dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar josephine
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    1.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    301

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe a kocioł na paliwa stałe

    Planuję położyć podłogówke w całym domu i do tej pory widziałam ja zasilaną gazowym kotłem kondensacyjnym. Obecnie mój zapał nieco zbladł i zastanawiam się czy przy obecnych i przeszłych zapędach gazowni do podnoszenia cen nie będę musiała kupować kolejnego kotła na drewno czy cos innego, żeby móc ogrzać sie zimą? Gdybyz chociaż ten kociał kondensacyjny był tańszy...
    No i moje pytanie, wiem, że jest sposób na ogrzewanie podłogowe w połączeniu z kotłem na paliwa stałe, ale czy rzeczywiścię to się sprawdza. Ma ktoś taki układ? Jak to wpływa na odczuwanie temperatury? Czy rzeczywiście jest taniej niz gazem?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    sprawdza się,
    temperaturę odczuwa się tak samo
    20C z jednego kotła = 20C z drugiego kotła

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar josephine
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    1.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    301

    Domyślnie

    A nie ma jakichś "zawirowań" temperatury, gdyby kocioł nagle nie wytrzymał i nagrzał za dużo? I czy taki kocioł nie wyekspolatuje się szybciej?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał josephine
    A nie ma jakichś "zawirowań" temperatury, gdyby kocioł nagle nie wytrzymał i nagrzał za dużo? I czy taki kocioł nie wyekspolatuje się szybciej?
    znaczy da sie zrobic - ale instalacje trzeba wykonać tak, zeby instalacje zabezpieczyc przed niekontrolowanym wzrostem temperatury, a na dodatek kocioł trzeba zabezpiczyc przez zbyt chłodnym powrotem.

    Zrealizowac to mozna na 2-3 sposoby z różnym stopniem komplikacji

    Prawde mowiac kotły na paliwo stałe nie są 'stworzone' do obsługi teo typu instalacji preferujacych niskie temp zasilania - ale wykonac taka instalacje sie da - jak wspomniał kolega.

    I oczywiscie prawidłowo wykonana instalacja pracowała będzie tak samo jak zasilana PC lub kondensatem - no oprócz tego ze do pompy ciepła wungla nie dorzucamy codziennie

  5. #5

    Domyślnie

    Przy inastalowaniu ogrzewania podłogowego przy piecu na opał stały przydatny jest zbiornik akumulacyjny no i oczywiście odpowednio zrobiona instalacja c.o. przez dobrego instalatora. Przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego trzeba dobrze dobrac kocioł na opał stały zeby nie był przewymiarowany.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    wystarczy dobry kocioł z podajnikiem i układ mieszający,
    bufora nie trzeba, wystarczy zasobnik ciepłej wody o pojemności minimum 120l.

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78
    ... Przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego trzeba dobrze dobrac kocioł na opał stały zeby nie był przewymiarowany.
    dlaczego ?

  8. #8

    Domyślnie

    Ja mam kocioł kondensacyjny Beretty"Kompakt Green" w całkiem przyzwoitej cenie. Generalnie kocioł na paliwo stałe i niskotemperaturowe ogrzewanie to nie najlepszy pomysł. Powstaje szereg problemów technicznych i eksploatacyjnych. Musisz zastosowac wymiennik ciepła + dodatkowe zabezpieczenie przed przegrzaniem podłogówki. Zalacany byłby też duży zasobnik (bufor) szeregowo wpięty w instalację. Sprawnosc tego kotła w tej instalacji będzie niwielka. To tak jagbys poszła z tygrysem na spacer.
    Ja mam dom 140m2 (bet. komórkowy 24, styro 14cm, stropodach 25 cm)niskotemperaturowe ogrzewanie, kocioł j.w. i na dzień dzisiejszy zapłaciłem 1200-1250 zł za ogzrewanie. Przy przeliczeniu paliwa weż pod uwagę że taki kocioł węglowy jak bedzie miał sprawnosc realną 50% to jest dobrze.
    Ja kontrolnie sprawdzam kondensat(nie mam jeszcze wykonanego odpływ, wiec spuszczam go do wiadra) i z m3 gazu uzyskuję 1,35 l kondensatu (maksynalna 1,49-1,53l/m3) co wskazuje na średnią sprawność na poziomie 103-105%.
    Bob

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobvilla
    co wskazuje na średnią sprawność na poziomie 103-105%.
    eeerm a kto dodaje Dżule za darmo ?

    licz ze jest to 95-97%

    dyskusji na temat sposobu liczenia spawnosci pewnie juz było pare...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobvilla
    i na dzień dzisiejszy zapłaciłem 1200-1250 zł za ogzrewanie. Przy przeliczeniu paliwa weż pod uwagę że taki kocioł węglowy jak bedzie miał sprawnosc realną 50% to jest dobrze.
    gaz masz z rury czy z butli?

    sprawność nowoczesnego pieca na paliwo stałe jest na poziomie 85%

  11. #11

    Domyślnie

    W kotłach z podajnikiem to się zgadza piec nam sam będzie utrzymywał temperaturę wystarczy zawór mieszający , ale w kotłach zwykłych możemy mięć problemy z wykorzystaniem nadmiernej temperatury i zawór mieszający już może nie wystarczyć.
    brzoza dlatego że w zwykłym kociołku którym nie możemy tak płynnie regulować, trzeba dobrze dobrać jego moc do instalacji żeby się nie okazało że będziemy musieli w nim palić na przyduszonym płomieniu. Zawór mieszający nie puści nadmiaru mocy na podłogówkę i temperatura na piecu może zbytnio rosnąć. Wiec w tym momęcie będziemy zmuszeni na dławienie płomienia w piecu żeby ograniczać temperaturę wody dlatego przydatny w tego typu instalacjach jest bufor który będzie magazynował nadmiar mocy, lub odpowiednio dobrana moc pieca. Przypomnę że utrzymywanie zbyt niskiej temp. wody w piecu powoduje wytwarzanie się kondensatu który w przeciągu kilku lat może doprowadzić do jego korozji!

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar josephine
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    1.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    301

    Domyślnie

    Nie wiem czy Was zrozumiałam
    Da się zrobić, ale najlepiej mieć kocioł z podajniekiem i zasobnikiem wody, tak? Czy ten zasobnik będzie mieszał wode wyłącznie do ogrzewania czy można też z niej korzystać w wannie?

    Cytat Napisał bobvilla
    i na dzień dzisiejszy zapłaciłem 1200-1250 zł za ogzrewanie.
    Za rok, sezon czy miesiąc?

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78
    W kotłach z podajnikiem to się zgadza piec nam sam będzie utrzymywał temperaturę wystarczy zawór mieszający , ale w kotłach zwykłych możemy mięć problemy z wykorzystaniem nadmiernej temperatury i zawór mieszający już może nie wystarczyć...
    Blady
    w kotłach bez podajnika, nadmuchu i automatyki czyli "zwykłych " jak je nazywasz mozna równiez regulowac temperature czynnika grzewczego
    do regulacji mozna użyc tzw. "miarkownik ciagu" (taki automatyczny palacz) lub wystarczy przymknąc drzwiczki ...
    (jest jeszcze szyber przed czopuchem przymykany np. przy dużych wiatrach)

    w kotłach "zwykłych" da sie sterowac temperaturą i jest to prosta czynnosc

    natomiast jesli dobierzesz kocioł "na styk" zmuszony będziesz palic paliwem wysokokalorycznym typu dobry węgiel czy koks
    z drewnem mozesz (przy niskich temperaturach na zewnatrz) miec kłopoty aby uzyskac minimalne teperatury w domu
    a mała pojemnośc komory załadowczej spowoduje, ze czestotliwośc podkładań zniecheci do stosowania tego opału ...

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobvilla
    Ja mam kocioł kondensacyjny Beretty"Kompakt Green" w całkiem przyzwoitej cenie. Generalnie kocioł na paliwo stałe i niskotemperaturowe ogrzewanie to nie najlepszy pomysł. Powstaje szereg problemów technicznych i eksploatacyjnych. Musisz zastosowac wymiennik ciepła + dodatkowe zabezpieczenie przed przegrzaniem podłogówki. Zalacany byłby też duży zasobnik (bufor) szeregowo wpięty w instalację. Sprawnosc tego kotła w tej instalacji będzie niwielka. To tak jagbys poszła z tygrysem na spacer.
    Ja mam dom 140m2 (bet. komórkowy 24, styro 14cm, stropodach 25 cm)niskotemperaturowe ogrzewanie, kocioł j.w. i na dzień dzisiejszy zapłaciłem 1200-1250 zł za ogzrewanie. Przy przeliczeniu paliwa weż pod uwagę że taki kocioł węglowy jak bedzie miał sprawnosc realną 50% to jest dobrze.
    Ja kontrolnie sprawdzam kondensat(nie mam jeszcze wykonanego odpływ, wiec spuszczam go do wiadra) i z m3 gazu uzyskuję 1,35 l kondensatu (maksynalna 1,49-1,53l/m3) co wskazuje na średnią sprawność na poziomie 103-105%.
    a Ja wykonuję te rzeczy i Ja widzę że piszesz głupstwa
    niestety

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar langerob25
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    1.017
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    podsmowanie:
    Cytat Napisał 1950
    wystarczy dobry kocioł z podajnikiem i układ mieszający,
    bufora nie trzeba, wystarczy zasobnik ciepłej wody o pojemności minimum 120l.
    A co w wypadku ,gdy nie ma ktoś kotła z podajnikiem?Pytam teoretycznie,z ciekawości gdyby taka sytuacja miała miejsce?Da rady?
    Pewnie da ,tylko trzeba poświęcić temu więcej czasu?

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    wszystko da radę
    zawsze jest coś za coś,
    trzeba się trochę bardziej postarać
    tutaj rzeczywiście przydał by się bufor,
    tak że, trzeba rozważyć czy inwestować w mądrzejszy kocioł czy też w bufor,
    cenowo wyjdzie podobnie,

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar langerob25
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    1.017
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950
    wszystko da radę
    zawsze jest coś za coś,
    trzeba się trochę bardziej postarać
    tutaj rzeczywiście przydał by się bufor,
    tak że, trzeba rozważyć czy inwestować w mądrzejszy kocioł czy też w bufor,
    cenowo wyjdzie podobnie,
    czyli albo bufor,albo kocioł z dobrą automatyką,Dzięki za pomoc.

  18. #18

    Domyślnie

    theodolit napisał:
    Licz ze jest to 95-97%.
    Przedstawione przeze mnie wyliczenie jest prawidłowe.
    Poczytaj sobie o liczeniu sprawności kotła.

    1950 napisał
    a Ja wykonuję te rzeczy i Ja widzę że piszesz głupstwa
    a Ja je projektuję i widzę że wiesz jak to działa tylko nie wiesz dla czego.
    Jak na razie nie wykazałeś błędu w moim myśleniu.
    Bob

  19. #19

    Domyślnie

    josephine

    Podana kwota to opłata za gaz zużyty na ogrzewanie od października do 23 lutego.
    Bob

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobvilla
    theodolit napisał:
    Licz ze jest to 95-97%.
    Przedstawione przeze mnie wyliczenie jest prawidłowe.
    Poczytaj sobie o liczeniu sprawności kotła.
    caloroczna sprawność producenci by cię ozłocili,

    1950 napisał
    a Ja wykonuję te rzeczy i Ja widzę że piszesz głupstwa
    a Ja je projektuję i widzę że wiesz jak to działa tylko nie wiesz dla czego.
    Jak na razie nie wykazałeś błędu w moim myśleniu.
    tak, zwłaszcza o 50 % sprawności kotła na paliwo stałe

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony