dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 20
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 382
  1. #1

    Domyślnie Akwarium

    Temat z pozoru nie dla budowlańców, ale jednak myślę, że tutaj uzyskam wiecej fachowych informacji niż na forum akwarystycznym.
    W salonie będzie stało akwarium o pojemności ok. 720 l. Przypuszczam, że całość (woda, szkło, system filtracji, żwir, szafka murowana) będzie ważyła ponad tonę. Obawiam się, standardowo robiona podłoga na gruncie (nie mam piwnicy) może mieć problemy. Jakby to należało zrobić? Macie jakiś pomysły.
    Z góry dziekuję za wszelkie podpowiedzi

  2. #2

    Domyślnie

    akwarium bedzie wazylo ok.1000 kg wiec zwykly beton wystarczy obciazenie jest rowne a nie punktowe

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    W dniu dzisiejszym w bloku mam akwarium 240 l. ale w przyszłości zamierzam mieć jeszcze 400l. więc będę w podobnej sytuacji. W miejscu gdzie będą postawione akwaria mam zamiar:
    1. albo wylać dodatkową poduszkę betonową w tym miejscy, taką samą jak pod ścianki działowe;
    2. albo dodatkowo podłogę wzmocnić prętami zbrojeniowymi.
    Pozostawienie od tak sobie takiego problemu to według mnie jest dość ryzykowne ale decyzja należy do Ciebie.

  4. #4

    Domyślnie

    jezeli masz odpowiednio zrobione wylewki na gruncie i grunt ten jest zeczywiscie zageszczony i nie zrobila sie "pustka" nie bedzie zadnego problemu

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen
    W dniu dzisiejszym w bloku mam akwarium 240 l. ale w przyszłości zamierzam mieć jeszcze 400l. więc będę w podobnej sytuacji. W miejscu gdzie będą postawione akwaria mam zamiar:
    1. albo wylać dodatkową poduszkę betonową w tym miejscy, taką samą jak pod ścianki działowe;
    2. albo dodatkowo podłogę wzmocnić prętami zbrojeniowymi.
    Pozostawienie od tak sobie takiego problemu to według mnie jest dość ryzykowne ale decyzja należy do Ciebie.
    tak i wylej jeszcze beton B20 z betoniarki.Ja mam zwykla wylewke i akwarium 1000l i nie mam problemu

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Pchlistosc - zrobię z B15 z betoniarki bo B20 dobrej jakości w betoniarce ciężko uzyskać ale pomyślę.

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki widzę, że nie jastem jedynym akwarystą na forum. Dodam, że aby ułatwić obsługę zbiornika podłączona będzie woda i kanalizacja.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    No i chyba masz problem z głowy .

  9. #9

    Domyślnie AKWARIUM w domu - zdjęcia, inspiracje, dyskusje

    Mamy zamiar w nowym domku umieścic olbrzymie akwarium w ścianie w jadalni (dł.2,5m, wys 0,70 m, szer. 0,50 m ) .Już na etapie szukania projektu wzięliśmy ten fakt pod uwagę i będzie ono w pobliżu pomieszczenia gospodarczego tak aby tam schować cały osprzęt .Pod to akwarium zrobiliśmy specjalny fundament . Narazie będzie to słodkie akwarium ,ale potem zamierzamy przekształcić je na morskie .
    Może macie doświadczenia w tym zakresie chętnie wysłuchamy wszelakich rad .

  10. #10
    - wyremontowałem 50letni dom -

  11. #11

    Domyślnie

    Przez całe dzieciństwo, gdy mieszkałem w domu miałem akwarium, gdy przeprowadziłem się do bloku musiałem z niego zrezygnować, ale teraz gdy wybuduję dom akwarium znowu się w nim pojawi - ok. 200l.

  12. #12

    Domyślnie

    U nas oczywiscie będzie akwarium - 1000 l ( teraz mamy 200l i 60l). Strop mamy odpowiednio wzmocniony(na razie na papierze (mamy jeszcze ciepłe pozwolenie na budowę). Nasze akwarium będzie stać w salonie i planujemy umiescic w nim Tropheusy - miłość Pana Domu .Oczywiście marzymy o akwarium morskim, ale na razie wydatek ten przekracza nasz budżet.Ale kiedyś............

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał akwarysta
    U nas oczywiscie będzie akwarium - 1000 l ( teraz mamy 200l i 60l). Strop mamy odpowiednio wzmocniony(na razie na papierze (mamy jeszcze ciepłe pozwolenie na budowę). Nasze akwarium będzie stać w salonie i planujemy umiescic w nim Tropheusy - miłość Pana Domu .Oczywiście marzymy o akwarium morskim, ale na razie wydatek ten przekracza nasz budżet.Ale kiedyś............
    A dlaczego wzmocniłeś strop ? Czy salon masz na piętrze ?
    Nas też nie stać narazie na morskie akwarium ,Ale NIE WOLNO REZYGNOWAĆ Z MARZEŃ , dlatego też zamawiamy akwarium przewiercone w dnie z gumowym korkiem .
    Narazie będziemy chodowali Tęczanki ,ponieważ bardzo się nam te rybki podobają i dobrze się chowają a po za tym nie skubią roślin i siebie na wzajem .

    Tropheus ładna rybka ale chyba z rodziny pyszczaków ?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agata i Darek
    Cytat Napisał akwarysta
    U nas oczywiscie będzie akwarium - 1000 l ( teraz mamy 200l i 60l). Strop mamy odpowiednio wzmocniony(na razie na papierze (mamy jeszcze ciepłe pozwolenie na budowę). Nasze akwarium będzie stać w salonie i planujemy umiescic w nim Tropheusy - miłość Pana Domu .Oczywiście marzymy o akwarium morskim, ale na razie wydatek ten przekracza nasz budżet.Ale kiedyś............
    A dlaczego wzmocniłeś strop ? Czy salon masz na piętrze ?
    Myślę, że jest po prostu piwnica pod salonem, ale informacja bardzo cenna. Zupełnie nie pomyślałam, że trzeba takie wzmocnienie pod akwarium (duże) przewidzieć. Jak to dobrze, że są tacy mądrzy ludzie...
    zofija

  15. #15

    Domyślnie

    Nie przesadzajmy z tymi mądrymi ludźmi . Dzięki forum, staramy sie przewidzieć sprawy nieprzewidywalne dla takich szaraczków budowlanych jak my.......
    Rzeczywiscie - będziemy mieć piwnicę i dlatego musimy wzmocnić strop.( Woda będzie ważyc tonę, a gdzie kamienie, piasek, osprzęt......).Na razie zastanawimy się nad wykończeniem betonowego cokołu, na którym będzie stać akwarium. W tym cokole musimy zmieścić filtr, który zdaniem Głównego Akwarysty Domu, jest dosyć duży.

    Agata i Darek!

    Pomysł z korkiem w dnie akwarium wydaje się być ciekawy. Ale czy dobrze myślę - jak będziecie zmieniać wodę, to wyciągnięcie korek z akwarium, ale co wtedy stanie się z piaskiem. Nie zatka Wam odprowadzenia?
    My raczej liczymy na wymiane wody w takim akwarium raz na 2 lata . Teraz w 200 l wymieniamy raz na 6 miesięcy.

  16. #16

    Domyślnie

    AKWARYSTA
    Korek w dnie potrzebny jest do akwarium morskiego ,które planujemy w przyszłości .Zamawiamy od razu przewiercone ,ponieważ nie wyobrażamy sobie póżniej wytaszczenia i przewożenia takiego kolosa .
    Wodę niestety trzeba podmieniać dość często dlatego cały osprzęt bedziemy mieli w pomieszczeniu gospodarczym włącznie z wielką beką na podmianę wody .
    Jeżeli macie piwnicę to jeszcze lepiej radzimy tam doprowadzić filtry pompę itp. Nasi znajomi tak mają i są zadowoleni .


  17. #17

    Domyślnie

    Witam ja też mama zamiar zrobic akwarium pomiedzy kuchnia i jadalnią z widokmiem na salon.
    Wybudowałem nawet murek 120cmx40cm wys 100cm na którym chce to postawic doprowadizłem wode i kanalizacje i nie wiem czy dobrze czy zle i co dalej z tym zrobic.
    Agata i Darek
    Dlaczego pioszesz/cie że do morskiego korek u dolu?

    Jak potem wymieniac wodę ? Czy doprowadzony karn ma tam jakiś sens da sie to jakos przefiltrowac i lać z kranu do akwarium (przez jakis filtr)?

    Własnie suie zastanawiam czy w tym murku nie wyciąć szafki na filtr i jakies pomki itp.

    Jak rozwiazac problem wymiany wody?

    Help !!!!!!!!!!!!!

    Fugas

  18. #18

    Domyślnie

    FUGAS Jakie zamierzasz mieć kawakium ? Bo jeżeli chodzi o morskie to botrzebne jest spore oprzyżądowanie i nie wiem czy je zmieścisz w swoim murku .
    Jeżeli słodkie to i tak szafka być musi chociażby na filtr ,który jest dość duży a także będziesz potrzebował miejsce na karmę ,lekarstwa itp.
    Z wymianą wody też jest problem,ponieważ powinna się odstać aby wyparował chlor, do tak dużego akwarium najlepiej w dużym zbiorniku np. beczce .
    Możesz ję trzymać w pomieszczeniu gospodarczym lub garażu (o ile masz tam doprowadzoną wodę .Starą wodę ok 50% wylejesz do kanalizacji, którą masz pod murkiem .Nową wodę z beczki doprowadzisz szlauchem za pomocą pompy z pomieszczenia gospodarczego .
    Tak na marginesie to wody z akwarium szkoda wylewać do kanalizacji ,ponieważ posiada ona naturalny nawóz azotowy po ,którym wszystkie rośliny przepiękie rosną ,wiec zamiast do kanalizacji polecamy do doniczek EFEKT MUROWANY

  19. #19

    Domyślnie

    Witam

    Agata i Darek: A nie pomyśleliście żeby, zamiast korkować, od razu zbudować sumpa i filtrować przez niego? Po co 2 razy wydawać kaskę na filtr? Ja używam sumpa w słodkim i jestem _bardzo_ zadowolony.

    Pozostali zainteresowani: Serdecznie polecam grupę pl.rec.akwarystyka. Tam bez problemu dowiecie się że _wody w akwarium się nie wymienia_ Szczególnie w akwariach tej wielkości.

    A propos wzmocnień - czytałem że podłogę na gruncie wystarczy dozbroić matą zbrojeniową (?) pod akwarium. Prawda li to? Mógłby ktoś śkwiatlejszy naprostować?

    I jeszcze pytanie: Czy pod aqua 450l (z wyposażeniem waga ok. 600-700kg) muszę wzmocnić strop? Miało by stać na poddaszu w gabinecie...

  20. #20

    Domyślnie

    ja też planuję w ścianie ale tak aby był do niego łatwy dostęp

Strona 1 z 20

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony