dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie Strop/dach/taras nas garażem - jak to poprawnie zaizolować?

    Na "dachu" garażu będę miał taras. W tej chwili jest to goły monolit. Garaż nieogrzewany. Pytania są dwa: jak to poprawnie zaizolować i co zrobić jeszcze przed zimą ??

    Wygląda to tak:
    Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3

    Mój majster proponuje obudować dookoła jedną warstwą pustaka (zrobić taki basenik), w środku pojechać szczelnie papą wywiniętą na te krawędziowe pustaki. Po deszczu sprawdzić gdzie się zbiera najwięcej wody i wyciąć w pustakach szczeliny, w które włożymy paski blachy (takie niby rzygacze), które odprowadzą wodę (nie chlapiąc na ściany). TYLE PRZED ZIMĄ. A po zimie rzucić na tę papę z 10 cm styroduru, + jeszcze dwie warstwy papy. Na to podłoga drewniana na legarach albo jeszcze wylewka i kafle.

    Będzie ok? Moim skromnym zdaniem nie ma sensu przed zimą robić tego baseniku, tylko zapapować całą powierzchnię stropu, żeby płyta nie nasiąkała a woda sobie spokojnie schodziła. W przyszłym roku ewentualnie na to pustak. A może w ogóle bez tych pustaków dookoła? może styrodur na całej powierzchni (ograniczony na krawędziach styropianem ocieplającym elewację) ?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    nie używaj papy, to materiał nietrwały i szkodliwy. Na płaskie dachy i tarasy używa się membrany PCV gr. 1,5mm np sikaplan, FDT, najlepiej w układzie odwróconym. Trwałość minimum 30lat.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    art127

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Tarnów
    Posty
    9

    Domyślnie

    Nic z tym nie rób - po to się robi lany strop żeby przetrwał nie jedną zimę a wiosną zrobisz spokojnie tarasik jak w książkach piszą. Jak chcesz mieć spokojne sumienie to połóż na tym folię bugowlaną, przyciśnij pustakami gdzie trzeba i nic mu nie będzie. Ja planuję ten taras zrobić w systemie stropu odwruconego i położyć jakieś fajne płyty kamienne, drewno lub coś w tym stylu ale nie płytki - w naszym klimacie zawsze odpadną - ZAWSZE!!!

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    No dlatego właśnie opcja jest bardziej na drewno niż kafle. Pytanie tylko jak to cenowo wyjdzie. Tym bardziej, że tam to jest w ogóle nie osłonięte więc przydałoby się jakieś trwałe drewno egzotyczne albo deska kompozytowa. 28 m2 x 200 zł przynajmniej. Podoba mi się coś w ten deseń:



    Z takim żwirkiem, kamieniami przy krawędzi - tylko pytanie jak to ugryźć i czym to grozi ?

    Więc co? nie ruszać tego?

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    art127

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Tarnów
    Posty
    9

    Domyślnie

    Ja też bym coś takiego widział, ale jak wiadomo na obrazku zawsze lepiej wygląda. Ten żwirek (właściwie kamienie) przy krawendzi to zrobię obowiązkowo, a że taras mam duży bo dodatkowo powiększyłem garaż o 30 cm w szerokość i wydłużyłem z tyłu do zlicowania z krawędzią lukarny, to zrobię tam sobie ogród bonsai bo mi się na parapetach nie mieszczą - ot luksus co nie?
    Tak ci jeszcze wspomnę bo może jeszcze zdążysz wykorzystać ten pomysł, że z przodu i z tyłu tarasu zamiast barierki daję murek a wzdłóż barierka z desek jako przedłużenie tych na elewacji - będzie stylowo i intymnie. No i odpadnie mi inwestycja w szkło (chociaż deski nie będą pewnie tańsze).
    Jak coś to wyślę ci zdiontka mojej krwawicy budowlanej tylko napisz gdzie bo mi się nie chce blogu zakładać.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Pogadałem jeszcze z majstrem i stwierdziliśmy, że nie będziemy tego na zimę ruszać. Mówi, że może mi to ewentualnie pociągnąć dysperbitem, ale nie wiem czy to zdrowe rozwiązanie. A przyszłym roku zrealizujemy plan z papą (albo od biedy z tą folią, którą wyżej proponował kolega, ale jakoś nie mam zastrzeżeń do papy).

    Za fotki będę bardzo wdzięczny bo nie za bardzo widzę to o czym mówisz. Podeślę adres na priv.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    zrobisz jak chcesz, ale na dachach wielkopowierzchniowych pap się praktycznie już nie używa. Membrany PCV je praktycznie wyparły ze względu na oczywiste zalety. Jeśli chcesz mieć pokrycie naprawdę niezniszczalne, możesz zainwestować w EPDM albo membranę z PIB , są dość drogie i trudne w kładzeniu ale prawidłowo położone przeżyją ten dom.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    A jakie są koszty takiego rozwiązania?
    Poza tym mówisz, że trudno się układa. Moja ekipa to tradycjonaliści (a nie mam ochoty szukać innej specjalnie do garażu) robią solidnie ale w prostych materiałach. Zapewne taka membrana to byłaby dla nich nowość i mogliby spartaczyć sprawę. A lepsza dobrze położona papa i niż spartaczona nowoczesna membrana

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Przyszła wiosna, temat wrócił, załączam dodatkowy rysunek: http://www.z500.pl/pliki/127/rysunki...rys_szczeg.pdf.
    Jak prawidłowo zaizolować ten taras? Każdy majster ma inną wizję.

    1. Teraz już uważam że robienie dookoła pasa pustaków nie ma najmniejszego sensu i lepiej pociągnąć całość izolacją. Pustaki nic nie dadzą a i tak trzeba będzie je jeszcze od góry dodatkowo pokryć stryopianem, żeby nie było mostku.

    2. Czy najpierw robić izolację ściany szczytowej, do której przylegać z boku będzie izolacja stropu czy też na odwrót - najpierw izolacja stropu po całości, do której przylegać będzie (z góry) izolacja ściany szczytowej?

    3. Jakie warstwy? papa, styropian, znów papa, wylewka ze spadkiem?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    taras czyli stropodach użytkowy

    to rzecz trudna w wykonaniu i późniejszym utrzymaniu, naprawdę...

    próbuj co chcesz,
    ale po kilku czy kilkunastu latach i kilku próbach naprawy,
    prawdopodobnie zrobisz daszek

    tak że może lepiej ten daszek zrobić od razu, unikniesz stresu i wydatków

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    taras czyli stropodach użytkowy

    to rzecz trudna w wykonaniu i późniejszym utrzymaniu, naprawdę...

    próbuj co chcesz,
    ale po kilku czy kilkunastu latach i kilku próbach naprawy,
    prawdopodobnie zrobisz daszek

    tak że może lepiej ten daszek zrobić od razu, unikniesz stresu i wydatków
    Nie wiem jak Ci się odwdzięczę, za tak rzeczową i przydatną odpowiedź.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafal190

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-453
    Posty
    97

    Domyślnie

    Jak chcesz mieć taras z drewna i kamyczkami to ja bym sugerował dach odwrócony.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maruun2

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    22-112
    Posty
    25

    Domyślnie

    poza ocieplaniem warto też pomyśleć o pustakach z dużym oporem przepuszczania ciepła np. termo system z Konbetu- 10 komorowa teriva przepuszcza do dwóch razy mniej ciepła niż 12komorówki z innych firm.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał maruun2 Zobacz post
    poza ocieplaniem warto też pomyśleć o pustakach z dużym oporem przepuszczania ciepła np. termo system z Konbetu- 10 komorowa teriva przepuszcza do dwóch razy mniej ciepła niż 12komorówki z innych firm.
    Ale jaka teriva? ja mam już wylany monolit.

    @rafal190 - ma być gres.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maruun2

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    22-112
    Posty
    25

    Domyślnie

    no chyba, że tak.
    teriva termo 10-komorowa z konbetu 4,0/1, więcej danych masz tutaj: http://konbet.com.pl/KONBET_TERMO_SYSTEM,1661.html

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Witam, też się przymierzam do takiego dachu/ogrodu. Przed zimą tylko zrobiłem opierzenie i na to przyszła papa gruba z posypką. Teraz kombinuję co dalej, murek nie wchodzi w grę. Problemem jest jeszcze jakiś montaż rynien, teraz mam małe rynny na nitach do opierzenia ale jest to rozwiązanie do dupy, tzn. do wymiany. Opierzenie było przykręcane do stropu, na to papa więc jest szczelnie. Teraz muszę jakoś haki do rynien zamocować, albo zrobię haki i bez przykręcania je tylko poukładam naklejając na całości papę, pozostaje jeszcze problem czegoś co będzie wyznaczało granicę tego styroduru który może sobie tylko leżeć bez przyklejania bo będzie przysypany jakimiś granulkami na których będą rosły rośliny. Musi być jakiś mały "mur" oporowy który nie pozwoli na przemieszczanie się kamyków. Na razie jest zielona papa i czekam na pomysły. powodzenia, pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony