dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek Zobacz post
    Teraz w ewidencji gruntów na mapce bedziesz miał klase gleby jeśli klasa Iv , V i Vi to zwolnienie z wszelkich opłat przy wyłaczeniu z produkcji rolniczej. .
    Dzięki wielkie za tę podpowiedź!!!

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał angelisiak Zobacz post
    Dzięki wielkie za tę podpowiedź!!!
    ale zauważ,, ze masz to z roku 2010. Teraz weszło, od maja nowe prawo, jeśli działka jest w klasie I-III nie mozna się budować.

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar_o

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    podkarpacie
    Posty
    134

    Domyślnie ?

    Cytat Napisał mycha.:) Zobacz post
    ale zauważ,, ze masz to z roku 2010. Teraz weszło, od maja nowe prawo, jeśli działka jest w klasie I-III nie mozna się budować.
    A możesz podać przepis, który to zmienił/spowodował ?

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał mycha.:) Zobacz post
    ale zauważ,, ze masz to z roku 2010. Teraz weszło, od maja nowe prawo, jeśli działka jest w klasie I-III nie mozna się budować.
    Od zawsze gleby I- III były chronione prawnie przed zabudową i wymagały zgody ministra na "przekształcenie" - przy czym klasa III takiej zgody wymagała tylko wtedy kiedy dotyczyło to areału większego niż 0,5 ha.

    Nowela zniosła to "ograniczenie" ochrony gruntów, dla klasy III i teraz bez względu na wielkość, decyzja o "przekształceniu" należy do ministra.
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 27-06-2013 o 09:05 Powód: poprawiłem ilość ha.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar_o

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    podkarpacie
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Od zawsze gleby I- III były chronione prawnie przed zabudową i wymagały zgody ministra na "przekształcenie" - przy czym klasa III takiej zgody wymagała tylko wtedy kiedy dotyczyło to areału większego niż 1 ha.

    Nowela zniosła to "ograniczenie" ochrony gruntów, dla klasy III i teraz bez względu na wielkość, decyzja o "przekształceniu" należy do ministra.
    No ok, ale podaj proszę przepis, który to reguluje - szukałem kiedyś i nie mogłem znaleźć, a potrzebuję

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał dar_o Zobacz post
    No ok, ale podaj proszę przepis, który to reguluje - szukałem kiedyś i nie mogłem znaleźć, a potrzebuję
    Proszę bardzo:
    Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych z dnia 3 lutego 1995 r. (Dz.U. Nr 16, poz. 7
    Ustawa o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych
    z dnia 8 marca 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 503)
    Art. 1.
    W ustawie z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266, z późn. zm.wprowadza się następujące zmiany:
    1) w art. 7: a) w ust. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie: ,, 1) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III - wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi; ",

    b) po ust. 3 dodaje się ust. 3a w brzmieniu: ,, 3a. Stroną w postępowaniu, o którym mowa w ust. 2, jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). ";
    2) w art. 22b: a) w ust. 1 w pkt 4 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 5 w brzmieniu: ,, 5) odsetki z tytułu należności i opłat, o których mowa w pkt 1-4. ",
    b) dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu: ,, 3. Dochody, o których mowa w ust. 1, są niepodatkowymi należnościami budżetowymi o charakterze publiczno-prawnym w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.

    4. Marszałek województwa jest organem egzekucyjnym uprawnionym do egzekucji należności za zobowiązania z tytułu dochodów, o których mowa w ust. 1. ".
    Art. 2. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
    Weszła w życie 26.05.2013 r.
    Po zmianie artykuł 7 brzmi:
    Art. 7. [Prymat miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego] 1. Przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, wymagającego zgody, o której mowa w ust. 2, dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
    2. Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:
    1) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III - wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi;
    2) gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa - wymaga uzyskania zgody Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa lub upoważnionej przez niego osoby,
    3) (skreślony)
    4) (skreślony)
    5) pozostałych gruntów leśnych
    - wymaga uzyskania zgody marszałka województwa wyrażanej po uzyskaniu opinii izby rolniczej.
    3. Wyrażenie zgody, o której mowa w ust. 2 pkt 1, 2 i 5, następuje na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Do wniosku dotyczącego gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa wójt (burmistrz, prezydent miasta) dołącza opinię dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, a w odniesieniu do gruntów parków narodowych - opinię dyrektora parku.
    3a. Stroną w postępowaniu, o którym mowa w ust. 2, jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).
    4. Do wniosku dotyczącego gruntów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, marszałek województwa dołącza swoją opinię i przekazuje wniosek odpowiedniemu ministrowi w terminie do 30 dni od chwili złożenia wniosku przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
    5. Organ wyrażający zgodę, o którym mowa w ust. 2, może żądać złożenia wniosku w kilku wariantach, przedstawiających różne kierunki projektowanego przestrzennego rozwoju zabudowy.
    6. (uchylony)
    Wcześniej artykuł ten brzmiał
    Prymat miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
    1. Przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, wymagającego zgody, o której mowa w ust. 2, dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
    2. Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:
    1) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 0,5 ha - wymaga uzyskania zgody Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
    2) gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa - wymaga uzyskania zgody Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa lub upoważnionej przez niego osoby,
    3) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas IV, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 1 ha,
    4) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas V i VI, wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego i torfowisk, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 1 ha,
    5) pozostałych gruntów leśnych
    - wymaga uzyskania zgody wojewody wyrażanej po uzyskaniu opinii izby rolniczej.
    3. Wyrażenie zgody, o której mowa w ust. 2 pkt 1-5, następuje na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Do wniosku dotyczącego gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa wójt (burmistrz, prezydent miasta) dołącza opinię dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, a w odniesieniu do gruntów parków narodowych - opinię dyrektora parku.
    4. Do wniosku dotyczącego gruntów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, wojewoda dołącza swoją opinię i przekazuje wniosek odpowiedniemu ministrowi w terminie do 30 dni od chwili złożenia wniosku przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
    5. Organ wyrażający zgodę, o którym mowa w ust. 2, może żądać złożenia wniosku w kilku wariantach, przedstawiających różne kierunki projektowanego przestrzennego rozwoju zabudowy.
    Ostatnio edytowane przez aglig ; 27-06-2013 o 08:45
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Poprawiłem - to tak jak pisze się z głowy.
    Dzięki.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar_o

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    podkarpacie
    Posty
    134

    Domyślnie

    Dziękuję za informację i podstawę prawną

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar_o

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    podkarpacie
    Posty
    134

    Domyślnie

    a mam jeszcze jedno pytanie.
    Przed zakupem działki wystąpiłem o wydanie WZ. Warunki wydano, ale dotyczyły działki wielkości 12 arów. Tymczasem od właściciela chcę kupić 18 arów, tak się z nim umawiałem i tak chcemy wytyczyć przez geodetę. Czy kupno takiej większej działki nie będzie rodzić jakiś problemów ? Będzie sporo większa niż WZ, ale budynek powstanie na tej części już wyznaczonej, dla której wydano WZ ( zaś na reszcie ma być ogród )

  10. #30

    Domyślnie

    Drogą darowizny wszedłem w posiadanie działki, która w MPZP jest oznaczona symbolem B.RM.
    Z uchwały Rady Gminy czytam, że tereny oznaczone symbolem B.RM mają następujące przeznaczenie:

    1) przeznaczenie podstawowe – zabudowa zagrodowa związana z prowadzeniem gospodarstwa rolnego;
    2) przeznaczenie uzupełniające – zabudowa mieszkaniowa, obiekty usługowe, magazynowe, garażowe i gospodarcze;
    3) zachowanie istniejącej zabudowy zagrodowej, mieszkaniowej, letniskowej, magazynowej, usługowej z możliwością rozbudowy, przebudowy i nadbudowy istniejących obiektów;

    Jak mam to rozumieć? Interesuje mnie oczywiście możliwość wybudowania budynku mieszkalnego nie będąc rolnikiem itd. Mogę? Istotne są tu słowa przeznaczenie podstawowe, a uzupełniające? W skrócie, czy na tak oznaczonej działce mogę - ja mieszczuch bez ziemi rolnej - budować dom jednorodzinny?

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony