dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie cięcie drzew owocowych po posadzeniu

    Problem, jak w temacie.

    Czy wszystkie drzewka tnie się zaraz po posadzeniu?
    Czytałam, że jabłonie tak, ale nie wim co z czereśnią, wiśnią, śliwą i brzoskwinią. Posadziłam też agrest i porzeczki szczepione na pniu - czy to też się tnie (jak?) ? No i co ciąć, jeśli jabłonka (zresztą, śliwa też) składa się tylko z jednego "kijka"? - o tym nie piszą w mojej "mądrej księdze o ogrodnictwie" - zatem cała nadzieja w Forumowiczach.

    Czekam na odpowiedzi z sekatorem w ręku

  2. #2

    Domyślnie

    Tnie sie nie koniecznie zaraz po posadzeniu ale napewno na wiosne.
    Taki pojedynczy pęd trzeba skrócić,spowoduje to wypuszczenie kilku bocznych pędów które utworzą korone.
    Jeśli drzewko jest już rozkrzewione to skracamy wszystkie pędy.

  3. #3

    Domyślnie Cięcie wiśni

    Właśnie przejrzałam sierpniowy kwietnik i tam w pracach na ten miesiąc jest przerzedzenie gałęzi wiśni po owocowaniu.

    Czy rzeczywiście mogę teraz przyciąć jakieś wybujałe gałęzie wiśni? Pytam, bo moja mama uważa, że tylko na wiosnę i juz parę razy okazało się, że bardziej warto było ufać stwierdzeniom mamy "zawsze tak było" niz różnym poradom z gazet.

    To jak tym razem?

    M.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Wiśnie tnie się po zbiorze.

  5. #5

    Domyślnie

    Matizka,
    Nie tylko po zbiorze, ale i należy miejsce cięćia smarować Funabenem3, lub innym preparatem przeciwgrzybowym z dodatkiem farby emulsyjnej.
    Większość drzewek oocowych tzw pestkowych: wiśna, czereśnia, morela, brzoskwinia i śliwy są wrażliwe na raka bakteryjnego, choroba ta wnika do roślin poprzez rany, zarodniki krążą w powietrzu. Zarażenie następuje bardzo łatwo, dodatkowo wiele tych drzew choruje w ogródkach i to też pomaga rozprzestrzeniać się tej zarazie.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Z powodów wspomnianych przez Zygmora (choroby) rzeczywiście zaleca się cięcie wiśni po zbiorach. Chodzi o to że latem wiśnie są mniej podatne na porażenie. Infekcja bowiem rakiem bakteryjnym i moniliniozą to domena okresu kwitnienia. Ale absolutnie nie jest błędem cięcie na przedwiośniu - taka była dawniej szkoła i też uprawiano łutówkę.[/list]

  7. #7

    Domyślnie

    Wciornastek,
    nie wiem jak łutówka, ale miałem kilka wiśni i cięce wiosenne pozbawiało je kwiatów i tym samym owoców, a po zbiorach było wszystko jak należy.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    [quote="zygmor"]Wciornastek,
    nie wiem jak łutówka, ale miałem kilka wiśni i cięce wiosenne pozbawiało je kwiatów i tym samym owoców, a po zbiorach było wszystko jak należy

    Dlatego przyznałam Tobie rację. Ale zawsze to zaznaczam że nie ma jednej szkoły cięcia drzew i bardzo dużo zależy od warunków lokalnych i umiejętności ogrodnika

  9. #9

    Domyślnie Cięcie drzew owocowych - czy można zaraz po posadzeniu??

    Posadziłem właśnie kilka różnych drzew owocowych.
    Pomijam to, czy to dobra pora czy zła, ale nurtuje mnie inne pytanie.

    Czy można je teraz od razu przyciąć w celu formowania korony, czy lepiej poczekać do następnego roku i dać im czas na "dojście do siebie" ??

    Jakie są wasze doświadczenia / zalecenia w tym temacie ??
    Od stycznia 2005 na swoim

    altana z grillem = moje dzieło

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    MOżna, a nawet nalezy przyciąć koronę, by zmniejszyć dysproporcję między rozwojem korzeni a koroną.
    Im mniejsze obciązenie "odżywianiem góry", tym szybciej roślina zakotwiczy korzeniami w nowym miejscu, zwłaszcza jeśli kupiłeś rośliny kopane z gruntu, z przyciętymi korzeniami.
    Ale - ciąc z umiarem, by były później liście i możliwość fotosyntezy, czyli odżywiania rośliny

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar dominikams
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    W moim poradniku (pana A. Mika) jest napisane, że cięcie zależy od tego jakie to drzewo (np. brzoskwinia źle znosi przesadzanie i musi zostać dość ostro ciachnięta - zostawia sie ze 4 pędy boczne, no i przycina górę), natomiast taka czereśnia, jesli nie jest zbyt wysoka, dobrze rozwija się bez przycinania, bo mało wyrasta pędów bocznych i rosną pod szerokim kątem (co jest korzystne m.in. ze względu na to, że konary się nie wyłamują), i lepiej jest podlać kilka razy niż ciachać. Także bądź tu mądry Poza tym drzewa nie cięte (lub mało cięte) szybciej owocują.

  12. #12

    Domyślnie

    Witam

    Młode drzewka wymagają przycięcia. Jeżeli drzewko (jabłonie, grusze, śliwy i brzoskwinie) posadziliśmy jesienią, pierwszego cięcia dokonujemy najbliższej wiosny - w marcu lub kwietniu (przed pękaniem i rozwojem pąków). Drzewka sadzone na wiosnę przycinamy od razu po posadzeniu. Sposób wykonania cięcia zależy od gatunku, wybranej formy korony, a także od grubości pnia, wysokości i liczby pędów bocznych.

    Z wiśniami i czereśniami poczekał bym jendnak do lata. Wiśnie i czereśnie, jako najbardziej wrażliwe na choroby kory i drewna, tniemy wyłącznie w terminie letnim, po zbiorze owoców (lipiec).

    więcej o pielęgnacji młodych drzew owocowych:
    http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/icodalej.html

  13. #13

    Domyślnie zimny marzec/cięcie winorośli

    Witam,
    jest jak jest za oknami, sobota-niedziela ma być u mnie słońce i ok. 10 st.
    jednak możliwe są nadal spore mrozy - pytanie CZY CIĄĆ JUŻ WINOROŚL?

  14. #14

    Domyślnie

    ja swoje przycięłam 5 marca. Wszędzie piszą że to odpowiednia pora. Nie patrzę jaka będzie temperatura i tnę.jeżeli tnie się zbyt póżno to winorośl łzawi

  15. #15

    Domyślnie Cięcie czereśni

    Stare drzewo, pozostałość po starym, zaniedbanym sadzie. Na wysokości ok. 1.5 m rozgałęzia się na dwa konary, z jednego konara na wysokości 2 m odchodzi gałąź - w obwodzie tak ze 40 cm. I tą gałąź chciałbym uciąć - drzewo jest chyba chore, kapie z niego latem żywica (na podstawie takich objawów potraficie postawić diagnozę? Podpowiedzieć jak leczyć?) - a ja niestety blisko stawiam samochód no i mam problem. Nie chciałem tego drzewa wycinać w całości, nie chcę się go pozbywać teraz, ale myślę żeby tą gałąź, która sięga na podjazd przyciąć. No i pytanie: kiedy ciąć? Niby teraz po zimie się da, ale gdzieś czytałem, że czereśnie (w szczególności stare) ciąć po owocowaniu. No i jak to jest? Może już za późno na zimowe cięcie?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał freetask Zobacz post
    kapie z niego latem żywica

    Może być rak bakteryjny

    Cytat Napisał freetask Zobacz post
    ale gdzieś czytałem, że czereśnie (w szczególności stare) ciąć po owocowaniu.
    Tak. Dlatego, że czereśnie są bardzo podatne na choroby kory i drewna.
    Jeśli i tak zamierzasz drzewo wyciąć to wszystko jedno, kiedy utniesz tę gałąź. Jeśli chcesz je jeszcze zachować (nie wiem na ile jest chore i w jakim stanie) to 1. nie należy ciąć gałęzi zimą, 2. wszelkie cięcia trzeba przemyśleć żeby nie szkodziły drzewu.
    Ostatnio edytowane przez dorota.k ; 17-03-2012 o 10:44

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony