dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 36 z 36
  1. #21

    Domyślnie

    musisz miec zrobiona instalacje wewnetrzna i odbior tejze w raz z pomiarami.

  2. #22
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mysweetbabys
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    aha czyli jak skoncze instalecje elektryczna w srodku to wtedy zglaszamy sie do elektryki o przylacze normalne?czy dobrze rozumiem

  3. #23

    Domyślnie

    po pierwsze primo zorientuj się w swoim ZE, co kraj to obyczaj, są takie rejony, które podłączają bez pomiarów a w innych trzeba mieć gniazdka i właczniki pozakładane, podstawa to zasięgnąć języka u źródła

  4. #24

    Domyślnie

    Ja zamierzam założyć docelowy, przy docelowym czeka się trochę dłużej - u mnie tak z pół roku. Przy docelowym płacimy za zapotrzebowaną moc, opłaca się na początku wziąć np. 6kW - będziemy wtedy mieli małą opłatę instalacyjną (około 150zł/kw) i później małe opłaty stałe (przy 6kW tak około 20zł/msc). Gdy na budowie planujemy więcej ekip i bardziej energożerne urządzenia to występujemy wtedy do ZE o zwiększenie mocy (u mnie około 2tygodni).
    Jeśli zamierzamy budowę prowadzić dłużej to najlepiej wystąpić do ZE o przyłącze na dom letniskowy - będą wtedy mniejsze opłaty.
    Jak już zbudujemy dom wtedy zgłaszamy, że chcemy już przejść na normalny a nie budowlany prąd i zwiększamy (ew. zmniejszamy) moc odpowiednio do naszego budynku.
    Jeśli założymy sobie tymczasowy to zapłacimy z 2tys., których nikt nam nie zwróci a i tak później musi wystąpić o docelowe. Za 2 tys. to lepiej kupić sobie jak już ktoś musi agregat (w domu i tak warto takie coś mieć), po budowie można go komuś sprzedać albo zostawić sobie

    Problemem jest fakt, że to czy ZE da warunki na tymczasowy czy docelowy zależy od polityki ZE w danym regionie. Takie ich widzimisię.

    Przy docelowym jeśli "pomożemy" ZE (robimy projekt, mapki i inne takie tam) ZE da nam dodatkowo upust i sama procedura trwa krócej.

    Przy mocy zamawianej należy pamiętać, że jeśli zamówimy moc np. 6KW (zabezpieczenie zalicznikowe 10A) to jest to 3-fazowa, więc na fazę mamy 2kW. Więc niektórych większych urządzeń 1-fazowych nie podłączymy. Jeśli zamówimy 9kW to mamy 3kW na 1 fazę ale wtedy ZE da nam zabezpieczenie na 16A, czyli moglibyśmy przyłączyć urządzenie 3,5kW na 1-fazie.
    Przy robieniu zabezpieczenia zalicznikowego należy jeszcze zwrócić uwagę na charakterystykę bezpiecznika - lepiej jak jest zwłoczna (klasa C). Takie urządzenie które ma 2kW teoretycznie bierze 8,7A (zabezpieczenia 10A niby dobre) ale przy stabilnej pracy a jak się zablokuje nam przy pracy albo przy starcie bierze znacznie więcej w czasie startu to jest prawie prąd zwarciowy.

    Pozdr. Adam

  5. #25

    Domyślnie

    Dziś byłem w moim rejonie (ZEWT) aby zmienić taryfę z C12 na G12 gdyż jak podłączali mnie do sieci to jeszcze nie miałem tynków wewn. i pomimo umowy na prąd mieszkaniowy podpieli mnie z taryfą budowlaną. Po wykonaniu tynków i założeniu osprzętu elektrycznego (gniazdka i wyłączniki) mogłem pójśc do rejonu i złożyć wniosek o zmiane taryfy nie ponosząc już żadnych dodatkowych kosztów.

  6. #26
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mysweetbabys
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    czyli zostaje nam robic prad w domku i dopiero jak bedziemy mieli wtyczki itp. zglosic sie o normalny pradzik

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mkala2
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    120

    Domyślnie Moje obawy- Proszę o podpowiedź

    Witam
    Rok temu zaczęliśmy budowę. Jak dotąd "pożyczaliśmy"oczywiście za opłatą prąd z działki obok. Dokumenty o przyłączenie do Energi złożyliśmy w czerwcu 2009 i dzisiaj dostaliśmy pismo mniej-więcej takiej treści:
    ... wprowadza się następujące zmiany w warunkach przyłączenia nr..... z dnia ...
    Parametry obwodu .... do miejsca przyłączenia AsXSn 4 x 50mm2- dł.ok.650m
    Zaczęłam się teraz trochę martwić.

    Moje pytanie jest takie jaki jest mniej-więcej koszt takiego kabla ?

    Jestem zdziwiona tą odległością 650m bo najbliższe budynki mieszkalne są nie dalej niż 100-200 metrów od naszego domu...

  8. #28

    Domyślnie Re: Moje obawy- Proszę o podpowiedź

    Cytat Napisał mkala2
    Witam
    Rok temu zaczęliśmy budowę. Jak dotąd "pożyczaliśmy"oczywiście za opłatą prąd z działki obok. Dokumenty o przyłączenie do Energi złożyliśmy w czerwcu 2009 i dzisiaj dostaliśmy pismo mniej-więcej takiej treści:
    ... wprowadza się następujące zmiany w warunkach przyłączenia nr..... z dnia ...
    Parametry obwodu .... do miejsca przyłączenia AsXSn 4 x 50mm2- dł.ok.650m
    Zaczęłam się teraz trochę martwić.

    Moje pytanie jest takie jaki jest mniej-więcej koszt takiego kabla ?

    Jestem zdziwiona tą odległością 650m bo najbliższe budynki mieszkalne są nie dalej niż 100-200 metrów od naszego domu...
    Mniej więcej 8-13zł za mb, zależy jakie warunki sobie wynegocjujesz w hurtowni.

    Przy takich odległościach wielką rolę odgrywają spadki napięcia, stąd brak zgody na podłączenie do sąsiadów.

    Przy takim przekroju zapewne Energetyka robi sobie zapas na podłączenie kolejnych odbiorców.

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mkala2
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    120

    Domyślnie odpowiedź

    Bardzo dziękuję Panu za odpowiedź.

  10. #30

    Domyślnie

    Witam

    Na znanym portalu masz 4x70 za 1mb. 4x50 powinien być tańszy. (te 8 PLN jest, moim zdaniem, osiągalne).

    WAŻNIEJSZE: Jeżeli "ENERGETYKA" chciałaby na Twoim !! kablu podłaczyć jeszcze kogoś (czyli budujesz przyłącze napowietrzne płaca za KABEL i oczywiście SŁUPY, a potem dajesz je energetyce, bo skrzynkę masz w ogrodzeniu i dopiero część instalacji "od skrzynki" jest Twoją własnością to..........

    Energetyka robi świetny interes !!!

    Pozdrawiam

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mkala2
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    120

    Domyślnie ...

    Rozumiem że mój koszt to skrzynka, podłączenie domku do skrzynki.

    Nie wiem czy dobrze rozumiem... Oni chcieliby abym ja podłączyła sobie prąd-położyła 650 kabla do swojej działki na swój koszt tak aby np przyszli właściciele sąsiednich działek nie musieli tego robić ? i korzystać z mojego kabla ?

    Wiem, że jeden sąsiad dostał właśnie warunki zabudowy (u mnie natomiast stoi już budynek) i czekamy na własny "cholerny" prąd.

    Próbowałam telefonicznie otrzymać jakąś odpowiedź ale nie chcą udzielać żadnych podpowiedzi. Muszę się tam wybrać ale dopiero za parę dni (praca) ale dzięki Wam Forumowiczom przynajmniej naprowadzam się na pytania które muszę im zadać. Nie ukrywam, że się zmartwiłam bo 650 metrów (szkoda że nie do innej miejscowości ...
    W dodatku mój facet urodził się "bez jaj" i wszystko jest na mojej głowie. On martwi się tylko kasą i niczym innym.

  12. #32

    Domyślnie

    no tak facet musi zarabiać toż budowa kosztuje
    Spytaj się sąsiada skąd będzie miał prąd to raz a dwa jaki przekrój kabla będą do ciebie ciągnąć i trzy czy będziesz miała tylko swój licznik czy jeszcze założą Ci rozdzielnie.
    Bo może się faktycznie okazać że twoim kosztem chcą sobie linie poprowadzić jest to niby mało prawdopodobne ale po tych złodziejach to wszystkiego się można spodziewać.

  13. #33

    Domyślnie

    mkala2: od Energetyki powinnaś otrzymać Warunki Techniczne Przyłączenia.
    W jednym z punktów jest mowa o tym co musi wykonać energetyka a co Ty musisz wykonać we własnym zakresie.
    Czy aby nie pomyliłaś sobie ról czytając to pismo?

    Jakoś trudno mi sobie wyobrazić sytuacje w której Ty (odbiorca) kupujesz bęben kabla, wkopujesz kilkanaście słupów, aha robisz projekt, uzgodnienia.... a Energetyka obserwuje biernie Twoje poczynania.... i na koniec to zabiera.

  14. #34
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Yakamura

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam, chciałbym odświeżyć z deka temat.
    Mam działke, i połowie roku 2011 mam zamiar stawiac chałupe i w związku z tym przydałby mi sie prąd.
    Wystarczy, że wypełnie wniosek i złoze go do ZE, czy oprócz PNB musze jeszcze mieć jakieś inne pozwolnia?
    Pozdrawiam

  15. #35

    Domyślnie

    Yakamura Każdy zakład energetyczny rządzi się własnymi prawami.
    Wejdź na stronę energetyki, która obsługuje Twoją okolicę.
    Tam znajdziesz info, jakie papiery masz przygotować.

    Otrzymasz warunki przyłączenia, szukasz elektryka, wykonujesz to co należy do Ciebie (odbiorcy) i zgłaszasz instalację do odbioru.

  16. #36
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    obsidian

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Krakówki-Dąbki
    Kod pocztowy
    31-298
    Posty
    2

    Domyślnie

    Ponowne odświeżenie tematu.
    W moim przypadku dom jednorodzinny już stoi i brakowało mi jedynie protokołu oddania przyłącza energetycznego. Okazało się, że takiego protokołu nie dostane bo umowa jest podpisana na przyłącze tymczasowe. Żeby taki protokół otrzymać muszę poskładać wnioski o warunki przyłącza stałego i tak dalej. Skrzynka jest na słupie, kabel w ziemi i w domu skrzynka z bezpiecznikami. Moje pytanie do was jest następujące.
    1.Jak długo może potrwać zamiana z tymczasowego na docelowe,
    2. Kto wykonuje prace przyłączeniowe ja czy zakład energetyczny (jeśli takie są w ogóle potrzebne),
    no i ile to może kosztować?
    We wniosku o tymczasowe było wpisane zapotrzebowanie na 15 kw, czy tyle samo wystarczy jako docelowe?
    Odległość od skrzynki na słupie do domu około 20 m.
    Budowy domu nie dokończyli rodzice ja w tym momencie zabieram się za uporządkowanie prawne i techniczne więc proszę o wyrozumiałość jeżeli komuś wyda się że pytam o sprawy podstawowe.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony