dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty

Głosujących
323. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • beton komórkowy

    101 31,27%
  • bale drewniane

    3 0,93%
  • koształtki styropianowe wypełnione betonem

    16 4,95%
  • pustaki ceramiczne

    107 33,13%
  • bloczki silikatowe

    87 26,93%
  • szkielet drewniany

    8 2,48%
  • inny wybór

    9 2,79%
Ankieta wielokrotnego wyboru
Strona 1 z 58
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1142
  1. #1

    Domyślnie Z czego budować dom - beton komórkowy, ceramika, prefabrykat, z drewna?

    Witam. Mam wielki problem zastanawiam się z czego najlepiej budować ściany domu. Może jakieś doświadczenia i spostrzeżenia co do ścian. Krcze tyle jest tych materiałów, że już nie wiem co będzie najlepsze i w miarę tanie.

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boguslawskia

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    55

    Domyślnie

    Silka - bardzo dokładna, ciepła, trudna w kuciu.
    BK - Solbet, droższy ale równy. Warto na pióro wpust i klej.
    Keramzyt - dobry, ciepły, mały wybór producentów z dobrą jakością.

    Ja stawiam BK 24 pióro, wpust na klej z Solbetu. Na to 15cm ocieplenia.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslawskia
    Silka - bardzo dokładna, ciepła, trudna w kuciu.
    Powinno być:
    Silka - bardzo dokładna, zimna, trudna w kuciu.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    mój faworyt:

    pustak betonowy ścienny
    ładny, miły w układaniu dla niewykwalifikowanej ekipy
    /czyli większości/....

  5. #5

    Domyślnie

    moze BK sciany zewnętrzne,silka wewnetrzne.albo...itd.nie sądze abyś na tym forum znalazł gotową odpowiedż z czego masz budować dom.raczej mamy tu tendencję do zachwalania własnych rozwiązań.spojrzyj na projekt,pogadaj z architektem,kierownikiem budowy,ekipą która bedzie stawiać chałupe,wybierz się do hurtowni i policz na co Cię stać.Nie ma,, najlepszych" materiałow,a dom mażna postawić z ,,wszystkiego", oczywiscie byle miało atesty,budowlańcy wiedzieli co z tym zrobić.

  6. #6

    Domyślnie

    Zwykle z tego co jest najtańsze, czyli najtaniej za 1m2.
    Uważaj na projekt abyś miał standardowe szerokości ścian nośnych - najlepiej 24cm, wtedy (prawie) wszystko będzie Ci pasowało.

    P.S. Jeśli zależy Ci na czasie wybierz suche technologie - na klej, choć przy gorącym lecie to nie ma takiego znaczenia.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Bazhyl
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie Re: Z czego budować dom

    Cytat Napisał IzaL
    Witam. Mam wielki problem zastanawiam się z czego najlepiej budować ściany domu. Może jakieś doświadczenia i spostrzeżenia co do ścian. Krcze tyle jest tych materiałów, że już nie wiem co będzie najlepsze i w miarę tanie.
    Przy aspekcie cenowym przelicz całą ścianę (z ewentualną warstwą izolacyjną), a nie jedynie koszt cegły, bloczka itp.

    Ja budowałem z silikatów z różnych względów, jednak tak jak już ktoś wyżej napisał - jest to zimny materiał, więc izolacja będzie wykonana z wełny 15cm, co podnosi dodatkowo koszt ściany.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar wu
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    38.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    Bazhyl z tego co wszędzie czytam to silikat jest zachwalany jako ciepły materiał w sensie dobrej akumulacyjności ciepła, kilka osób, które też budowały z silikatów piszą, że ciepłe ciche tylko w kuciu trudne Ty piszesz, że zimny
    w jakim sensie zimny??
    też rozmyślam nad materiałem do budowy i teraz to już całkiem mnie skołowało
    i jeśli możesz to napisz jaki mniej więcej miałeś koszt silikatów na forum lub na priva

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar wu
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    38.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    Bazhyl z tego co wszędzie czytam to silikat jest zachwalany jako ciepły materiał w sensie dobrej akumulacyjności ciepła, kilka osób, które też budowały z silikatów piszą, że ciepłe ciche tylko w kuciu trudne Ty piszesz, że zimny
    w jakim sensie zimny??
    też rozmyślam nad materiałem do budowy i teraz to już całkiem mnie skołowało
    i jeśli możesz to napisz jaki mniej więcej miałeś koszt silikatów na forum lub na priva

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Silikaty mają dużą przewodność cieplną, wystarczy dotknąć ręką bloczka silikatowego i bloczka z betonu komórkowego. Różnica w odczuwaniu chłodu jest ogromna. Bloczek silikatowy znacznie szybciej odbiera ciepło z ręki dając uczucie chłodu.
    Jednak ze względu na swoją dużą gęstość,a co za tym idzie masę silikaty dobrze akumulują ciepło, czyli raz rozgrzane długo tę ciepłotę utrzymują. Niemniej aby je rozgrzać trzeba zużyć więcej energii niż w przypadku wspomnianego betonu komórkowego.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Bazhyl
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Jest dokładnie tak jak napisał andre59. Akumulacja ciepła - bodaj najwyższa z wszystkich materiałów, natomiast przewodność również duża. Musisz spojrzeć na inne cechy - tłumienie dźwięków, brak grzyba na ścianie, paroprzepuszczalność itd. jeśli stwierdzisz, że więcej plusów niż minusów - jest to materiał dla Ciebie .

    O kosztach materiału nie będę pisał, ponieważ w zeszłym roku brakowało go na rynku i był bardzo drogi, w tym roku możesz spokojnie kupić w cenach producenta - www.grupasilikaty.pl.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar wu
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    38.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    Dzięki Wam za cenne informacje własnie między innymi ze względu na walory akumulacji brak grzyba i paroprzepuszczalność, że o cenie nie wspomnę rozmyślam nad silikatami

  13. #13

    Domyślnie Re: Z czego budować dom

    Cytat Napisał IzaL
    co będzie najlepsze i w miarę tanie.
    takie rzeczy, to tylko w Erze

    a jaka sciana cie interesuje ?
    1 warstwowa ?
    2 warstwowa ?
    3 warstwowa ?

  14. #14

    Domyślnie Z czego budować

    Mój mąż chce budować z Silikatów 24 cm i 15 cm styropiana,ponieważ uwaza,że to najlepszy materiał ale ja jakoś nie jestem przekonana i jestem za Poroton firmy Röben lub Porotherm 25 P+W firmy Wienerberger wydaje mi się,że jest to materiał sprawdzony,ponieważ wkolo pełno takich domów z tego materiału a z Silikatów jakos nie widać.
    Pozdrawiam

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Z silikatów za Gierka dużo domów budowano, przynajmniej elewacje - charakterystyczna biała cegła.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  16. #16

    Domyślnie

    Witam

    Z czego budować dom ?
    Uważam, że należy sobie najpierw odpowiedzieć na kilka pytań :
    1. Czy wysoki jest poziom hałasu w okolicy przyszłego domu
    2. Czy mamy dostęp do taniej siły roboczej (np. murarz w rodzinie)
    3. Jak stabilny mamy grunt na działce

    I tak np:
    Jeśli okolica jest cicha i nie chcemy duźo zapłacić za robotę to dobrym wyborem może być ściana jednowarstwowa bez ocieplenia z BK grubości 36cm odmiana 400 lub 42cm odmiana 400 lub 500. Jeśli grunt wymaga w miarę lekkich konstrukcji to może być to dodatkowy argument.

  17. #17

    Domyślnie

    Witam

    Kontynuję swoje wywody z poprzedniego postu.
    Na ściany działowe też dałbym BK ale twardsze 600 lub 700 grupości np 12 cm. Pomieszczenia, które chcemy szczególnie wyciszyć np. kotłownia, garaż - ściana działowa z silikatów.
    Uważam, że nie ma sensu ocieplać BK, zwłaszcza styropianem

    Jeśli jest duży hałas w okolicy przyszłego domu to lepiej z silikatów ściany zewnętrzne plus ocieplenie, ściany działowe BK.

    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Hej

    A najważniejsza kwestia to według mnie przewidywany sposób ogrzewania
    Wariant 1:
    Ogrzewanie stosunkowo tanie w eksploatacji - węgiel, gaz z gazociągu - ściena jednowartwowa bez ocieplenia, można oczywiście dać ocieplenie ale trzeba sobie policzyć za ile lat zwróci nam się koszt ocieplenia przy tanim ogrzewaniu biorąc pod uwagę nie tylko wydaną kwotę na ociepenie a także odsetki jeśli budujemy z kredytu.

    Wariant 2:
    Ogrzewanie drogie w eksploatacji - gaz płynny, olej, prąd - inwestujemy w ściany czyli ocieplamy.
    Zazwyczaj droga eksploatacja ogrzewania oznacza niższe koszty inwestycyjne w ogrzewanie więc to co zaoszczędzimy na inwestycji w ogrzewanie możemy przerzucić w wyższe koszta cieplejszych ścian.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał andre59
    Z silikatów za Gierka dużo domów budowano, przynajmniej elewacje - charakterystyczna biała cegła.
    Za Gierka używano też wodę i cement na budowie.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał andre59
    Silikaty mają dużą przewodność cieplną, wystarczy dotknąć ręką bloczka silikatowego i bloczka z betonu komórkowego. Różnica w odczuwaniu chłodu jest ogromna. Bloczek silikatowy znacznie szybciej odbiera ciepło z ręki dając uczucie chłodu.
    Jednak ze względu na swoją dużą gęstość,a co za tym idzie masę silikaty dobrze akumulują ciepło, czyli raz rozgrzane długo tę ciepłotę utrzymują. Niemniej aby je rozgrzać trzeba zużyć więcej energii niż w przypadku wspomnianego betonu komórkowego.
    A z drugiej strony mniej energii trzeba aby utrzymać ciepło, ponieważ silikaty mają b.dobre właściwości akumulacyjne.

Strona 1 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony