dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Jak ułożyć podłogówkę - a propos dziennika Arturo...

    Jestem tuż przed układaniem podłogówki. Przeczytałem w dzienniku Arturo o jego podłogówce i zastanawiam się jak powinna być prawidłowo położona podłogówka. Fachowiec, który będzie mi ją układał, nic nie słyszał o ułożeniu w kształt ślimaka. Powiedział że pomieszczenie będą podzielone na pola i w każdym polu będzie inny obwód. Czy mam zmienić człowieka od podłogówki?
    I jeszcze jedno pytanie. Jaka powinna być prawidłowa różnica temp. na wejściu i wyjściu z podłogówki?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    zmień fachowca. znajdź dokumentacje techniczną w necie producenta systemu - jest tego pełno.Pomieszczenia powyżej 40m2 dzielisz na pola tzw płyty grzewcze, co nie znaczy że w jednym polu nie może być 3-4 pętli. Temperatura powinna być taka jak zaprojektowana - generalnie jak najniższa - najlepsza.

    nie mam czasu na wyklad, potem palce bolą

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    zapyaj fachowca w takim razie jak będzie jak z jednej strony wpuścisz wodę powiedzmy 35* a na wyjściu będzie np. 27* (wartości przykładowe) - i wtedy co? pół pokoju chłodniejsze masz mieć? może wtedy gęściej rurki ci ułoży? po to się tak układa zeby temp. była równomiernie rozłożona..
    zmień fachowca czym prędzej bo jak tego nie umie to potem może będzie mu wszystko jedno czy czerwone czy niebieskie, górne czy dolne a tymi czarnymi to nie wiedział że się kręci (rotametrami) tylko zaworem..

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał artstarz Zobacz post
    zapyaj fachowca w takim razie jak będzie jak z jednej strony wpuścisz wodę powiedzmy 35* a na wyjściu będzie np. 27* (wartości przykładowe) - ..
    w tym cały problem, że te wartości to przykładowe są. w nowym budynku (czytaj ocieplonym ze standardami) nie do osiągnięcia. z kotła wychodzi mi 27C na powrocie mam 25C. W całym domu temperatura w pomieszczeniach 21C.
    Jak widać po temp. nie ma większego znaczenia jak są rurki ułożone, bo płyta betonowa będzie mieć najwyżej 2C różnicy a biorąc pod uwagę jej masę i grubość to wątpię, żeby jakąkolwiek różnicę ktoś zauważył -> może na samym początku sezonu jak zaczynasz grzać, bo jak ustabilizujesz temp. po 24 godz. to mowy nie ma, żebyś jakieś różnice na płycie wychwycił
    Ostatnio edytowane przez desmear ; 24-02-2013 o 07:10
    desmear

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał JK2010 Zobacz post
    Jestem tuż przed układaniem podłogówki. Przeczytałem w dzienniku Arturo o jego podłogówce i zastanawiam się jak powinna być prawidłowo położona podłogówka. Fachowiec, który będzie mi ją układał, nic nie słyszał o ułożeniu w kształt ślimaka. Powiedział że pomieszczenie będą podzielone na pola i w każdym polu będzie inny obwód. Czy mam zmienić człowieka od podłogówki?
    I jeszcze jedno pytanie. Jaka powinna być prawidłowa różnica temp. na wejściu i wyjściu z podłogówki?
    a ja myslę, najpierw konkretnie dogadaj się z fachowcem co i jak chce zrobić, jak konkretnie te rurki chce układać (w meander wszędzie?), niech choćby na kartce narysuje ci prosty szkic gdzie i jakie pętle, obwody będą na jakiej powierzchni i z jakim rozstawem rur, wrzucisz to na forum i wtedy się oceni, bo tu widzę od razu ostra nagonka na hydraulika, a autor tematu przecież nie musi byc fachowcem (bo nie ujmując nikomu, dziennik Arturo nie moze być wyrocznią i jedyną zaczerpniętą wiedzą) i w dyskusji mogli się nie zrozumieć, kilka słów wystarczy czasem by zmienić cały sens dyskusji...

    a odn. różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem podłogówki to przyjmuje się, że zakres 3-6 stopni przy normalnej, ciągłej stabilnej pracy (czyli np. nie w fazie rozgrzewania) jest ok, jakby na to nie patrzeć projekt podłogówki zawsze sie przydaje, choćby zrobiony dokładnie osobiście, wiecej o tym znajdziesz w wątku http://forum.muratordom.pl/showthrea...%C4%99d%C3%B3w
    Ostatnio edytowane przez edde ; 24-02-2013 o 09:51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony