dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie mata pod parkiet - po co to?

    parkieciarz, ktory odwiedzil moj domek celem sprawdzenia stanu wylewki przed polozeniem parkietu zasugerowal nam polozenie maty na tej czesci podlogi, na ktorej planujemy deski

    czy ktos sie spotkal z takimi praktykami i czy polozenie takiej maty gwarantuje lepsza stabilnosc - przyznam, ze jest dosc droga

    co Wy na to?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) SPECBETON LADY Avatar malgos2
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    KRK
    Posty
    39.718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    163

    Domyślnie Re: mata pod parkiet - po co to?

    Cytat Napisał monieq
    parkieciarz, ktory odwiedzil moj domek celem sprawdzenia stanu wylewki przed polozeniem parkietu zasugerowal nam polozenie maty na tej czesci podlogi, na ktorej planujemy deski

    czy ktos sie spotkal z takimi praktykami i czy polozenie takiej maty gwarantuje lepsza stabilnosc - przyznam, ze jest dosc droga

    co Wy na to?
    Ale chodzi Ci o maty pod deske barlinecka, lub jej podobna?

  3. #3

    Domyślnie

    chodzi mi o matę pod deskę litą dębowa 22 mm
    położenie takiej maty zasugerował nam parkieciarz twierdząc, że wylewka nie jest taka cudowna i co by te deski stabilnie leżały to mata by się przydała

    no i właśnie chciałam zapytać czy rzeczywiście to jest zgodne ze sztuką parkieciarską? metr kw. takiej maty to ok 19 zl netto + położenie - spory wydatek

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) SPECBETON LADY Avatar malgos2
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    KRK
    Posty
    39.718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    163

    Domyślnie

    Cytat Napisał monieq
    chodzi mi o matę pod deskę litą dębowa 22 mm
    położenie takiej maty zasugerował nam parkieciarz twierdząc, że wylewka nie jest taka cudowna i co by te deski stabilnie leżały to mata by się przydała

    no i właśnie chciałam zapytać czy rzeczywiście to jest zgodne ze sztuką parkieciarską? metr kw. takiej maty to ok 19 zl netto + położenie - spory wydatek
    Hmmmmm.... Nie wiem, jak to jest z deskami litymi, ale moja wylewka byla nierowna i sie ruszala, wiec ja najpierw zesrutowali, a potem polozyli pianke, ktora byla tania jak barszcz. Rolka kosztowala 50 zlotych (30 mb). Na to dali maty jak pod deske barlinecka - ale to jest akurat standard. Ja mysle, ze on powinien zesrutowac to, co nierowne albo zalac wylewka samopoziomujaca.

  5. #5

    Domyślnie

    Wylewka się ruszała???

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał monieq
    położenie takiej maty zasugerował nam parkieciarz twierdząc, że wylewka nie jest taka cudowna i co by te deski stabilnie leżały to mata by się przydała

    no i właśnie chciałam zapytać czy rzeczywiście to jest zgodne ze sztuką parkieciarską? metr kw. takiej maty to ok 19 zl netto + położenie - spory wydatek
    nie wiem, czy jest zgodne ze sztuką
    ale jesli tak, to ja bym poświęcił te pieniądze
    do dziś i pewnie jeszcze długo będę u siebie klął taką samą oszczędność, przez którą minimalne nierówności podłoża odbijają się - też niewielkimi, ale jednak - pustkami pod deskami i "rozłażeniem się" desek na stykach
    co prawda mam panele, ale technika podobna, to też przecież dechy
    i żałuję bardzo położenia samej pianki
    Cywilizacja to niekończący się ciąg potrzeb, których nie potrzebujemy [Mark Twain]

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) SPECBETON LADY Avatar malgos2
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    KRK
    Posty
    39.718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    163

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzegorz Saczek
    Wylewka się ruszała???
    No niestety, pekla i wzdluz tego pekniecia sie ruszala. Ale deski zachowuja sie OK.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał monieq
    chodzi mi o matę pod deskę litą dębowa 22 mm
    położenie takiej maty zasugerował nam parkieciarz twierdząc, że wylewka nie jest taka cudowna i co by te deski stabilnie leżały to mata by się przydała

    no i właśnie chciałam zapytać czy rzeczywiście to jest zgodne ze sztuką parkieciarską? metr kw. takiej maty to ok 19 zl netto + położenie - spory wydatek
    Uważaj to ważne!
    Deska ma być klejona do maty a mata do podłoża. Tak jest, stosuje się takie maty, które mają pewną elastyczność i pracują ( w niewielkim zakresie) razem z deską. Drewno jak pewnie wiesz jest wiecznie żywe szczególnie przy niekorzystnym klimacie w otoczeniu. Maty te stosuje się na podłoża mało stabilne.
    Podłoża mało stabilne to jeszcze nie niestabilne. Być może i tej maty nie powinno się kleić do złego (źle wykonanego) podłoża.
    Możliwe, że trzeba usunąć podkład i wylać na nowo czego nikomu nie życzę. jest to skrajna sytuacja. Można zastosować odpowiedni grunt i odpowiedni klej. Na razie wiem, że przyszedł parkieciarz i powiedział....
    Zapytaj go jaki chce użyć klej i ile na metr kwadratowy zużyje kleju.
    Według mnie do desek 22mm grubych i szerokich powyżej 8cm i długich powyżej 100cm do 2 kg/m2 kleju poliuretanowego jednoskładnikowego (jeżeli podłoże jest trochę słabsze) dla desek klejonych bezpośrednio na przygotowane podłoże. Deski w trakcie klejenia muszą być mocno obciążone aby dobrze przylegały do podłoża.
    A teraz uważaj!
    Poproś parkieciarza o sprawdzenie podłoża zgodnie z protokołem pomiaru stanu podkładów cementowych czy anhydrytowych. Taki protokół mogę przesłać na Twój adres E-mail'owy. On to musi zrobić i to przy tobie włącznie z objaśnieniem każdego testu i podania jego wartości. Ty to podpisujesz.
    Każ mu to zrobić, to jego obowiązek! Wstrzymaj się od wszelkich narazie wydatków. Pomogę.
    Napisz jak poszło.
    ____________________________________________
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  9. #9

    Domyślnie

    dzieki za odzew

    nie jest az tak tragicznie
    wylewka w miare rowna, tylko troche za malo "betonu w betonie" ponoc
    przewidziano grunt poliuretanowy Maximus GP ( 20 l na powierzchnie 117 m2 w tym 57 deska) i klej epoxydowo-poliuretanowy Maximus PU 501A (250 kg) a na deske i parkiet Lios Oil Natural (3op) i Lios Balm Fixative (3op)

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał monieq
    dzieki za odzew

    nie jest az tak tragicznie
    wylewka w miare rowna, tylko troche za malo "betonu w betonie" ponoc
    przewidziano grunt poliuretanowy Maximus GP ( 20 l na powierzchnie 117 m2 w tym 57 deska) i klej epoxydowo-poliuretanowy Maximus PU 501A (250 kg) a na deske i parkiet Lios Oil Natural (3op) i Lios Balm Fixative (3op)

    Czy zrezygnował z maty bo trochę za mało "betonu w betonie"? Jak wyglądała praca badawcza według protokółu? Masz może kopię? Ilość kleju na metr kwadratowy wychodzi 2,13kg/m2. Ilość kleju wskazuje na kładzenie maty!? Jeżeli jest inaczej to trochę dużo nawet jak na deski wielkogabarytowe. Desek jednak jest tylko 57 m2. Co będzie na pozostałej części 60m2. Gruntu też za dużo chyba że będzie kład dwa razy. Możliwe, że podkład jest chłonny. To są wszystko drogie materiały więc warto wiedzieć na co i dlaczego tyle? Po ilości oleju ( 6 L) sądzę, że pozostałe 60m2 to będzie również drewno. Koniecznie protokół badania podkładu! Dla Twojego dobra. To duża i droga inwestycja. Parkieciarz musi tutaj być wyjątkowo staranny szczególnie w fazie oceniania podkładu i otoczenia musi się wykazać znajomością fizyki budowlanej. Reszta to pikuś dla fachowca. Mały błąd i problemy! Początek jest zawsze najtrudniejszy.
    Czy dom leży na gruncie rodzimym (kapilarne podciąganie wody)? Czy podkład na którym będzie leżał parkiet jest odpowiednio zaizolowanu przed wilgocią?. Czy dom stoi na wzniesieniu czy jest raczej w dole?. Czy jest podpiwniczony?. Czy ma izolację pionową i poziomą jak zostały wyprowadzone?. Radzę wszystko jeszcze raz sprawdzić. Z dokumentacji można się wszystkiego dowiedzieć. Sprawdić czy były dokonane odbiory tych robót związanych z podkładem, izolacjami p.wilgoci itp.
    --- __________________________________________---
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony