dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 147
  1. #1

    Domyślnie Cyrkulacja goracej wody uzytkowej

    Mam pytanko, czy to co zrobiłem jest opłacalne.

    Otóż miałem tak. Pompka cyrkulacyjna cały czas pracowało przez 24h/dobe niezaleznie od tego czy ktoś w domu przebywał czy nie. Straty ciepła i zużycie energii oczywiste. Ale, czy podłączenie pompki do sterowania przez centralkę alarmową w taki sposób że gdy czujka wykryje ruch w łazienkach lub kuchni pompka załączy się na 5 minut, w celu wymiesznia wody, tylko wtedy... cała zimna woda ląduje w bojlerze i go wychładza (140 litrów pojemność bojlera). Oczywiście w nocy i podczas nieobecności mieszkańców pompka w zasadzie się nie włącza, no chyba że ktoś w nocy zgłodniał i poszedł do kuchni lub do wc. Czy to będzie opłacalne - takie rozwiązanie ?
    EKO-KIELAR II 23,4 KW

    Pozdrawiam

    Kulin

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar efilo
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    29.533

    Domyślnie

    A działa to?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    W porównaniu ze 140 litrami wody w bojlerze te kilka litrów wody w rurkach nie bedzie miało wiekszego znaczenia, nie wychłodzi bojlera.
    Pare groszy zaoszczędzisz. Ile? kto to wie...
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: Cyrkulacja goracej wody uzytkowej

    Cytat Napisał Kulin
    Mam pytanko, czy to co zrobiłem jest opłacalne.

    Otóż miałem tak. Pompka cyrkulacyjna cały czas pracowało przez 24h/dobe niezaleznie od tego czy ktoś w domu przebywał czy nie. Straty ciepła i zużycie energii oczywiste. Ale, czy podłączenie pompki do sterowania przez centralkę alarmową w taki sposób że gdy czujka wykryje ruch w łazienkach lub kuchni pompka załączy się na 5 minut, w celu wymiesznia wody, tylko wtedy... cała zimna woda ląduje w bojlerze i go wychładza (140 litrów pojemność bojlera). Oczywiście w nocy i podczas nieobecności mieszkańców pompka w zasadzie się nie włącza, no chyba że ktoś w nocy zgłodniał i poszedł do kuchni lub do wc. Czy to będzie opłacalne - takie rozwiązanie ?
    A z czego masz źródło ciepła dla CO, a z czego dla WU. Bo jeśli z tego samego źródła (kotła) to straty masz na zbędnej pracy pompki. Tylko poza sezonem grzewczym ciepło ucieka ci niepotrzebnie (chyba, że rurki idą w piwnicy lub na zewnątrz).

  5. #5

    Domyślnie Re: Cyrkulacja goracej wody uzytkowej

    To czujki od centralki alarmowej masz nawet w łazience?

    Pomysł dobry, do zrealizowania.
    Ja kupiłem w Plusie czujkę ruchu za 19,99zł, pozwala ustawić czas od zadziałania do wyłączenia oraz natężenie światła, przy którym ma zadziałać i podłączyłem sobie na klatce schodowej. Teraz już nie muszę włączać światła i nie muszę pamiętać o jego wyłączeniu.

  6. #6

    Domyślnie

    Straty na cyrkulacji są bardzo duże i każde ich ograniczenie przynosi wymierny zysk.
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    To nie jest dobre rozwiązanie bo jak wejdziesz do łazienki z myślą umycia rąk to jak czujka cię zobaczy i włączy pompę cyrkulacyjną to wodę będziesz miał po takim czasie że zdążysz umyć już ręce.
    Rozwiązanie to włączyć pompę poprzez programowalny zegar i przewidzieć kiedy jesteś w domu.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar efilo
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    29.533

    Domyślnie

    my też planujemy zegar.

    Lukol-bis
    zgadzam się z zbigmorem - strata w sezonie grzewczym jest pozorna bo energia cieplna i tak jest władowana w budynek.

  9. #9

    Domyślnie

    Ale chyba chodzi o energię pompki - elektryczną
    Tu można oszczedzić
    M. Lenart

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar efilo
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    29.533

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lenart
    Ale chyba chodzi o energię pompki - elektryczną
    Tu można oszczedzić




    Niezłe.


    Słowo 'straty' odnosi się do strat energii cieplnej a nie elektrycznej.
    Ale nawiasem mówiąc masz rację - zatrzymywanie pompki na czas kiedy nie jest potrzebna to w istocie oszczędność prądu

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał efilo
    Cytat Napisał Lenart
    Ale chyba chodzi o energię pompki - elektryczną
    Tu można oszczedzić




    Niezłe.


    Słowo 'straty' odnosi się do strat energii cieplnej a nie elektrycznej.
    Ale nawiasem mówiąc masz rację - zatrzymywanie pompki na czas kiedy nie jest potrzebna to w istocie oszczędność prądu
    O rany

  12. #12

    Domyślnie

    A może pompkę podłączyć do automatu schodowego

    - w każdym miejscu gdzie pobierasz ciepłą wodę należałoby dodać włącznik schodowy
    - wszystkie przewody z włączników schodowych podłączasz do przekażnika który załącza automat schodowy
    - automatem regulujesz czas potrzebny do wymiany wody na ciepłą np. ustawiasz na t1 - jak przepycha to jest ok. jak nie zwiększasz czas pracy automatu schodowego załączającego pompę

    Jak to działa

    - wchodzisz do pomieszczenia i jak chcesz skorzystać naciskasz i po chwili masz ciepłą wodę
    - zużycie energii zminimalizowane - pompa pracuje tylko kiedy potrzeba
    - straty ciepła na c.wu. jak wyżej

    Koszty
    - automat schodowy ok. 70-80 zł.
    - włączniki ok. 10-20 zł x ilość pomieszczeń z poborem ciepłej wody.
    - i oczywiście przewód elektryczny
    - stycznik sądzę że do 100 zł.

    Pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    Hmmm, cz cyrkulacja nie powinna czasem być sterowana temperaturami? Jeden czujnik przy najdalszym od pompy cyrkulacyjnej kranie, a sterownik ustawiony tak że gdy temperatura z czujnika spadnie do np 30C włącza cyrkulację, a gdy wzrośnie do np 50C wyłącza.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jareq
    A może pompkę podłączyć do automatu schodowego

    - w każdym miejscu gdzie pobierasz ciepłą wodę należałoby dodać włącznik schodowy
    - wszystkie przewody z włączników schodowych podłączasz do przekażnika który załącza automat schodowy
    - automatem regulujesz czas potrzebny do wymiany wody na ciepłą np. ustawiasz na t1 - jak przepycha to jest ok. jak nie zwiększasz czas pracy automatu schodowego załączającego pompę

    Jak to działa

    - wchodzisz do pomieszczenia i jak chcesz skorzystać naciskasz i po chwili masz ciepłą wodę
    - zużycie energii zminimalizowane - pompa pracuje tylko kiedy potrzeba
    - straty ciepła na c.wu. jak wyżej

    Koszty
    - automat schodowy ok. 70-80 zł.
    - włączniki ok. 10-20 zł x ilość pomieszczeń z poborem ciepłej wody.
    - i oczywiście przewód elektryczny
    - stycznik sądzę że do 100 zł.

    Pozdrawiam
    Pomysł mało racjonalny.
    Przy odległości kranu od zasobnika rzędu 10m ta chwila trwa ok pół minuty,
    przez ten czas można albo umyć ręce w zimnej wodzie albo spuscić ją do kanalizacji.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał andre59
    Pomysł mało racjonalny.
    Przy odległości kranu od zasobnika rzędu 10m ta chwila trwa ok pół minuty,
    przez ten czas można albo umyć ręce w zimnej wodzie albo spuscić ją do kanalizacji.
    Przeczytaj o co chodziło pytającemu.
    Sądzę że właśnie nie chce czekać te pół minuty, myc rąk w zimnej wodzie lub tracić bezużytecznie wody ( z jakiego powodu to już inna sprawa)
    A to co napisałem to inny pomysł dotyczący tego problemu.

    Co do racjonalności pozwolisz że się nie wypowiem bo przy rozpatrywaniu tego tematu z Twojego punktu widzenia ( i rozwiązania ) to nie ma to najmniejszego sensu.

  16. #16

    Domyślnie

    efilo, dopiero od dwóch dni mi to działa, w zasadzie przez dzień nie ma żadnego problemu, bo ciągle ktośjest w kuchni lub idzie do łazienki, pompka włącza się na 3 minuty jak wyczuje ruch, a woda tez tak od razu się nie wychłodzi. Można zastosować programator, ale jak np pojedziesz do rodzinku na cały dzień, to albo wyłaczysz ręcznie, albo to olejesz, a tutaj nie ma ruchu nie ma cyrkulacji. w nocy pompka stoi, a idąc do łazienki na podddaszu obok sypialni, wode mam praktycznie natychimiast, bo akurat tak się złożyło że bateria w łazience jest jakieś 2 metry nad bojlerem, bojler jest w kotłowni, prawie pod łazienką. A co do strat to przypomniałem sobie jak kiedyś nie miałem włączonej cyrkulacji i wygasiłem piec, Ciepłą wodę miałem jeszcze na drugi a nawet trzeci dzień po wyłączniu pieca (wtedy nie mieszkaliśmy więc nie było poboru wody). W grudniu wygasł mi piec w nocy, przegrzał się (miałem źle poustawiane) rano woda w bojlerze była ciepła... coś jak wtedy na drugi dzień. Te popularne izolacje (takie otuliny z pianki) nie są zbyt udaną izolacją, mogłem coś bardziej wymyślnego założyć. Co do energi lelektrycznej to na pewno "jakaś" tam oszczędność jest.
    EKO-KIELAR II 23,4 KW

    Pozdrawiam

    Kulin

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar efilo
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    29.533

    Domyślnie

    Dzięki
    U nas dość rozległa instalacja niestety. A jak u Ciebie tylko dwa metry to właściwie po co Ci ta cyrkulacja? Raczej dla komfortu niż oszczędności co?

  18. #18

    Domyślnie

    oprócz tego jest druga łazienka - 10 metrów i kuchnia jakies 5 metrów. PIsałem o jednej łazience że w przypadku pójścia do łazienki nocą, to wystarczy chwila aby leciała gorąca woda z kranu, tzn. pompka potrzebuje chwili aby ten kawałek przemieszać.
    EKO-KIELAR II 23,4 KW

    Pozdrawiam

    Kulin

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jareq
    Cytat Napisał andre59
    Pomysł mało racjonalny.
    Przy odległości kranu od zasobnika rzędu 10m ta chwila trwa ok pół minuty,
    przez ten czas można albo umyć ręce w zimnej wodzie albo spuscić ją do kanalizacji.
    Przeczytaj o co chodziło pytającemu.
    Sądzę że właśnie nie chce czekać te pół minuty, myc rąk w zimnej wodzie lub tracić bezużytecznie wody ( z jakiego powodu to już inna sprawa)
    A to co napisałem to inny pomysł dotyczący tego problemu.

    Co do racjonalności pozwolisz że się nie wypowiem bo przy rozpatrywaniu tego tematu z Twojego punktu widzenia ( i rozwiązania ) to nie ma to najmniejszego sensu.
    Wiem o co chodzi autorowi wątku. Mam cyrkulację ze sterownikiem dobowym załączającym pompkę w cyklach 15 minutowych (15 minut pomka pracuje, 15 minut nie pracuje) od godziny 6-23. W pozostałych godzinach pomka jest wyłączona.
    Twoja propozycja (a także propozycja autora wątku wykorzystująca czujkę ruchu) sprawdzi się przy bardzo małej odległości (najwyżej 2m) kranu od zasobnika. Zanim osoba korzystająca z umywalki do niej podejdzie po załączeniu włącznika schodowego ciepła woda zdąży do kranu dopłynąć.
    Pompka cyrkulacyjna potrzebuje czasu aby przepchnąć wodę z zasobnika do punktu poboru i nic na to nie poradzisz. W momencie jej załączenia z kranu będzię płynęła zimna woda wystudzona w rurach.
    Przy cyklicznym lub temperaturowym sterowaniu pomki cyrkulacyjnej woda w rurach pozostaje cały czas ciepła i jest praktycznie natychmiast dostępna. Tak jest idea cyrkulacji ciepłej wody użytkowej i taką stosuję.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    śmiało możesz zwiększyć czas przerw do 30 minut,
    wbrew pozorom ciepła woda nie ma grzać budynku,

    od tego jest ogrzewanie,

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony