dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    seradar

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    2

    Domyślnie budowa a torfowisko

    Czy ktoś z Was budował na torfowisku ? czy drenaż wystarczy ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Chcesz stawiac na torfie dom? Masz badania gruntu?

  3. #3

    Domyślnie Re: budowa a torfowisko

    Cytat Napisał seradar
    czy drenaż wystarczy ?
    tak, kieszeni
    pzdr

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pati25

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Nie chce nikogo wprowadzac w bład ale chyba na torfach sie nie buduje

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał pati25
    Nie chce nikogo wprowadzac w bład ale chyba na torfach sie nie buduje
    nie ma ze sie nie da W inżynierii wszystko sie da - kwestia pieniędzy, zapału, pieniędzy, środków technicznych, pieniędzy, desperacji i pieniędzy

    aha i tanie to nie bedzie

    z tego co wiem wymiana gruntu lub/i palowanie lub tego typu technologie


    ostatnio projektwalismy instalacje w markecie na torfach -> palowanie, wczesniej jakis inny to robili wymiane gruntu - smiesznie bylo bo praktycznie sklep był skończony - brakowało tylko scian osłonowych, a w srodku jeszcze ciezki sprzet jezdzil

    pozdrawiam
    Piotrek

    ps. ale za to do ogródka nie trzeba czarnoziemu dowozic i taaakie marchewki beda rosły ;D

  6. #6

    Domyślnie

    Da się, jest kilka wariantów np palowanie, płyta żelbetowa, lub wymiana gruntu. Niestety wszystko kosztowne. Wymiana gruntu chyba jest najpewniejsza i najtańsza, koszt zależy od głębokości wykopu. Trzeba najpierw zrobić badania geologiczne żeby wiedzieć na jakiej głębokości jest warstwa nośna.

  7. #7

    Domyślnie

    Powiem jedno - Oooops

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    nie straszcie inwestora....

    jakaś lekka konstrukcja na palach wbitych w ten torf będzie OK i niedrogo,
    coś w tym typie:

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie Re: budowa a torfowisko

    Cytat Napisał seradar
    Czy ktoś z Was budował na torfowisku ? czy drenaż wystarczy ?
    Ktoś Cię wprowadził w tzw. maliny.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar angelb
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    286
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał kondoria
    Wymiana gruntu chyba jest najpewniejsza i najtańsza, koszt zależy od głębokości wykopu. Trzeba najpierw zrobić badania geologiczne żeby wiedzieć na jakiej głębokości jest warstwa nośna.
    A ja słyszałam,ze wymiana gruntu to bardzo kosztowna sprawa.W takim razie z jakimi kosztami trzeba sie liczyc przy wymienia gruntu pod dom 15mx9m na głębokość 2 m?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar daggulka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.932
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    319

    Domyślnie

    ja budowałam na torfach...poczytaj sobie w moim dzienniku

    od siebie....nie ma rzeczy niemożliwych ...ale oczywiście koszty , koszty i jeszcze raz koszty
    kto szuka ..... ten znajdzie ......

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    Cytat Napisał daggulka
    ja budowałam na torfach...poczytaj sobie w moim dzienniku

    od siebie....nie ma rzeczy niemożliwych ...ale oczywiście koszty , koszty i jeszcze raz koszty
    są rzeczy niemożliwe (przynajmniej zdroworozsądkowo) - np miąższość torfu, tak z 25m (zbadane)

    dlatego na początku jajmar zadał dobre pytanie, na które wypadałoby odpowiedzieć
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  13. #13

    Domyślnie

    Nasi znajomi budują na torfach. Napalili się na działkę i zdrowy rozsądek ich opuścił. Najpierw badania gruntu, indywidualne zaprojektowanie fundamentów na kręgach. Nie wiem jak to się fachowo nazywa , wiec nie chcę nikogo wprowadzać w błąd. Potem jakieś studnie zbiorcze drenażu. Cały czas konsultacje z architektem, wszystko mają przeliczone, zmienili pokrycie dachu z dachówki na blachę, schodzą z dużych obciążeń. Obecnie maja już fundamenty, ale pochłonęły ich blisko 100 000 zł. Nie wiem czy to jest dobry stosunek jakości do ceny . Na budowie wszystko się da, tylko pytanie po co?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał angelb
    Cytat Napisał kondoria
    Wymiana gruntu chyba jest najpewniejsza i najtańsza, koszt zależy od głębokości wykopu. Trzeba najpierw zrobić badania geologiczne żeby wiedzieć na jakiej głębokości jest warstwa nośna.
    A ja słyszałam,ze wymiana gruntu to bardzo kosztowna sprawa.W takim razie z jakimi kosztami trzeba sie liczyc przy wymienia gruntu pod dom 15mx9m na głębokość 2 m?
    Bez badań geologicznych rozmowa o kosztach to wróżenie z fusów. Wszystko zależy od tego jak głęboki będzie wykop. Główny koszt to koszt wrzuconego tam piachu/żwiru. Na dom 15x9 musisz jeszcze uwzględnić opaskę wokół po min. 2 metry, czyli 17x11xgłębokość.
    U nas na podobny dom (powierzchnia) w zeszłym roku koszt wymiany wyniósł 24 tyś, torf zalegał 1,5-1,8 m. Piach mieliśmy w atracyjnej cenie.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar daggulka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.932
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    319

    Domyślnie

    To wszystko zależy....na jakiej głębokości zaczynają się torfy, jaka gruba jest warstwa torfu i gęstość.... itd...itp...

    Ja np. budowałam na torfach- nie wymienialismy gruntu na całości , ale spod ław wydobyty był cały torf aż do gruntu nośnego i zalane to było chudziakiem, na to poszedł dopiero B20 i bloczki....ławy mamy gdzieniegdzie nawet na 2m w ziemi....teraz sobie wyobraźcie ile na chudziak wydałam w zeszłym roku kiedy ceny betonu poszły nagle o 30-40% w górę .

    Co do wody...mam zrobiony a'la drenaż ...czyli rura drenarska odprowadza mi wodę z okolic budynku.
    kto szuka ..... ten znajdzie ......

  16. #16

    Domyślnie

    Zależy na jakiej głębokości masz te torfy i jak głęboko zalegają.
    Konieczne są badania geotechniczne (nie geologiczne) tzn. przeprowadzone i opracowane przez iżyniera geotechnika (jest jakieś stowarzyszenie-tam ci polecą kogoś) koszt przy trzech odwiertach ok. 2000-3000zł.
    Da się budować, choć jest to kłopotliwe i zawsze podraża koszty.
    Palowanie może byc droższe niż dom (około 800zł/m długosci pala, i nie przyjeżdzają do inwestycji poniżej 60000zł), wchodzi w gre metoda mikrowybuchów, kolumny kamienne ale to też są naprawdę poważne koszty.
    Jeżeli torfy zalegają przy powierzchni i pokłady nie sa zbyt głębokie można pokusić się o wykonanie kilku studni aż do warstwy nośnej a na nich zrobić ławę w formie oczepu lub płytę.
    Przyślij bliższe informacje na maila.
    Bob

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony