dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Jaką działkę kupić?

    Zdecydowaliśmy - budujemy dom. Pierwszą i wydaje nam się najtrudniejsza decyzja jest wybór działki - gdzie, jak duża, jakie wymiary, budowlana czy rolna, przez agencję czy bezpośrednio? Prosimy o rady na co należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mario1976

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.694
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie Re: Jaką działkę kupić?

    Cytat Napisał Mikołajek_2006
    Zdecydowaliśmy - budujemy dom. Pierwszą i wydaje nam się najtrudniejsza decyzja jest wybór działki - gdzie, jak duża, jakie wymiary, budowlana czy rolna, przez agencję czy bezpośrednio? Prosimy o rady na co należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie.
    Fajne pytanie....coś w rodzaju, że chcemy kupić samochód -prosimy o radę jaki .

    Wybór dzialki zalezy od Waszych preferencji i zasobu portfela. Dla nas np priorytetem była działka blisko Warszawy więc szukaliśmy 1000m2 do 7-10 km od granic i 15 do centrum. Natomiast priorytetem dla naszego znajomego była działka >2000m2 i na wiosce z dala od miasta (40 km od wawy). Ceny były zbliżone z tym, że nasza działka jest dwa razy mniejsza ale bliżej aglomeracji. To zależy od preferencji.

    Agencja czy bez - my nie mielismy wyboru bo na kilkadziesiąt wykonanych telefonów w 90% odzywały się agencje. Ogólnie ich nie lubię bo nasz agent nie wiedział nic. Gdzie droga, gdzie media, czy teren zdrenowany. Zupełnie nic. W ogłoszeniu działka była z mediami a jak zaczęliśmy drążyć to media były do doprowadzenia około 40mb. Tak więc na agencję bym bardzo uwazał i dzielił przez 10 to co wciska agent. Agent zapomniał także wpsomnieć przy pierwszych spotkaniach o skomplikowanej sytuacji prawnej działki. Rada to sprawdzać, sprawdzać nie ufać na gębę.

    Tak czy inaczej jak coś wybierzecie to walcie do Gminy, dowiedźcie się czy teren jest objęty Miejscowym Planezm Zagospodarowania, jakie jest przeznaczenie działek w okolicy (aby później jako sasiada nie mieć fabryki cementu lub supermarketu), dowiedźcie się np w wydż. architekt. poszperajcie w necie czy jakiejś autostrady Wam nie planują. Patrzcie na takie sprawy jak to czy działka nie jest na terenie zdrenowanym - nasza była i wcale ją to nie dyskwalifikuje ale generuje dodatkowe koszta (przestawianie drenów). Fajnie obejrzeć działkę w czasie innym niż susza czy przypadkiem nie ma tam bajora wiosną. My kupowaliśmy w zimę więc zrobilismy wywiad wśród sąsiadów mieszkających w okolicy od dziesiątek lat. Teśiowa poszła, zapukała, zaproszoną ja na kawkę i sasiedzi wyśpiewali co się dzieje w okolicy.

    Droga - fajnie aby na działkę dojechać wiec ustalcie czy droga jest czy jest to służebność czy będziecie mieli udział w drodze itp. My mamy udział w drodze więc na wszystkie prace muszą zgadzać się współwałściciele. Wby póxniej nie było nerwicy, podczas podpisywania Aktu, dodaliśmy zapisy mówiące, że wszyscy współwłaściciele zgadzają się na ustanowienie służebności i prowadzenie mediów przez: tutaj wymieniono wszystkie możłiwe spółki od mediów. Zapis o tych służebnościach znalazł się w KW. To dość ważne. Kolega ma obecnie taki problem, że nie załatwili tego od reki, a teraz osoba, która sprzedała im działkę i ma udział w drodze nie zezwala na ciągnięcie gazu i H2O - sprawa jest w sądzie.

    Co do przeznaczenia dziełki to nie jestem ekspertem. Nasza ma charakter rolno-zagrodowy. Można brać na nią kredyt hipoteczny jak na budowlaną. Jedyny "problem" to zapis w MPZP, że nie możemy mieć pretensji na uciążliwośc produkcji rolniczej w okolicy. Czyli czasem może walić obornikiem.

    Takie aspekty jak sprawdzenie KW (dział III i IV) przed kupnem pomijam. Agent powinien mieć swieży odpis z KW.

    Więcej nie pamietam
    pozdrawiam,
    M

  3. #3

    Domyślnie

    Rockefeller mawiał (i mawiał uczenie), że w przypadku nieruchomości najważniejsze są trzy sprawy: lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja. Popieram.
    A propos agencji nieruchomości - miałam farta, bo trafiłam na dwóch rzetelnych agentów i obaj naprawdę mi pomogli. Co nie zmienia faktu, że po podjęciu decyzji o zakupie wszystko sprawdziłam samodzielnie. Dla całkowitego bezpieczeństwa.

    A tu garść przydatnych informacji na temat wyboru działki:
    http://www.budujemydom.pl/component/...d,9/Itemid,31/

    Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru!
    Nie ma praktyczniejszej rzeczy, niż dobra teoria.

  4. #4

    Domyślnie

    1.lokalizacja
    2.lokalizacja
    3.lokalizacja
    4.sasiedztwo
    5.war. gruntowo-wodne
    6.oswietlenie (orientacja na strony swiata)

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    dorzucę dostępność mediów.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    jeżeli coś znajdziecie warto wziąć wypis i wyrys z planu (jeżeli jest) albo poprosić właściciela o wystąpienie o warunki zabudowy (jeżeli planu nie ma). Po pierwsze przekonacie się, czy dają szybko warunki (a nie muszą), po drugie moze okazać się, że wy chcecie piętrowy dom z czarną dachówką a plan dopuszcza parterowe w czerwonym kolorze Po trzecie dowiecie się, czy na tej działce w ogóle będziecie mogli budować

  7. #7

    Domyślnie

    Z własnego doświdczenia powiem, że bardzo ważną sprawą jest łatwy (bliski) dostęp do gazu, wody i prądu. O kanalizacji nie piszę bo to jest raczej mało osiągalne dobro. Mnie się wydawało, że 200 m to odległość niewielka. Okazała się jednak nie do pokonania dla gazowni, wodociągu a i z prądem nie było łatwo choć odległy był o 50 m.[/list]

  8. #8

    Domyślnie

    Dorzucę jeszcze ,nawiazujac,ze koledzy powyzej bardzo slusznie zauwazyli ,ze problem mediow jest kluczowy. Warto sprawdzic w gminie czy nie ma w planach realizacji inwestycji w siec kanalizy i gazu. W wielu gminach maja srodki z Unii i cos beda robic w tej sprawie.

  9. #9

    Domyślnie

    Właściciel nie wystąpi za ciebie o warunki zabudowy ponieważ gmina od razu dowali mu 30% od wzrostu wartości działki
    Co do mediów to ja kupiłem działkę absolutnie bez niczego. Skrzynkę postawiłem w 1,5 miesiąca, wywiercenie studni pół dnia, montaż oczyszczalni to 1 dzień

  10. #10

    Domyślnie

    Gminy często nie dowalają niczego, znam to z własnej autopsji.

  11. #11

    Domyślnie

    mi od razu zaznaczyli w projekcie warunków zabudowy terenu że wezmą 30% od wzrostu wartości , po tym od razu wysłałem wniosek o umorzenie postępowania...

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaroo21
    mi od razu zaznaczyli w projekcie warunków zabudowy terenu że wezmą 30% od wzrostu wartości , po tym od razu wysłałem wniosek o umorzenie postępowania...
    "Wezmą", ale dopiero, jeśli sprzedaż nieruchomość przed upływem 5 lat od daty wydania WZ.

  13. #13

    Domyślnie

    naturalnie, tylko musisz pamiętać, że warunki nie są ważne tyle czasu,
    bodajże tylko 2 lata

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaroo21
    naturalnie, tylko musisz pamiętać, że warunki nie są ważne tyle czasu,
    bodajże tylko 2 lata
    oczywiście, jednak jeśli zabudujesz nieruchomość zmiana będzie trwała i okres ważności WZ nie ma znaczenia, jedynie data jego wydania...

  15. #15

    Domyślnie

    rany, przecież cały czas rozmawiamy o wydaniu warunków i sprzedaży działki

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaroo21
    rany, przecież cały czas rozmawiamy o wydaniu warunków i sprzedaży działki
    ok, jasne

  17. #17

    Domyślnie

    Pamietaj ze w okolicy moga mieszkac krewni i znajomi krolika

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał lus
    Pamietaj ze w okolicy moga mieszkac krewni i znajomi krolika
    ja dorzucę jeszcze komary ... Dopiero dzisiaj się dowiedziałam o ich istnieniu w mojej okolicy a mury już stoją

  19. #19

    Domyślnie

    Wywiad wśród sąsiadów często bywa nieoceniony. Na jednej z działek, którą oglądałam właściciel 20 lat temu prowadził "nielegalne wydobycie" piachu a działka na głębokość ponad 2m była zasypana "wszystkim"

  20. #20

    Domyślnie

    mysle ze chyba dlatego po waszych problemach lepiej jest nabywac działki które bedą sie znajdowac lub już sie znajduja na terenacxh osiedli domów jednorodzinnych, bo wtedy wiadomo że wokół też beda domy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony