dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie

    Rok temu dostałem drzewo na dach , przetarłem go w tartaku i złożyłem. Po pewnym czasie okazało się że część krokwi odkształciło się i nie będzie można je użyć tj.1/3 wszystkich. Chce na wiosne stawiać dach i musze dokupić w tartaku te brakujące krokwie. Krokwie w tartaku są ze świeżego i mokrego drewna. W okolicy nie ma suszarni. Mam pytanie : czy stawianie dachu z takiej mieszanki drewna suchego i mokrego nie odbije się na jakości i samej konstrukcji dachu, czy np. mokre krokwie schnąc nie będą wichrować dachu kurcząc się bardziej, proszę o uwagi
    Pozdrawiam Michalus

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    To zalezy jakie elementy wiezby dachowej stanowic beda mokre krokwie i jak beda pracowac. Mokre np moglyby byc murlatami, platwiami.
    Raczej nie laczylbym krokwi suchych i mokrych.

  3. #3

    Domyślnie

    Pitbull, u mnie tymi elementamisa wlaśnie sa krokwie.Moze ustawiać na przemian sucham mokra sucha...nie wiem,dzieki

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    To zalezy jeszcz jaka jest konstrukcja dachu oraz jakie sa usztywnienia.

  5. #5

    Domyślnie

    Michalus, mam podobną sytuację jak Ty. Drewno kupione ponad rok temu, przetarte na bale i leży pod przykryciem. Wygląda nieźle. W lecie mam z niego wycinać krokwie i łaty. Mam nadzieję,że wszystko będzie ok. Może mi trochę zabraknąć (dwie - cztery krokwie) i wtedy będę zmuszony dokupić.
    Co się stało z Twoim drewnem, że się pokręciło?
    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli drewno po przetarciu poleżałoby ok 60 dni pod przewiewnym przykryciem (poprawnie ułożone) to nie powinno być dużej różnicy. Ale nawet bez tego nie powinno nić się dziać przy poprawnym wykonaniu konstrukcji. Trzeba tylko szybko wykonać więźbę (by nie zamokła podczas prac) i pokryć np. wiatroizolacją ale jednocześnie stworzyć warunki do schnięcia drewna (nie uszczelniać pokrycia i nie układać ocieplenia między krokwiami)

  7. #7

    Domyślnie

    Dach mam prosty dwuspadowy. Drewno zostalo ułożone pod poziomice w miejscu ocienionym, zbudowalem daszek z folii żeby nie zamakało.Rozmawialem z wlaścicielem tartaku który twierdzil ze prawdopodobna przyczyną odkształcen mogłobyc złe ułozenie podkladek miedzy warstwami.Ostatnia podkladka od brzeku lub końca powinna być w odległości ok10-15 cm, u mnie było to ok40cm.Nie wiem czy to jest to.Dzieki za uwagi nadal jestem w kropce pozdrawiam Michalus

  8. #8

    Domyślnie

    Witam.

    A ja pisałem o tym już ponad rok temu i ciągle przypominam mój przykład. Chyba jednak nikt nie słucha?
    Nie warto suszyć i robić z suchego bo podczas montażu powykręca, wystarczy trochę deszczu.
    Następnym razem będe robił z mokrego!

    Sebastian

  9. #9

    Domyślnie

    To jest oczywiste - nie wiem skad ta moda na suszenie drewna na dach (pewnie pod wplywem czasopism, w tym Muratora...). Nie ma sensu suszyc drewna - bo to co mozna osiagnac to odksztalcenia ktorych nie da sie usunac (drewno suche trudno nagiac). A pozniej buduja taka wiezbe w deszczach i maja piekne mokre krokwie ktore wczesniej suszyli miesiacami... WIekszosc ludzi teraz kupuje drewnio mokre i zaraz montuje je na dachu przykrywajac folia. Wystarczy zostawic dom z otwartymi otworami okiennymi i w czasie lata wiezba spokojnie sobie wyschnie a w tym czasie mozna robic rozne rzeczy w srodku. Jesienia zamontowac okna i nie ma problemu krzywych krokwii ! Dziwie sie ludziom ktorzy traca czas i pieniadze suszac wiezbe...

    D.

  10. #10

    Domyślnie

    Dave, ja nie suszyłem tego drewna, ja je po prostu dostałem od rodziny za darmo. Jak dawali to wziąłem i musiałem coś z nim zrobić. Budowę zacząłem w lipcu 2002r. Więc drzewo leżało i schło i czekało na swoją kolej. Przyszła kolej i jest problem. Proszę o konstruktywne rady za które z góry dziękuje

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Kup w tartaku drzewo i stawiaj.

  12. #12

    Domyślnie

    Dzisiaj stanąłem przed podobnym problemem. Czy suszyć drewno komorowo i impregnować ciśnieniowo, czy stawiać więźbę z drewna "mokrego". Czy drewno "mokre" można impregnować?
    Proszę o więcej wypowiedzi w tym temacie, jak to u Was było/będzie?

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar clark
    Zarejestrowany
    Jun 2001
    Posty
    125
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Ja kupiłem w tartaku moką, byla w wannie z jakimis zielonymi plynami, polezala ok 4 dni na deszczu a teraz idzie na gore

  14. #14

    Domyślnie

    Hey...
    Ludzie nie macie pojęcia o tym co piszecie. Od kiedy do wykonania konstrukcji więźby dachowej używa się mokrego drewna???. Wbudowane drewno powinno mieć wilgotność nie większą niż 18%. W inym przypadku zdecydownaie obniża się jego wytrzymałość mechaniczna, nie mówiąc już o niekorzystnych naprężeniach powstałych w miejscach połączeń ciesielskich będących konsekwencją jego wysychania.
    Pozdrawiam

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    Grzegorz63,
    jeżeli już kupiłeś drewno mokre to możesz je impregnować ale tylko i wyłącznie impregnatami solnymi.
    Jarecky,
    masz 150% racji. Ale jak widać z dyskusji większość kupuje drewno "mokre". Dlaczego? Czy dlatego że jest tańsze, czy dlatego że wolą żyć za pan brat z chemią? Drewno mokre niestety tej chemii wymaga.
    Ale to już jest kultura budowania. W krajach rozwiniętych drewno mokre jest na specjalne zamówienie. A u nas? A u nas na odwrót.

    Na Zachodzie, u nas niestety jeszcze nie, suszenie komorowe i czterostronne struganie jest uważane, za jedną z metod uodparniania drewna na działanie owadów i ognia. Drugą metodą jest impregnacja chemiczna. Zalecane jest jednak by w pierwszej kolejności stosować pierwszą metodę.
    Myślę, że i my niedługo do tego dojdziemy. Lepiej później niż wcale.

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    Panowie macie racje niestety tak tez jest z innymi sprawami jak opal, zasilanie itd. i co wybieramy? to na co nas stac a stac nas na niewiele. jasna sprawa ze lepiej jako medium cieplownicze uzywac metod solarnych itp. ale ile to kosztuje?
    nasze panstwo tez nas nie rozpieszcza w sprawach zdrwoszego zycia a jedynie nam dosala coraz wieksze oplaty twierdzac ze co innego jest kosztowne i nie oplacalne
    powracajac do drzewa mokrego to mysle ze kupujemy wszyscy drzewo suche tyle ze moze nie tak jak powinno byc suszone i przechowywane.
    pozdrawiam

  17. #17

    Domyślnie

    Hej - ja z innego wątku - powiedzcie mi proszę co z tą podbitką?
    będę zobowiązana
    Ostrzegam przed firmą Mirolet z Bydgoszczy / okna Salamander !!! ŻENADA! czytaj http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=24491

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony