dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 34
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 678
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie PYSZNY CHLEB DOMOWY

    No to ja zacznę - bardzo szybki, łatwy, pyszny.
    Trzeba kostkę drożdży rozpuścić w szklance letniej wody i dodać łyżkę cukru. Odstawić, żeby zaczęły rosnąć.
    W tym czasie wziąć jakąkolwiek mąkę pszenną (1 kg), 2-3 garście otrębów pszennych, paczkę łuskanego słonecznika albo dyni, łyżkę soli. Wszystko wsypac do miski, starannie na sucho wymieszać drewnianą łyżką.
    Jeśli drożdże już rosną - dodać do suchej masy i dolać jeszcze jakieś 2 szklanki letniej wody (może być trochę więcej). Łyżką wymieszać ciasto - powinno mieć dośc luźną konsystencję i być kleiste.
    Postawić miskę w ciepłym miejscu i niech ciasto rośnie, przykryte czystą ściereczką. Jak urośnie 2 razy takie jak było - pomieszać trochę i znowu niech rośnie. Jak urośnie - przełożyć do keksowych foremek posmarowanych olejem, ciasto powinno sięgac do połowy wysokości foremki. Znowu przykryć, postawić w ciepłym miejscu, niech wypełni foremkę. Jak ktoś lubi, można makiem posypać. Można też dodać do ciasta kminek, suszone owoce, orzechy i co tam komu fantazja i smak podpowie. Posmarować wierzch rozkłóconym jajkiem.
    Piekarnik nagrzać do 200*C i wstawić chlebki. Piec 45 minut, potem zmniejszyć na 180*C i piec jeszcze 25 minut.
    Wyjąć i wierzch spryskać dość obficie wodą, żeby skórka zmiękła.
    Wyrzucić z foremek, wystudzić i przesuszyć spód, bo będzie wilgotny.
    Pycha!
    Chlebek nie może być przechowywany w folii, przykryty lnianą ściereczką będzie świeży i pyszny tydzień czasu.

    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  2. #2

    Domyślnie

    Ja to robię tak:
    - 10 dag drożdży
    - 0.5 kg mąki (mieszanka z serii Chleb Polski)
    - 350 ml wody
    Wrzucam do automatu do pieczenia chleba i naciskam START
    Też dobry
    Po upieczeniu nie spryskuję, ale mam płaski pędzelek do "pomalowania" skórki wodą.

  3. #3

    Domyślnie

    A ja robię na zakwasie.
    Wyhodowałam sobie zakwas z żytniej mąki (mąka + woda, odstawić w ciepłe miejsce, podkarmiać mąką i wodą co 24 godziny przez 5 dni) i robię chlebki pszenno-żytnie razowe. Dodaję kminek mielony, albo siemię, albo mak, albo sezam albo otręby, albo płatki owsiane, albo pestki dyni albo słonecznika, albo parę z w/wym.
    Wyrabiam ciasto mikserem, a piekę w maszynie chlebowej (która się zepsuła i nie chce mieszać, ale piecze).

  4. #4

  5. #5

    Domyślnie

    kofi, robiłaś na zakwasie, jak jeszcze maszyna działała? Chcę spróbować.

  6. #6

    Domyślnie

    Robiłam, muszę kupić nową maszynę, bo nie chce mi się myć tego miksera.
    Zakwas można nawet suszony kupić, gdyby Ci się nie chciało hodować.
    Nie podam dokładnego przepisu, bo nie mam. Po prostu zamiast drożdży daję zakwas (trochę zostawiam do następnego chlebka i dalej karmię), teraz mam żytni, więc mąkę do ciasta biorę pół na pół pszenną i żytnią. Zakwas się robi na żytniej razowej 2000, do ciasta biorę żytnią 720.

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki, zakwas spróbuję sam, trzeba się rozwijać

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWY MISTRZ PIÓRAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Agduś
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    20.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie

    Do chleba można dodać nasion czarnuszki - pychota!
    mój dziennik
    komentarze
    nowy dziennik
    agdusiowe wojaże

    Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia!

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie

    Ech, Wy, maszynkowcy!
    A po Bożemu, w piecu, to już nikt nie piecze?
    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał dompodsosnami
    ... w piecu, to już nikt nie piecze?
    Pierwsze koty za płoty, przyjdzie i na to pora

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał dompodsosnami
    Ech, Wy, maszynkowcy!
    A po Bożemu, w piecu, to już nikt nie piecze?
    ja piekę
    maszynkę mam, ale znajoma, która dała mi przepis na chlebek na zakwasie poleciła piec w piekarniku nie w maszycnce - więc tak robię.
    zakwasu sama nie hodowałam, dostałam i oczywiście odkładam sobie zawsze z nowego ciasta.

    a mam pytanko - czy piekąc chlebek pszenno-żytni używacie mąki żytniej typ 400 czy 2000 ? i jakiej mąki pszennej używacie?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie

    Ja na razie robię tylko taki chlebek jak napisałam i do niego używam mąki pszennej 650 + otręby pszenne - wychodzi jak mąka pszenna razowa.
    U nas mąki żytniej nie idzie kupić.
    Musiałabym po jakiejś grubej znajomości u piekarza załatwiać.
    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  13. #13

    Domyślnie

    Ja używam pszennej graham (1850 bodajże) i pszennej razowej (2000), żytniej razowej (2000) - głównie do zakwasu, do chleba sypię raczej 720 (tańsza).
    Czasem dodam jeszcze otrąb owsianych, albo płatków owsianych.
    U nas w jednym sklepie kupuję mąki razowe (sklep ze zdrową żywnością), można też kupić w internecie, jest trochę taniej, ale za wysyłkę sporo, bo to dość ciężkie będzie.
    Mnie w piekarniku nie wychodzi chlebek, dlatego kupiłam maszynkę. POza tym (ja się ma dobrze działającą maszynkę ) odpada mycie naczyń używanych do robienia ciasta (bo jak się chlebek wyjmuje z maszyny, to już niewiele tego mycia jest).

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie

    Kofi - no to masz szczęście, że masz dostęp do takiej mąki - ja muszę kombinować z otrębami...
    próbuj upiec kiedyś chlebek wg przepisu z pierwszego postu w wątku - jest wręcz prostacko łatwy, a wychodzi naprawdę dobry!
    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  15. #15

    Domyślnie

    Piekę podobne bułeczki

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie

    Bułeczki, powiadasz...
    Czuję się mocno zainspirowana.

    Możesz dać dokładny przepis?
    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  17. #17

    Domyślnie

    A gdzie kuujecie te wszystkie maki oprocz pszennej bo ta jest wszedzie? W sklepach ze zdrwa zywnosci?

  18. #18

    Domyślnie

    dragasia - jak mieszkałam w Olsztynie to kupowałam w młynie ale już kilka lat temu zlikwidowali ten sklepik, teraz koleżanka wypatrzyła w 2 sklepach, a i ja u siebie znalazłam w markecie (ale ta marketowa jest droga - 4zł/kg, a u kumpeli jest po niecałe 2zł/kg, szwagier tez w Łodzi wypatrzył w sklepiku osiedlowym) więc kupuję "hurtowo" gdy ją odwiedzam . na allegro też są, ale z przesyłką to w ogóle kosmos cena.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    Depesia, kto inny jak nie Ty mógł założyc taki wątek?!
    Ja też piekę w wypiekaczu do chleba
    Wsypuję co należy, zamykam wieko i po okreslonym czasie mam gootwy chlebek i nic praktycznie do mycia Mogę wyjść z domu. Nawet jak wrócę później to nic się nie stanie. Chleb poczeka na mnie w wypiekaczu
    Robię chlebki przenno-żytnie ze słonecznikiem, dynią i otrębami.
    Chleb bez zakwasu mogą jeść matki karmiące.
    Buleczek nie robiłam. Może kiedyś się skuszę
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał dompodsosnami
    Bułeczki, powiadasz...
    Czuję się mocno zainspirowana.

    Możesz dać dokładny przepis?
    Jak zwykle nie mam dokładnego.
    Po prostu robię ciasto podobne do Twojego, dodaję czasem łyżkę oleju, ciasto musi być na tyle gęste, żeby kuleczki (które zamienią się w bułeczki) rozpłynęły sie tylko trochę. Posypuję je czymś - makiem, sezamem, kminkiem i piekę. Tak koło 30 minut.
    Zwykle robię z 1/2 kg mąki i 5 dag drożdży (albo paczki suszonych), to taka porcja, któa na raz mieści się w piekarniku. To są takie bułeczki śniadaniowe - nie żadne słodkie.

Strona 1 z 34

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony