze pamiętam.
    Wizję to ma dystrybutor energii, jakie tam zabezpieczenie dać.
    Cytat Napisał Darek G
    Mówi, że jak przy S'ach podłącze spawarke albo jakąś inną maszynę o dużym obciążeniu to nie da się nic zrobić bo będzie non stop wybijać.
    Jedyne co powiedzieli jeszcze z sensem.

  3. #3

    Domyślnie

    Co rejon to zwyczaje ale na pewno złącze stawia energetyka, co do złącza (skrzynki) budowlanej z reguły montuje się ją obok złącza energetyki i faktycznie elektryk musi podbić papiery. Co d sformułowania docelowo to było by to możliwe gdybyś już miał zadaszony dom, zakładając że budowałeś na prądzie pożyczonym od sąsiada. A chyba chodzi o to że elektrycy chcą Ci zrobić od razu zasilanie do zaczynającego się budować domu. Według mnie to w tej chwili jest bez sensu gdyż tylko będzie przeszkadzał przy ławach i budowie do stanu 0. Co do wizji to tzw S i nowość widełki to tak jak już kolega powiedział wymagane jest zabezpieczenie różnicowoprądowe plus tzw S. A co do wybijania to po pierwsze jakie będziesz miał zabezpieczenie w złączu energetyki (wartość i charakterystyka ) a w złączu budowlanym na pewno powinny być z oznaczeniem S301C16 i S303 C16.....25 zależy od tego co będzie w złączu energetyki.

    A tak w ogóle to ile chcą od Ciebie ze to złącze budowlane??

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Darek G
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    pod opolem
    Posty
    276

    Domyślnie Re: zabezpieczenie elektryczne - jakiego typu

    Cytat Napisał geguś
    Szafkę docelową to stawia dystrybutor energii w ramach opłaty przyłączeniowej. Ale jak chcesz ich wyręczyć. Zapewne ładnie podziękują.
    W warunkach przyłączenia mam napisane:
    Zakres prac dla odbiorcy dotyczący realizacji instalacji elektrycznej:
    - w obrębie obiektu lub przy szafce kablowej ustawić skrzynkę pomiarowo - rozdzielczą placu budowy którą zasilić odpowiednią wewnętrzną linią zasilającą (...)
    Rozumie, że to jest właśnie ta skrzynka którą mam sobie postawić, w okresie budowy będzie ona skrzynką rozdzielczą dla placu budowy, później stanie się skrzynką docelową zasilającą budynek.


    Cytat Napisał geguś
    Cytat Napisał Darek G
    Mówi, że jak przy S'ach podłącze spawarke albo jakąś inną maszynę o dużym obciążeniu to nie da się nic zrobić bo będzie non stop wybijać.
    Jedyne co powiedzieli jeszcze z sensem.
    Ok, to w takim razie jakie zabezpieczenie powinno być? Jak to się dokładnie nazywa, czy nazwy które podałem wcześniej są poprawne (widłowe?, widlaste?...)

    W warunkach z ZE nie mam podanego typu zabezpieczenia, jedynie jego wartość.

    Pozdrawiam
    Darek Grabowski

  5. #5

    Domyślnie

    Niestety nie znam czegoś takiego jak widlaste pewnie się coś gdzieś przekręciło. Powinieneś mieć tzw ”S” ale o wartości nie większej jak wielkość w złączu energetycznym. A co do tej spawarki no to właśnie wszystko zależy od tego co masz w warunkach czyli jaką wartość. Jeśli będziesz miał 20A to wszystko będzie ok. oczywiście jeśli to jest budowa domku a nie budowa przemysłowa.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Darek G
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    pod opolem
    Posty
    276

    Domyślnie

    Cytat Napisał domek.2010
    Co d sformułowania docelowo to było by to możliwe gdybyś już miał zadaszony dom, zakładając że budowałeś na prądzie pożyczonym od sąsiada. A chyba chodzi o to że elektrycy chcą Ci zrobić od razu zasilanie do zaczynającego się budować domu. Według mnie to w tej chwili jest bez sensu gdyż tylko będzie przeszkadzał przy ławach i budowie do stanu 0.
    Z tego co ja zrozumiałem to skrzynka stanie obok tej którą postawi zakład energetyczny i tam będzie jakieś zabezpieczenie i liczniki (oraz gniazda na czas budowy), później jak będzie dom to z tej skrzynki zostanie pociągnięty kabel bezpośrednio do rozdzielni z bezpiecznikami w domu.
    Cytat Napisał domek.2010
    Co do wizji to tzw S i nowość widełki to tak jak już kolega powiedział wymagane jest zabezpieczenie różnicowoprądowe plus tzw S.
    Czyli jak rozumie "widełki" to coś co nie jest wymagane ale jest nowością - pytanie czy potrzebną

    Cytat Napisał domek.2010
    A tak w ogóle to ile chcą od Ciebie ze to złącze budowlane??
    Cena za materiały + robocizna, u jednego 1300zł, u drugiego (tego co chce na "widełkach") 1400zł. Wszystkie formalności załatwiają elektrycy, mnie nie interesuje nic.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Darek G
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    pod opolem
    Posty
    276

    Domyślnie

    Cytat Napisał domek.2010
    Niestety nie znam czegoś takiego jak widlaste pewnie się coś gdzieś przekręciło. Powinieneś mieć tzw ”S” ale o wartości nie większej jak wielkość w złączu energetycznym. A co do tej spawarki no to właśnie wszystko zależy od tego co masz w warunkach czyli jaką wartość. Jeśli będziesz miał 20A to wszystko będzie ok. oczywiście jeśli to jest budowa domku a nie budowa przemysłowa.
    Mam podane w warunkach przyłączenia, że moje zabezpieczenie powinno mieć wartość 25A, typ nie jest podany. Czy tzw "S" wystarczy?

    Może "widełki" jaki pisałeś w poście wcześniej a nie "widlaste" - wiedziałem, że coś mogłem przekręcić.

  8. #8

    Domyślnie Re: zabezpieczenie elektryczne - jakiego typu

    Cytat Napisał Darek G
    W warunkach przyłączenia mam napisane:
    Zakres prac dla odbiorcy dotyczący realizacji instalacji elektrycznej:
    - w obrębie obiektu lub przy szafce kablowej ustawić skrzynkę pomiarowo - rozdzielczą placu budowy którą zasilić odpowiednią wewnętrzną linią zasilającą (...)
    Rozumie, że to jest właśnie ta skrzynka którą mam sobie postawić, w okresie budowy będzie ona skrzynką rozdzielczą dla placu budowy, później stanie się skrzynką docelową zasilającą budynek.
    Nie wiem czy sie stanie. U mnie napewno nie. Dlaczego? Dlatego, że mój ZE stawia kompletne szafki ZK+SL, które trochę kosztują. Nie ma w nich miejsca na gniazda i zabezpieczenia do nich. Kupisz większą, pójdziesz w koszty. Nie połączysz tego z zetką. Może u Ciebie takie rozwiązanie przejdzie. Może.
    Cytat Napisał Darek G
    Ok, to w takim razie jakie zabezpieczenie powinno być? Jak to się dokładnie nazywa, czy nazwy które podałem wcześniej są poprawne (widłowe?, widlaste?...)
    W warunkach z ZE nie mam podanego typu zabezpieczenia, jedynie jego wartość.
    I tyle wystarczy. Właścicielem SL jest ZE a także Twojego zabezpieczenia przedlicznikowego. To jeżeli chcesz mieć dore zabezpieczenie to zapewniam, że raczej mała wojenka cię czeka. Wojenka o koszty.

    Najtaniej rozłącznik bezpiecznikowy. Później es selektywny i na koniec różnicówka selektywna. Ale nie ma tak dobrze. ZE wsadzi Ci zwykłego esa. Za złotych 30 lub 40. I się ciesz że prąd masz.

    A zwykły es to jest dobry do domu, a nie jako zabezpieczenie przed licznikiem. To tak dla informacji innych.

  9. #9

    Domyślnie

    Jak kolega goguś przeczytał by uważnie o co pytał Darek (a pytał o S w skrzynce budowlanej) to nie pisał byś mu bajek o selektywnych. Wyjaśnię że S-selektywny montuje się jako zabezpieczenie przelicznikowe i na pewno jest warto tylko że niestety jak nie masz tego zapisane w warunkach z energetyki to będziesz musiał dopłacić i to sporo oby z montażem starczyło 800zł netto!!!!!

    I nie musisz mi mówić kolego gdzie stosuje się zwykłe S lepiel powiedz czy gdzieś energetyka montuje za frii selektywne??? zawsze spada to na inwestora!!!!!!

  10. #10

    Domyślnie

    Mam podane w warunkach przyłączenia, że moje zabezpieczenie powinno mieć wartość 25A, typ nie jest podany. Czy tzw "S" wystarczy?

    Darku 25A na pewno wystarczy na budowę i na cały dom no chyba, że masz 600M2
    W złączu budowlanym załóż zwykłe S o charakterystyce ”C”, no chyba że chcesz inwestować w to o czym pisał geguś , a energetyka jak wcześniej pisałem nie da Ci selektywnego chyba, że za to zapłacisz

  11. #11

    Domyślnie

    Witam ,proszę jeszcze o wyjaśnienie - co to jest ten S selektywny. Wydawało mi sie ,że wyłączniki obecnie to są 1) różnicoprądowe, 2) nadmiarowoprądowe.Zakładam że ten S jest nadmiarowoprądowy. A co to znaczy ,że jest selektywny?.
    Po drugie u mnie w projekcie są z charakterystyką B . Czym one różnią się od C ?.

  12. #12

    Domyślnie

    Nie zagłębiając się w charakterystyki czasowo - prądowe to wygląda to tak:
    - B oświetlenie i gniazda ogólne
    - C do silników ( jeśli w garażu coś chcesz majsterkować to polecam nie będzie problemów z wybijaniem przy załączeniu dużej szlifierki kontowej)
    - D do ciężkich rozruchów silników
    A jeśli chodzi o selektywne to tak jak się na nie mówi tak działają. Np. jeśli przypadkowo zrobisz zwarcie w domu na obwodzie B16 a w złączu będziesz miał C20 lub C25 to 100% że wywali w domu i w złączu. Przy selektywnym tak nie jest, wybije tylko w domu. Pomijam jego cenę ale jako przelicznikowy polecam.

    To tylko tak ogólnikowo żeby było można to w prosty sposób zrozumieć. Jeśli coś więcej to niestety wykresy w literaturze.

  13. #13

    Domyślnie

    domek- serdecznie dziękuję za te wyjaśnienia. Bardzo rzeczowe. Zamontuję C w garażu . Będę miał tam taką RB-tkę .A przed licznikiem u mnie jest C40A.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał domek.2010
    Jak kolega goguś przeczytał by uważnie o co pytał Darek (a pytał o S w skrzynce budowlanej)
    którą później chce wykorzystać jako docelową SL.
    Cytat Napisał domek.2010
    to nie pisał byś mu bajek o selektywnych.
    To nie są bajki. Jak sam się nie postara, to żaden wykonawca tego nie zrobi ( no może prawie żaden), wiadomo dlaczego. I później zostaje z esami, różnicówkami po skończonej budowie. Jak chce prowizorkę zaadoptować jako docelówkę, to musi brać pod uwagę cały osprzęt. Nie? To później może sobie z tego zupę gotować, albo odsprzedać za piwo.
    Cytat Napisał domek.2010
    to będziesz musiał dopłacić i to sporo oby z montażem starczyło 800zł netto!!!!!
    A ile to montaz tego kosztuje? Hę?
    Cytat Napisał domek.2010
    I nie musisz mi mówić kolego gdzie stosuje się zwykłe S lepiel powiedz czy gdzieś energetyka montuje za frii selektywne??? zawsze spada to na inwestora!!!!!!
    Nie raczyłeś doczytać, że napisałem na pierwszym miejscu rozłącznik bezpiecznikowy? Ślepyś? A to już jest norma. W normalnych rejonach.

    A do zabezpieczania silników to się stosuje wyłączniki silnikowe. Jak sama nazwa wskazuje.

  15. #15

    Domyślnie

    geguś

    Posiadasz jakąś wiedzę, ale za dużo filozofujesz i nie potrafisz w dwóch prostych zdaniach wyjaśnić o co chodzi.

    Darek wyraźnie pytał o zabezpieczenia z skrzynce budowlanej a Ty piszesz mu o zabezpieczeniach selektywnych które powinny znajdować się ewentualnie (jedno jako przelicznikowe) chyba nie na temat .
    Ale jeśli już został podjęty ten temat to doprecyzuję że złącze stawia energetyka i postawi e zgodnie z warunkami, i już jest za późno na zmianę chyba że ktoś ma jakieś znajomości.

    A 800 zł prosta sprawa, jeśli będzie stało złącze z zabezpieczeniem przelicznikowym typu S i klient będzie chciał obie to zmienić to będzie musiał za to zapłacić.
    Pierwszy problem to różnica w gabarytach między S a selektywnym i nie da się tego zmienić sztuka za sztukę jeśli S znajduje się np. w zaplombowanej obudowie S5.
    Cena wyjściowa selektywnego to 630zł + robocizna i pewnie jakiś dojazd i zrobi się 800zł, nie mówiąc o załatwieniu papierów na zmianę w energetyce bo w takim przypadku przelicza się inaczej moc przyłączeniową.

    Może kolega geguś zrobi to za 200zł ?? Możliwe ale nawet nie będę mówił w jaki sposób!!!!!!

    A teraz jeszcze przeniesienie S i różnicówki ze skrzynki budowlanej do rozdzielnicy w domu. Dla mnie to akt rozpaczy. Średnio skrzynka budowlana stoi na posesji 3lata, i przez ten okres aparaty są użytkowane przez budowlańców, zawsze coś wybija bo zawsze jakiś przedłużacz albo elektronarzędzie jest niesprawne, pomijając już to że różnicówki potrafią się uszkodzić same (pomimo że tego nie widać) I takie brudne aparaty doradzasz żeby ktoś sobie przeniósł do domu??

    Kolego geguś gratuluję uważnego czytania postów, ertevu pytał czym ogólnie różnią się B i C i wytłumaczyłem mu to w taki sposób żeby to zrozumiał bo na pewno się na tym nie zna.

    Natomiast Twoje podejście jest takie, że z mojego zdania wyrwałeś kawałek o silniku no i teraz pokazujesz wszystkim jaką to masz wiedzę o potocznie nazywanych silnikowcach.

    Dzwonią ale nie wiesz w którym kościele!!!!!!!!

    Ertevu chce majsterkować w garażu więc poradziłem mu żeby zastosował C, na pewno będzie miał kilka elektronarzędzi różnych pod względem mocy. A Ty proponujesz mu silnikowca??? Dobre widać że z Twoją praktyką jest kiepsko.

    Wyjaśnię, że tzw. silnikowce stosuje się ale nie jako zabezpieczenie gniazd w garażu gdzie będziemy korzystać z różnych elektronarzędzi itp.

    Nie chcę już rozwijać tematu gdzie stosuje się silnikowce bo szkoda czasu i nie na temat do pytań zadawanych przez kolegów.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Darek G
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    pod opolem
    Posty
    276

    Domyślnie

    Cytat Napisał domek.2010
    A teraz jeszcze przeniesienie S i różnicówki ze skrzynki budowlanej do rozdzielnicy w domu. Dla mnie to akt rozpaczy. Średnio skrzynka budowlana stoi na posesji 3lata, i przez ten okres aparaty są użytkowane przez budowlańców, zawsze coś wybija bo zawsze jakiś przedłużacz albo elektronarzędzie jest niesprawne, pomijając już to że różnicówki potrafią się uszkodzić same (pomimo że tego nie widać) I takie brudne aparaty doradzasz żeby ktoś sobie przeniósł do domu??
    domek.2010" dziękuje za poprzednie wypowiedzi - naprawde rzeczowe i dużo mi rozjaśniły.

    Możesz jednak rozwinąć to co piszesz powyżej, jak w takim razie według ciebie najsensowniej rozwiązać prąd budowlany, żeby materiałów zakupionych teraz nie trzeba było później wywalać? (o ile się tak da)

    Mi doradzono (3 niezależne osoby) żeby zrobić skrzynkę na fundamencie w którą na czas budowy włożę gniazda (siłowe i 230) i zabezpieczenia a później gniazda wyciągne i np siłowe gdzieś tam w garażu sobie zamocuje a cała reszta zostanie w skrzynce tak jak jest i ze skrzynki pociągnę kabel do rozdzielnicy w domu.

    Czy takie podejście jest złe? lepiej zrobić tymczasową skrzynkę budowlaną na "palu", po zakończonej budowie ją wyrzucić a w budynku docelowym włożyć nowe zabezpieczenia?

    Pozdrawiam
    Darek Grabowski

  17. #17

    Domyślnie

    Nie mówię że takie rozwiązanie jest złe, natomiast budowa to budowa i tak jak pisałem, że często będą jakieś awarie i zabezpieczenia będą wybijały, wiadomo jak to na budowie nikt nie będzie mył rąk żeby załączyć S. Według mnie po trzech latach wszystko będzie już nosić ślady intensywnego używania, oczywiście można wyczyścić no i będzie prawie jak nowe, natomiast z różnicówką jest tak, że jest wielkie prawdopodobieństwo, że tych trzech lat nie wytrzyma, jednak żeby sprawdzić ją trzeba użyć miernika zabezpieczeń różnicowoprądowych (przycisk test znajdujący się na różnicówce sprawdza tylko jej wyzwolenie) a nas interesuje najbardziej prąd zadziałania w mA.

    Jest jeszcze sprawa estetyki w rozdzielnicy domowej, zakładając że w skrzynce będą zabezpieczenia firmy X to dobrze by było żeby takie same były później w domu. Czyli żeby niebyło jakiejś składanki, mnie osobiście to drażni, ale jest to raczej tzw. zboczenie zawodowe albo bardziej estetyka. Oczywiście nie ma to żadnego znaczenia jeśli chodzi o działanie aparatów.

    Osobiście odsprzedał bym skrzynkę budowlaną nawet za niewielkie pieniądze komuś kto zaczyna budowę a w domu bym założył wszystko nowe, w końcu robisz to dla siebie i nie chcesz mieć później żadnych problemów.

    Nowy S jednofazowy w sklepie kosztuje ok.10zł, trójfazowy ok. 40zł, różnicówka 140zł, (ceny oczywiście detaliczne)

    Więc ile teoretycznie zaoszczędzisz?? Według mnie sprzedana skrzynka budowlana pokryje nowe zabezpieczenia które byś zdemontował.

    Oczywiście jeśli zależy Ci na każdej oszczędności to trzeba je wykorzystać, jeśli oczywiście będą sprawne, a różnicówkę czy działa zmierzy Ci elektryk który posiada taki miernik (niestety miernik nie każdy ma)

    Jeszcze ważna sprawa odnośnie przeniesienia S, a mianowicie zależy kto będzie Ci to robił firma lub po koleżeńsku jakiś znajomy.

    Ja udzielam zawsze gwarancji i na przykład wymiana uszkodzonej różnicówki w okresie gwarancyjnym nic Cię nie kosztuje. A jak to będzie jeśli część aparatów będzie nowa a część stara??

    Decyzja co zrobić należy do Ciebie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony