dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 54 z 54
  1. #41

    Domyślnie

    Hej Diana,u nas to nie wyglada az tak wesolo,budowe zaczniemy,jesli sie uda na wiosne przyszlego roku,wpierw musimy sprzedac mieszkanie,bo jak narazie te srodki beda musialy nam starczyc na poczatek,latem oczekujemy drugiego potomka,wiec troszke by sie to wszystko zabardzo pomieszalo Jak sprzedamy mieszkanie to bedziemy musieli na czas budowy przeprowadzic sie do rodzicow.Dzialke moglibysmy miec rowniez od rodzicow,ale coraz bardziej zastanaiamy sie nad kupnem,bo do tamtej jest bardzo kiepski dojazd.planujemy sprzedac mieszkanie moze na jesieni.Czy orientujecie sie jak to jest z urzedem skarbowym,jesli sprzedajemy mieszkanie przed uplywem 5 lat.Ponoc nie trzeba placic podatku 10% jesli pieniadze przeznacza sie na budowe lub remont nowego domu,w ciagu 2 lat od sprzedazy,tylko jak to dokumentowac i im przedstawiac.Czy slyszeliscie moze o zniesieniu pozwolen na budowe od tego roku?
    Projekt na jaki jestesmy zdecydowani na dzien dzisiejszy,to zaden z tych z poprzednich postow,tylko ten:
    http://www.projekty.ign.com.pl/?p=detail&id=437

    Narazie jestesmy dosyc optymistycznie nastawieni,ale na ile tego optymizmu starczy to sie okaze na samym poczatku po sprzedazy mieszkania,ale mam nadzieje,ze damy rade

  2. #42

    Domyślnie

    Projekt, który wybrałaś Tusia, ma dużą powierzchnię zabudowy i raczej skomplikowany dach. Jest ładny, ale tani w budowie to raczej nie będzie.

    Pozdr,

  3. #43

    Domyślnie

    Arktyk,wg projektu to orientacyjna cena stanu surowego zamknietego wyn,136 tys.Sadzisz ze jest to realna cena,czy nie ma szans za te pieniadze go zbudwac?Napewno budowalibysmy z tanszych materialów,a strop robilibysmy betonowy a nie tak jak podano drewniany.Czy wg was mozna ten daszek troche zmodyfikowac zeby byl troche tanszy w wykonaniu?

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał tusia221
    Arktyk,wg projektu to orientacyjna cena stanu surowego zamknietego wyn,136 tys.Sadzisz ze jest to realna cena,czy nie ma szans za te pieniadze go zbudwac?Napewno budowalibysmy z tanszych materialów,a strop robilibysmy betonowy a nie tak jak podano drewniany.Czy wg was mozna ten daszek troche zmodyfikowac zeby byl troche tanszy w wykonaniu?
    Moim zdaniem dach wcale nie jest skomplikowany ale nie jestem fachowcem od dachów więc może się mylę. Proszę jednak o konkrety co takiego jest skomplikowanego w tym dachu. Ja natomiast uważam że ten projekt ma dużo detali które go "uszlachetniają" i jeśli nie wykona ich dobry fachowiec to może dużo stracić na swej urodzie. Nie wiem też czy strop betonowy będzie tańszy bo to wymaga zmian w projekcie i mocniejszych fundamentów ale to trzeba policzyć.

  5. #45
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RAIDER12

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    263
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam2007
    Cytat Napisał arktyk
    Cytat Napisał gatek
    buduję południową, powierzchnia około 120m. Stan surowy zamknięty kosztował mnie około 150 000,szczegóły w dzienniku budowy.
    Myślę że 300000 spokojnie starczy.
    Dla bezpieczeństwa to licz około 350.000,00 zł całość. Też buduje 120 metrów, też mam stan surowy zamknięty plus instalacje. I nijak nie potrafię tak policzyć żeby mi starczyło 300000,00 na wszystko.

    Pozdrawiam,

    Zależy jak robisz , ile sam robisz i jakich materiałów używasz. Ja tak jak wcześniej wspomniałem buduje 176 + garaż i zamierzam się w 300 000 spokojnie wyrobić. Uprzedzam od razu ,że nie korzystam z najtańszych materiałów.
    Generalnie powiem tak ,że ja przed decyzją o budowie czytałem sporo to i inne fora oraz gazety jak Ładny Dom czy Murator i dalej śmiem twierdzić ,że to co niektórzy tu piszą i w gazetach to na maxa zniechęca do stawiana własnego domu. Najgorsze to to ,że w Muratorze to ceny biorą z kosmosu. Nie wiem czym oni się kierują. Czy wszyscy myślą ,że każdy może sobie stawiać dom za 1 milion?

    Nie zrażaj się a jak masz 3 paki na taką chałupę ( w sensie nie dużą ) to na luzie sie wyrobisz. Trzeba trochę powęszyć w materiałach ,troche samemu zakasać rękawki i sie uda.

  6. #46

    Domyślnie

    o jeju
    ja chciałabym w tej kwocie zrobić wszystko..

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał nely
    o jeju
    ja chciałabym w tej kwocie zrobić wszystko..
    Jeszcze 1,5 roku temu owszem.Teraz trzeba sobie pomoc by nadrobic to.
    Pozdrawiam

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RAIDER12

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    263
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Na początku każdy jest optymistą i liczy sobie ile wyda na cement,drut,pustaki,drewno na dach i szalunkowe , dachówke i wydaje mu sie ze juz prawie ma materiały na cały dom i wychodzi mu w sumie nie duża kwota,mnie tak wychodziło a teraz wydałem już 395000 i do końca wydam jeszcze 150000 to dopiero będę mógl zamieszkać.

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAIDER12
    Na początku każdy jest optymistą i liczy sobie ile wyda na cement,drut,pustaki,drewno na dach i szalunkowe , dachówke i wydaje mu sie ze juz prawie ma materiały na cały dom i wychodzi mu w sumie nie duża kwota,mnie tak wychodziło a teraz wydałem już 395000 i do końca wydam jeszcze 150000 to dopiero będę mógl zamieszkać.

    Nie wiem jaki kolega ma projekt ale jeżeli ja bym dysponował taką kwotą teraz, to mam za to działkę 2000 m2 koło Piaseczna i dom 230 m3 wykonczony na Tip Top. Jeśli chodzi o działkę to oczywiście myślę o cenach z przed prawie 2 lat ,a materiały mogą być z cenami dzisiejszymi.
    Naprawdę nie jest sztuką wydać kasę ,sztuką jest wydać jak najmniej i jak najlepiej wyposażyć chałupę.
    Wesołych Świąt.....

  10. #50
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RAIDER12

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    263
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam2007
    Cytat Napisał RAIDER12
    Na początku każdy jest optymistą i liczy sobie ile wyda na cement,drut,pustaki,drewno na dach i szalunkowe , dachówke i wydaje mu sie ze juz prawie ma materiały na cały dom i wychodzi mu w sumie nie duża kwota,mnie tak wychodziło a teraz wydałem już 395000 i do końca wydam jeszcze 150000 to dopiero będę mógl zamieszkać.

    Nie wiem jaki kolega ma projekt ale jeżeli ja bym dysponował taką kwotą teraz, to mam za to działkę 2000 m2 koło Piaseczna i dom 230 m3 wykonczony na Tip Top. Jeśli chodzi o działkę to oczywiście myślę o cenach z przed prawie 2 lat ,a materiały mogą być z cenami dzisiejszymi.
    Naprawdę nie jest sztuką wydać kasę ,sztuką jest wydać jak najmniej i jak najlepiej wyposażyć chałupę.
    Wesołych Świąt.....
    2000 metrów kolo Piaseczna i dom 230m3 wykończone na tip top?to działki chyba tam darmo dają a wykonawcy pracują tam non profit.Kolego czy uważasz że kwota 3500 za metr mieszkalnej jaka jest ustalona za dom pod klucz i na jakiej opierają sie banki jest z sufitu? a czy kosztorysy jakie zamieszczają projektanci są zawyżane? a czy ty już wybudowałeś ten dom na tip top czy tylko rozważasz teoretycznie bo ja własnie buduję i naprawdę nie staram sie na silę przepłacać a jednak tyle mi wyszło i rozumiem tych dla których moze wyda sie to za dużo ale ja nie mówię o tych co mają budowlańców w rodzinie i sami sobie potrafia wiele rzeczy zrobić tylko o tych co do wszystkich prac zatrudniaja ekipy i za wszystko placą po aktualnie chorych stawkach,a teraz dam ci przykład niektórych bardziej lub mniej potrzebnych rzeczy a czy to jest na tip top to oceń sam i wymień mi z czego byś zrezygnował: Dach 4 spadowy z 3 lukarnami kryty rupp ceramika rubin koszt z podbitką 79000 w tym robocizna 17000,okna Oknoplast kraków 15500,drzwi wejsciowe EURONORD z doświetleniem6300 zł ,drzwi garażowe Wiśniowski zloty dąb z automatyką 4800,drzwi wewnętrzne 12 szt 11000 z klamkami,centralne ogrzewanie piec VAILAND kondensat,80 metrów podlogowki m+r 32000,schody wewnętrzne modułowe 17 stopni z barierą kutą 15000,kominek nie najwyższej klasy 10000,monitoring 3 kamery rejestrator 4000,alarm 2600,ocieplenie zewnętrzne + tynk baumit m+r 20000,trzy balkony z balustradą kutą 7500,trzy tarasy w tym dwa duże m+r 17000 miałem ofertę na 24000,ogrodzenie od frontu kute z bramą automatyczną + klinkier reszta slupki i siatka m+r 32000,podwórko 160 metrów bruk bet ,koszt samej kostki 80 zł robocizna 50 z obrzeżami do tego kamień + piasek wyjdzie 150 zł metr czyli 24000,mam wymieniać dalej?łazienka 15 mertów w nie najwyższym standardzie 18000 i już nie będę wymieniał dalej . Oczywiście że można drzwi kupić w markecie po 250zł można mieć schody wylewane i obłożone plytkami,kominek za 3000,zrezygnować z klinkieru i bram kutych ale czy wtedy powiesz że masz dom na tip top bo ja o tym nawet nie powiem.

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAIDER12
    Cytat Napisał adam2007
    Cytat Napisał RAIDER12
    Na początku każdy jest optymistą i liczy sobie ile wyda na cement,drut,pustaki,drewno na dach i szalunkowe , dachówke i wydaje mu sie ze juz prawie ma materiały na cały dom i wychodzi mu w sumie nie duża kwota,mnie tak wychodziło a teraz wydałem już 395000 i do końca wydam jeszcze 150000 to dopiero będę mógl zamieszkać.

    Nie wiem jaki kolega ma projekt ale jeżeli ja bym dysponował taką kwotą teraz, to mam za to działkę 2000 m2 koło Piaseczna i dom 230 m3 wykonczony na Tip Top. Jeśli chodzi o działkę to oczywiście myślę o cenach z przed prawie 2 lat ,a materiały mogą być z cenami dzisiejszymi.
    Naprawdę nie jest sztuką wydać kasę ,sztuką jest wydać jak najmniej i jak najlepiej wyposażyć chałupę.
    Wesołych Świąt.....
    2000 metrów kolo Piaseczna i dom 230m3 wykończone na tip top?to działki chyba tam darmo dają a wykonawcy pracują tam non profit.Kolego czy uważasz że kwota 3500 za metr mieszkalnej jaka jest ustalona za dom pod klucz i na jakiej opierają sie banki jest z sufitu? a czy kosztorysy jakie zamieszczają projektanci są zawyżane? a czy ty już wybudowałeś ten dom na tip top czy tylko rozważasz teoretycznie bo ja własnie buduję i naprawdę nie staram sie na silę przepłacać a jednak tyle mi wyszło i rozumiem tych dla których moze wyda sie to za dużo ale ja nie mówię o tych co mają budowlańców w rodzinie i sami sobie potrafia wiele rzeczy zrobić tylko o tych co do wszystkich prac zatrudniaja ekipy i za wszystko placą po aktualnie chorych stawkach,a teraz dam ci przykład niektórych bardziej lub mniej potrzebnych rzeczy a czy to jest na tip top to oceń sam i wymień mi z czego byś zrezygnował: Dach 4 spadowy z 3 lukarnami kryty rupp ceramika rubin koszt z podbitką 79000 w tym robocizna 17000,okna Oknoplast kraków 15500,drzwi wejsciowe EURONORD z doświetleniem6300 zł ,drzwi garażowe Wiśniowski zloty dąb z automatyką 4800,drzwi wewnętrzne 12 szt 11000 z klamkami,centralne ogrzewanie piec VAILAND kondensat,80 metrów podlogowki m+r 32000,schody wewnętrzne modułowe 17 stopni z barierą kutą 15000,kominek nie najwyższej klasy 10000,monitoring 3 kamery rejestrator 4000,alarm 2600,ocieplenie zewnętrzne + tynk baumit m+r 20000,trzy balkony z balustradą kutą 7500,trzy tarasy w tym dwa duże m+r 17000 miałem ofertę na 24000,ogrodzenie od frontu kute z bramą automatyczną + klinkier reszta slupki i siatka m+r 32000,podwórko 160 metrów bruk bet ,koszt samej kostki 80 zł robocizna 50 z obrzeżami do tego kamień + piasek wyjdzie 150 zł metr czyli 24000,mam wymieniać dalej?łazienka 15 mertów w nie najwyższym standardzie 18000 i już nie będę wymieniał dalej . Oczywiście że można drzwi kupić w markecie po 250zł można mieć schody wylewane i obłożone plytkami,kominek za 3000,zrezygnować z klinkieru i bram kutych ale czy wtedy powiesz że masz dom na tip top bo ja o tym nawet nie powiem.

    No to się teraz uśmiałem........ale do rzeczy :

    1. "2000 metrów kolo Piaseczna i dom 230m3 wykończone na tip top?to działki chyba tam darmo dają a wykonawcy pracują tam non profit."

    odp.: Napisałem ,że działkę liczę po cenach ok. 1,5 do 2 lat wstecz. Dlaczego ? Ano dlatego ,że w tym czasie ją kupowałem.
    Jeżeli ktoś teraz kupuje działkę w "dobrym" miejscu to musi się liczyć z co najmniej 2,3 krotnością cen które były przed 2-ma laty.
    Wtedy całe przeliczenie inwestycji o którym mówimy jesr bez sensu tak samo jak wtedy gdy ktoś kupił działkę za 20 000 pln.


    2.Dach 4 spadowy z 3 lukarnami kryty rupp ceramika rubin koszt z podbitką 79000 w tym robocizna 17000

    Przepraszam ale to chyba jakaś przesada. Ile masz tego dachu? 500 m2 ?
    Ja otrzymałem wyceny od 7 czy 8 wykonawców i najdroższe w kosztach okazały się dachówki Robena z robocizną. Koszt dachu z oknami połaciowymi i orynnowaniem to ok. 45000. Ja jednak zdecyduję sie na taką albo na Brasaa cementowego. Koszt j.w wyniecie z robocizną ok 35.ooo pln!!!!!
    Mój dach to : ok.310 m2 , 4 spadowy,4 lukarny, 7 okiem połaciowych. cena bez podbitki.


    3. drzwi wejsciowe EURONORD z doświetleniem6300 zł

    odp: zewnętrzne piękne można mieć za max. 3500 pln. I to już będzie full wypas.

    4.drzwi wewnętrzne 12 szt 11000 z klamkami,centralne ogrzewanie piec VAILAND kondensat,80 metrów podlogowki m+r 32000,schody wewnętrzne modułowe 17 stopni z barierą kutą 15000

    Co do drzwi wewnętrznych to jest pare tematów ale jeżeli przeznaczasz 916 pln to chyba Cię stać. Ja mam piękne drzwi za 500 pln z ościeżnicami - nie płyty pilśniowej. Schody..... u mnie będą wylewane + obkładane więc na pewo duuuuuużo taniej wyjdzie.
    Dalej....piec....koszt ok. 7000pln + podłączenie i podłogówka ===skąd te 32 000?
    32000 to chyba za robociznę i materiały na cały dom CO, kanalizacja + cała aramtura do WC i kuchni.


    5. kominek nie najwyższej klasy 10000 .

    [b][b]odp. To to już kosmiczny szok.....ale w sumie zależy jaki kominek , czy z płaszczem , czy może z DGP ? Nic nie wspominasz o tym tylko o 10.000 tysiach. Ja za zwykły kominek z obudową i robocizną w zyciu bym 10.000 nie dał.

    O podwórku się nie wypowiadam bo jeszcze nie dotarłem.

    Co do końcowego przemyslenia na temat wylewanych schodów i drzwi marketowych to śrenio się z tym zgadzam. Po co mi schody za 15.000 kręcone z jakimiś dziwactwami ?
    Ja mam w projekcie wylewane i obłoże je drewnem czy czymś innym. No make sens....
    Tym tropem idąc mozna stwierdzić , po co komu okna z pvc skoro drewniane są lepsze ?

    Moja mentalniość nie polega na tym ,że wszystko na Tip Top bedzie marketowe ,ale pewne elementy wykończenia mogą bo nie mają dla mnie takiej wagi. Generalnie ja szukam. Np. drzwi jakich pewnie niewiele osób w tym kraju widziało ściagam z Chin. Pewenie ktoś pomysli.....że Chińskie se ściąga....taniocha...badziwie....chińszczyzna.. .....a gówno prawda. Ludzie nie wiedzą jeszcze o wielu rzeczach i owszem tutaj chińskie gówno to jest faktycznie marnej jakości ale jak się chce to mozna mieć takie drzwi ,że mózg staje za niewiele ponad 2000.Zamykają się jednym palcem dziecka, są pięknie wykończone i nie drogie. A przy tym anty anty anty.
    A wiesz dlaczego tak jest ??? Bo chiończycy są mądrzejsi niż my....a przynajmniej mają inną mentalność. Oni już dawno wyczuli czego oczekuje polaczek. Przepraszam ,że tak się wyrażam ale dla mnie to chleb powszedni i uwierz mi ,że chińczyk może dać dużo lepszą jakość .....ale tutaj, w tym kraju ..... po co ???????

    Generalnie jestem wielkim przeciwnikiem takich teorii ,że za wszystko trzeba płacić słono. Nie za wszystko. Trzeba ruszć mózg i poszukać.....no chyba,że się nie chce. A jak się nie chce to proszę becelować za wszystko.
    Tak właśnie myslą sprzedawcy. Jak się nie chce szukać to płacz kochany.....

    Dodam ,że ja w swoim przeliczeniu nie uwzględniam bram zewnętrznych, kostki, i kutych elemetntów balustrad czy ogrodzenia. Jeśli chciałbys wiedzieć to na prawdziwe kute ogrodzenie to nie wielu tu stac a tym bardziej na balustrady z polerowanymi poręczami. Tak się składa ,że coś o tym wiem i prawdziwa kuta balustrada ok. 100 m przęseł to jest koszt ok. 100.000 pln nie licząc automatyki do bram, wylewek, poduszek, itd.
    Nie mówmy więc o kutych elementach ,chyba ,że myslisz o tych z Castoramy. To jest kute....ale w piecu babci....kaflowym.

    Tip Top jest w sensie rozumienia domu.
    Twój standard podawany jako przykłady można nazwać w miarę wyzszym standradrem wykończenia.

    Dobrego wieczoru.[b]

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RAIDER12

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    263
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Adam dyskusja z tobą jest pyszna,czy uważasz że ja chodziłem po skladach budowlanych i pytałem się kto ma najdrożej?jeżeli podaję tu kwoty jakie wydałem to są prawdziwe a jeśli ty w nie nie wierzysz to twoja sprawa, jeśli jeszcze nie budowałes dachu 4 spadowego to jak zobaczysz ile dachówki odpada z takiej budowy i ile jest gąsiorów i innych bardzo drogich elementów i jak go już zrobisz to wtedy będziesz wiedział,17000 wzięła ekipa za wykonanie tego dachu z orynnowaniem a 4000 inna za wykonanie podbitki,reszta to cena materiałów w tym oczywiście rynny,okna połaciowe i cała reszta,nawet pomijając to że może przepłaciłem ale jak tobie taki dach wyjdzie z robocizną 35000 to nie mam pojęcia ,32000 to oczywiście koszt całej instalacji wodkangaz ale bez armatury tak jak pisałeś,do innych rzeczy już nie będę sie odnosił i kończę juz dyskusję z tobą na ten temat,jestem frajerem co sam pcha sie z pieniędzmi i wszystko przepłaca 2 krotnie,tobie życzę abyś wybudował ten swój dom nawet za 150000 ,życzę wesołych świąt.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAIDER12
    Adam dyskusja z tobą jest pyszna,czy uważasz że ja chodziłem po skladach budowlanych i pytałem się kto ma najdrożej?jeżeli podaję tu kwoty jakie wydałem to są prawdziwe a jeśli ty w nie nie wierzysz to twoja sprawa, jeśli jeszcze nie budowałes dachu 4 spadowego to jak zobaczysz ile dachówki odpada z takiej budowy i ile jest gąsiorów i innych bardzo drogich elementów i jak go już zrobisz to wtedy będziesz wiedział,17000 wzięła ekipa za wykonanie tego dachu z orynnowaniem a 4000 inna za wykonanie podbitki,reszta to cena materiałów w tym oczywiście rynny,okna połaciowe i cała reszta,nawet pomijając to że może przepłaciłem ale jak tobie taki dach wyjdzie z robocizną 35000 to nie mam pojęcia ,32000 to oczywiście koszt całej instalacji wodkangaz ale bez armatury tak jak pisałeś,do innych rzeczy już nie będę sie odnosił i kończę juz dyskusję z tobą na ten temat,jestem frajerem co sam pcha sie z pieniędzmi i wszystko przepłaca 2 krotnie,tobie życzę abyś wybudował ten swój dom nawet za 150000 ,życzę wesołych świąt.

    Nie było moim celem postawienie sprawy w ten sposób jak to opisałeś. Chodzi o to, że nie podałeś powierzchni dachu a tylko cenę. 70.000 czy 80.000 tys za sam dach to majątek ale może ten dach ma powierzchnię 600 m2 to juz taki majątek nie jest. Moim celem było uświadomienie ,że mnie nie stać np. na kominek czy dach za tekie pieniądze i dlatego wytężam się i szukam czegoś na swoim pułapie. Nie chcę tracić na jakości oczywiście i nie wybieram byle gówna ale też nie porywam się na rzeczy dla mnie jak na razie nie osiągalne.
    To ile wydałeś to twoja sprawa, ważne byś był zadowolony i jakość tego była na odpowiednim poziomie.
    Wesołych Świąt

  14. #54

    Domyślnie

    Zauważyłam pewną prawidłowość. O tanim budowaniu piszą ci, którzy planują budowę, zbierają kosztorysy lub radują się ze stanu surowego za 150tyś "bo przecież dom stoi, to teraz jeszcze drugie tyle i przeprowadzka". Ja też zaczynałam budowę z takim przeświadczeniem i o zasadzie "dwu krotności" dawno musiałam zapomnieć. Nie uważam, że kominek za 10tyś to jakaś fanaberia- przeciętny wkład to 3-4tyś (nie mówię o super promocjach w OBI ) do tego jakiś kamień, plyty, rury, wykonanie 2-3tyś i...10tyś gotowe. Drzwi za 1tyś to jest bardzo dobra cena- tyle kosztuje "dyktowa" Porta. Fajnie, że istnieje szansa zakupu drzwi za 500zł ale wiedza jak to zrobić jest raczej z dziedziny tej tajemnej bo Dre, Porta i Pol-Scone padłoby w tydzień. Uważam, że każdy ma możliwość załatwienia czegoś w "super cenie" jeden drzwi, drugi cegły itp. ale mało jest tak sprytnych, którzy wszystko zakupią za 1/2 ceny. Jeden element przy budowie całego domu nie wpłynie znacząco na obniżenie kosztów inwestycji- niestety

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony