dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 54
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    maliniaczek

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    151
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał arktyk
    Co do inwestowania w akcje na 15 lat... jest wg mnie bardzo ryzykowne rozwiązanie choćby ze względu na charakter takiej inwestycji i zespół ryzyk, które się z tym wiążą. wiadomo - inwestycja o agresywnym charakterze mozliwe zyski są większe, ale też możliwe straty są większe, jeśli bezpieczny charakter to i zyski prognozowane nie będą wysokie.
    Jeśli wzieło się np 400.000 zł kredytu, to trzeba policzyć ile odda się Bankowi w okresie kredytowania, nawet w założeniu, że kredyt jest oprocentowany na np 6 procent. Jeśli zainwestuje się także 400.000 zł to nie wiadomo, czy osiągnie się bezpiecznie taki sam zysk jak osiągnie Bank. Ponadto trzeba spłacać przecież co miesiąc bardzo wysokie raty takiego kredytu, a nie wiadomo, czy co miesiąc można wypłacać odsetki od zainwestowanego kapitału... a żyć z czegoś trzeba, no i wyjechać gdzieś czasem by się przydało. No chyba że ktoś bardzo dużo zarabia. Np. około 20 tys. zł miesięcznie.
    Ponadto włożenie pieniędzy we własny dom jest także inwestycją i to inwestycją w nieruchomości i nie jest obciążone aż taką dozą ryzyka jak akcje czy fundusze inwestycyjne.
    Co do Agatki... Wydaje się że taki dom pod klucz można zbudować za około 300000,00 zł - chyba że będzie duży wkład pracy własnej. Trzeba pamiętać że nie sprawdzają się reguły artmetyczne typu budynek 160 metrów będzie 2 razy droższy od budynku 88 metrów. Będzie droższy ale może o jakąś 1/3.

    Pozdrawiam,
    Nie musisz od razu całej kasy inwestowac w giełde, można zrobic w ten sposób, ze mając 300 tyś 150 wkładam w budowe domu np. stan surowy zamkniety, bądż otwarty zależy na ile wystarczy, w tym czasie zalatwiasz kredyt na wykończenie , okna i dzwi na 150 tys, wtedy jesli bank udziela kredutu hipotecznego na dom który juz stoi, oprocentowanie masz 4%,. kredyt na 15 lat rata 1300zl, A swoje 150 tyś , inwestujesz w fundusz, lub lokate, albo na giełdzie, oczywiście inwestycja taka nie jest na rok czy dwa, i może teraz większość z nas co zainwestowała ma na minusie -ale do momentu kiedy nie wycofasz swoich jednostek fizycznie , to nie stracileś, wkońcu ta gielada sie uspokoji i zacznie odrabiać straty prędzej czy pozniej- prawdopodobnie po wyborach w listopadzie w USA, A za 15 lat będziesz miał dom spłacony i odłożoną kase na emeryture czy porządne studia zagraniczne dla dzieciaków. Popatrz na to z tej strony- budujesz dom za własne środki , co jednoczesnie jest inwestycja we własny dom, w tym przypadku mówimy o inwestycji jak masz duzo wolnego czasu i wszystkie prace wykończeniowe wykonujesz sam z pomoca teścia czy kogos innego z rodziny, wykończenie domu zakończyleś kwotą 200tyś, sprzedajesz domek za 600 tyś i kupujesz dzialke i budujesz nastepny dom, - wtedy sie zgadzam - dom w takim przypadku jest inwestycja, z której mam pieniądze. Ale nie wtedy jak buduje dom i mieszkam w nim przez całe moje życie i połowe pensji wydaje na ogrzanie domu, bo prąd i gaz ida w góre, nie oszczędzasz , bo jak masz jakieś ekstra pieniądze to zawsze sie cos trafi i za 15 lat obudzisz sie z domem, który wybudowałeś 15 lat temu, i teraz zaczął sie czas aby go remontowac, sam nie odkładałes na emeryture, a wiadomo jaka jest wysokość emerytury dzisiaj, jak sam nie odłożysz ekstra kasy to będziesz żył jak dzisiejsi emeryci i renciści, czyli tylko tyle aby ci na leki wystarczyło- tak siebie widzisz za 15 lat,- trzeba myśleć o przyszłości a nie terażniejszości- i na pewno nie licz na państwo, bo co może ci zaoferować?....

  2. #22
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bati27

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    4

    Domyślnie

    Arktyk, najwyzej zmienie projekt (jeszcze ostatecznie nie wybrałem), wiem tylko tyle ze mam 350k, dom ma miec mniej wiecej 120-140 użytkowej... ech liczę ze sie uda

  3. #23

    Domyślnie

    Po wyborach w USA skończy się recesja? Daj Boże, ale ja w to raczej nie wierzę. Recesja jest spowodowana krachem na rynku kredytów subprime i nie bardzo widzę tu zależność pomiędzy polityką a gospodarką - pamietajmy że mamy do czynienia z USA krajem, który jest niejako wzorem liberalnych rozwiązań gospodarczych.
    Czy warto odkładać środki na funduszu na 15 lat? Nie wiem ja bym nie ryzykował. A co do wysokości emerytur... To był u mnie ostatnio agent CU, który namawiał na oszczędności w 3 filarze. Zrobił mi symulację jak może wyglądać moja emerytura za 20 lat z I i II filaru i ku jego zaskoczeniu wyszłu mu żebędzie to ponad 2000 zł netto. Chciałbym mu wierzyć
    Podatek Belki trzeba niestety płacić. Bank po prostu odtrąca jego wysokość.
    Jak pisałem wcześniej ja może po prostu jestem zbyt ostrożny.
    Co do pozyczki gotówkowej to ja wiem że jest ona udzielana na 25 lat, ale chodziło o pożyczkę gotówkową nie zabezpieczoną hipotecznie.

    Bati za 350 tys, nawet w dzisiejszych cenach spokojnie wybudujesz dom o pow. 120 -140 m kw. i to dom pod klucz, sęk w tym że niestety nie każdy. Jeśli zapodasz najdroższe materiały - pth, ytong, dachówkę ceramiczną creatona itp itd, przy skomplikowanym projekcie, to zapewniam cię że nawet pod Tarnowem (gdzie zapewne ceny są niższe niż u mnie pod Wawą) na pewno Ci zabraknie.
    Jednakże jeśli zmienisz projekt na prosty dwuspadowy dach, zostawisz jeden wykusz np nad wejściem. Ograniczysz ilość okien dachowych np do 3. Zamienisz PTH na Maxa, a Ytong na BK Solbet, prefbet, czy inny. Creatona na Braasa lub Euronit, albo lepiej na blachodachówkę. Będziesz pilnować ekip i przede wszystkim pieniędzy, nie zrobisz super skomplikowanego ogrzewania, rozbudowanej elektryki, pompy ciepła, rekuperatora czy innych wynalzków to może jeszcze ci starczy z tej kwoty z 50 tys. na meble. Jeśli masz taką kwotę to oczywiście buduj, wszak mieszkanie w wolno stojącym domu jest o niebo lepsze (podobno ) od mieszkania w bloku. Tak więc raczej zmień projekt, głowa do góry i do boju z urzędami, a często jest bój prawdziwy.

    Serdecznie pozdrawiam,

  4. #24

    Domyślnie

    Witam
    Buduję Genowefę z wrocławskiego biura projektowego "Archipelag" dom (136m2 użytkowej) niepodpiwniczony, podwójny garaż.......
    stan "0" = 28 000zł
    parter = 25 000zł
    kominy = 5 000zł
    strop = 28 000zł
    ---------------------------
    razem = 86 000zł + 26 000zł robocizna
    ---------------------------
    dach = 35 000zł + 20 000zł robocizna
    ---------------------------
    razem stan surowy otwarty 121 000 + 46 000zł robocizna

  5. #25
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bati27

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    4

    Domyślnie

    dzięks arktyk za garść miłych słów, I'll do my best

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gatek

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    141
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    buduję południową, powierzchnia około 120m. Stan surowy zamknięty kosztował mnie około 150 000,szczegóły w dzienniku budowy.
    Myślę że 300000 spokojnie starczy.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu
    Bo inwestowanie w akcje to nie ruch na rok czy dwa. Mysmy wszystko wzieli na kredyt a pieniadze zainwestowalismy. Część bezpieczniej, większą część bardziej agresywnie.
    Teraz spokojnie spłacamy kredyt i nie patrzymy na obecną sytuację na rynku, tylko po cichu dokupujemy Spada, spada ale za chwilę musi wzrosnąć. Jeżeli miałoby cały czas spadać, to połowa z nas by tego nie przetrwała, bo wszystkie koszty pośrednie by nas zabiły (nawet tych nie inwestujących). Za jakieś 10-15 lat wyciągnie się trochę z tego co wypracowało i w połowie okresu spłaci się kredyt. Albo i zasponsoruje dziecku jakieś fajne studia.
    Daj spokój.
    Zapewniam Cię, że inwestycja pieniędzy w budowę domu jest dużo lepszą inwestycją niż akcje. Biorąc oczywiście pod uwagę stosunek ryzyko/stopa zwrot.
    I nie ściemniaj, że kredyty są tanie. Dzisiaj 4% to rzeczywiście nie dużo, ale jutro może być 6% i co wtedy? Tym bardziej, że wszyscy doskonale widzimy co się dzieje na rynku. Płace rosną, ceny rosną, inflacja rosnie, to i stopy będą szły w górę.

    Pozdrawiam.

  8. #28

    Domyślnie

    Witam!
    Ja nadal draze temat,otoz mam ndal kilka pytan odnosnie projektu,jaki domek bylby lepszy w kosztach ogrzwania,czy z uz poddaszem,czy moze parteowy,tk jak wczesniej do porownania :
    Agatka
    http://pprojekt.pl/projekt193-agatka_a.html

    oraz ten:
    http://www.archon.pl/index.php?act=3...m403b5597e1be6 lub ten
    http://pprojekt.pl/projekt286-agat.html
    Czy w takim parteowym domku mozna zrobic weglowe ogrzewanie?
    Na start mielibysmy jakies 130 tys,oprocz tego dzialka juz jest,budowalibysmy raczej systemem gospodarczym,co o tym myslicie?do jakiego etapu moze nam starczyc gotowki?

  9. #29

    Domyślnie Re: dom 120m2 a kwota 300tys na poczatek

    Cytat Napisał hexa
    Witam wszystkich Forumowiczów!
    Planujemy rozpocząć budowe domu na wiosnę 2009. Wtedy bedziemy dysponowac w/w kwotą. oczywiście liczę się z jakims kredytem. Czy wg was jest mozliwe wybudowanie domu w stanie surowym zamnknetym za tę kwotę? Dom 120 m2, prosta bryła, dach dwuspadowy. Z tego co można znaleźc w internecie to tak, ale jakie są realia? działka oczywiście jest. trzeba podciągnąć wodę i prąd (stosunkowo blisko). pozdrawiam.
    \


    Powinno spokojnie wystarczyć . Ja buduję dom 176m2 + 44 garaż i w tej kwocie planuje sie zmiescic juz z wykonczeniem i wprowadzeniem. Oczywiście nie wszystko będzie wykończone ale dół na pewno.

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał wolim
    ...... nie ściemniaj, że kredyty są tanie. Dzisiaj 4% to rzeczywiście nie dużo, ale jutro może być 6% i co wtedy? ........ Płace rosną, ceny rosną, inflacja rosnie, to i stopy będą szły w górę .....
    skoro ceny rosna, place rosna, stopy rosna to tak naprawde kredyt caly czas wychodzi tak samo

    choc tak napawde wszyscy bysmy chcieli aby place rosly a wibor i libor malał - jednak nie tedy droga
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał tusia221
    Witam!
    Ja nadal draze temat,otoz mam ndal kilka pytan odnosnie projektu,jaki domek bylby lepszy w kosztach ogrzwania,czy z uz poddaszem,czy moze parteowy,tk jak wczesniej do porownania :
    Agatka
    http://pprojekt.pl/projekt193-agatka_a.html

    oraz ten:
    http://www.archon.pl/index.php?act=3...m403b5597e1be6 lub ten
    http://pprojekt.pl/projekt286-agat.html
    Czy w takim parteowym domku mozna zrobic weglowe ogrzewanie?
    Na start mielibysmy jakies 130 tys,oprocz tego dzialka juz jest,budowalibysmy raczej systemem gospodarczym,co o tym myslicie?do jakiego etapu moze nam starczyc gotowki?
    wybrałbym ze względu na koszty budowy, oraz pewnie późniejszą możliwość aranżacji poddasza strychu na powierzchnię użytkową - projekt Archonu. Pozostałe projekty - jeszcze można byłoby pomyśleć nad Agatką - poddasze użytkowe plus dwuspadowy dach. Trzeci projekt ma ładny czterospadowy dach, ale taki dach od razu jest droższy od dwuspadowego.
    130 tysięcy, przy budowie sposobem gospodarczym powinno starczyć na stan surowy zamknięty domu z Archonu plus może instalacje, jeśli są blisko działki i nie są szczególnie skomplikowane pozostałe rzeczy tynki, wylewki, ocieplenie stropu, podłogi, łazienki etc trzeba by robić już albo z kredytu albo powoli wraz z dopływem gotówki, co wydłużałoby czas budowy. Za 130 tys. zł nawet z bardzo dużym wkładem pracy własnej takie domki trudno zbudować do stanu deweloperskiego, chyba, że właściwie cała robocizna będzie wkładem własnym.

    Pozdrawiam,

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał gatek
    buduję południową, powierzchnia około 120m. Stan surowy zamknięty kosztował mnie około 150 000,szczegóły w dzienniku budowy.
    Myślę że 300000 spokojnie starczy.
    Dla bezpieczeństwa to licz około 350.000,00 zł całość. Też buduje 120 metrów, też mam stan surowy zamknięty plus instalacje. I nijak nie potrafię tak policzyć żeby mi starczyło 300000,00 na wszystko.

    Pozdrawiam,

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał arktyk
    Cytat Napisał gatek
    buduję południową, powierzchnia około 120m. Stan surowy zamknięty kosztował mnie około 150 000,szczegóły w dzienniku budowy.
    Myślę że 300000 spokojnie starczy.
    Dla bezpieczeństwa to licz około 350.000,00 zł całość. Też buduje 120 metrów, też mam stan surowy zamknięty plus instalacje. I nijak nie potrafię tak policzyć żeby mi starczyło 300000,00 na wszystko.

    Pozdrawiam,

    Zależy jak robisz , ile sam robisz i jakich materiałów używasz. Ja tak jak wcześniej wspomniałem buduje 176 + garaż i zamierzam się w 300 000 spokojnie wyrobić. Uprzedzam od razu ,że nie korzystam z najtańszych materiałów.
    Generalnie powiem tak ,że ja przed decyzją o budowie czytałem sporo to i inne fora oraz gazety jak Ładny Dom czy Murator i dalej śmiem twierdzić ,że to co niektórzy tu piszą i w gazetach to na maxa zniechęca do stawiana własnego domu. Najgorsze to to ,że w Muratorze to ceny biorą z kosmosu. Nie wiem czym oni się kierują. Czy wszyscy myślą ,że każdy może sobie stawiać dom za 1 milion?

    Nie zrażaj się a jak masz 3 paki na taką chałupę ( w sensie nie dużą ) to na luzie sie wyrobisz. Trzeba trochę powęszyć w materiałach ,troche samemu zakasać rękawki i sie uda.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam2007
    Cytat Napisał arktyk
    Cytat Napisał gatek
    buduję południową, powierzchnia około 120m. Stan surowy zamknięty kosztował mnie około 150 000,szczegóły w dzienniku budowy.
    Myślę że 300000 spokojnie starczy.
    Dla bezpieczeństwa to licz około 350.000,00 zł całość. Też buduje 120 metrów, też mam stan surowy zamknięty plus instalacje. I nijak nie potrafię tak policzyć żeby mi starczyło 300000,00 na wszystko.

    Pozdrawiam,

    Zależy jak robisz , ile sam robisz i jakich materiałów używasz. Ja tak jak wcześniej wspomniałem buduje 176 + garaż i zamierzam się w 300 000 spokojnie wyrobić. Uprzedzam od razu ,że nie korzystam z najtańszych materiałów.
    Generalnie powiem tak ,że ja przed decyzją o budowie czytałem sporo to i inne fora oraz gazety jak Ładny Dom czy Murator i dalej śmiem twierdzić ,że to co niektórzy tu piszą i w gazetach to na maxa zniechęca do stawiana własnego domu. Najgorsze to to ,że w Muratorze to ceny biorą z kosmosu. Nie wiem czym oni się kierują. Czy wszyscy myślą ,że każdy może sobie stawiać dom za 1 milion?

    Nie zrażaj się a jak masz 3 paki na taką chałupę ( w sensie nie dużą ) to na luzie sie wyrobisz. Trzeba trochę powęszyć w materiałach ,troche samemu zakasać rękawki i sie uda.
    Napisz może w jakim jesteś już stopniu zaawansowania ze swoją budową. To może będzie jakiś weryfikator twojego optymizmu. Piszesz że zamieżasz wyrobić się w 300 tys. za dom znacznie wiekszy niż mój (przypomnę prosty domek o powierzchni uzytkowej 120 metrów). Jak ja przystepowałem do budowy to też byłem pełen optimizmu, że taki domek to za 250 tysięcy spokojnie postawię w stanie pod klucz. Jak budynek rósł i ubywało kasy to mój optymizm się proporcjonalnie zmniejszał. traz jak mam stan surowy zamknięty i ropzrowadzone instalacje, a wydałem 190 tysięcy złotych, nie zostało nic z cienia optymizmu, że wyrobię się w 250 tysiącach. Lekko licząc powinno wystarczyć właśnie około 350 tysięcy, ale i to zweryfikuje upływający czas i postepy w budowie. Naturalnie zgadzam się że jeśli włozy się bardzo duży wkład własny w budowę domu, to mozna radykalnie zmniejszyć koszty, ale przecież większość inwestorów nie ma ani czasu ani możliwości ani może smykałki budowlanej. Jeśli inwestor jest budowlańcem i potrafi wykonać większośc prac sam to na pewno domek o pow. 120-140 m p.u. da się postawić pod klucz za około 250 tys. Tylko kto jest jednocześnie murarzem, dekarzem, zdunem, tynkarzem, elektrykiem z uprawnieniami, kominiarzem, hydraulikiem, malarzem, glazurnikiem, parkieciarzem itp itd. Zgadzam się że nie są to często szczególnie skomplikowane prace, ale fachowcy na pewno wykonają je lepiej niż nawet zdolny inwestor - majsterkowicz. Ponadto najczęściej inwestorzy pracują zawodowo i nie mają po prostu czasu na samodzielne budowanie. Co do zniechęcania do budowy domu przez forum Muratora czy ładny dom - po prostu nie sposób sie z taką opinią zgodzić. Jest to prasa fachowa, która po prostu tylko unaocznia, że budowanie domu to proces długi, żmudny i kosztowny, ale przecież także bardzo radosny (niekiedy) . Na forum lub w czasopismach nie ma zdań że dom będzie kosztował milion. Są oczywiście także domy za milion, ale są także domy za dużo mniejsze kwoty np 300000,00. Lektura powoduje u ludzi zainteresowanych budową domu refleksje i implikuje sposób poźniejszej budowy, ale do budowy nie zniechęca. Po prostu na forum przestrzega się ludzi przed porywaniem się z motyką na słońcę czytaj np budowaniem rezydencji, w sytuacji gdy dysponuje się kwotą rzędu 200-300 tysięcy złotycz.
    Reasumując - jeśli rzeczywiście wydasz 300 tysięcy na dom o pow. użytkowej 175 m to będzie to ogromny sukces - czego Ci życzę, jednakże chciałbym także przestrzec innych przed podejmowaniem trusu budowy domu o pow. 175 mertrów, jeśli posiada się tylko 300.000,00 złotych.

    Pozdrawiam,

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał arktyk
    Cytat Napisał adam2007
    Cytat Napisał arktyk
    Cytat Napisał gatek
    buduję południową, powierzchnia około 120m. Stan surowy zamknięty kosztował mnie około 150 000,szczegóły w dzienniku budowy.
    Myślę że 300000 spokojnie starczy.
    Dla bezpieczeństwa to licz około 350.000,00 zł całość. Też buduje 120 metrów, też mam stan surowy zamknięty plus instalacje. I nijak nie potrafię tak policzyć żeby mi starczyło 300000,00 na wszystko.

    Pozdrawiam,

    Zależy jak robisz , ile sam robisz i jakich materiałów używasz. Ja tak jak wcześniej wspomniałem buduje 176 + garaż i zamierzam się w 300 000 spokojnie wyrobić. Uprzedzam od razu ,że nie korzystam z najtańszych materiałów.
    Generalnie powiem tak ,że ja przed decyzją o budowie czytałem sporo to i inne fora oraz gazety jak Ładny Dom czy Murator i dalej śmiem twierdzić ,że to co niektórzy tu piszą i w gazetach to na maxa zniechęca do stawiana własnego domu. Najgorsze to to ,że w Muratorze to ceny biorą z kosmosu. Nie wiem czym oni się kierują. Czy wszyscy myślą ,że każdy może sobie stawiać dom za 1 milion?

    Nie zrażaj się a jak masz 3 paki na taką chałupę ( w sensie nie dużą ) to na luzie sie wyrobisz. Trzeba trochę powęszyć w materiałach ,troche samemu zakasać rękawki i sie uda.
    Napisz może w jakim jesteś już stopniu zaawansowania ze swoją budową. To może będzie jakiś weryfikator twojego optymizmu. Piszesz że zamieżasz wyrobić się w 300 tys. za dom znacznie wiekszy niż mój (przypomnę prosty domek o powierzchni uzytkowej 120 metrów). Jak ja przystepowałem do budowy to też byłem pełen optimizmu, że taki domek to za 250 tysięcy spokojnie postawię w stanie pod klucz. Jak budynek rósł i ubywało kasy to mój optymizm się proporcjonalnie zmniejszał. traz jak mam stan surowy zamknięty i ropzrowadzone instalacje, a wydałem 190 tysięcy złotych, nie zostało nic z cienia optymizmu, że wyrobię się w 250 tysiącach. Lekko licząc powinno wystarczyć właśnie około 350 tysięcy, ale i to zweryfikuje upływający czas i postepy w budowie. Naturalnie zgadzam się że jeśli włozy się bardzo duży wkład własny w budowę domu, to mozna radykalnie zmniejszyć koszty, ale przecież większość inwestorów nie ma ani czasu ani możliwości ani może smykałki budowlanej. Jeśli inwestor jest budowlańcem i potrafi wykonać większośc prac sam to na pewno domek o pow. 120-140 m p.u. da się postawić pod klucz za około 250 tys. Tylko kto jest jednocześnie murarzem, dekarzem, zdunem, tynkarzem, elektrykiem z uprawnieniami, kominiarzem, hydraulikiem, malarzem, glazurnikiem, parkieciarzem itp itd. Zgadzam się że nie są to często szczególnie skomplikowane prace, ale fachowcy na pewno wykonają je lepiej niż nawet zdolny inwestor - majsterkowicz. Ponadto najczęściej inwestorzy pracują zawodowo i nie mają po prostu czasu na samodzielne budowanie. Co do zniechęcania do budowy domu przez forum Muratora czy ładny dom - po prostu nie sposób sie z taką opinią zgodzić. Jest to prasa fachowa, która po prostu tylko unaocznia, że budowanie domu to proces długi, żmudny i kosztowny, ale przecież także bardzo radosny (niekiedy) . Na forum lub w czasopismach nie ma zdań że dom będzie kosztował milion. Są oczywiście także domy za milion, ale są także domy za dużo mniejsze kwoty np 300000,00. Lektura powoduje u ludzi zainteresowanych budową domu refleksje i implikuje sposób poźniejszej budowy, ale do budowy nie zniechęca. Po prostu na forum przestrzega się ludzi przed porywaniem się z motyką na słońcę czytaj np budowaniem rezydencji, w sytuacji gdy dysponuje się kwotą rzędu 200-300 tysięcy złotycz.
    Reasumując - jeśli rzeczywiście wydasz 300 tysięcy na dom o pow. użytkowej 175 m to będzie to ogromny sukces - czego Ci życzę, jednakże chciałbym także przestrzec innych przed podejmowaniem trusu budowy domu o pow. 175 mertrów, jeśli posiada się tylko 300.000,00 złotych.

    Pozdrawiam,


    W dużej mierze masz rację tylko ja zwróciłem uwagę na to jakich materiałów się używa i kto wykonuje. Ja mam to szczęście ,że większość wykończenia wewnątrz zrobię metodą gospodarczą tzn. z ojcem,wujkiem, teściem itd...

    Jeśli chodzi zaś o gazety i fora to z kolei ja się nie zgadzam z Twoją opinią ponieważ :
    - przeglądając ceny materiałów, wykończeń, doradztwo techniczne w gazetach takich jak murator czy ładny dom to jest abstrakcja. Ostatnio czytałem jakieś projekty w muratorze to np. cena za otynkowanie i ocieplenie 100 m2 ścian to cena 31.000 pln. przepraszam ,skąd ta cena i kto to liczył ? Przecież to wychodzi 310 pln m2 robocizna + materiał. Zgroza.!!!
    Dążę do tego ,że taki przeciętny kowalski czytając takie bzdety zniechęca się do stawiania domu. Może to jednak nie jest takie złe bo przez to ,że więcej ludzi buduje to materiały są droższe. Takie jest nasze społeczeństwo.To samo z łazienkami , bateriami i inyymi akcesoriami. Dlaczego porównywane są takie firmy jak Grohe jeśli chodzi o armaturę który jest jedną z najdroższych na rynku ? Czy nie ma Koła i innych polskich produkcji ? A może ktoś dobrze posmarował ,aby pisać o Grohu?

    Wg.mnie gazety powinny przedstawiać pełny przekrój rynkowy i cenowy , a nie górna półka.

    Tak jest ze wszystkim, wszystko piękne ale za domek taki jka Twój to trzeba by było z 500 000 mieć co najmniej.

    Forum jest bardziej realne ale takze zdarzają się szacunki co najmniej dziwne.
    Generalnie co do czasopism to można sobie poczytac o nowych technologiach ale żeby już je wykorzystać tak jak to gazeta opisuje to każdy budujący musiałby być milionerem.

    Posumowując życzę Ci abyś wydał jak najmniej i zrobił jak najwięcej a i szukanie negocjowanieznacznie obniży koszty.
    Pozdrawiam,

  16. #36

    Domyślnie

    Cześć,

    Za 310 zł z metra - tynki, jeśli tak napisali to rzeczywiście przegieli
    Co do ukrytego "sponsorowania" artykułów to chyba także zauważyłeś pewien problem, i to chyba nie marginalny

    Ja tobie także życzę, żebyś wybudował się za 300.000,00 i mam nadzieję że tak będzie,

    Pozdrawiam,

  17. #37
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Wkleje to co napisalem kilka minut temu w innym watku:

    piotrulex
    ELITA FORUM (min. 1000)


    Dołączył: 05 Lis 2006
    Posty: 1497
    Skąd: może od 1 maja Wielka Nieszawka ), teraz Grębocin a wcześniej Toruń
    Wysłany: Wto, 18 Marzec 2008 08:16 Temat postu:

    Kropek13 napisał:
    ....... 50% budowy stanu surowego to praca własna. zlikwidowałam kominek oraz kilka okien na poddaszu i kilka na parterze

    Czy ktoś budował może ten dom i może mi powiedzieć w jakim stopniu uda mi się zrealizować ten projekt mając do dyspozycji 150tyś? Prosze o pomoc


    piotrulex napisał:
    zlikwidowalas kilka okien wiec zaplacisz wiecej za prad jak bedziesz czesciej wlaczac swiatlo no i domek nie bedzie juz tak ladny

    sam dach w dachowce ceramicznej to pewnie z 50 koła - koszt naszego dachu powalil mnie na kolana a jest 2-spadowy i mniejszy

    Domek ladny

    jak zaczynalismy budowe to tez myslalem ze dokladnie 150 spokojnie wystarczy

    w tej chwili powoli konczymy i mam nadzieje ze 250 wystarczy

    murarka, ocieplenia, regipsy, tynkowania, gladzie - cala ta robota praktycznie za darmo

    teraz mamy wydane z 210 i nie mamy kuchni, lazienek i konczymy szlifowac gladzie na scianach, nie ma ploty, elewacji zewnetrznej a nawet siatki i kleju na styro, nie ma schodo na tarasie, parapetow zew, zadnej kafelki na podlodze bo dopiero kuchnie gosc zaczal, trzeba zjazd do garazu zrobic

    Oj, roboty a roboty jeszcze przed nami

    Dodam ze robimy bez wodotryskow lecz co musi byc to jest

    projekt to VICO z

    http://www.archigraph.pl/wszystkie/?ord=nazwa_skrocona

    z przerobkami

    uzytkowa 127 + podniesiona sciana kolankowa + powiekszona piwnica

    BUDUJAC TAKI DOM BEZ WODOTRYSKOW I INNYCH DROGICH NOWINEK 300 POWINNO SPOKOJNIE WYSTARCZYC
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  18. #38

    Domyślnie

    Zgodzę się z przedmówcą że 300.000 może spokojnie wystarczyć na dom o pow. 120-140 m - napiszę także jak poprzednio że niestety ale nie na każdy. Dodatkowo oczywiście niezykle ważny jest wkład własny - np. przy naszej robociznie ogrodzenie z 3 stron - siatka, słupki ponad 100 metrów - koszty wszystkie (beton, siatka, słupki) zamknęły się kwotą około 3000,00 zł. Wiec zaoszczędziliśmy kilka tysięcy złotych. Jeśli ktoś np jak przedmówca robi dużo np całość wykończenia we własnym zakresie to pewnie w przypadku niezbyt trudnego projektu za właśnie 300.000 da się dom zbudować.

    Pozdrawiam,

  19. #39

    Domyślnie

    cześć tussia , ja tez mieszkam w okolicy tarnowa i zamierzam ruszyć w tym roku jak sie uda z budową. czy jesteś juz decydowana na konkretny projekt? z czego bedziecie budować? pozdrawiam

  20. #40
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bati27

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    4

    Domyślnie

    hejka, Diana, ja zaczynam budowę w Wierzchosławicach (7-8km od Tarnowa)
    mam 350tys (ale wszystkie media w działce i może ktoś pomoze przy wykańczaniu) pozdro i powodzenia

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony