dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie Działka budowlana - odrolnienie ?

    Witam !

    Mam działkę która ujęta jest w palnie jako budowlana.
    Płacę za nią podatek rolny !
    Czy muszę przed uzyskaniem pozwolenia na budowę muszę ją odrolnić ???
    Gdzie to sprawdzić (czy w wypisie z planu jest jakiś zapis ) ?
    Gdzie ustalić jakiej jest tam klasy ziemia ?
    Może jeszcze jakieś inne pomysły ?

    Pozdrawiam tomzar
    Kto pyta nie błądzi ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Jeśli działka jest budowlana, to nie jest rolna. Więc nie trzeba ją odralniać. jesteś pewny, że jest budowalana ? Co masz wpisane w wypisie z rejestru gruntów ?

    P.S. jeśli nie wiesz, gdzie sprawdzić to skąd pomysł, że działka jest budowlana
    A ten podatek to rolny czy gruntowy ?
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  3. #3

    Domyślnie

    musisz wyłączyć z produkcji rolnej
    w tej chwili masz zgodę na zmianę użytkowania z rolnego na budowlaną
    Pozdrawiam Duśka

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Korzystasz z kilku źródeł informacji... i mieszasz uzyskane informacje. Tak więc krótko:
    a) jeśli działka w planie jest budowlana - to jest budowlana
    b) jeśli działka w ewidencji gruntów ma symbol "R", to znaczy, że masz na działce użytek pod nazwą rola (czyli formalnie - uprawę rolną, praktycznie chwasty lub krzaki). I dlatego nie płacisz jak za zboże (tzn. nie tak dużo jak w przysłowiu, ale jednak wymiar Twojego podatku jest w kwintalach - a więc raczej w groszach niż złotówkach) .
    Czy można z tym żyć?
    Można.
    Ad. b) Gdy zdecydujesz się na budowę, to architekt sporządzi Ci plan zagospodarowania działki i jej części przeznaczone pod dom, dojścia i dojazdy zostaną decyzją administracyjną (na Twój wniosek) "wyłączone z produkcji rolnej".
    Ad a) Na podstawie zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dostaniesz pozwolenie na budowę (na tej "odrolnionej" wcześniej części działki).
    A co do klasy ziemi. Jeśli już wiesz, że to "R", to znaczy, że miałeś w ręku wypis z ewidencji gruntów. Zajrzyj tam jeszcze raz i zobacz jaka rzymska cyferka jest przy tym "R". To jest to, o co pytasz.
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  5. #5

    Domyślnie

    Na 100 % działka budowlana , oznaczona jako D.B.2032.MN,U.
    MN,U - teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z dopuszczeniem usług.
    Płacę podatek rolny w wysokości 57 zł rocznie za pow. 2332 m2 (stawka podatku za 1 ha 291,45 zł).
    Kto pyta nie błądzi ?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomzar
    Na 100 % działka budowlana , oznaczona jako D.B.2032.MN,U.
    MN,U - teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z dopuszczeniem usług.
    Płacę podatek rolny w wysokości 57 zł rocznie za pow. 2332 m2 (stawka podatku za 1 ha 291,45 zł).
    No i bardzo ładnie. Przeczytaj jeszcze raz z uwaga to co napisał Oskar.

    To z czym sie spotkałeś jest typowym metlikiem w nazewnictwie.
    W momencie gdy gmina zrobiła plan zagospodarowania i uznała że Twoja działka jest pod zabudowe dokonał się akt odrolnienia (tj. gmina uzyskała stosowne pozwolenia). Ale jest nadal "rolna" bo nie masz wyłaczenia z produkcji rolniczej.
    Tak wiec jak widzisz są to dwie odrebne sprawy tj. odrolnienie ( z rolnej na budowlaną) i wyłaczenie z produkcji rolniczej.
    Teraz w ewidencji gruntów na mapce bedziesz miał klase gleby jeśli klasa Iv , V i Vi to zwolnienie z wszelkich opłat przy wyłaczeniu z produkcji rolniczej. Jeśli jednak klasa II lub III to sa opłaty ale tez nie kosmos . Wtedy warto tak jak mówi Oskar wyłaczyc tylko fragment pod zabudowe.
    Co do płacenia podatku rolnego to w wielu gminach tak jest praktykowane że tak długo płacisz podatek rolny dopóki nie zrobisz odbioru domu.

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję ślicznie za wyczerpującą i konkretną odpowiedź !

    Sprawdziłem jeszcze raz , na mojej działce nic nie ma (działka świeżo podzielona) ale na sąsiedniej jest RIVb
    Kto pyta nie błądzi ?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Jeśli na mapie nie ma między tym "RIVb" a Twoją działką żadnej przerywanej linii, to i Twoja jest "RIVb". Pewność będziesz miał, gdy spojrzysz nie na mapę, ale na wypis z ewidencji gruntów (weż ze starostwa - przyda się).
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  9. #9

    Domyślnie

    Ja rowniez przerabialam ten temat 3 miesiace temu i pani z urzedu (musze dodac ze bardzo mila) podpowiedziala nam zeby nie odralniac bo w momencie odrolnienia bedziemy placic duzy podatek.Teraz jest to ziemia rolna klasy Va i w ogole nie placimy nic za nia, no ale mamy sporo, ponad pol hektara.

    Nasza dzialka jest w planie zagospodarowania jako dzialka pod budownictwo jednorodzinne.

    Dowiedz sie w urzedzie czy musisz odralniac, tak czy inaczej pozwola Ci na niej budowac a potem i tak automatycznie grunt pod domem przejdzie w dzialke budowlana.

    Cos mi sie o uszy obilo ze trzeba odralniac dzilalke ponizej 30 arow ale nie jestem pewna na 100%.
    Lepiej sprawdz u siebie w urzedzie.

    Pozdrawiam

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar angelb
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    286
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    dzisiaj wlasnie dostalam odmowną decyzje odrolnienia mojej dzialki...co moge teraz zrobic-gdzie mam sie odwolac?

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał angelb
    dzisiaj wlasnie dostalam odmowną decyzje odrolnienia mojej dzialki...co moge teraz zrobic-gdzie mam sie odwolac?
    A w jakim celu miała być odrolniona? Czy bez odrolnienia nie można na niej budować? Jakie było uzasadnienie odmowy?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał angelb
    dzisiaj wlasnie dostalam odmowną decyzje odrolnienia mojej dzialki...co moge teraz zrobic-gdzie mam sie odwolac?
    A o jakie "odrolnienie chodzi"? - bo przyznam, że nie rozumiem, bo jak dobrze pamietam, to PnB otrzymałeś w listopadzie 2007r i pewnie juz budujesz.
    To w czym sprawa?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar angelb
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    286
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Sprawy papierkowe do pozwolenia na budowe sa dopiero w trakcie zalatwiania.Moj architekt w moim imieniu zlozyl wniosek w sprawie wydania decyzji zezwalajacej na wylaczenie z produkcji rolnej uzytkow rolnych(rola klasy VI).Dzisiaj otrzymalam odpowiedz..."...projektowanedo wylaczenia uzytki rolne zostaly wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego ,ktore nie podlegaja wylaczeniu w trybie art.11 ust.1ustawy z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntow rolnych i lesnych"

    Od samego rana nie moge sie dodzwonic do mojego architekta

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Nie ma "odrolnienia", bo te gleby tego nie wymagają. Ona (działka) już z mocy Ustawy jest "odrolniona".Jeden papierek mniej.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar angelb
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    286
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    sprawa juz wyjasniona u architekta-moj dzisiejszy "papier "jest pozytywny

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    I było tak się denerwować. Zostaw nerwy na budowę bo się na pewno przydzadzą

  17. #17
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sylani

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam,
    czytajac powyzsze posty, mam pytanie czy w momencie kiedy jestem posiadaczem działki, ktora jest na mapie eweidencyjnej jako Ł (łaka)klasy IV i V i nie ma konieczności jej odralniania czy wylaczania z produkcji rolnej?

    Jestem pozctakujaca i od natloku informacji jakie czytam dostaje metliku.

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wlodzimierz

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    lublin
    Posty
    1

    Question przekształcenie działki rolnej w budowlaną?

    Witam,

    Zamierzam kupić działkę, która zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego znajduje się w terenach upraw polowych o symbolu RP. Czy będę mógł przekształcić taką działkę w budowlaną? gdzie mogę się tego dowiedzieć?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Jak dowiedziesz, że budowa domu należy do upraw polowych.

    A tak poważnie – to tylko poprzez zmianę zapisu w MPZP.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    magda.wu

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-608
    Posty
    23

    Domyślnie

    Witam,
    kupiliśmy od gminy działkę oznaczoną symbolem RM-1, zabudowaną budynkiem mieszkalnym i gospodarczym (ruina). Budynki wyburzyliśmy, nie możemy jednak uzyskać pozwolenia na budowę, bo każą nam... odrolnić tą działkę to jakiś absurd, w dodatku kosztować ma ponad 20tys!!!
    Jak się odwolac od takiej decyzji urzędu i w ogóle co robić????

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony