dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    Domyślnie sufit podwieszany - nośność belek drewnanych do mocowania zawiesi

    dzień dobry, proszę o radę specjalistów - mam wiązary, i jak to wiązary nie wszędzie rozstaw wiązarów pasuje do konstrukcji pod sufit podwieszany ( rozstaw profili co 40 cm, będzie sypana celuloza, ciężar około 20kg/m2) - muszę dołożyć w paru miejscach dołożyć belki do mocowania zawiesi.

    I teraz pytanie - mając do dyspozycji belki 45x95 to co ile muszę je podeprzeć aby się nie ugięły pod ciężarem sufitu i ocieplenia ?

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 01-05-2020 o 14:57

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Zrób układ krzyżowy rusztu.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Zrób układ krzyżowy rusztu.
    a jaka jest "przewaga" krzyżowego do równoległego ? , z tego co wyczytałem np. dla systemu Siniat maksymalne obciążenie zabudowy krzyżowego = 41 kg/m2 jest zdecydowanie niższe od równoległego = 85kg/m2 ( dla jednej płyty KG)

    a na postawione przez siebie pytanie sam znalazłem i wyliczyłem odpowiedź - dla belki 4x10 klasy C24 przy stałej sile 40 kg przy podparciu co 2 metry ugięcie w granicach 4mm. Sterując odległością podparcia oraz wymiarami belki można sobie dobrać pasujące parametry

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    a jaka jest "przewaga" krzyżowego do równoległego ? , z tego co wyczytałem np. dla systemu Siniat maksymalne obciążenie zabudowy krzyżowego = 41 kg/m2 jest zdecydowanie niższe od równoległego = 85kg/m2 ( dla jednej płyty KG)

    a na postawione przez siebie pytanie sam znalazłem i wyliczyłem odpowiedź - dla belki 4x10 klasy C24 przy stałej sile 40 kg przy podparciu co 2 metry ugięcie w granicach 4mm. Sterując odległością podparcia oraz wymiarami belki można sobie dobrać pasujące parametry
    Może jakiś szkic co planujesz?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    MiroMirek - nie wiem jaki masz układ domu, ale przecież jak dajesz profile w poprzek wiązarów to skąd problem z rozmieszczeniem ich co 40cm ?

    PS - ja w piątek zacząłem robić sufit w pom. gospodarczym. Zmęczyły mnie dywagacje czy regips wytrzyma obciążenie i robię z innego materiału
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 03-05-2020 o 17:56

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Może jakiś szkic co planujesz?
    to by było dużo rysowania , tak jak napisałem w pierwszym poście - buduję konstrukcję ( tam gdzie brakło belki wiązara) aby móc do niej przykręcić grzybki do mocowania rusztu. W załączeniu zdjęcie - to w czerwonym kwadracie to właśnie zbudowałem na ten moment
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ruszt.jpg
Wyświetleń:	251
Rozmiar:	73,3 KB
ID:	443679

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    MiroMirek - nie wiem jaki masz układ domu, ale przecież jak dajesz profile w poprzek wiązarów to skąd problem z rozmieszczeniem ich co 40cm ?

    PS - ja w piątek zacząłem robić sufit w pom. gospodarczym. Zmęczyły mnie dywagacje czy regips wytrzyma obciążenie i robię z innego materiału
    GK sporo wytrzymuje ale bezwzględnie należy dotrzymywać zasad , Ja buduje coś takiego

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ruszt 1.jpg
Wyświetleń:	189
Rozmiar:	16,3 KB
ID:	443680

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    GK sporo wytrzymuje ale bezwzględnie należy dotrzymywać zasad , Ja buduje coś takiego

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ruszt 1.jpg
Wyświetleń:	189
Rozmiar:	16,3 KB
ID:	443680
    A ja takie cosik. Oczywiście jeszcze nie skończone (szpachlowanie wkrętów i listwy maskujące przy ścianach) ale tak to mniej więcej będzie wyglądać.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sufit_Easy-Resize.com.jpg
Wyświetleń:	162
Rozmiar:	60,8 KB
ID:	443681

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Kombinujesz.Dajesz profile prostopadle do dźwigarów wieszając na dźwigarach do nich od spodu dajesz równolegle do dźwigów mocujesz co 40 cm.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Kombinujesz.Dajesz profile prostopadle do dźwigarów wieszając na dźwigarach do nich od spodu dajesz równolegle do dźwigów mocujesz co 40 cm.
    nie bardzo rozumiem - a do czego przymocujesz zawiesia nad oknem ? ( w tym konkretnym przypadku)

  11. #11

    Domyślnie

    Opierasz na profilu ściennym.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał morfosek Zobacz post
    Opierasz na profilu ściennym.
    zgodnie z zasadami zawieś powinien być maks 20 cm od profila ściennego ( 15 cm od bocznego) - chcesz aby sufit spadł mi na głowę ...

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał morfosek Zobacz post
    Opierasz na profilu ściennym.
    Wlasnie chcialbym poruszyc ta kwestie. W zeszytach knaufa jest opisane rozwiazanie z tzw polaczeniem swobodnym i sztywnym i wlasnie to polaczenie sztywne jak wynika z rysunkow polega na tym ze jak mamy wieszak daleko od sciany to profil cd musi byc wlozony minimun 20mm w ud i plyte kreci sie tez do ud. Tez mam problem z konstrukcja sufitu bo niektore wiazary wypadaja bezposrednio nad sciana dzialowa i nie ma jak do nich zamocowac wieszaka. Belek pomocniczych nie chcialbym robic i zainteresowalo mnie takie rozwiazanie. A wiec rozstaw wieszakow 40 cm pod wiazarami a tam gdzie nie ma wiazara to jego role przejmuje sciana i profil ud i wsuniete w niego profile cd. Czy ktos praktykowal takie rozwiazanie? Z zeszytow knaufa wynika ze odleglosc sciany od najblizszego wieszaka moze byc rowna odstepom wieszakow czyli jak wiazary mamy co 90 cm to i taka odleglosc do sciany moze byc.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dulin7 Zobacz post
    Wlasnie chcialbym poruszyc ta kwestie. W zeszytach knaufa jest opisane rozwiazanie z tzw polaczeniem swobodnym i sztywnym i wlasnie to polaczenie sztywne jak wynika z rysunkow polega na tym ze jak mamy wieszak daleko od sciany to profil cd musi byc wlozony minimun 20mm w ud i plyte kreci sie tez do ud. Tez mam problem z konstrukcja sufitu bo niektore wiazary wypadaja bezposrednio nad sciana dzialowa i nie ma jak do nich zamocowac wieszaka. Belek pomocniczych nie chcialbym robic i zainteresowalo mnie takie rozwiazanie. A wiec rozstaw wieszakow 40 cm pod wiazarami a tam gdzie nie ma wiazara to jego role przejmuje sciana i profil ud i wsuniete w niego profile cd. Czy ktos praktykowal takie rozwiazanie? Z zeszytow knaufa wynika ze odleglosc sciany od najblizszego wieszaka moze byc rowna odstepom wieszakow czyli jak wiazary mamy co 90 cm to i taka odleglosc do sciany moze byc.
    ja nie będę ryzykował takiego rozwiązania - tym bardziej, że sypię celulozę - koszt mojego sufitu łącznie z ociepleniem to jakieś 40 tys. , koszt dodatkowych belek w koszcie całości jest minimalny. Przy rozwiązaniu, które stosuje czyli ruszt równoległy (rozstaw profili 40 cm, rozstaw wieszaków co 90 cm) , wieszaki od ściany maks 15 i 20 cm - maksymalne obciążenie zabudowy to 85kg/m2
    Konsultowałem rozwiązanie z doradcami technicznymi Knaufa, Siniat, Rigips - nie wspominano o rozwiązaniu ktore opisujesz. Czy mógłbyś podać link do tej specyfikacji ? - chętnie się zapoznam

    pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    https://knauf.pl/systemy/d112pl-knau...t-podwieszany- w plikach do pobrania jest pierwszy plik zeszyt techniczny.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dulin7 Zobacz post
    https://knauf.pl/systemy/d112pl-knau...t-podwieszany- w plikach do pobrania jest pierwszy plik zeszyt techniczny.
    rozumiem chodzi o rozwiązanie opisane na stronie 18 ? - jeżeli tak to ja bym nie ryzykowal - przy wieszaku co 1100 klasa nośności jest tylko 15kg/m2 a przy 650 tylko 30 kg/m2

    pozdrawiam

  17. #17

    Domyślnie

    To na stronie 18 to jest tylko przyklad a opis rozwiazania jest na stronie 4 . Tam sa 2 warianty. Wariant 2 opisuje sposob o jaki pytalem. Poza tym ja planowalem rozstaw wieszakow taki jak rozstaw wiazarow czyli ok 90 cm i rozstaw profili nosnych co 40 cm a w przykladzie na stronie 18 sa jakies duze wartosci. Moglbys podrzucic tez linka do rozwiazania na ruszcie pojedynczym ? Jakos nic oprocz zabudowy poddasza nie moge znalezc. Wszedzie tylko krzyzowe .

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dulin7 Zobacz post
    To na stronie 18 to jest tylko przyklad a opis rozwiazania jest na stronie 4 . Tam sa 2 warianty. Wariant 2 opisuje sposob o jaki pytalem. Poza tym ja planowalem rozstaw wieszakow taki jak rozstaw wiazarow czyli ok 90 cm i rozstaw profili nosnych co 40 cm a w przykladzie na stronie 18 sa jakies duze wartosci. Moglbys podrzucic tez linka do rozwiazania na ruszcie pojedynczym ? Jakos nic oprocz zabudowy poddasza nie moge znalezc. Wszedzie tylko krzyzowe .
    zdjęcie jest powyżej w moim poście z 3 maja, na stronie 4 Knaufa jest tak jak opisujesz i można tak zrobić sufit ale jak już wspomniałem dla mnie bardzo wazna jest wytrzymałośc na obciążenie stąd pozostanę przy swoim rozwiązaniu z zastosowaniem dodatkowych belek pod wieszaki

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 08-05-2020 o 10:50

  19. #19

    Domyślnie

    Zdjecie widzialem ale czy masz jakies materialy techniczne dot rusztu rownoleglego

  20. #20

    Domyślnie

    Mam odstępy między wiązarami zwykle 105 cm osiowo, ale wokół komina jest nawet 115 cm.
    Zrobiłem ruszt krzyżowy, ale jednak z belkami pomiędzy wiązarami, do których dokręcałem dodatkowe wieszaki. Górny poziom prostopadle do wiązarów, dolny równolegle do wiązarów. Przekrój belek, czy raczej listw był mniejszy niż planujesz, bodajże 5x7 cm. Listwy mocowałem w linii góry dolnego pasa wiązara, dzięki czemu jednocześnie podpierają podłogę strychu z płyt OSB.
    Wisi to bez spękań od 7 lat, przy czym jednak niesie prawie sam ciężar płyt, mimo izolacji sięgającej 55 cm grubości. W wysokości wiązarów dałem wełnę na sznurkowaniu (sznurek nabity od dołu wiązara), a poniżej tego na płyty zasypałem regranulat styropianu, bardzo lekki i tani.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony