dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    benwallace

    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    4

    Domyślnie Różnica pomiędzy działką budowlaną a rolną ?

    Witam

    zamierzam niebawem kupić działkę, skompletowałem już prawie wszystkie dokumenty potrzebne do udzielenia mi kredytu i na wypisie z rejestru gruntów widzę, że jest to działka rolna grunty klasy jakiejś RIIIb ale wiem dokładnie że w planie zagospodarowania przestrzennego ziemia ta jest przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną. Działka którą zamierzam kupić powstała z podziału 1 ha ziemi na 10 działek i to właśnie gmina z tego co wiem na swój koszt dokonała podziału więc dziwi mnie że działka którą zamierzam kupić figuruje dalej w rejestrze jako rolna. Mam więc pytanie w sytuacji takiej jak ta czym tak naprawdę różni się działka rolna (z przeznaczeniem z planu zagospodarowania jako budowlana) od działki przekształconej typowo budowlanej ? I czy dużo kosztuje zdrowia i pieniędzy żebu uzyskać potem na takiej działce pozwolenie na budowę ?

    liczę na pomocne opinie


    pozdrawiam

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar inches
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    410
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jesli działka jest przeznaczona pod budownictwo to nie ma "prawie" żadnej różnicy.
    1. Przy budowlanej podpisujesz akt notarialny i działka jest twoja. Przy rolnej podpidujesz warunkową umowe sprzedaży. Agencja Rolna ma 14 dni na skorzystanie z prawa pierwokupu. Jeśli po 14 dniach agencja nie wypowie się tzn. nie korzysta z tego prawa. Wtedy podpisujesz umowę przeniesienia i dopiero wtedy działka jest na 100% twoja

    Tu ponosisz 2 razy koszt umowy notarialnej

    2. Przy kompletowaniu dokumentów o PnB. Należy miejsce gdzie będzie stał dom odrolnić.
    3. Składamy do Starostwa wniosek o odrolnienie. U mnie uprawniony geodeta musiał zrobić wykaz zmin ewidencyjnych gruntu, ponieważ ziemia klasy IIIB jest ziemią chronioną. Tak wystarczyłby plan zagospodarowania działki.

    Koszt zmian przez geodetę

    4. Nie wiem jak jest z podatkami, ale ja za niecałe 1000m2 płacę 15 zł rocznie podatku.

    To chyba byłoby tyle.
    Zbieranie papierów i przebrnięcie przez nasze urzędy kosztuje tyle samo zdrowia nie zależnie od tego czy działka rolna czy budowlana.

    Jeśli sie mylę, to może mnie ktoś sprostuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał inches
    Tu ponosisz 2 razy koszt umowy notarialnej
    Może i dwa razy, ale po 50% taksy.

    Cytat Napisał inches
    Składamy do Starostwa wniosek o odrolnienie.
    Odrolnienie nastąpiło w MPZP, natomiast do starosty kierujemy wniosek o wyłączenie z produkcji rolnej

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli plan MPZP jest uchwalony i obowiązujący to:
    a) działka jest automatycznie wyłączona z produkcji rolnej
    b) nic już do niej nie ma (znaczy prawa pierwokupu ) agencja rynku rolnego - warunek powyżej wyczerpuje temat, z tego też tytułu nie należy ich o tym informować, ani czekać 30dni (nie wiem skąd się komuś 14 znalazło) na decyzję/bądź jej brak,, można działkę zakupić jednym aktem (jeśli tak wygodniej, bo notariusz i tak powinien tylko raz taksę i podatek naliczyć)
    c) bank potraktuje Ci taką działkę jak normalną budowlaną
    d) czy do wydania pozwolenia na budowę starostwo zażąda odrolnienia z tej działki powierzchni przeznaczonej pod zabudowę, zależy od widzimisię konkretnego starostwa (w/g prawa nie muszą, wystarczy że jest wyłączona z produkcji i obejmuje ją plan, ale też nie powiedziane, że nie mogą),
    hmm co do klasy IIIB we właściwym wydziale gospodarki gruntami się dowiesz czy i do jakiej powierzchni to będzie darmowe, albo dowiesz się, że zgodnie z uchwalonym planem nie jest to wymagane
    e) jak jest plan i przeznaczenie działki pod budownictwo to jest miły paradoks podatkowy - nie płaci się podatku od takiego kawałka ziemi bo:
    - jest wyłaczony z produkcji rolnej, czyli podatkowi od ziemi rolnej nie podlega
    - nie jest budowlany, bo w rejestrze jest ciągle Rxx, więć podatkowi od nieruchomości też nie podlega
    - jak wybudujesz dom i go "odbierzesz" to w ewidencji grunt stanie się budowlany B i zaczniesz podlegać podatkowi od nieruchomości

    Jeśli nie ma planu (jest np. tylko studium), to wszystkie powyższe moje dywagacje Cię nie dotyczą musisz uzyskać warunki zabudowy i dopytać urzędników o szczegóły procedury wyłączania z produkcji rolnej, odralniania itd.
    "drugi dom dla przyjaciela..."

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał M GR
    Cytat Napisał inches
    Tu ponosisz 2 razy koszt umowy notarialnej
    Może i dwa razy, ale po 50% taksy.
    Nie do końca, bo w ub. roku obniżyli dla działek budowlanych (w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) taksę do 50% tzw. maksymalnej. A dla rolnej z warunkową, zapłacimy 50% maksymalnej przy warunkowej i 50% przy przenoszącej własność - razem 100%. Trochę można wynegocjować z notariuszem, ale do 50% pewnie nie zejdzie.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Black&Zaba
    Jeśli plan MPZP jest uchwalony i obowiązujący to:
    a) działka jest automatycznie wyłączona z produkcji rolnej
    b) nic już do niej nie ma (znaczy prawa pierwokupu ) agencja rynku rolnego - warunek powyżej wyczerpuje temat, z tego też tytułu nie należy ich o tym informować, ani czekać 30dni (nie wiem skąd się komuś 14 znalazło) na decyzję/bądź jej brak,, można działkę zakupić jednym aktem (jeśli tak wygodniej, bo notariusz i tak powinien tylko raz taksę i podatek naliczyć)
    c) bank potraktuje Ci taką działkę jak normalną budowlaną
    d) czy do wydania pozwolenia na budowę starostwo zażąda odrolnienia z tej działki powierzchni przeznaczonej pod zabudowę, zależy od widzimisię konkretnego starostwa (w/g prawa nie muszą, wystarczy że jest wyłączona z produkcji i obejmuje ją plan, ale też nie powiedziane, że nie mogą),
    hmm co do klasy IIIB we właściwym wydziale gospodarki gruntami się dowiesz czy i do jakiej powierzchni to będzie darmowe, albo dowiesz się, że zgodnie z uchwalonym planem nie jest to wymagane
    e) jak jest plan i przeznaczenie działki pod budownictwo to jest miły paradoks podatkowy - nie płaci się podatku od takiego kawałka ziemi bo:
    - jest wyłaczony z produkcji rolnej, czyli podatkowi od ziemi rolnej nie podlega
    - nie jest budowlany, bo w rejestrze jest ciągle Rxx, więć podatkowi od nieruchomości też nie podlega
    - jak wybudujesz dom i go "odbierzesz" to w ewidencji grunt stanie się budowlany B i zaczniesz podlegać podatkowi od nieruchomości

    Jeśli nie ma planu (jest np. tylko studium), to wszystkie powyższe moje dywagacje Cię nie dotyczą musisz uzyskać warunki zabudowy i dopytać urzędników o szczegóły procedury wyłączania z produkcji rolnej, odralniania itd.
    Trochę tutaj nieprawdy. Napiszę tylko tyle. Odrolnienie a wyłączenie z produkcji rolnej to dwie różne sprawy. Pierwsze wykonywane jest na podstawie ustawy o planowaniu... a drugie - ustawy o ochronie gruntów.... Co do podatku rolnego, leśnego czy nieruchomości - dane z rejestru gruntów są wyznacznikiem, który podatek należy płacić.

  7. #7

    Domyślnie

    Zgadzam się te dwa pojęcia to odrębne sprawy i starałem się opisać moje praktyczne poznanie ich w budowlanej rzeczywistości.
    Widzisz M GR, w/g mnie dokładnie odwrotne są ich znaczenia, tryb załatwiania i efekty, może i nie mam racji, ale tak to załatwiałem praktycznie z moim urzędem miasta i starostwem powiatowym, wątpię by 4 wydziały w dwóch różnych urzędach miały błędne informacje, ale po przebrnięciu z nimi wszelakich budowlanych formalności wierzę, że jest to możliwe.
    Jeśli się mylę i wrowadzam kogoś w błąd, to przepraszam za siebie i "moich" urzędników.
    "drugi dom dla przyjaciela..."

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar inches
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    410
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Pisząc słowo "odrolnić" "odrolnienie" miałam na myśli oczywiście wyłączenie z produkcji rolnej. Jęśli wywołałam małe zamieszanie - przepraszam.
    Jakoś mi te słowa pasują do siebie

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    benwallace

    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    4

    Domyślnie

    wielkie dzięki znacznie ułatwiliście mi sprawę pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony