dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Czy taki projekt jest zgodny z prawem?

    Witam.
    Zleciłem wykonanie projektu przekwalifikowania budynku gospodarczego na cele mieszkalne.
    Sporo zapłaciłem, a nie zauważyłem w nim żadnych obliczeń!!!
    Zero obliczeń na ściany czy strop.
    Napisali tylko odnośnie stropów:
    - łukowy kleina - wykonać stelaż z belek stalowych i nadbudować zgodnie z rysunkiem
    - strop drewniany - dołożyć belki wg. projektu
    a z niego wyliczyłem (nawet nie ma podanego wymiarowania, jest tylko skala), rozstaw środków belek 45 cm.
    Projekt został zaakceptowany w starostwie (żona projektanta sic!).
    Czy brak wyliczeń w projekcie jest zgodny z prawem?

  2. #2

    Domyślnie

    Projekty budowlane nie wymagają posiadania obliczeń.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  3. #3

    Domyślnie

    Więc na jakiej podstawie mogę wiedzieć czy np. strop wytrzyma duża wanne, czy np. 500 litrowe akwarium?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    chyba powiedziałeś o takim fakcie konstruktorowi?

    U mnie też nie było obliczeń no bo niby po co? Za to było podane z czego i jaki ma być strop. Ale konstruktor to obliczał zgodnie z tym co mu mówiłem
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  5. #5

    Domyślnie

    Ale weźmy np. że zbudowałem strop według projektu (bez obliczeń) i postanowiłem dopiero po czasie postawić akwarium. Wtedy mam szukać konstruktora (czy projektanta), aby wyliczył mi czy mogę? Trochę to bez sensu, nie uważasz? Projekt powinien posiadać wszystko to co może się przydać w przyszłości.
    Ale dzięki za info, że projekt jest zgodny z prawem.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Moim zdanie jest także jeśli to jest normalne akwarium a nie np 2000l litrów lub normalna wanna a nie mały basen to nie powinno być problemów, bo wytrzymałość projektuje się na wyrost.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  7. #7

    Domyślnie

    Ty określiłeś przeznaczenie pomieszczenia (np. łazienka, magazyn na zboże, biuro itp.). Na podstawie normy projektant przyjął obciążenie stropu i tyle. W normie na pomieszczenie mieszkalne mieści się przecież rezerwa na akwarium oraz meblościankę.

  8. #8

    Domyślnie

    Ok. Skoro tak mówicie to się zgadzam.
    Mam jeszcze jedną sprawę
    Planuje wzmocnić/wymienić strop drewniany.
    Pytania mam następujące:
    - czy ściany nośne grubości 50 cm z cegły (stare budownictwo) wytrzymają strop lany ok 15 cm o pow. 55 m2 podparty ściną (15 cm) mniej więcej w połowie, równolegle do ścian nośnych?
    - czy dwuteowniki drewniane (wys. np. 30 cm Kronopol) mają większą nośność od belek jednolitych (18x26) przy takim samym rozstawie (40 cm)
    Budynek raczej nie posiada fundamentów (jak to stary niemiecki) !
    Wiem, że nikt mi nie wywróży, ale chciałbym uzyskać jakieś konkretne odpowiedzi.
    Pozdrawiam.

  9. #9

    Domyślnie

    Konstruktor robił Ci projekt i liczył stropy a teraz pytasz na forum czy taki a taki strop jest dobry?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaco83 Zobacz post
    - czy ściany nośne grubości 50 cm z cegły (stare budownictwo) wytrzymają strop lany ok 15 cm o pow. 55 m2 podparty ściną (15 cm) mniej więcej w połowie, równolegle do ścian nośnych?
    Hm, mniej więcej w połowie powiadasz... To myślę, że mniej więcej wytrzyma, a żeby być bardziej precyzyjną to dodam, że chyba na pewno powinno wytrzymać.
    Cytat Napisał jaco83 Zobacz post
    - czy dwuteowniki drewniane (wys. np. 30 cm Kronopol) mają większą nośność od belek jednolitych (18x26) przy takim samym rozstawie (40 cm)
    Budynek raczej nie posiada fundamentów (jak to stary niemiecki) !
    Wiem, że nikt mi nie wywróży, ale chciałbym uzyskać jakieś konkretne odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
    Piszesz, ze nie oczekujesz wróżenia a dane podajesz tak dokładne, że tu jedynie wróżka by się sprawdziła. I jeszcze oczekujesz konkretnych odpowiedzi. Takiej odpowiedzi może dać Ci jedynie specjalista, który dokładnie obejrzy Twój dom i jego ewentualna dokumentację a nie byle forumowicz, który może prywatnie jest księgowym, ma Ci odpowiedzieć czy Twój strop podparty mniej więcej w połowie, i to jeszcze być może ściana działową, się nie zawali.
    Ostatnio edytowane przez DariaIMichu ; 04-09-2012 o 22:16

  11. #11

    Domyślnie

    Ok. mam w projekcie strop drewniany (na podstawie starego), ale chciałem wykonać strop lany.
    Ale nie bedę sobie komplikował życia i zostane przy tym drewnianym dlatego mam tylko jeszcze to jedno pytanie:
    - czy dwuteowniki drewniane (wys. np. 30 cm Kronopol) mają większą nośność od belek jednolitych (18x26) przy takim samym rozstawie (45 cm)

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Nie wiem na podstawie jakich informacji ktoś pisze, że obliczenia statyczne w projekcie nie są wymagane, ja jeszcze się z takim nie spotkałem.
    § 11.


    1. Projekt architektoniczno-budowlany obiektu budowlanego powinien zawierać zwięzły opis techniczny oraz część rysunkową.

    2. Opis techniczny, o którym mowa w ust. 1, sporządzony z uwzględnieniem § 7, powinien określać

    układ konstrukcyjny obiektu budowlanego, zastosowane schematy konstrukcyjne (statyczne), założenia przyjęte do obliczeń konstrukcji, w tym dotyczące obciążeń, oraz podstawowe wyniki tych obliczeń, a dla konstrukcji nowych, niesprawdzonych w krajowej praktyce - wyniki ewentualnych badań doświadczalnych, rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe podstawowych elementów konstrukcji obiektu, kategorię geotechniczną obiektu budowlanego, warunki i sposób jego posadowienia oraz zabezpieczenia przed wpływami eksploatacji górniczej, rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe wewnętrznych i zewnętrznych przegród budowlanych; w przypadku projektowania rozbudowy lub nadbudowy, w razie potrzeby, do opisu technicznego należy dołączyć ocenę techniczną obejmującą aktualne warunki geotechniczne i stan posadowienia obiektu;


    tu pełny tekst rozporządzenia: http://www.architektura.info/index.p...tu_budowlanego
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał robert skitek Zobacz post
    Nie wiem na podstawie jakich informacji ktoś pisze, że obliczenia statyczne w projekcie nie są wymagane, ja jeszcze się z takim nie spotkałem.
    § 11.


    1. Projekt architektoniczno-budowlany obiektu budowlanego powinien zawierać zwięzły opis techniczny oraz część rysunkową.

    2. Opis techniczny, o którym mowa w ust. 1, sporządzony z uwzględnieniem § 7, powinien określać

    układ konstrukcyjny obiektu budowlanego, zastosowane schematy konstrukcyjne (statyczne), założenia przyjęte do obliczeń konstrukcji, w tym dotyczące obciążeń, oraz podstawowe wyniki tych obliczeń, a dla konstrukcji nowych, niesprawdzonych w krajowej praktyce - wyniki ewentualnych badań doświadczalnych, rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe podstawowych elementów konstrukcji obiektu, kategorię geotechniczną obiektu budowlanego, warunki i sposób jego posadowienia oraz zabezpieczenia przed wpływami eksploatacji górniczej, rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe wewnętrznych i zewnętrznych przegród budowlanych; w przypadku projektowania rozbudowy lub nadbudowy, w razie potrzeby, do opisu technicznego należy dołączyć ocenę techniczną obejmującą aktualne warunki geotechniczne i stan posadowienia obiektu;


    tu pełny tekst rozporządzenia: http://www.architektura.info/index.p...tu_budowlanego
    Panie szanowny Architekcie - przeczyta Pan jeszcze raz cytowane rozporządzenie. Nikt obecnie szczegółowych obliczeń dla elementów nie umieszcza w projektach budowlanych o czym Pan doskonale wie. Te szczątkowe fragmenty trudno nazwać obliczeniami. Każdy konstrukot archiwizuje (przynajmniej powinien) obliczenia i pracownie posiadają kopie. Inna sprawa ,że w większości architektom to raczej trudno zweryfikować co to jest napisane.

    Chyba,że ja śnię i te obluczenia są tylko zastanawiam się jak architekci dopuszczają konstrukcyjne błędy w swoich projektach jak np. wykonanie wnęki na tablicę mieszkaniową w odcinku ściany nośnej , któa ma 90 cm a tablica 70 cm , wnęka na gr. 3/4 ściany.

    Mogę podać jeszcze miliard innych przykładów.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Daruj sobie tę wojnę podjazdową (na forum wszyscy są na Ty, więc nie będę się ścigał na szydercze tytułowanie).
    Zacytowałem rozporządzenie. Wyniki obliczeń, podobnie jak przyjęte zestawienia obciążeń są w każdym projekcie.
    Jak szczegółowe, zależy już od danego projektanta.
    Nie zamierzam polemizować z Tobą więcej w tym wątku nie na jego temat, więc odpuść sobie te przytyki do architektów.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony