dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 104
  1. #21

    Domyślnie

    w pierwszym poście brakuje mi jedynie nru telefonu komórkowego dostawcy tego "superpaliwa"

    a zrównanie WO pelletu i groszku to majstersztyk po którym poznać doświadczonego handlarza pelletem...

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    w pierwszym poście brakuje mi jedynie nru telefonu komórkowego dostawcy tego "superpaliwa"

    a zrównanie WO pelletu i groszku to majstersztyk po którym poznać doświadczonego handlarza pelletem...
    NO dobra, podaje ten artykuł ze strony Barlinka. No chyba ze tez sa naciągane te dane, ale to powazna firma. Ja z Barlinka nie jestem!!
    http://pelet.com.pl/pelet.html

    Wg tego zestawienia Groszek jest najtanszy, ale niewiele wzgledem peletu. Moze ktos to tutaj jednoznacznie rozstrzygnie. Ja płace o 15% wiecej niz za groszek.

  3. #23

    Domyślnie

    Dwa lata temu ekogroszek byl polowe tanszy od peletu, wiec nie bylo o czym dyskutowac. Teraz ekogroszek zdrozal, pelety - diabli wiedza. za chwile ceny sie znowu pozmieniaja, wiec po co ludzi przekonywac ze jakies paliwo jest najbardziej ekonomiczne. Jest ekonomiczne w tej chwili, za rok moze byc na drugim koncu listy. Ja sie bede cieszyl jesli wegiel da sie zastapic paliwem tanszym i czystszym, ale mysle ze jak wiecej osob przejdzie na pelet to stanie sie to samo co z ekogroszkiem - poszybuje wysoko, wysoko. Ministerstwo skarbu tez sobie wtedy o nim przypomni.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzegorz961
    Wg tego zestawienia Groszek jest najtanszy, ale niewiele wzgledem peletu. Moze ktos to tutaj jednoznacznie rozstrzygnie. Ja płace o 15% wiecej niz za groszek.
    ile to jest 15% więcej? 15% więcej nic nie znaczy...
    Napisz ile płacisz za 1t pelletu.

    porównamy cenę 1,5t pelletu z ceną 1t groszku - bo wtedy ich WO się zrównają i zobaczymy co jest droższe i o ile...

    ktoś tu pisał że 1t groszku to koszt 700-800zł ja mogę kupić go z fakturą za 650zł/t - workowany + koszt transportu
    Jak zmówiłbym 1t to koszt tej 1t wyjdzie bardzo wysoki - jak zmówię 5t to już wyjdzie inaczej...

    Dużo zależy czy dostawcę mamy pod nosem czy nie... itd itp...

  5. #25

    Domyślnie

    Chyba pisałem ze za tonę pelletu płace 500 zl z transportem , ale jak zamawiam min 3 tony. + VAT. Cena w fabrykach to teraz ok 100 EUR. Fabryki sa w zielonogorskim, najblizej wroclawia. Nie mowie o pelecie ze slomy, ale tradycyjnym. Nawiasem mowiac nie wiem ile kosztuje ze słomy, bo ktos tu pisał ze tez mozna nim palic. musze sie dowiedziec.

  6. #26

    Domyślnie

    czyli płacisz 500zł + 22%vat = 610zł za 1t pelletu czyli za mniej więcej 18MJ energii - żeby to odpowiadało 1t groszku pomnóżmy to przez 1,5

    otrzymujemy że za 27MJ płacisz 915zł w stosunku do 700zł za 1t groszku to tylko 30% więcej - kiedyś stosunek był jeszcze korzystniejszy dla groszku

    niestety żeby przechować 1t pellet trzeba mieć więcej miejsca niż 1t groszku.

    dodatkowo trzeba zamówić 50% więcej pellet gdyż są mniej kaloryczne... - groszek teoretycznie można składować nawet w jakijejś szopce - na pellety trzeba uważać żeby nie nałapały wilgoci... co kto lubi...

    ale jak na razie energia z pellet nie jest tańsza od groszku

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    ale jak na razie energia z pellet nie jest tańsza od groszku
    No, ale z doswiadczeń wynika, że to zależy od tego kto lub dla kogo robi wyliczenia
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    ale jak na razie energia z pellet nie jest tańsza od groszku
    No, ale z doswiadczeń wynika, że to zależy od tego kto lub dla kogo robi wyliczenia
    NIe, bo przeciez nikt nie kwestionuje ze ekogroszek jest tanszy (JESZCZE!!). Nie jest tez prawdą ze "łapie" od razu wilgos, bo nie jest higroskopijny. Nie moze sie na niego lać woda, to jedyny warunek. No i zasada coś za cos. Mozna miec olej opałowy jak wielu i nic nie zasypywac, nie składowac, nie martwic sie o wilgoc , tylko trzeba Płacić!!! Ja wolę ZAPŁACIĆ za czystość, zapach i - jednak - czyste środowisko. Warto

  9. #29

    Domyślnie

    i - jednak - czyste środowisko
    dlaczego ?
    to dymi i to dymi
    to naturalne i to naturalne
    z tego popiół i z tego popiół
    różnica to drzewo rośniej szybciej (ale i tak długo) a węgiel no, no,
    M. Lenart

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzegorz961
    Ja wolę ZAPŁACIĆ za czystość, zapach i - jednak - czyste środowisko. Warto
    może po prostu jako ekolog powinieneś był zainwestować w pompę ciepła? byłoby trochę drożej ale za to jeszcze bardziej ekologicznie...

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lenart
    i - jednak - czyste środowisko
    dlaczego ?
    to dymi i to dymi
    to naturalne i to naturalne
    z tego popiół i z tego popiół
    różnica to drzewo rośniej szybciej (ale i tak długo) a węgiel no, no,
    Różnica jest fundamentalna.
    Pellet jest formą zagospodarowania odpadu, jakim są trociny. Odpadu czystego ekologicznie (CO-neutral).
    Węgiel jest paliwem produkowanym i zużywanym w postaci pierwotnej, którego odpad nie daje się ponowni przetworzyć. Ponadto nie jest neutralny dla atmosfery.

    Pozdrawiam

  12. #32
    ZW
    Guest
    ZW

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lenart
    i - jednak - czyste środowisko
    dlaczego ?
    to dymi i to dymi
    to naturalne i to naturalne
    z tego popiół i z tego popiół
    różnica to drzewo rośniej szybciej (ale i tak długo) a węgiel no, no,
    O nie.

    Dym z drewna pachnie, z węgla śmierdzi
    Popiół z drewna wrzucę do kompostownika, z węgla nie wolno.

    Było pytanie o "ekologiczną" inwestycję w pompę ciepła.

    Ile węgla trzeba spalić żeby zrobić 12 tys kWh rocznie z pompy ciepła ?

    sprawność elektrowni i przesyłu razem 10%
    kaloryczność węgla: 31MJ/kg = 11kWh/kg
    sprawność pompy 400%

    12tys/4 /11/10% 3 tony.

    pozdrawiam

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Tak jak sądziłem - zależy kto liczy.
    A ile węgla (ekogroszku) potrzeba dla tych 12000kWh spalając go w "kotle domowym" i jaka emisja spalin w porównaniu do elektrowni?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pello
    Różnica jest fundamentalna.
    Pellet jest formą zagospodarowania odpadu, jakim są trociny. Odpadu czystego ekologicznie (CO-neutral).
    Węgiel jest paliwem produkowanym i zużywanym w postaci pierwotnej, którego odpad nie daje się ponowni przetworzyć. Ponadto nie jest neutralny dla atmosfery.

    Pozdrawiam
    Zadne dzialanie nie jest neutralne dla przyrody gdy wezmie sie pod uwage ilosc ludzi na ziemi. Jesli 6 mld ludzi puscilo by baka w tej samej chwili to na pewno kilka kolejnych gatunkow zniknelo by z powierzchni ziemi, nie mowiac juz o wplywie na atmosfere. W Polsce nie ma tak duzo trocin zeby wszyscy mogli nimi ogrzewac domy, wiec trzeba by wszystkie lasy zestrugac na trociny gdyby kazdy wpadl na pomysl bycia ekologicznym wedlug Twojego sposobu.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał kosmo77
    Cytat Napisał Pello
    Różnica jest fundamentalna.
    Pellet jest formą zagospodarowania odpadu, jakim są trociny. Odpadu czystego ekologicznie (CO-neutral).
    Węgiel jest paliwem produkowanym i zużywanym w postaci pierwotnej, którego odpad nie daje się ponowni przetworzyć. Ponadto nie jest neutralny dla atmosfery.

    Pozdrawiam
    Zadne dzialanie nie jest neutralne dla przyrody gdy wezmie sie pod uwage ilosc ludzi na ziemi. Jesli 6 mld ludzi puscilo by baka w tej samej chwili to na pewno kilka kolejnych gatunkow zniknelo by z powierzchni ziemi, nie mowiac juz o wplywie na atmosfere. W Polsce nie ma tak duzo trocin zeby wszyscy mogli nimi ogrzewac domy, wiec trzeba by wszystkie lasy zestrugac na trociny gdyby kazdy wpadl na pomysl bycia ekologicznym wedlug Twojego sposobu.
    A kto mowi ze WSZYSCY, to po pierwsze. Po drugie POlska jest powaznym exporterem peletu, bo rynek lokalny nie istnieje! Nie ma popytu. PO trzecie jako potentat meblowy i podłogowy wytwarzamy ogromne ilosci trocin, a wszystko sie dzieje w zgodzie z gospodarką leśną (zuzywamy lasy wg planu). Znow ktos powie ze promuje pelet, ale tak nie jest. Staram sie zrozumiec tylko czemu jest taka dominacja węgla i jak udało sie wmówic narodowi ze ekogroszek jest ekologiczny. ani jego wydobycie ani spalanie nie ma nic wspolnego z ochrona srodowiska. Tylko Barlinek sprzedaje 95% doskonalego peletu na export. Wiec my to mamy juz tutaj! ale wolimy węgiel i juz!

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Staram sie zrozumiec tylko czemu jest taka dominacja węgla
    To stwierdzenie nie jest prawdziwe - nawet licząc "zaszłości" minionego stylecia. W nowych domach pozyskanie energii cieplnej z węgla jest kilku lub kilkunasto procentowe, w stosunku do innych "sposobów grzewczych". Raczej dominuje gaz.
    Praktycznie bardzo trudno spotkać projekt budynku z kotłownia dedykowana na węgiel.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  17. #37

    Domyślnie

    Naprawde dziwicie sie czemu wiecej ludzi ogrzewa weglem niz peletem? Czy czasem nie dlatego ze w domu maja piece na wegiel?
    Czy ktos im chce zaplacic za wymiane pieca/instalacji?

  18. #38

    Domyślnie

    Tam, gdzie jest są sieci gazowe - czyli w dużych miastach i na ich obrzeżach, gaz jest zdecydowanie dominujący w nowym budownictwie. Natomiast wszędzie tam, gdzie sieci gazowe nie docierają, lub przyłącze jest drogie, dominujący jest węgiel.

    Użytkownicy już istniejących kotłów węglowych nie są największym problemem, zwłaszcza że KTOś chce zapłacić za wymianę tych kotłów przynajmniej w części (np. gminy w ramach swoich projektów z ochrony powietrza finansowanych przez Wfosie). Największym problemem są firmy instalacyjne, razem z projektantami, które uznają że jeżeli czegoś nie przeczytają w katalogach Viessmanna, Vailanta, DeDitriecha, czy Buderusa, albo nie ma tego w Tadmarze, Oninenie, Bimsie itp. to takie "coś" nie istnieje. Niestety takich firm w Polsce jest jakieś 80%.
    Ignorancja - jest na ogół źródłem dominacji węgla - niestety.

    Pozdrawiam

  19. #39

    Domyślnie

    ja bym nie przesadzał z tymi uogólnieniami, w mojej okolicy głównym paliwen jest drewno opałowe, ze względu na specyfikę regionu, a z wiórów i odpadów drewnianych to grajewo robi płyty wiórowe a nie pellet (i eksportuje ich nieporównywalnie więcej niż berlinek pelletu robiąc na tym nieporównywalnie większe pieniądze), gdybym miał gaz w okolicy budowanego domu to bym się chętnie podpiął, niestety nie mam, gaz z butli i opał - drogie, sprzedawców peletu brak,pozostaje drewno,węgiel (w tym ekogroszek), jakis owies... z tego drewno i owies zajmuja najwięcej miejsca, w składowaniu i transporcie, węgiel jest najbrudniejszy w użytkowaniu, owies moze mieć niestabilne ceny i dostepność, drewno jest za to najtańsze (u mnie), ekogroszek czy owies najmniej "obsługowe" przy odpowiednim piecu i tak naprawdę sam jeszcze nie wiem co ostatecznie wybiorę, mam jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji, jak narazie na placu boju pozostają piec jaiś 24h na drewno i piec z podajnikiem na ekogroszek

    a dotacje z gmin czy innych instytucji to narazie u nas jest utopia, argument żaden dopóki nie będzie to tak powszechne jak np. zwrot róznicy Vat (porównując skalę), zresztą podobnie ma się sprawa np. z kolektorami słonecznymi itp

    i jak dla mnie nie jest problemem instalator czy projektant, jesli ktoś mi dofinansuje powiedzmy 50% kosztów pieca czy instalacji c.o. na ekopaliwo oraz to ekopaliwo będzie tańsze niż inne paliwa oraz powszechnie dostepne (jak chocby ekogroszek) to ja bez problemu znajdę sobie takiego projektanta i instalatora...

  20. #40

    Domyślnie

    eddi, bez urazy, ale jak chcesz znaleźć bez problemu projektanta i instalatora, skoro nie potrafisz nawet znaleźć producenta i dostawcy pelletu na podlasiu?
    A co z dotacjami ? Pytałeś się u siebie w gminie? Wiedzieli chociaż o co chodzi?

    O tym właśnie pisałem.

    Pozdrawiam

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony