dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Z czego zbudować ściany domu - Wasze wybory i argumenty

Głosujących
323. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • beton komórkowy

    101 31,27%
  • bale drewniane

    3 0,93%
  • koształtki styropianowe wypełnione betonem

    16 4,95%
  • pustaki ceramiczne

    107 33,13%
  • bloczki silikatowe

    87 26,93%
  • szkielet drewniany

    8 2,48%
  • inny wybór

    9 2,79%
Ankieta wielokrotnego wyboru
Strona 36 z 58
Pokaż wyniki od 701 do 720 z 1142
  1. #701

    Domyślnie

    Przy założeniu, że chcemy uzyskać dom (parterowy) jak najbardziej zbliżony do pasywnego. Grzanie prądem w tylko w drugiej taryfie (akumulacyjność), 40 ocieplenia stropu, 30 grafitu ma sciany, 30 ocieplenia podłogi... Wybór silikatów jest ok? Czy przy tak ocieplonym domu materiał z którego są zbudowane ściany nie będzie miał już tak dużego znaczenia?

  2. #702
    Banned
    maciek_knap

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-002
    Posty
    72

    Domyślnie

    Cytat Napisał daamiann88 Zobacz post
    Przy założeniu, że chcemy uzyskać dom (parterowy) jak najbardziej zbliżony do pasywnego. Grzanie prądem w tylko w drugiej taryfie (akumulacyjność), 40 ocieplenia stropu, 30 grafitu ma sciany, 30 ocieplenia podłogi... Wybór silikatów jest ok? Czy przy tak ocieplonym domu materiał z którego są zbudowane ściany nie będzie miał już tak dużego znaczenia?
    Będzie miał. Od materiału konstrukcyjnego zależy m.in. parametr akumulacyjności cieplnej. Samo docieplenie tego nie zapewni - potrzebny jest jeszcze odpowiednio masywna przegroda z dużą pojemnością cieplną. W takiej sytuacji w grę wchodzą więc przede wszystkim ciężkie materiały - silka, Porotherm. No i jeszcze drewno, ale to trochę inna bajka...

  3. #703
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marzyciel_wlkp

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Śrem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    24

    Domyślnie

    Witam,
    Również jestem na etapie wyboru materiału na ścianę zewnętrzną 2W. Po przeczytaniu tego i innych wątków wyeliminowałem resztę i została ceramika poryzowana i silikaty, chociaż bardziej jestem nawet za silikatami. Przemawia za mną najlepsza izolacja akustyczna, najlepsza trwałość (jeśli się nie mylę to nawet i coraz lepsza czym starsza, jak wino ) dobra akumulacja ciepła, duża wytrzymałość (podobno nawet do 6 pięter, ja będę budował tylko dom z poddaszem użytkowym), a więc myślę czy czasem nie dać 18cm i za "zaoszczędzone" cm dodać cm ocieplenia...Przemawiała za mną również cena....tak wyczytałem w starszych wątkach, ale jak to właśnie jest teraz? Nie zdarzyłem jeszcze zorientować się w lokalnych hurtowniach, ale patrząc tak na szybko np na Alle.. to chyba jednak ceramika jest tańsza? A może starsze wypowiedzi, które czytałem brały pod uwagę to, że na silkę zaoszczędzi się tynku? Co o tym myślicie? Ceny samej cegły silikatowej poszły w górę i jest droższa niż ceramika? Co myślicie o moim wyborze? Dobrze gadam? Zgadzacie się z moją wypowiedzią? Jeśli nie to w jakiej kwestii i dlaczego? Z góry dziękuję za podjęcie dyskusji i pozdrawiam

  4. #704
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Myślisz dobrze, szczególnie z 18cm.
    Różnica w cenie powalająca chyba nie będzie, zależy gdzie masz najbliższą fabrykę silikatów. Jeśli w miarę blisko, będzie taniej. Najbliżej masz chyba Godzikowice
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 09-09-2016 o 17:59
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #705
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marzyciel_wlkp

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Śrem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Myślisz dobrze, szczególnie z 18cm.
    Różnica w cenie powalająca chyba nie będzie, zależy gdzie masz najbliższą fabrykę silikatów. Jeśli w miarę blisko, będzie taniej. Najbliżej masz chyba Godzikowice
    Nie wiem jeszcze właśnie gdzie mam najbliższą fabrykę i czy muszę szukać bezpośrednio fabryki aby było taniej czy na to samo wyjdzie jak bliżej znajdę punkt sprzedaży tej fabryki. Mieszkam w Śremie, około 40km od Poznania, więc do Godzikowic mam ponad 180km.

    Nad tą 18cm też zaczynam już się zastanawiać, bo różnica między 18cm, a 24cm to jakieś 0,58zł, więc też szału nie ma...

  6. #706
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał marzyciel_wlkp Zobacz post
    Nad tą 18cm też zaczynam już się zastanawiać, bo różnica między 18cm, a 24cm to jakieś 0,58zł, więc też szału nie ma...
    Cześć
    Też zdecydowałem się na silkę, i też waham się między 18 a 24 cm. Będę budował dom z użytkowym poddaszem z podpiwniczeniem (w piwnicy bloczki betonowe 24cm). Strop między piętrami lany, zbrojony. Na poddaszu taki sam w formie trumny, a nie GK.
    Stąd moje wątpliwości:
    - czy grubość ścian piwnicy (24cm) nie determinuje grubości ścian nośnych z silikatów?
    - czy z uwagi na ciężar obu stropów 18cm, to nie za mało?
    Oczywiście będę rozmawiał z konstruktorem i KB, ale chcę się jakoś przygotować
    I jeszcze a propos silki -> budować z pełnej czy drążonej. A jak z drążonej, to z wieloma otworami?

  7. #707
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Grubość ścian piwnicy na grubość ścian budynku nie wpływa.
    Ciężar stropów nie robi różnicy.
    Pełna w pełni wykorzystuje zalety silikatów.
    W sumie to pełna 18cm jest podobna do drążonej 24, jeśli chodzi o akumulacyjność, czy izolację akustyczną.
    Jeśli 18cm, to raczej pełna.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #708
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Przeczytałem wiele tabelek porównujących materiały na ściany. Plus trochę forum.
    Jestem prawie zdecydowany na silikaty. Kilka pytań.

    1. Silikaty występują w dwóch "grubych" grubościach czyli 24cm i 25cm. Po co takie rozróżnienie to tylko 1cm różnicy?
    Rozumiem, ze brać mniej czyli 24cm.

    2. Ze wszystkich możliwych parametrów interesuje mnie najbardziej zapewnienie w domu:
    - ciszy,
    - ciepło zimą,
    - zimno latem.
    Czy to da mi silikat?
    Co jest najlepsze do "zimno latem"?

    Wiem, ze to ciepło-zimno da mi pewnie izolacja. Ale założenie jest takie, że będzie 20cm styro i 30cm wełny na strop (parterówka).
    Czy materiał na ściany ma w ogóle znaczenie w tym obszarze?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #709
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Jak postawisz na silikaty, do tego odpowiednio zaprojektujesz okapy, to w lecie klima nie potrzebna, a zimą też robią robotę przez akumulacyjność.

  10. #710
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Przeczytałem wiele tabelek porównujących materiały na ściany. Plus trochę forum.
    Jestem prawie zdecydowany na silikaty. Kilka pytań.

    1. Silikaty występują w dwóch "grubych" grubościach czyli 24cm i 25cm. Po co takie rozróżnienie to tylko 1cm różnicy?
    Rozumiem, ze brać mniej czyli 24cm.

    2. Ze wszystkich możliwych parametrów interesuje mnie najbardziej zapewnienie w domu:
    - ciszy,
    - ciepło zimą,
    - zimno latem.
    Czy to da mi silikat?
    Co jest najlepsze do "zimno latem"?

    Wiem, ze to ciepło-zimno da mi pewnie izolacja. Ale założenie jest takie, że będzie 20cm styro i 30cm wełny na strop (parterówka).
    Czy materiał na ściany ma w ogóle znaczenie w tym obszarze?
    ad 1
    zapomniałeś o 18cm
    Szczególnie,jeśli to parterówka

    ad 2
    chłód latem da ci izolacja i odcięcie się od zysków słonecznych, oraz nadmiernego wentylowania domu w czasie upalnych dni.
    Wtedy silikaty przedłużą okres znośnej temperatury wewnątrz i pozwolą przetrwać falę upałów.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #711

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalck81 Zobacz post
    Jak postawisz na silikaty, do tego odpowiednio zaprojektujesz okapy, to w lecie klima nie potrzebna, a zimą też robią robotę przez akumulacyjność.
    Gorzej jak już taki dom się nagrzeje, będzie stygł o wiele dłużej niż inne. Dom bardzo łatwo przegrzać, wystarczy trochę otwierania drzwi tarasowych i okien latem...

    Można mieć rolety, można mieć duże okapy, ale w ciągu dnia jak się jest w domu to ma się siedzieć jak w piwnicy?
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  12. #712
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Rolety przysłaniają tylko te okna, na któe akurat operuje słońce.
    W salonie połączonym z kuchnią mam okna z trzech stron świata i zasłonięcie jednego z nich ni robi różnicy.
    Zaś w sypialni dziecka w trakcie upałów roleta zasłania 2/3 okna, co przy letnim nasłonecznieniu daje odpowiednia ilość światła wewnątrz, a jednocześnie zmniejsza przejmowanie energii słonecznej.
    Roleta w naszej sypialni po naszym wyjściu do pracy jest całkowicie opuszczona

    Obydwie są na elewacji wschodniej
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 01-11-2016 o 08:58
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #713
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Gorzej jak już taki dom się nagrzeje, będzie stygł o wiele dłużej niż inne. Dom bardzo łatwo przegrzać, wystarczy trochę otwierania drzwi tarasowych i okien latem...

    Można mieć rolety, można mieć duże okapy, ale w ciągu dnia jak się jest w domu to ma się siedzieć jak w piwnicy?
    Wyolbrzymiasz, okna i drzwi musiałyby być otwarte chyba z pół dnia żeby wnętrze nagrzało się do temp. niekomfortowej. Poza tym, WM w domach powoli staje się standardem, więc otwieranie okien to raczej rzadkość, a drzwi tarasowe (jak i wejściowe) po prostu zamykasz za sobą, dla mnie kłopotu nie ma. W razie W można dorzucić klime i upały mieć z bani.

  14. #714
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tarasowych drzwi raczej się za sobą nie zamyka/
    Pogadaj o tym z dziećmi, czy psem , które biegają raz tu, to tam.
    Dlatego miaem w salonie ponad 25C latem, w sypialniach 23.5
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #715
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    No póki co nie posiadam ani dzieci ani psa, więc muszę przyjąć waszą rację w tym przypadku.

  16. #716

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalck81 Zobacz post
    Wyolbrzymiasz, okna i drzwi musiałyby być otwarte chyba z pół dnia żeby wnętrze nagrzało się do temp. niekomfortowej. Poza tym, WM w domach powoli staje się standardem, więc otwieranie okien to raczej rzadkość, a drzwi tarasowe (jak i wejściowe) po prostu zamykasz za sobą, dla mnie kłopotu nie ma. W razie W można dorzucić klime i upały mieć z bani.
    Mówię jak jest. Nie każy może mieć w salonie okna na 3 strony świata i zamykać wybrane rolety, drzwi tarasowe - spróbuj pilnować ich zamykania jak Cię nie ma w domu . Co do klimy - mam, polecam, ale bez niej dom potrafił stygnąć tydzień.

    Wiem, wiem, wszyscy zapierają się, że ich domy się nie przegrzewają, że u nich latem jest "ok", że tylko "26 stopni" tylko jakoś panowie od klimy instalują po domach sprzętu kilkaset razy więcej niż w latach poprzednich, i to bardzo często w kilkuletnich domach.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  17. #717

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Przeczytałem wiele tabelek porównujących materiały na ściany. Plus trochę forum.
    Jestem prawie zdecydowany na silikaty. Kilka pytań.


    1. Silikaty występują w dwóch "grubych" grubościach czyli 24cm i 25cm. Po co takie rozróżnienie to tylko 1cm różnicy?
    Rozumiem, ze brać mniej czyli 24cm.

    2. Ze wszystkich możliwych parametrów interesuje mnie najbardziej zapewnienie w domu:
    - ciszy,
    - ciepło zimą,
    - zimno latem.
    Czy to da mi silikat?
    Co jest najlepsze do "zimno latem"?

    Wiem, ze to ciepło-zimno da mi pewnie izolacja. Ale założenie jest takie, że będzie 20cm styro i 30cm wełny na strop (parterówka).
    Czy materiał na ściany ma w ogóle znaczenie w tym obszarze?
    Chłód latem da tylko i wyłącznie dobrej klasy klimatyzator i tyle w temacie. Żadne gwc, okapy i tym podobne duperele. To bzdura powtarzana przez tych, co klimy nie mają. Ja mam długie okapy, w miarę dobrze ocieplony budynek i co? W lecie w koncu upał zawital do wnętrz. Wygoniłem go skutecznie ...klimatyzacją. Jak na zewnątrz jest plus 35 to co dają dlugie okapy i rolety jak energia cieplna przedostanie się przez mury, powoli ale się przedostanie.

  18. #718
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AdamLu

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Sweden
    Kod pocztowy
    30-654
    Posty
    12

    Domyślnie

    Syn też jest zainteresowany budową domu. Ale poza granicami Polski. Niestety jeszcze mniej wie o budowie niż ja. Czyli nic.
    Myślimy o ścianach zewnętrznych silikat 18 cm i 3 x styropian grafitowy.
    Tylko jak wykonczyć środek. Chodzi mi konkretnie o instalacje elektryczną.

  19. #719

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdamLu Zobacz post
    Syn też jest zainteresowany budową domu. Ale poza granicami Polski. Niestety jeszcze mniej wie o budowie niż ja. Czyli nic.
    Myślimy o ścianach zewnętrznych silikat 18 cm i 3 x styropian grafitowy.
    Tylko jak wykonczyć środek. Chodzi mi konkretnie o instalacje elektryczną.
    Tak jak każdą inną ścianę, tylko trzeba użyć więcej siły
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  20. #720
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    a co to znaczy "3 x styropian grafitowy" ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 36 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony