dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Dom parterowy czy z użytkowym poddaszem? Wady i zalety.

    Mam już projekt zakupiony, 150 m2 z poddaszem użytkowym (Andromeda z DobrychDomów http://www.dobredomy.pl/?id_project=...age=1&lustro=1)

    Jednak pojawiły się wątpliwości - a może lepiej parterówkę - nie ma biegania po schodach. Z drugiej strony domek z poddaszem użytkowym zajmuje mniej miejsca na działce.

    Proszę o Wasze opinie i dośdwiadczenia co wg. Was jest zaletą i wadą obu w/w typów projektów.

  2. #2

    Domyślnie

    Zależy co kto lubi i jakie ma priorytety. Ja należę do zwolenników parterówek. Nie chciałam domu ze schodami.

    Do poczytania:
    http://forum.muratordom.pl/jaki-dom-...t=parter%F3wka
    http://forum.muratordom.pl/poddasze-...t=parter%F3wka

  3. #3

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    powiem z punktu widzenia użytkownika domu z poddaszem - na razie jestem zadowolona. Bo
    - część na górze jest faktycznie prywatna. Nawet jak rodzina mi się zwala, to tam się nie szwędają. Rodzice - bo schody, reszta - bo jakoś tak... No zapuszcza się na górę koleżanka córki, ale też dość nieśmiało i tylko przemyka do jej pokoju. Poza tym ja się tam czuję, jak wyłączona z codziennego życia. Dół, to dół. Tam się kręci młyn rodzinny. Góra to azyl
    - lubię skosy. Jakoś tak mi wakacyjnie juz od pół roku
    - wbrew pozorom nie jest gorąco. Mamy tylko jedno okno dachowe i pewnie dzięki temu, no i 30 cm wełny i rolety na wszystklich oknach. I nawet w te ostatnie upały był na górze miły chłodek.

    Wady - schody
    pod schodami (mam ażurowe) jest zawsze brudno
    jak się zestarzeję, to będę płakać. Albo zmienię dom. Albo będę miała kondycję

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

    Siedziałem dzisiaj do 2 w nocy i... juz jesteśmy praktycznie zdecydowani na zmianę projektu na parterówkę.

    Argumenty za:
    1. Brak schodów (jakieś 1 rok temu miałem spore problemy z kręgosłupem - zginanie, skręcanie było dla mnie katorgą - wyleczyłem się po 6 mc. Ale co będzie gdy coś nas "strzeli" w przyszłości a chodzenie będzie problemem??)
    2. Mamy działkę 1400 m2 (w trójkącie). Więc projekt parterówki do 130 m wejdzie i jeszcze na ogródek zostanie miejsce
    3. Wybierzemy projekt który pozwoli (jeśli w przyszłości będzie potrzeba) na adaptację poddasza na 1 pokój + łazienka (schody wysuwane z sufitu, bez drogiego stropu mam nadzieję)
    4. Wydaję mi się że bliscy będą bliżej siebie.

    Przeciw:

    1. Rezygnujemy z garażu
    2. Poniesione koszty na zakup i adapację projektu
    3. Muszę odwołać procedurę wydania pozwolenia na budowę
    4. Znowu musimy szukać odpowiednieo projektu (chyba najcięższa część )
    5. Poddasze ma swoje uroki - widoki z góry, b. jasny podział na częśc dzienną i nocną

    Qrcze - mamy zamiar zbudować domek prawie na całe życie, więc przekonanie do projektu jest podstawą - jednak wątpliwości zawsze będą...

  6. #6

    Domyślnie

    No to szukamy prokjektu

    Działka w kształcie trójkąta prostokątnego, wjazd od północnego wschodu.

    Przyprostokątne 33m i 55m - krótsza graniczy z sąsiadem i dochodzi do wjazdu o szerokości 14,5 m. Dłuższa jest podstawą trójkąta i graniczy z rowem melioracyjnym. Przeciwprostokątna ok 67m.

    Z założenia domek (powierzchnia do 130m) nie powinien być szerszy niż 15 m i dłuższy niż 14,5 m. Bez garażu. 2 lub 3 pokoje, pomieszczenie gospodarcze oraz możliwość włazu na strych do zagospodarowania. Z zadaszonym tarasem (by móc cieszyć się ogródkiem między przeciwprostokątną oraz dłuższą przyprostokątną)

    Na razie mamy:

    1. http://www.hgatelier.com.pl/h5/index.html
    2. http://www.domus.wroc.pl/projekt1.html?id=8

    Szukam dalej

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał AlaskaMan
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

    Siedziałem dzisiaj do 2 w nocy i... juz jesteśmy praktycznie zdecydowani na zmianę projektu na parterówkę.

    Argumenty za:
    1. Brak schodów (jakieś 1 rok temu miałem spore problemy z kręgosłupem - zginanie, skręcanie było dla mnie katorgą - wyleczyłem się po 6 mc. Ale co będzie gdy coś nas "strzeli" w przyszłości a chodzenie będzie problemem??)
    2. Wydaję mi się że bliscy będą bliżej siebie.

    ...
    Ad 1 - mam na parterze jeden pokój i lazienkę własnie na takie okoliczności
    Ad 2 - to nie zaleta, to wada (mój mąż też iak mówił. Na szczęście u nas parterówka nie wchodziła w grę ze względu na działkę )

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał AlaskaMan
    jeden ma większą szafę, drugi łazienkę. I to i to potrzebne

  9. #9

    Domyślnie

    Dużo zależy od kształtu i powierzchni działki. Na małe działki nadają się domy z poddaszem użytkowym, na większej lepiej zaprezentuje się dom parterówy. Reszta to chyba kwestia gustu. Choć może np. w rodzinie jest osoba niepełnosprawna i wtedy lepszy może być dom parterowy.

    Pozdr,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony