dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Jak najlepiej oczyścić starą studnię ??

    Witam

    Wiem, że postów na temat czyszczenia studni jest na forum kilka. Przeczytałem wszystkie. Jednak mój przypadek jest trochę inny niż tam opisywany. Mam studnię głęboką na ok 11m (murowana z kamienia od góry- jakieś 6 metrów, a niżej drążona w skale jeszcze jakieś 5m). Wody jest w niej gdzieś na 3 lub 3.5m . Jednak zalega w niej szlam, co mi bardzo przeszkadza, bo chcę zamontować w niej pompę głębinową. W instrukcji pompy pisze, że studnia musi być oczyszczona.
    Nie chcę zepsuć pompy, więc będę musiał ją chyba oczyścić, ale jak?? Samemu, wołać ekipę, a może strażaków ?? Doradźcie !!! A może macie jakieś inne sposoby, które u siebie użyliście ??
    Czekam na wasze porady.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Samemu chyba nie dasz rady. Bo co to znaczy oczyścić studnię? to znaczy, że trzeba wybierać wodę z prądkością większą niż ta z którą woda do studni napływa. I tyle! Metody są dowolne.
    Wraz ze świeżo napływającą wodą wyciąga się zbełtany osad i wszelkie inne smiecie, które opadający poziom wody odkrywa.
    W każdym razie doświadczony studniarz zawsze wcześniej przygotowuje drogę pospiesznej ewakuacji z takiej studni, bo bywały przypadki, że następował nagły wzrost prędkości napływu i wtedy pozostaje tylko ratować życie. Znane są przypadki, kiedy podczas pogłębiania lub oczyszczania studni, napływ wody był tak wielki, ze woda wylewała się ze studni górą i na powierzchni tworzyła strumień. Czasem trwało to parę minut, czasem godzin, a czasem już na zawsze.

    Spróbuj sam wybierać wiadrem wodę przez godzinę i oznacz różnicę poziomów wody w studni na początku i po godzinie. Wtedy bedziesz miał pojęcie ile i czego trzeba przygotować.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  3. #3

    Domyślnie

    A radykalna metoda to odpowiednia pompa o dużej wydajności . Pogadaj ze strażakami .

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kuna
    A radykalna metoda to odpowiednia pompa o dużej wydajności . Pogadaj ze strażakami .
    nie wiem czy wyjdzie
    straże posiadają pompy o dużej wydajności tłoczenia, ale czy one są zdolne zassać z poziomu minus kilka metrów to nie jestem pewien.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Eugeniusz_
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.896
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    305

    Domyślnie

    Znaleść pompę która jest w stanie wypompować na tą wysokość i pompować i pompować, aż sama sie wyczyści , jeżeli jest muł trzeba ją tylko systematyczniie obniżać aby się nie zapchała.
    Syna spłodziłem, drzewo zasadziłem i dom już wybudowałem
    Bursztynek - dziennik
    Bursztynek komentarze

  6. #6

    Domyślnie

    No i właśnie z takimi pompami jest problem. Gadałem ze strażą, to powiedzieli że mają za słabą pompę. Dzwoniłem to powiatu, to oni się czymś takim nie zajmują. Jeszcze muszę przedzwonić do fachowców (mają siedzibę niedaleko ) . Jak coś załatwię, to wam powiem.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Eugeniusz_
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.896
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    305

    Domyślnie

    Zwykła pompa do brudnej wody która daje powyżej tych 11 m i pomału przepompuje wodę
    Syna spłodziłem, drzewo zasadziłem i dom już wybudowałem
    Bursztynek - dziennik
    Bursztynek komentarze

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    adi_

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.593

    Domyślnie

    zwykla pompa do zabrudzen o wielkosciach 3cm wystarczy ja kupilem royal king czy cos w podobie niebieska
    moze pracowac caly czas i moze wypompowac wode na 15m nie jest tania bo pare lat temu placilem 500zl ale dziala do dzis i nie jedna piwnice juz oczyscila a teraz pracuje jako pompa do kaskady w oczku wodnym pozdrawiam
    w zyciu piekne sa tylko chwile _ Rysiek Riedel_DZEM

  9. #9

    Domyślnie

    no więc sprawa wygląda tak - studnia wyczyszczona, woda jest Pożyczyłem pompę od znajomego ( pompa górnicza, VIBO - mocna skubana ). Jak już wypompowaliśmy wodę. Spuściliśmy drabinę, a koleś za 150 zł zszedł na dół i wrzucał muł do wiaderek, my je na górę, i tak w kółko. Było aż 1m mułu!!! Po wyczyszczeniu zamontowaliśmy i podłączyliśmy pompę. Woda nadeszła sama spowrotem jakoś po 3 dniach. Czyściutka i zimna sypneliśmy jeszcze wapnem i żwirkiem na dno. Muszę tylko jeszcze próbkę wody wysłać do badania. I to chyba na tyle.
    pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Ja też mam podobny problem.Mamy studnię na Rodzinnym Ogrodzie Działkowym Studnia jest głęboka na 11 kręgów (po 50 cm.) wody tyle co kot napłakał.Postanowiliśmy pogłębić (ponieważ wcześniej było ok. 4-5 kręgów wody).Zaczęliśmy kopać ręcznie,wybraliśmy wodę do zera pompą (rosyjską do wody czystej) i oczywiście łopatologia.Po wybraniu jednego kręga drobnego piasku,z boku spod kęgu zaczęła wypływać mocno "kurzawa".... ile wybraliśmy piasku tyle nam napłynęło.Poradzcie co robić ???? Jakie zagrożenia czychają "na dolę",bo mi osobiście zrobiło się dziwnie słabo i poprosiłem kolegów aby mnie wyciągnęli.Proszę o pomoc .

  11. #11

    Domyślnie

    Zagrożenia:
    - niedobór/brak tlenu
    - nagromadzenie gazów np. gnilnych, nie wszystkie są wonne
    - lęki (tło nerwowe)
    - kontuzje (np. urwanie się wiadra z urobkiem)

    Powinieneś wentylować mechanicznie studnie i przed wejściem na dół sprawdzić obecność tlenu (np. świeczka).
    Podstawa to trzeźwi i zaufani pomocnicy na górze z działającą komórką w razie potrzeby.

  12. #12

    Domyślnie

    Po wypompowaniu wody wlać zakupioną w aptece chloromatynę i kilka razy wypompowac wodę to pomoże w oczyszczeniu chemicznym.

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    riko62

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam. Mam na dzialce w ogrodzie starą przedwojenną studnie. Studnia jest zbudowana z kamieni ulozonych jeden na drugim dookoła.
    W dwoch mijscach powstały wybrzuszenia. W mokrych latach istniała obawa ze ziemia rozmięknie i studnia sie zapadnie.
    Studnia jest głeboka , zastanawiam sie jak by wygladala taka zawalka , jak gleboki lej po bombie???
    Ktos moze coś napisac na ten temat??
    Pozdrawiam [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony