dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 19 z 19
Pokaż wyniki od 361 do 379 z 379
  1. #361

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    miro_k napisał:

    Jest jeszcze prostrze rozwiązanie: zastosuj jednak te 300l jako solarny, podłączony szeregowo z obecnym 100. Ale podłącz je szeregowo równolegle na 2 zaworach. Nie potrzebujesz wtedy stosować podmieszania. rys. poniżej. Na lato z1 otwarty, z2 zamknęty, na zimę z1 zamknięty z2 otwarty. Więcej poczytaj: http://www.bachus.com.pl/wicia/index...te=publikacja2
    pozdrawiam.
    Witold
    Tylko jaki zbiornik z 2 czy 1 wężownicą. Czy przy 2 mogę spiąć je szeregowo?

    Jeszcze jedno pytanie czy można (taniej będzie ) skompletować elementy zestawu oddzielnie czy kupić gotowy i co sprawdzić przy zakupie( gwarancja itp.)?
    Ostatnio edytowane przez miro_k ; 08-04-2011 o 11:53

  2. #362
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarpo

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    98-320
    Posty
    12

    Domyślnie

    Witam serdecznie!
    Dziś miałem okazję oglądać zestaw bezciśnieniowy - kompakt, firmy "eco collector". Zestaw konstrukcyjnie bardzo prosty i bardzo tani. kolektor ze zbiornikiem 200l kosztuje około 2000zł. Czy ktoś testował coś takiego? Jakie są Wasze opinie na ten temat? Użytkownik u którego to oglądałem ma to od kilku dni. W tej chwili jest bardzo zadowolony. Co będzie dalej zobaczymy. Warto zastanawiać się nad tym?

  3. #363

    Domyślnie

    Jeżeli to kolektory ze zbiornikiem nad nimi z bezpośrednio wpiętymi rurkami to co z takim tandemem zimą? Jeżeli nawet gdyby woda nie zamarzła to i tak się skutecznie wychłodzi.

  4. #364
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarpo

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    98-320
    Posty
    12

    Domyślnie

    To jest zestaw na lato. Na zimę spuszcza się wodę i po kłopocie.

    Ja nie jestem przekonany do takiego zestawu. Pytam tylko z czystej ciekawości. Uważam kupowanie zestawu "normalnego" za 10 czy 15 tysięcy nie bardzo ma obecnie ekonomiczne uzasadnienie. Co do trwałości zestawu. Myślę, że baniak chyba będzie dostatecznie trwały. Może rury nie będą trwałe, ale taka rura kosztuje około 30zł + uszczelka za 1,30zł. To, że zestaw jest tylko na lato to dla mnie akurat zaleta. W zimie mam kocioł z podajnikiem i woda grzeje się w bojlerze. Ja ten zestaw właśnie podpiąłbym (gdybym go kupił, a raczej nie kupię) pod zasilanie bojlera. Jeśli (jest to prawdopodobne) potrafi nagrzać wodę w ciągu kilku godzin to aż prosi się podpiąć go pod zbiornik akumulacyjny. Gdy nie będzie słońca to wtedy grzejemy wodę elektrycznie. Można zainstalować prostą automatykę, która sama to przełączy.
    Ja jak znajdę chwilę czasu to chyba sam wezmę się za budowę kolektora.

  5. #365

    Domyślnie

    Zależy co kto potrzebuje. Jeżeli mówimy o typowym zastosowaniu to jedna lepszy jest "normalny" zestaw. Jak ktoś chce sobie grzać przysłowiową wodę do ogródka to czemu nie.

  6. #366

    Domyślnie

    Witam

    MAm takie pytanie wczoraj u mnie na budowie wypuściłem ciepłą wodę z bojlera 300l i dziś na koniec dnia (śląsk - upał) bez poboru miałem 85 st. w całym bojlerze czy to dobry wynik czy uważacie że niewystarczający

  7. #367
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar rafek11
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    174

    Domyślnie

    Witam. Mam zestaw Hewalex z zespołem pompowym i czujnikami nazwanymi szumnie G-422-P01 SOLAR CONTROLLER-GECO. Nawaliły mi czujniki temp. glikolu na kolektorze i ten solar controller informuje o tym bezlitośnie sygnałem dźwiękowym, który w nocy jest słyszalny i wkurzający. Czy można jakoś wyłączyć ten sygnał bez wymiany czujnika, żeby nie ponosić kosztów?
    Narka.

  8. #368

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafek11 Zobacz post
    Witam. Mam zestaw Hewalex z zespołem pompowym i czujnikami nazwanymi szumnie G-422-P01 SOLAR CONTROLLER-GECO. Nawaliły mi czujniki temp. glikolu na kolektorze i ten solar controller informuje o tym bezlitośnie sygnałem dźwiękowym, który w nocy jest słyszalny i wkurzający. Czy można jakoś wyłączyć ten sygnał bez wymiany czujnika, żeby nie ponosić kosztów?
    Narka.
    Przede wszystkim bez działającego czujnika system nie będzie funkcjonował, ponieważ sterownik nie będzie miał możliwości uruchomienia pompy bez znajomości róznicy temperatur między T1 a T2. Dlatego nawet gdyby się udało to wyłączyć, to pompa sama nie będzie się uruchamiać.
    Natomiast awaria czujnika (który kosztuje 20 zł netto) sama w sobie jest mało prawdopodobna. Wg mnie problemem jest uszkodzony kabel od czujnika. Prawdopodobnie uszkodzenie mechaniczne (ptak, mysz itp). Radziłbym to sprawdzić.
    Miałem podobną sytuację na serwisowanej instalacji.

  9. #369
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    można pompę ręcznie uruchomić i system będzie funkcjonował - tyle że bezsensownie.

  10. #370

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    można pompę ręcznie uruchomić i system będzie funkcjonował - tyle że bezsensownie.
    Oczywiście można z poziomu sterownika ręcznie odpalać pompę, ale to raczej rozwiązanie tymczasowe, do czasu naprawy usterki. Bo na dłuższą metę nikt chyba nie będzie stał pół dnia przy sterowniku i to robił. Ten komunikat o awarii czujnika nie jest jakimś bzdurnym wymysłem tylko ma podstawowy wpływ na działanie instalacji.
    Radzę sprawdzić przewód bo na 99% to jest przyczyną.

  11. #371
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    chrobry

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    344
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarpo Zobacz post
    To jest zestaw na lato. Na zimę spuszcza się wodę i po kłopocie.

    Ja nie jestem przekonany do takiego zestawu. Pytam tylko z czystej ciekawości. Uważam kupowanie zestawu "normalnego" za 10 czy 15 tysięcy nie bardzo ma obecnie ekonomiczne uzasadnienie. Co do trwałości zestawu. Myślę, że baniak chyba będzie dostatecznie trwały. Może rury nie będą trwałe, ale taka rura kosztuje około 30zł + uszczelka za 1,30zł. To, że zestaw jest tylko na lato to dla mnie akurat zaleta. W zimie mam kocioł z podajnikiem i woda grzeje się w bojlerze. Ja ten zestaw właśnie podpiąłbym (gdybym go kupił, a raczej nie kupię) pod zasilanie bojlera. Jeśli (jest to prawdopodobne) potrafi nagrzać wodę w ciągu kilku godzin to aż prosi się podpiąć go pod zbiornik akumulacyjny. Gdy nie będzie słońca to wtedy grzejemy wodę elektrycznie. Można zainstalować prostą automatykę, która sama to przełączy.
    Ja jak znajdę chwilę czasu to chyba sam wezmę się za budowę kolektora.
    Ja posiadam zestaw działający na podobnej zasadzie i jestem mega zadowolony. Dwa płaskie kolektory Hewalexa (te ciut tańsze z aluminiowym absorberem) podłączone wspólnie z kotłem do boilera 140l pexem. Wszystko na wodzie i działa jak wiadomo tylko latem. Kosztowało mnie to coś koło 2200zł.

  12. #372
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar rafek11
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    174

    Domyślnie

    Witam,
    Ten kabel od kontrolera do czujnika idzie osobno czy razem z "przewodem glikolowym"? Gdzie to uszkodzenie może się prawdopodobnie znajdować i co mam ze sobą zabrać, żeby je naprawić ? Przepraszam, że pytam o takie rzeczy, ale solary są zamontowane 50km od mojego miejsca zamieszkania, a chciałbym sprawę załatwić za jednym dojazdem.
    Dzięki za informacje.
    Narka

  13. #373

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafek11 Zobacz post
    Witam,
    Ten kabel od kontrolera do czujnika idzie osobno czy razem z "przewodem glikolowym"? Gdzie to uszkodzenie może się prawdopodobnie znajdować i co mam ze sobą zabrać, żeby je naprawić ? Przepraszam, że pytam o takie rzeczy, ale solary są zamontowane 50km od mojego miejsca zamieszkania, a chciałbym sprawę załatwić za jednym dojazdem.
    Dzięki za informacje.
    Narka
    Zazwyczaj przewód elektryczny czujnika idzie obok rurociągu glikolowego. Czasami stosuje się dwururki ze zintegrowanym od razu przewodem od czujnika, ale to chyba rzadkość.
    Ja bym zaczął od sprawdzenia newralgicznych punktów oraz tych łatwo dostępnych czyli na dachu i w kotłowni. W ostateczności kabelek można wymienić w całości.

  14. #374
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Oczywiście można z poziomu sterownika ręcznie odpalać pompę, ale to raczej rozwiązanie tymczasowe, do czasu naprawy usterki. Bo na dłuższą metę nikt chyba nie będzie stał pół dnia przy sterowniku i to robił. Ten komunikat o awarii czujnika nie jest jakimś bzdurnym wymysłem tylko ma podstawowy wpływ na działanie instalacji.
    Radzę sprawdzić przewód bo na 99% to jest przyczyną.
    witam

    dziasiaj montowaliśmy kolektory Hewalex i mieliśmy problem z czyjnikiem T1 (ten od temperatury na klektorach) i nie można było ręcznie uruchamia pompy
    klawisze były zablokowane

    może we wczesniejszych wersjach oprogramowania (Geco) było to mozliwe

    pozdrawiam

  15. #375
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Zazwyczaj przewód elektryczny czujnika idzie obok rurociągu glikolowego. Czasami stosuje się dwururki ze zintegrowanym od razu przewodem od czujnika, ale to chyba rzadkość.
    Ja bym zaczął od sprawdzenia newralgicznych punktów oraz tych łatwo dostępnych czyli na dachu i w kotłowni. W ostateczności kabelek można wymienić w całości.
    witam

    albo rzeczywiście padł czujnik
    można sprawdzić wypinając końcówkę czujnika (Hewalex stosuje na końcu przewodu z czujnikiem połączenie rozłączne) i wpiąć czujnik (jego 1-metrową końcówka) bezpośrednio do sterownika, albo zmierzyć rezystancję, jeżeli posiada się odpowiedni miernik)

    pozdrawiam

  16. #376

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1973 Zobacz post
    witam

    dziasiaj montowaliśmy kolektory Hewalex i mieliśmy problem z czyjnikiem T1 (ten od temperatury na klektorach) i nie można było ręcznie uruchamia pompy
    klawisze były zablokowane

    może we wczesniejszych wersjach oprogramowania (Geco) było to mozliwe

    pozdrawiam
    Nie wydaje mi się żeby było to zablokowane. To jest w punkcie STEROWANIE RĘCZNE. Co prawda sprawdzałem tę funkcję w starszych sterownikach ale z tego co widze to w P06 też jest.
    Pompę można tez podpiąć na krótko ale osobiście nie próbowałem.
    Faktycznie można też sprawdzić czy wszystko jest dobrze wpięte do sterownika. Ale jak już pisałem - z informacji prosto z działu technicznego Hewalexa - uszkodzenia czujnika zdarzają się baaaardzo rzadko.

  17. #377
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1973 Zobacz post
    ...albo zmierzyć rezystancję, jeżeli posiada się odpowiedni miernik)
    ...
    tzw omomierz , który nota bene posiada każdy miernik elektroniczny z marketu za 23,68zl - nic odpowiedniego.

  18. #378
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar rafek11
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    174

    Domyślnie

    Ten przewód elektryczny biegnący do czujnika to jakiś specjalny kabel, który muszę nabyć u "autoryzowanego przedstawiciela", czy zwykły "oświetleniowiec"?

  19. #379
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafek11 Zobacz post
    Ten przewód elektryczny biegnący do czujnika to jakiś specjalny kabel, który muszę nabyć u "autoryzowanego przedstawiciela", czy zwykły "oświetleniowiec"?

    witam

    zwykły

    pozdrawiam

Strona 19 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony