dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    dewcia

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    1

    Domyślnie Remont i przebudowa domku letniskowego - samowola, ale jaka?

    Witam!
    Jestem posiadaczką działki rekreacyjnej, na której to miałam domek letniskowy - z płyty pilśniowej prawie 40 letni - domek wyburzyłam i na jego fundamentach - dokładnie w tym samym miejscu postawiłam (częściowo jak na razie, bo prace zostały przerwane) nowy. Domek nie jest identyczny - jest powiększony o taras i strych, ale same fundamenty pozostały tego samego wymiaru.
    To, że dokonując przebudowy bez wystąpienia o pozwolenie dokonałam samowoli - to już wiem - nie wiem, czy zostanie to uznane za klasyczną samowolę budowlaną, czy "remontową"?
    Pojawiła się sąsiadka, która twierdzi, że nie wyrazi zgody na ten domek - sąsiaduje on bezpośrednio z jej działką - tamten też sąsiadował, ale był niższy. Czy będzie konieczna jej zgoda - działka jest bardzo wąska i przesunięcie domku nie wchodzi w grę, czy grozi nam rozbiórka?
    Bardzo proszę o radę, bo nie wiem, jaką przyjąć strategię w rozmowach z inspektorem budowlanym.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: Remont i przebudowa domku letniskowego - samowola, ale j

    Cytat Napisał dewcia
    Witam!
    Jestem posiadaczką działki rekreacyjnej, na której to miałam domek letniskowy - z płyty pilśniowej prawie 40 letni - domek wyburzyłam i na jego fundamentach - dokładnie w tym samym miejscu postawiłam (częściowo jak na razie, bo prace zostały przerwane) nowy. Domek nie jest identyczny - jest powiększony o taras i strych, ale same fundamenty pozostały tego samego wymiaru.
    To, że dokonując przebudowy bez wystąpienia o pozwolenie dokonałam samowoli - to już wiem - nie wiem, czy zostanie to uznane za klasyczną samowolę budowlaną, czy "remontową"?
    Pojawiła się sąsiadka, która twierdzi, że nie wyrazi zgody na ten domek - sąsiaduje on bezpośrednio z jej działką - tamten też sąsiadował, ale był niższy. Czy będzie konieczna jej zgoda - działka jest bardzo wąska i przesunięcie domku nie wchodzi w grę, czy grozi nam rozbiórka?
    Bardzo proszę o radę, bo nie wiem, jaką przyjąć strategię w rozmowach z inspektorem budowlanym.
    Na ogródkach działkowych nie takie cuda się działy i nikt się nie czepiał, ale na letniskowych to nie mam pojęcia.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyan

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    66

    Domyślnie

    Witam
    Prawo budowlane jasno określa jakie obiekty wymagają pozwolenia a jakie nie. Dz. U. nr 99 poz. 665, Art. 29 pkt 1 i 2:
    Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa (…):
    wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
    3) indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę;
    4) altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;
    Jeśli chodzi o np. rozbiórkę to zasada jest taka, że to co zazwyczaj nie wymaga pozwolenia na budowę nie wymaga też pozwolenia na rozbiórkę. Problem pojawi się wówczas gdy domek który ma powstać będzie miał powierzchnię zabudowy powyżej 25m2, wówczas trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. Jeśli do tego dojdzie potrzebna będzie zgoda sąsiadów na zbliżenie się do granicy działki. Proponuję w takiej sytuacji sprawdzić powierzchnię zabudowy, jeśli jest poniżej 25m2 to budować na podstawie zgłoszenia robót. Taras dobudować później.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony