dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 57
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    A ja tam mam, a właściwie miałem, agrowłóknine pod korą. Ogród typowo wsiowy i absolutnie nie pod linijkę. Jak sadziłem różne krzaczory to dawałem agrowłóknine bo bywam weekendowo i nie mam czasu wszystkiego co tydzień plewić. Tzn czasu może by i wystarczyło, ale na nic innego by nie zostało.
    A parę innych rozrywek poza plewieniem mam
    Kupiłem biodegradowalną i po 4 latach właściwie już jej nie ma, a 3 letnia jest w stanie zaniku. Negatywnego wpływu na krzaczory nie zauważyłem, w końcu to do tego jest (oddycha, przepuszcza wodę). Rosną i jak ich tylko sarny nie ogryzą to mają się dobrze.
    W międzyczasie rośliny urosły i chwasty nie są już dla nich taką konkurencją a rzeczona „szmata” zniknęła.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał wari
    Oczywiście agrowłóknina czy folia ( ) robią równe, jednogatunkowe trawniczki i sadzą tuje w równym rządku, apod trawniczkiem plastikowa siatka, a pod warstewką kory folia czy szmatka. Powstaje koszmarek, czego przykład jest na zdjęciu kilka postów powyżej. Z jakąkolwiek przyrodą nie ma to nic wspólnego, pod względem biologicznym jest to równe betonowej pustyni, o estetyce nie wspomnę, chyba, że ktos lubi nowo utworzone cmentarze. Ale de gustibus...
    a mi się zawsze wydawało , że większym problemem i zachodem jest posiadanie jednogotunkowego dobrze utrzymanego trawnika niż pastewnej łąki

    tak, mi sie mój koszmarek podoba , nie mam czasu na bawienie się w przydomowego ogrodnika

    masz inne poczucie piękna trudna ale nie krytykuj innych , że mają inaczej

    wolisz od strony sąsiada ścianę zielneni w postaci tuji od sznurka czy betonowe ogrodzenie na 2m jak w fabryce ..

  3. #23

    Domyślnie

    Zakładając ogród byliśmy pewni, że zapanujemy nad zielskiem na rabatach i wokół krzewów. Gdzieś w połowie sierpnia daliśy za wygraną. Co dwa, trzy tygodnie było plewienia na dwa dni dla dwóch osób. W tym roku wczesną wiosną położyliśmy włókninę, przysypaliśmy małą warstwą ziemi, na to kora. I wygląda to o niebo lepiej niż zarośnięte chwastami rabaty.

    Aha, jestem rasowym wsiunem, od zawsze mieszkałem na wsi w domku z ogródkiem.

    I też mamy tuje posadzone od sznurka.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stokrotka
    Wiesz co, Wari - ja mam podobny gust, jak Ty (precyzując - nie podoba mi się to samo co Tobie), ale dlaczego deprecjonujesz czyjś gust?
    Nie deprecjonuje, po prostu informuję co na ten temat myślę. To zresztą w minimalnym stopniu kwestia gustu, ale raczej walorów przyrodniczych. Tak się akurat złożyło, że tutaj idzie to w parze.


    Cytat Napisał Stokrotka
    Tuje są ładne - no są, jak wszystkie rośliny, sadzenie ich pod sznurek ma sens uzytkowy, bo tworzą świetny zywopłot, co Ci to przeszkadza, że ktoś tak robi?
    Ano przeszkadza i nie uważam, aby kwestia finansowania przeze mnie urządzania takich "cmentarzysk" odbierała mi prawo do wypowiadania się na ten temat. Przeszkadza, gdyż ogromne przestrzenie wokół dużych i małych miast są masowo zagospodarowywane na osiedla domków jednorodzinnych, a ogródki w większości wyglądają właśnie tak, jak na obrazku. Dla mnie to przede wszystkim degradacja środowiska naturalnego i to na ogromną skalę. Nie wspominam tu o przecięciu dróg migracyjnych większych i średnich zwierząt płotami, ale o drastycznym zubożeniu miejsc życia dla bezkręgowców, drobnych kręgowców, niszczenie naturalnej roślinności. Najwyższą formą tego zniszczenia jest betonowa powierzchnia i trawnik, jak już pisałem to mniej więcej to samo. W taki to bezmyślny sposób wielu ludzi chcących być deklaratywnie bliżej przyrody niszczy ją w sposób bezceremonialny.

    Nie chodzi o eliminację roślin egzotycznych, które się u nas zadomowiły, ale o zrobienie obok grządek np. wału pełnego traw i naturalnej roślinności, której oszczędzimy cotygodniowego widoku kosiarki, aby mogło tam bytowac choćby kilka gatunków naszych dzikich pszczół, jaszczurki i masa innych zwierząt. To co się dzieje w tej chwili to dziki pęd stada owiec do stworzenia biologicznej pustyni wokół miast. Na szczęście trafiają się czasem "szaleńcy", którzy cokolwiek z tego rozumieją, ale jest ich za mało, aby degradację powstrzymac.
    Życzę miłego dnia !
    *********************

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek R
    a mi się zawsze wydawało , że większym problemem i zachodem jest posiadanie jednogotunkowego dobrze utrzymanego trawnika niż pastewnej łąki ...
    Utrzymanie łąki (dlaczego od razu pastewnej - nie o takie chodzi, choć lepsze one 100 razy od trawniczka) jest prostsze (ale to raczej argument na rzecz tejże łąki), tylko dobranie odpowiedniego typu łąki do warunków środowiskowych jakie mamy jest nieporównywalnie trudniejsze. Wymaga jednak nie siły mięśni, ale pewnego zasobu informacji. Proponuję zapytać fitosocjologa.


    Cytat Napisał Wojtek R
    masz inne poczucie piękna trudna ale nie krytykuj innych , że mają inaczej ...
    Bo co ?

    Cytat Napisał Wojtek R
    wolisz od strony sąsiada ścianę zielneni w postaci tuji od sznurka czy betonowe ogrodzenie na 2m jak w fabryce ..
    Jak rozumiem, to jedyna alternatywa.
    Życzę miłego dnia !
    *********************

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał AWIk
    Aha, jestem rasowym wsiunem, od zawsze mieszkałem na wsi w domku z ogródkiem.

    I też mamy tuje posadzone od sznurka.
    Różnie się ludzie dowartościowują, wsiuny patrzą na miastowych i zakłądają se trawniczki. Nic nowego
    Życzę miłego dnia !
    *********************

  7. #27

    Domyślnie

    Ale dlaczego sądzisz, że się dowartościowują

    Dla mnie to wynika z prostego faktu, że ostatnio na wsi ludzie polikwidowali gospodarstwa i mają czas i możliwości żeby sobie zrobić koło domu tak jak chcą, a nie tak jak trzeba... A że chcą trawnik? Jejku, ja też mam trawnik, i też z prostej przyczyny - mam dzieci, planuje pieska a te stworzonka, jak wiesz, muszą się wybiegać. Zabetonować mam? W trawniku - mniszek, koniczyna Szanuję pszczółki, mrówki i inne ptaszki - mam rabatki bylinowe, kwiaty jednoroczne, mam drzewka owocowe, krzewy ozdobne dla ptaszków i zapylaczy...

    A jeśli juz mówimy o gustach - mnie tuje pod rząd nie przeszkadzają. Tuje są zielone, ergo ładne Jeśli już, to bardziej rażą mnie kurhaniki z kamieni usypane na srodku płaskiego trawnika i nazwane szumnie skalniakiem - no to to jest straszne...
    Nie dotykaj, nie zasłaniaj
    nie pij, nie pal, nie nakłaniaj
    nie dopuszczaj się mordobić
    no to co tu, kurka, robić?

  8. #28

    Domyślnie

    Wiecie co? Ja sobie mysle ze ta dyskusja zmierza w jakims dziwnym kierunku.

    Wracajac do tematu fantastycznych wlasciwosci gluszacych wyrobow z tworzyw sztucznych:



  9. #29

    Domyślnie

    No wiec wracając do tematu, to ja wierzę, że i to, co pisze Rezi i to co piszą Wojtek z Inką jest na podstawie własnego doświadczenia, a że te doświadczenia są różne, no to są i już.

    Moja sąsiadka ma przepiękne wielkokwiatowe róże, co lato się nimi zachwycam. Róże rosną prawie cały dzień w cieniu, w miejscu, gdzie stoi woda po deszczu, a na jesień sąsiadka ścina je niziutko i owija normalną folią, którą ściaga dopiero na początku maja Barbarzyństwo, powiedzielibyście, , tylko skąd te piękne kwiaty. Za nic ma teorie uprawy róż, a nawet zdrowy rozsądek - różom to nie przeszkadza.

    Normalnie ma takie efekty jakby dwa minusy dawały plus

    Znaczy, nie dziwi nic, że jednemu ta agrowłóknina pomaga, a innemu bruździ.
    Nie dotykaj, nie zasłaniaj
    nie pij, nie pal, nie nakłaniaj
    nie dopuszczaj się mordobić
    no to co tu, kurka, robić?

  10. #30

    Domyślnie

    Ja też mam agrowłókninę pod korą.Mogę się bić w piersi /bo zgadzam się z przytoczonymi wyżej argumentami/, ale jej nie zdejmę. Mój ogród, in spe, ma ponad 3000 m kw., trwa wykańczanie domu, pracuję i mam rodzinę. A do prac ogrodniczych jestem sama. Chciałabym wprowadzić się nie na pustynię, ale do młodego choćby ogrodu. To co mam robić? Muszę kłaść agrowłókninę, bo ona w znacznie większym stopniu niz sama kora ogranicza chwasty. Nie podoba mi się, że osoby, które maja inne zdanie na jakiś temat, zamiast przekonywać, obrażają i oceniają przeciwników /między innymi i mnie/. Całe życiem ieszkałam w mieście w domu z ogródkiem.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Rezi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Poznań
    Posty
    4.238

    Domyślnie

    przy okazji wrzuce zdjęcia chwastów na agowłókninie jedna szansa to wywalenie jej razem z chwastami
    Pozdrawiam
    Rezi
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Historia kołem się toczy

  12. #32

    Domyślnie

    się dzieje

    a w kwestii kory bardziej niz folii gdzie dajecie korę? Bo ja tylko pod iglaki. (do tego znoszę sobie z lasu szyszki, haha). Ale znam osoby, które wszędzie dają korę - pod lawendy, magnolie, tulipany... Myślicie, że jest to uzasadnione?

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Capricorn
    się dzieje

    a w kwestii kory bardziej niz folii gdzie dajecie korę? Bo ja tylko pod iglaki. (do tego znoszę sobie z lasu szyszki, haha). Ale znam osoby, które wszędzie dają korę - pod lawendy, magnolie, tulipany... Myślicie, że jest to uzasadnione?
    Mam wszędzie Nie wiem czy uzasadnione, ale tak mam urządzony ogródek
    a szyszki też znoszę workami nawet i wysypuję pod iglaki

  14. #34

    Domyślnie

    Inka, na cebulowe też dajesz korę?

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Capricorn
    Inka, na cebulowe też dajesz korę?
    Tak, powycinałam w agrowłókninie wielkie koła, tam wsadziłam hiacynty, tulipany, żonkile i na to kora, taka drobniejsza, ale na równi z pozostałą. I już, wszystko kwitło i miało się dobrze

  16. #36

    Domyślnie

    moze temat niezbyt swiezy ale przywracam go poniewaz w ogrodniczym (w ktorym sprzedaja folie i wlokniny) powiedziano mi, iz sposobem walki z chwastami, sposobem w miare ekologicznym, dajacym dobry rezultat na okres okolo 2 lat jest rozlozenie pod krzaczkami gazet i potem normalnie posypanie tego kora


    co Wy na to? czy ktos to stosowal i moze macie jakies doswiadczenia i opinie

  17. #37

    Domyślnie

    Rozkładnie gazet pod krzewami a co się dzieje z farba drukarską z tych gazet? Przecież farby to chemia, któłra po rozłożeniu papieru ląduje w glebie. Do mnie ten sposob nie przemawia

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Agrowłóknina to standart w firmach zakładających ogrody. Wykonanie ogrodu zamawia zwykle człowiek, który nie ma ani ręki ani czasu na ogród. Nie bedzie biegał z motyczką i pielił.
    Uważam to za rozwiązanie praktyczne, aczkolwiek staram się namawiac klientów na rośliny okrywowe (konwalie, fiołki, bodziszki, jasnotę, barwinek, runiankę, itd.) i nie robienie tragedii z pokrzywy w kącie ogrodu.
    Najwygodniej jest ułożyć agrowłókninę w początkowej fazie istnienia ogrodu, gdy rośliny sa małe. I stopniowo zdejmować ja, w miarę rozrastania się roślin.

    Najważniejsze, aby jak najmniejszy kawałek gleby był odkryty.

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Rezi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Poznań
    Posty
    4.238

    Domyślnie

    Najwygodniej jest ułożyć agrowłókninę w początkowej fazie istnienia ogrodu, gdy rośliny sa małe. I stopniowo zdejmować ja, w miarę rozrastania się roślin.
    głos rozsądku
    Pozdrawiam
    Rezi
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Historia kołem się toczy

  20. #40

    Domyślnie

    Ja położyłam pas tkaniny ogrodniczej koło płotu. Za płotem mam ugór z chwastami po pas, które przełaziły na moją stronę. Kosiłam za płotem (mimo że to nie moja działka), ale te chwasty to wyjątkowo dorodne egzemplarze. Teraz przynajmniej mam spokój.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony