dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie Kanaliza - do pionów czy osobne wyprowadzenia?

    Musze se zrobić kanalizę i mam taki dylemat - czy wyprowadzić tylko piony ponad beton i wszystko podłączyć dopiero do nich, czy robić już od razu zejścia do tej głównej rury np. od kibla czy od kuchni?
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  2. #2

    Domyślnie

    Podprowadz rury w miejsca docelowe , tzn. tam gdzie maja byc sedesy , umywalki , prysznice , itd . Przynajmniej na parterze , bo jak robisz pietro , to wystarczy tam na ten moment pion . Dom podpiwniczony ?

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie Re: Kanaliza - do pionów czy osobne wyprowadzenia?

    Cytat Napisał Depi
    Musze se zrobić kanalizę i mam taki dylemat - czy wyprowadzić tylko piony ponad beton i wszystko podłączyć dopiero do nich, czy robić już od razu zejścia do tej głównej rury np. od kibla czy od kuchni?
    Depi a jaki masz etap teraz? Pytasz o piony wychodzące z ziemi spod domu ponad posadzkę? Ja robię pion ponad posadzkę i do niego potem resztę, po co robić dziury w posadzce pod każdy santariat, skoro i tak z kibla wyjdziesz średnicą DN110 to wrzuć resztę też do tego pionu, ale tak jak piszesz- osobno wszystko, też tak można.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boguslawskia

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    55

    Domyślnie Re: Kanaliza - do pionów czy osobne wyprowadzenia?

    Cytat Napisał j-j
    Cytat Napisał Depi
    Musze se zrobić kanalizę i mam taki dylemat - czy wyprowadzić tylko piony ponad beton i wszystko podłączyć dopiero do nich, czy robić już od razu zejścia do tej głównej rury np. od kibla czy od kuchni?
    Depi a jaki masz etap teraz? Pytasz o piony wychodzące z ziemi spod domu ponad posadzkę? Ja robię pion ponad posadzkę i do niego potem resztę, po co robić dziury w posadzce pod każdy santariat, skoro i tak z kibla wyjdziesz średnicą DN110 to wrzuć resztę też do tego pionu, ale tak jak piszesz- osobno wszystko, też tak można.

    pzdr
    Ja robiłem odwrotnie,
    Rury są doprowadzone pod posadzką w miejsca docelowe. Pomiędzy chudziakiem a posadzką właściwą w styropianie zrobię tylko lekkie korekty lub redukcje i po problemie.
    Ale wszystko zależy jak masz daleko od pionów do miejsc docelowych.
    Musisz pamiętać spadek max 2%.
    Do zawartości WC, minimum 100mm.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Depi, w temacie pasywnym na str. 33, na drugim zdjęciu widać u mnie zejścia kanalizy. Tu gdzie GWC mam glówny pion i pod niego jest podłączone wszystko poza kuchnią (jest trochę dalej), taki pomarańczowy kawałek widac głębiej to idzie samo poza budynek i tam się łączy na trójnik z poziomem od pionu glównego.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  6. #6

    Domyślnie Re: Kanaliza - do pionów czy osobne wyprowadzenia?

    Cytat Napisał boguslawskia
    Cytat Napisał j-j
    Cytat Napisał Depi
    Musze se zrobić kanalizę i mam taki dylemat - czy wyprowadzić tylko piony ponad beton i wszystko podłączyć dopiero do nich, czy robić już od razu zejścia do tej głównej rury np. od kibla czy od kuchni?
    Depi a jaki masz etap teraz? Pytasz o piony wychodzące z ziemi spod domu ponad posadzkę? Ja robię pion ponad posadzkę i do niego potem resztę, po co robić dziury w posadzce pod każdy santariat, skoro i tak z kibla wyjdziesz średnicą DN110 to wrzuć resztę też do tego pionu, ale tak jak piszesz- osobno wszystko, też tak można.

    pzdr
    Ja robiłem odwrotnie,
    Rury są doprowadzone pod posadzką w miejsca docelowe. Pomiędzy chudziakiem a posadzką właściwą w styropianie zrobię tylko lekkie korekty lub redukcje i po problemie.
    Ale wszystko zależy jak masz daleko od pionów do miejsc docelowych.
    Musisz pamiętać spadek max 2%.
    Do zawartości WC, minimum 100mm.
    spadek min., nie max., im większy tym lepiej, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku

  7. #7

    Domyślnie

    minimum to 1% - z poradnika Wavina
    za duzy spadek to źle - chciałem zrobić wiekszy azeby przejść nad
    ławą fundament to mi spec wykonawca zagroził odsąpieniem od roboty
    bo to niezgodne z czymś tam (podobna może sie zapchać)
    M. Lenart

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lenart
    za duzy spadek to źle - chciałem zrobić wiekszy azeby przejść nad
    ławą fundament to mi spec wykonawca zagroził odsąpieniem od roboty
    bo to niezgodne z czymś tam (podobna może sie zapchać)
    Sam odstąpił bym go szybko od roboty po takiej teorii.
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  9. #9

    Domyślnie

    jak ktos wspomniał 2% to powinno byc minimum na poziomie 110 przy 150 1-1,5% tez da rade ...

    im wiekszy spadek tym lepiej - to pewnej granicy rzedu 15-20% musiał bym posprawdzac, bo to najrzadszy problem

    osobiscie uwazam ,ze jak masz poziom - to lepiej wszystko pokolei do tego poziomu włączac - ale wszystko w granicy rozsadku - tak jak i ilosc pionow wyprowadzonych nad dach..

    aha i polecam pod posadzke rury 160 nie 110

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    OK - oto rysunek poglądowy:



    Gruba czerwona strzała to główna rura 160mm. I teraz pytania:

    - czy włączyć prosto do niej: kibelek na dole (zielony X) oraz zlew w kuchni (różowy X - droga zaznaczona przerywana różową strzałką)?

    Tak na czuja bym od razu podłączył i wyprowadził nad beton i faktycznie ew. lekko skorygował tylko w styropianie, jak pisze boguslawskia

    EDIT - piony to o czywiście te żółte kółka!

    j-j Nie widzę na str. 33 tych Twoich rur - w którym to wątku?

    Grubości - chcę główną zrobić 160, piony 125, pod kibel 110, zlew w kuchni 50 - może być, czy dać większe?

    Spadek - chce dać tak ok. 2,5%, bo za dużo tez podobno niedobrze - jak powiedział kolega "gówno musi spływac na poduszce wodnej, a jak jest za duży spadek, to woda pędzi a gówno zostaje sobie w rurze". Sorry za dosłowny cytat

    Jakieś specjalne rury dawać, czy cokolwiek? Na zewnątrz podobno powinny byc pomarańczowe, w środku moga być szare.

    Czy szambo pod podjazdem do garażu to nie jest jakiś ZONK?
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  11. #11

    Domyślnie

    piony jak rozumiem to te żółte?

    kibelek możesz właczyć w 160-kę, leżak do zlewu wpuściłbym na dole pionu tego z lewej strony (prościej wykonać, jeden trójnik 160 zamiast dwóch, oczywiście o ile poziom ci na to pozwoli)
    co do grubości: leżak główny 160, piony wystarczy 110 (nie piszesz co ma być na pięterku - przypuszczam ze std łazienka nad łazienką czyli wc, umywalka, prysznic, wanna, ale do czego ten drugi pion?), do zlewu niby 50 wystarczy ale jak sobie puściłbym 75.
    a co do kolegi i jego teorii to powiedziałbym: g.ó.w.n.o prawda!
    wg jego teorii to w pionie powinno chyba cały czas stać wszystko co nie jest wodą spływać to musi grawitacją przy pomocy wody ze spłuczki a poduszek powietrznych to niech szuka w aucie np.

    rury na zewnątrz masz tylko 160 i one chyba tylko (a przynajmniej najczęściej) występują pomarańczowe, 110 śmiało możesz dać szarą, jest tańsza

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Piony żółte - już zedytowałem

    Dzięki za rady. Faktycznie będzie łatwiej ten zlew wpiąć do pionu> Klop rozumiem mam od razu do "leżaka"? (śmieszna nazwa )

    Piony 110 mowisz? Właściwie to tylko jeden to prawdziwy pion - będzie zbierał wodę ( i inne sprawy) z dwóch łazienek na piętrze - w każdej prysznic wanna, umywalka i wc. Ten drugi (bliżej garażu) to tylko z pralki wodę ma odprowadzać, więc w sumie dup.a nie pion Może ten prawdziwy 125 a ten lipny wystarczy 75?

    Inne kwestie - czy robić rewizje po drodze do szamba? Na jakiej glebokości powinno wejście do szamba być?
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    A - jeszcze jaka grubość brać tego leżaka? 3,2 - 4 - 5?
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde
    a co do kolegi i jego teorii to powiedziałbym: g.ó.w.n.o prawda! wg jego teorii to w pionie powinno chyba cały czas stać wszystko co nie jest wodą spływać to musi grawitacją przy pomocy wody ze spłuczki a poduszek powietrznych to niech szuka w aucie np.
    czepiasz się i nie masz racji...

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Depi, tam gdzie WC to średnica pionu DN110 a gdzie nie ma to DN75.
    W wątku o domach pasywnych na str. 33.
    i daj spokój z tymi za dużymi spadkami bo gówno nie spływa, nie słuchaj bzdur totalnych. Max spadek jest dopuszczalny ze względu na ścieralność rur i te max. spadki są różne dla różych materiałów.
    Dla Betonu, kamionki, żeliwa jest to prędkość max. ok 5-6,0 m/s a dla PVC ok. 3,0 m/s i spadki nie mogą powodować większych prędkości od tych dopuszczalnych, tyle.
    Co do rur to jeśli będziesz jeździł po tych rurach (samochód) to dałbym min. sztywność rur SN4, ja u siebie mam SN8 bo będę i jeździł i bardzo płytko idę kanałami.
    Tak samo min. SN4 dałbym pod domem, bo to ma być "na zawsze" a instalacyjne DN110 to już pionowo w górę przez posadzkę w osłonówce.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  16. #16

    Domyślnie

    Zalewać jednym litrem wody w kibelku nikt Ci nie zabroni ... albo kijem popychac...

    prawda jest taka, ze jest zakres spadkow ktore sa ok, a i tak najwiekszym problemem w kibelku jest papier toaletowy, a w umywalkach mydło, włosy i insze tłuszcze w kuchni ...

    ale to chyba nie o to w watku chodzi

    co to tego kawałka poziomu do zlewu - to ja bym na dosc długim odcinku tez dal 160-tke a min 110 ... ale co fachowiec to pomysl

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    160 do zlewu? Troche extreme hardcore, nie? Choć 110 juz bym może zrobił - wiadomo, że różne rzeczy wędrują do kuchennego zlewu...

    Co to te SN? Jak to ma się do grubości ścianek (3,2mm, 4mm, 5mm)?
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony