dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 185
  1. #1

    Domyślnie berberys -pytanie o cięcie

    Mam posadzony wzdłuż płotu berberys, teraz juz 3 letni chyba, spory całkiem. W kwietniu go przyciełam, głównie od góry, te najdłuzsze gałęzie. Teraz krzewy ruszyły z kopyta i rosną jak opętane, z tym jednak ze głownie rosną "od góry" - tam gdzie były przycięte. Gałęzie są pieknie przebarwione, purpurowe.
    I teraz pytanie - jesli raz przycielam czy musze juz regularnie ciąć? Czy to normalne ze nie przycinany dół jest słabiej wybarwiony, i czy zmienie to strzygąc również tam? Czy berbersy lubią tak częste ciachanie jak liguster, nie zaszkodze im tym?

  2. #2

    Domyślnie cięcie berberysów

    według moich skromnych doświadczeń berberysy tniemy głównie w celu zagęszczenia gałązek, oczywiście młode pędy ładniej i wyraźniej się wybarwiają, ja bym ich nie przycinał więcej niż raz dwa razy w sezonie. Teraz podczas najsilniejszego wzrostu skróciłbym te młode pędy mniej więcej o połowę wtedy się rozkrzewią i to koniec formowania. W pryszłym roku możma popracować nad bocznymi odrostami.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  3. #3

    Domyślnie

    Witam,
    tez mam berberys i tne go min 4 razy w roku,mam go pomieszanym
    z ligustrem (za male proporcje bo berberys jest piekniejszy)
    teraz dokupie berberys zloty zeby rozjasnic ten zywoplot

  4. #4

    Domyślnie widziałem i polecam

    Niedawno widzialem żywopłot z kolorowych berberysówi forsycji, bardzo ładnie to wygląda, szczególnie wiosną. Można oczywiście skomponować go z innych gatunków, właśnie liguster byłby tu pożądany.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał MAREK S
    Witam,
    tez mam berberys i tne go min 4 razy w roku,mam go pomieszanym
    z ligustrem (za male proporcje bo berberys jest piekniejszy)
    teraz dokupie berberys zloty zeby rozjasnic ten zywoplot

    A czyli formujesz go identycznie jak liguster! Wszystko jasne.

    A ten berberys złoty to wysoki rośnie??

  6. #6

    Domyślnie

    Witam
    Aka tak jak mowilem tak robie tne tak samo jak liguster,ale moj zywoplot dopiero rosnie wiec malutki jest.
    Breberys zlotego co mam nie przycinam narazie rosnie sam wolno a tu zdjecie:


    Prosze nie patrz na te trawniki gdyz one ida do naprawy na jesien
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał MAREK S
    Prosze nie patrz na te trawniki gdyz one ida do naprawy na jesien
    Pozdrawiam
    Ten złoty berberys przepieknie wygląda!!

    A co do trawników - żebym ja chociaz taki miała!

  8. #8

    Domyślnie

    Aka
    ten trawnik na gorze jest super,
    ja mowilem o tych trawniczkach na dole
    Gorny praca wlasna z synem
    dolne praca pseudo ogrodnika

  9. #9

    Domyślnie Cięcie drzewek kwitnących

    Mam 2 kwitnące drzewka - migdałka trójklapowego i rajską jabłoń. Jak i kiedy je przycinać? Gdy je kupowałam ogrodnik zalecił cięcie po przekwitnieniu. W gazecie ("Mój ogród") wyczytałam, że na początku marca, ale gdy temperatura będzie dodatnia.
    Więc jak ciąć?

    P.S. Jejuuuu jak ja się już nie mogę doczekać wiosny!!!!!!!!!!!!!!!!

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Natko jest kilka szkół cięcia drzewek zarówno ozdobniastych jak i owocujących. Stara szkoła mówi o przedwiośniu, a w przypadku drzewek które przemarzają o opóżnieniu cięcia do nabrzmiewania pąków - to klasyka. Teraz to co coraz częściej jest zalecane to w przypadku ozdobniastych cięcie po kwitnieniu w celu ukształtowania drzewka i uniknięca zagrożenia zakażenia bakteriozą i moniliniozą ( przenoszone w czasie kwitninia i większe zagrożenia). Jest jeszcze termin letni - tzw. na owoc dotyczy to szczególnie jabłoni, i cięcie po zbiorach owoców - wiśnia i czereśnia - też ze względu na choroby.
    Co radzę - dla osób początkujących najlepsze stare metody bo wtedy widzisz lepiej drzewko i możesz łatwiej podjąć decyzję o jego ukształtowaniu.[/list]

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Natko jest kilka szkół cięcia drzewek zarówno ozdobniastych jak i owocujących. Stara szkoła mówi o przedwiośniu, a w przypadku drzewek które przemarzają o opóżnieniu cięcia do nabrzmiewania pąków - to klasyka. Teraz to co coraz częściej jest zalecane to w przypadku ozdobniastych cięcie po kwitnieniu w celu ukształtowania drzewka i uniknięca zagrożenia zakażenia bakteriozą i moniliniozą ( przenoszone w czasie kwitninia i większe zagrożenia). Jest jeszcze termin letni - tzw. na owoc dotyczy to szczególnie jabłoni, i cięcie po zbiorach owoców - wiśnia i czereśnia - też ze względu na choroby.
    Co radzę - dla osób początkujących najlepsze stare metody bo wtedy widzisz lepiej drzewko i możesz łatwiej podjąć decyzję o jego ukształtowaniu.[/list]
    Migdałka radziłbym ciąć po kwitnieniu - jak przytniesz w marcu to kwiatów będzie tyle co na pozostawionych gałęziach. Jabłonke właściwie należało by też po kwitnieniu - ale po pierwsze jeżeli drzewko jest młode to może tego cięcia wogóle nie potrzebuje - wytnij co najwyżej pędy krzyżujące się lub takie które "idą" w złym kierunku. Największy problem przy cięciu letnim to to że nie widac co tniemy w masie liści ale w przypadku Twoich roślin wydaje mi się to rozsądniejszy termin

  12. #12

    Domyślnie Re: Cięcie drzewek kwitnących

    Wciornastku, Jatoja - bardzo dziękuję za informacje - na Was zawsze można liczyć

  13. #13

    Domyślnie czy i jak ciąć pięciorniki?

    no właśnie....
    znalazłam tylko info gdzieś na stronach muratora, że dopiero latem po pierwszym kwitnieniu, ale nie wiem czy bardzo czy nie, czy same kwiaty, itepe.
    Napiszcie jak tniecie
    buziaK

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    ja pocielam na jesien .....ale czytalam ze nalezy ciac luty marzec.....

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cięcie formujące w marcu, usuwamy całkowicie pędy stare i słabe, pozostałe przycinamy zależnie od wielkości krzewu (nawet na 20 cm)
    Przycinaniem po przekwitnięciu pierwszych kwiatów (latem) pobudzamy krzew do lepszego zagęszczenia i dalszego obfitego kwitnienia.

  16. #16

    Domyślnie

    M_L - jak zawsze pomocny i kompetentny.
    dziękuję, zaraz ruszam poprzycinać!
    buziaK

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Cięcie formujące w marcu, usuwamy całkowicie pędy stare i słabe, pozostałe przycinamy zależnie od wielkości krzewu (nawet na 20 cm)
    Przycinaniem po przekwitnięciu pierwszych kwiatów (latem) pobudzamy krzew do lepszego zagęszczenia i dalszego obfitego kwitnienia.

    ja przycielam na jesien powiedz czy moge sciac calkiem przy ziemi??

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Pięciorników ze względu na powolny wzrost nie tniemy silnie. Twoje odbiją, ale te 20 cm to są oczka, z których wybijają nowe pędy zagęszczające krzew. Jeśli odbije niewiele pędów (zapewnie silnych) przytnij latem, celem rozgałęzienia.

  19. #19

    Domyślnie Czy sadzonki grabu ciąć wiosną ?

    Błagam o informację, czy nowo posadzony żywopłot z grabu (60 - 70 cm) mam przyciąć, jak każą podręczniki o żywopłotach i większość szkółkarzy, czy nie, bo "płacze" i zostawić go przez 2 lata a potem ciąć jesienią, jak podają niektóre podręczniki ?

    Lidka Konieczka

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Z tego co słyszałem to gatunki "płaczące" wiosną jak klon polny, grab i buk tnie się na przełomie czerwca i lipca kiedy nowe pedy zaczynają drewnieć. Ale to opinia zasłyszana i nie mam pewności czy do końca słuszna. Bardziej autorytatywnie w tym względzie to np. Mirek się może wypowiedzieć

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony