Mój kamyczek do ogródka.
Pierwsza walka nieudana.
Teraz druga.


Urząd Regulacji Energetyki
PÓŁNOCNY ODDZIAŁ TERENOWY


Pragnę zgłosić skargę na postępowanie Energa-Operator Oddział w Olsztynie w związku z moim żądaniem zmiany taryfy z C11 na G11. Dnia 2010-02-15 wystąpiłem z pismem informującym o zakończeniu prac budowlanych i oświadczeniem o wykorzystywaniu energii tylko do celów gospodarstwa domowego. Otrzymałem odpowiedź negatywną a Energa-Operator uzależnia możliwość przejścia na taryfę G-11 od przedstawienia dokumentu wydanego przez właściwy terenowy organ nadzoru budowlanego o pozwolenie na użytkowanie budynku mieszkalnego, lub samego zgłoszenia. Na jakiej podstawie prawnej dostawca energii występuje z takim żądaniem, gdyż nie znalazłem żadnego przepisu nakazującego w sposób jednoznaczny posiadania takiego dokumentu. W piśmie powołano się na zgodność wymogów z dotychczasowym orzecznictwem Urzędu Regulacji Energetyki, jeżeli jest to prawda, proszę o przedstawienie przepisu który uzależnia zmianę taryfy z C11 na G11 od posiadanie pozwolenia. Ciekawostką jest, że niektórzy krajowi dostawcy energii nie stwarzają takich problemów , wystarcza tam samo oświadczenie o zakończeniu prac budowlanych i zobowiązaniu się do wykorzystywania energii do celów gospodarstwa domowego. Domniemam że Energia_Operator utrudniając zmianę taryfy stara się w sposób nieuczciwy pozyskiwać dodatkowe dochody. Ponadto otrzymany dokument nie daje mi możliwości odwołania się od decyzji i nie wskazuje ścieżki działań odwoławczych. Proszę o wnikliwe rozpatrzenie mojej skargi.