dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    Guest

    Domyślnie Na zaprawe czy na klej ??"?

    Podowiedzcie : chce wykonać sciane z 2- warstw tj. Beton kom. 24cm i styropian 15cm. Majser przekonuje mnie ,że niema nic lepszego od zapryawy w która wklada wiecej wapna do murowania bloczkow; jest naturalna i sprawdzona i powiedział jeszcze, że tak samo prosto wykona sciane na zaprawe jak na klej?. Natomiast w hurtowni namawiają mnie na klej bo bloczki sa doładne /od Ytonga/, że mniej zapłace za klej ,sciana bedzie dokładniejsza, cieplejsz itp.
    Podpowiedzcie co sadzicie o tym ?

  2. #2

    Domyślnie

    Masz problem.
    A dlaczego?
    Bo budujesz bez kierownika budowy. Takie problemy musi rozwiązywać kierownik budowy. Za to bierze pieniądze. Kierownik powinien dopilnować aby budowa była realizowana zgodnie projektem i sztuką budowlaną. W projekcie napewno jest napisane z czego należy budować ściany i na jakiej zaprawie. Betony komórkowe są różne. Innego spoiwa wymaga tradycyjny siporex a innego YTONG. Jeżeli to jest YTONG, to jest oczywiste, że na kej. Masz wątliwości pytaj producenta.

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    tak ale material wybierasz jaki chcesz to nie zależy od kierownika budowy tylko od ciebie

  4. #4

    Domyślnie

    Nie zadano tu pytania: jaki materiał wybrać?
    Prytanie brzmiało: na zaprawe jak na klej?.
    Jeżeli pytanie brzmiało jasno: Jaki materiał wybrać YTONG, czy tradycyjny siporex, to odpowiedź sama się nasuwa.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Jeśli chcesz kupić bloczki produkowane przez Ytong to nie ma sensu murować ich na zaprawę bo i tak dostaniesz klej w cenie bloczków. Będziesz więc płacił więcej nie zyskując nic w zamian. Do murowania na zaprawę radzę kupić bloczki które nie są tak równe aby murować z nich na klej bo wtedy są tańsze. A czy ściany będą równe to zależy od staranności murarzy.

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    witam jeszcze raz mowie o betonie komorkowym tylko od Ytonga .Jasniej powiemo Syporex jest tylko dokładnieszy od normalnego i bardziej w kolorze białym niz szarym ale to zwykly suporex nie bloczki których sie buduje sciane jednowarstwową.
    Chodzi mi przesdewszytkim o walory cieplne tzn : co jest lepsze?
    -15cm Styropianu+ Suporex na zaprawie
    -15cm Styropiany+ Suporex na klej
    Dzieki za komentarze !

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Zasadniczo na klej jest cieplej i taniej.

  8. #8

    Domyślnie

    Mała rada.Jak juz masz majstra umówionego i twierdzi, że jest mu lepiej mu lepiej murować na zaprawę, to tak zrób. Jak nie stawiał nigdy ściany na klej, możę cosik spartolić.
    Co do ciepła to i tak dajesz styropian, więc nie powinno być żadnych mostków termicznych. Najwiekszymi stratami będą otwory okienne, dlatego też rozejrzałbym się za dobrymi oknami.
    Ja stawiałem BK+12 cm styropianu na felc. Zastanawiałem się nad 15-tka ale zrezygnowałem, po przeliczeniu współczynnika, wyszło mi , że będzie OK . Powiem tak ; i dobrze zrobiłem. Już i tak miałem kłopoty z z mocowaniem rynien, musiałem specjalnie kołki zamawiać (200 mm), cokolwik nie będziesz mocował na zewnątrz, będziesz miał problem, do rozwiązania oczywiście

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    Dzieki wielkie za rade !!!!

  10. #10

    Domyślnie

    ja stawialm sciane z bloczkow gazobetonowych ( NIE YTONG) na klej, jest troche szpar w pionowych spoinach, ale to olewam

  11. #11

    Domyślnie

    zdecydownanie na klej
    osobiście murowałem sobie scianki na zaprawie i na kleju
    te na kleju są zeeeeeeeeecydwanie mocniejsze a i wszelkie bruzy na instalacje łatwiej się wykonuje w kleju niż w zaprawie
    uwierz praktykowi.
    opinia jest jak du... każdy ma inną

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    A co z wytrzymałością kleju? nie wykrusza sie po roku lub 2 latach ?

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    niema ludzi którzy by mieli zaprawe na klej dłuzej niz 2 lata ?

  14. #14

    Domyślnie

    A jak niby miałby się wykruszyć, skoro jest między bloczkami? Po prostu po dwóch latach nikt - łącznie ze mną - już swojego kleju nie widział i nie ogląda.
    Pozdrowionka
    Metal

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    ktos mowil że bardzo ciezko sie ryje bruzdy własnie na łaczeniach kleju z BK że bloczki czasami pekają czy to prawda ?

  16. #16

    Domyślnie

    A po co Ci ryć bruzdy w BK. Elektrykę dajesz na BK, a z kuciem pod hydraulikę nie ma problemu, nic nie pęka, przynajmniej u mnie

  17. #17

    Domyślnie

    Właśnie mi buduję ścianę jednowarstwową z BK na klej. Klej do mnie przemawia bardziej niz zaprawa, prawdę mówiąc. Chłopcy murują szybko i czysto, ściana wychodzi równa i gładka. Nie wydaje mi się, żeby na tradycyjną zaprawę byli w stanie wymurować taką równą ścianę (oszczędność później na pracach przy tynkach). No, ale ja zaprawy w ogóle nie brałam pod uwagę, skoro już zdecydowałam sie na ścianę jednowarstwową (mostki termiczne).

    Dot

  18. #18
    inż. Baranina
    Guest
    inż. Baranina

    Domyślnie zaprawa, czy klej?

    Witam wszystkich muratorowiczów. Zauważyłem pełne zaangażowanie w Waszych wypowiedziach. Moim skromnym zdaniem wszystko zależy od przyjętej koncepcji stawiania domu. Nie ma najmniejszego sensu stawiać ścianę z betonu komórkowego na kleju, w przypadku, gdy ma być i tak docieplony z zewnątrz warstwą izolacji termicznej. Zastosowanie w tym przypadku zaprawy z większą ilością wapna wydaje się być optymalnym rozwiązaniem-tanio i konstrukcyjnie poprawnie. Jeżeli natomiast ściana będzie jednowarstwowa, wtedy nieodzowne jest stosowanie kleju-cieńsza spoina, mniejsze prawdopodobieństwo powstawania mostków termicznych. Do wszystkiego należy podchodzić z chłodną kalkulacją kosztów i efektów, które poszczególne rozwiązania niosą ze sobą.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Na klej i na zaprawę może być tak samo ciepło, tanio i szybko, ale:

    1. Na klej jest czyściej i łatwiej - nie potrzeba betoniarki, piasku i wapna - wystarczy parę worków kleju (1-2 na paletę), wiadro i wiertarka.
    2. Ściany na klej są równiejsze (chodzi mi o wystawanie/zaglębienia spoin). Łatwiej i taniej takie ściany otynkować, czy wykaflować (można kaflować bez wyrównywania).
    3. Ściany mniej się moczy - mniej wody

    W sumie - zdecydowanie klej - bez względu na to czy ściana będzie ocieplona czy nie. Jest tylko jedna wada kleju - nie można sobie zaprawą wyrównać niedokładności - ale to już problem ekipy - jeśli potrafią murować dokładnie to nie ma problemu.

    Co do kucia bruzd to i owszem w kleju jest trudniej niż w bloczku ale ten sam problem wystąpi przy zaprawie. Z wytrzymałością również nie ma problemu. Jeśli trzeba odkuć bloczek po wyschnięciu kleju to zawsze pęka w bloczku nigdy na spoinie - ergo: spoina jest mocniejsza od blozka.
    Jasiu

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    Jasiu, zapomniałeś dodać: IMHO.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony