dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie dokładne wymiary działki?

    Czy przy wykonywaniu mapy do celów projektowych geodeta powinien podać dokładne wymiary działki?
    Ja mam mapę do celów projektowych ale nie wiem ile ma moja dokładnie moja działka.Z mapy wynika że 13m a z jak sama mierzę to 12,65.

    Proszę o wypowiedzi!!!!!!!!!!
    A4tech

  2. #2

    Domyślnie

    Różnica 35cm, no faktycznie dużo.
    O dwa palce miedzy bym się nie bił ,ale o trzy?....
    Ja mam dłuższą o 1,5m bo wliczona jest połowa drogi.
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  3. #3

    Domyślnie

    Może nie jest to wielka różnica ale jeśli mam 13 m to mieszczę się z domem a jeśli 12,65 to muszę zbliżyć się do sąsiada na 1,5m i ubiegać się o odstępstwo od przepisów.Wcale to nie jest takie proste przy takich rozmiarach działki jakby się wydawało!!
    Ale dziękuję za wypowiedz
    A4tech

  4. #4

    Domyślnie

    ja też mam pytanie czy jes to możliwe żeby były az takie różnice między mapą a rzeczywistością mapa 23m a realnie 22.6 jak to sprawdzić?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Zawsze można przeprowadzić wznowienie granic działki i wszystko będzie jasne.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  6. #6

    Domyślnie

    ale te działki są nowo dzielone, ba mam świeżo zrobioną mapkę do celów projektowych i jest jak byk 23m

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karolina3
    ale te działki są nowo dzielone, ba mam świeżo zrobioną mapkę do celów projektowych i jest jak byk 23m
    No to się ktoś gdzieś pomylił. Albo może dokładny podział jest tylko na napierze a w rzeczywistości ktoś na oko podzielił.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kar_ma
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Proszę się skontaktować z geodetą, który robiła podział lub mapę do celów projektowych i domagać się wyjaśnień. Różnice tego rzędu są niedopuszczalne!
    Nawet 10 cm to za dużo.

  9. #9

    Domyślnie

    Powiem tak:
    - Na mapie jaką posiadasz - zapewne analogową nie jesteś wstanie zmierzyć 23,00 m
    - w terenie nie jesteś w stanie zwykłą miarką zmieżyć 22,60
    - Na mapie geodeta granice zapewne przerysował z mapy ewidencyjnej a nie z operatów.

    Zaś słupki graniczne jeśli są stabilizowane zapewne są ustawione z wymaganą dokładnością tam gdzie potrzeba i ziemi masz tyle ile jest jej między słupkami.

    I jeszcze coś. Geodeci mierzą po rzuceniu długości na płaszczyznę, a ty taśmą po nim mierząc już nie koniecznie. Powoduje to tyle, że każdy namierzy sobie więcej niż geodeta i wszyscy są zadowoleni i ziemi nie braknie.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin714
    I jeszcze coś. Geodeci mierzą po rzuceniu długości na płaszczyznę, a ty taśmą po nim mierząc już nie koniecznie. Powoduje to tyle, że każdy namierzy sobie więcej niż geodeta i wszyscy są zadowoleni i ziemi nie braknie.
    jeżeli teren jest płaski to odchyłki pomiaru miarką powinny być rzędy kilku cm, a nie 35 cm !

    może ktoś przestawił kamienie graniczne?

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gazio
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Koszalin
    Posty
    296

    Domyślnie

    Dokładność odczytu z mapy przyjmuje sie 0,5 mm, czyli dla mapy w skali 1:500 jest to 25 cm, a dla 1:1000 odpowiednio 0,5 m.
    sądzę, że słupki graniczne (o ile istnieją) wyznaczają prawidłową granicę.
    Poprawność pomiarów można zweryfikować mierząc powierzchnię działki i porównując z powierzchnią podaną w ewidencji. Mozna też dotrzeć do materiałów z podziału działki - na szkicach są podane dokładne wymiary dzialki.
    Za was, za nas, za gaz!!!

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Kaśka73
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Wrocław/ Kiełczów
    Posty
    2.530

    Domyślnie

    u mnie też coś nie gra i to nie o 10-20 cm ale prawie o metr wyszło to przypadkiem przy mierzeniu działki pod ogrodzenie idę z tym do geodezji popytam, potem nasz geogeta i zobaczymy

    niech mi ktoś nie pisze że nie mozna zmierzyć 25 metrów prawidłowo bo to już żarty chyba

  13. #13

    Domyślnie

    W świecie fizycznym niczego nie można zmierzyć tak żeby z pełną odpowiedzialnością powiedzieć że to jest 25m i koniec. Wszędzie są niedokładności pomiarów. Taka taśma z lidla napewno nie służy do precyzyjnych pomiarów. Mierząc czymś takim wynik uzależniasz od:
    - precyzji wykonania taśmy a wiadomo jak w Chinach z tym jest
    - od twojego oka bo kilka kresek w tę, kilka w tę to nie problem
    - stopnia napięcia taśmy
    -temperatury
    poprawności przyłożenia końcówki bo jedne liczą od ucha inne od taśmy od ucha po wewnętrznej stronie, od ucha po zewnętrznej stronie. Nie wspomnę ,że uch może już być zdeformowane.

    Dochodzi do tego odczytanie długości z mapy. Kto ci odczytał kategorycznie 25m?

    Kolejna sprawa to dokładność mapy. Jeżeli punkt graniczny nie jest w kułeczku na mapie to można powiedzieć ,że jest to punkt oriętacyjny któregoś tam rzędu dokładności.

    Pododawaj sobie te błędy do kupy i zastanów sięjeszcze raz czy jesteś w stanie zmierzyć dokładnie 25m swojej działki?
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin714
    W świecie fizycznym niczego nie można zmierzyć tak żeby z pełną odpowiedzialnością powiedzieć że to jest 25m i koniec. Wszędzie są niedokładności pomiarów. Taka taśma z lidla napewno nie służy do precyzyjnych pomiarów. Mierząc czymś takim wynik uzależniasz od:
    - precyzji wykonania taśmy a wiadomo jak w Chinach z tym jest
    - od twojego oka bo kilka kresek w tę, kilka w tę to nie problem
    - stopnia napięcia taśmy
    -temperatury
    sugerujesz. ze tasma z Lidla bedzie miala metr przeklamania na odcinku 25m ?

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gazio
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Koszalin
    Posty
    296

    Domyślnie

    Na studiach liznąłem trochę geodezji i czasem trudno było mi uwierzyć jakie czynniki należy brać pod uwagę. Każda metoda pomiaru i narzędzie pomiaru wprowadza swój błąd.

    Geodeci na pewno nie używają taśmy do wyznaczenia granic. Żadna taśma nie da wymaganej dokładności pomiaru. Wykorzystywane są pomiary współrzędnych względem osnowy.
    Za was, za nas, za gaz!!!

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Piotrek1990

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Barłogi
    Kod pocztowy
    24-170
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał gazio Zobacz post
    Dokładność odczytu z mapy przyjmuje sie 0,5 mm, czyli dla mapy w skali 1:500 jest to 25 cm, a dla 1:1000 odpowiednio 0,5 m.
    sądzę, że słupki graniczne (o ile istnieją) wyznaczają prawidłową granicę.
    Poprawność pomiarów można zweryfikować mierząc powierzchnię działki i porównując z powierzchnią podaną w ewidencji. Mozna też dotrzeć do materiałów z podziału działki - na szkicach są podane dokładne wymiary dzialki.
    A jak dotrzeć do takich materiałów, jak długo trzeba na nie czekać i ile one kosztują? Bo dał mi niby geodeta jakiś szkic na nim napisane są wymiary działki ale na pewno są złe bo z 17 metrów działki geodeta zrobił mi 21,65 a działkę z drugiej strony drogi zwęził o tyle samo(zamienił działki wymiarami) bo chyba muszę mieć jakiś dokument z wymiarami działki żeby wybrać do tego projekt...

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dlaczego pytasz nas a nie geodety?

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie

    @gazio - nie do końca masz rację
    Mi wytyczając dom geodeta wytyczał za pomocą taśmy i pryzmatu.
    Inwentaryzację podwykonawczą robił już inny geodeta za pomocą GPSa i .... wyszło, że dom stoi idealnie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony