dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Służebnośc

  1. #1

    Domyślnie Służebnośc

    Witam, mam pytanie co do służebnośći

    Mam działki budowlane1-5 kwadraciki i po prawej stronie każdej działki jest wytyczona służebność o szerokości 5m
    [1]|
    [2]|
    [3]|
    [4]|
    [5]|
    Gdy sprzedam działkę numer 1 to nowy właściciel nie zablokuje mi dojazdu do drugiej działki? i czy po sprzedaniu pierwszej będę mógł ciągnąć np. wodę czy prąd po tej służebności do działki numer 2?? czy muszę wtedy pytać o zgodę nowego właściciela?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMariusz7 Zobacz post
    Witam, mam pytanie co do służebnośći

    Mam działki budowlane1-5 kwadraciki i po prawej stronie każdej działki jest wytyczona służebność o szerokości 5m
    [1]|
    [2]|
    [3]|
    [4]|
    [5]|
    Gdy sprzedam działkę numer 1 to nowy właściciel nie zablokuje mi dojazdu do drugiej działki? i czy po sprzedaniu pierwszej będę mógł ciągnąć np. wodę czy prąd po tej służebności do działki numer 2?? czy muszę wtedy pytać o zgodę nowego właściciela?
    Jaką masz służebność, do działek czy udzielna Tobie imiennie?
    Należy rozgraniczyć służebność przejazdu od służebności mediów w tej drodze, to są dwie oddzielne sprawy.
    Jeżeli udzielono służebności dojazdu do działek, to nowy właściciel działki [1] nic nie możne zrobić z tą drogą - o niczym nie decyduje. Wszystkie zgody dotyczące drogi są udzielane przez właściciela drogi a nie służebnobiorcę
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wiem, pytam was bo geodeta mi to robił i w decyzji jest taki zapis: "Podzial nieruchomosci zatwierdza się pod warunkiem że w przypadku zbywania działek powstałych w wyniku podziału przy zbywaniu nieruchomości zostaną ustanowione odpowiednio służebności gruntowe przejazdu i przejścia mające zapewnić dostęp do drogi publicznej dla działek 1 2 3 4 5 Za spełnienie warunku uważa się także zbycie wydzielonych działek gruntu wraz z byciem udział w prawie do działki stanowiącej drogę wewnętrzną, taki jest zapis w decyzjj a w projekcie jest zaznaczone przerywaną linią ta droga z opisem służebnosc dojscia dojazdu do szer 5m

  4. #4

    Domyślnie

    zamiast służebności, trzeba było wytyczyć drogę wewnętrzną. Wtedy każdemu sprzedajesz 20% udziału w tej drodze razem z działką.
    Sam osobiscie nigdy nie kupiłbym działki z jakakolwiek służebnością przejazdu.


  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    A ja bym wolał służebność. Wtedy jeden właściciel rządzi drogą. Jeden podpisuje się pod wnioskiem o wycinkę drzewa czy zgodę operatorowi na wpuszczenie czy rozbudowę mediów. A jak jest wielu właścicieli, to robi się problem. Współwłasność dwóch- trzech osób jeszcze da się przeżyć przy braku "wojny" między nimi. Jak jest więcej robi się problem nie tylko przy złej woli, ale też przy lenistwie, czy "mi nie potrzebne" (np. światłowód), więc brak zgody jednego rozwala całą robotę i trzeba wozić się po sądach.

    Do tego wydzielenie działki na drogę to konieczność zachowania odległości od nowej granicy działki przy budowie..

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMariusz7 Zobacz post
    Witam, mam pytanie co do służebnośći

    Mam działki budowlane1-5 kwadraciki i po prawej stronie każdej działki jest wytyczona służebność o szerokości 5m
    [1]|
    [2]|
    [3]|
    [4]|
    [5]|
    Gdy sprzedam działkę numer 1 to nowy właściciel nie zablokuje mi dojazdu do drugiej działki? i czy po sprzedaniu pierwszej będę mógł ciągnąć np. wodę czy prąd po tej służebności do działki numer 2?? czy muszę wtedy pytać o zgodę nowego właściciela?
    - służebność ( wg mojej wiedzy ) przejazdu / przechodu / "ciągnięcia" mediów infrastruktury technicznej może udzielić notarialnie właściciel danej działki, ale też nie może odmówić. W zasadzie każdą możliwą sprawę sądową przegrałby, gdyby takiej zgody nie udzielił. I w sumie dobrze, że geodeta już taki "pas służebności " wyznacza, ponieważ trudno, aby jeden właściciel ograniczał możliwości zabudowy dla pozostałych X działek.
    - wg Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym :
    „dostępie do drogi publicznej” - należy przez to rozumieć bezpośredni dostęp do tej drogi albo dostęp do niej przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej; "
    ... jednym słowem Ustawa traktuje służebność na równi z dostępem do drogi bezpośrednim lub przez drogę wewnętrzną. I dobrze
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMariusz7 Zobacz post
    Nie wiem, pytam was bo geodeta mi to robił i w decyzji jest taki zapis: "Podzial nieruchomosci zatwierdza się pod warunkiem że w przypadku zbywania działek powstałych w wyniku podziału przy zbywaniu nieruchomości zostaną ustanowione odpowiednio służebności gruntowe przejazdu i przejścia mające zapewnić dostęp do drogi publicznej dla działek 1 2 3 4 5 Za spełnienie warunku uważa się także zbycie wydzielonych działek gruntu wraz z byciem udział w prawie do działki stanowiącej drogę wewnętrzną, taki jest zapis w decyzjj a w projekcie jest zaznaczone przerywaną linią ta droga z opisem służebnosc dojscia dojazdu do szer 5m
    Ok, Czyli działki są twoje i ty masz zdecydować czy udzielisz służebności lub droga będzie współwłasnością.
    Wybierz służebność gdy jedną z działek będzie też twoja lub będziesz tam mieszkać, wtedy ty decydujesz. Jednak jako właściciel odpowiadasz za utrzymanie drogi. a....Służebność jest odpłatna.
    Drugi wariant, sprzedając działki sprzedawaj udział 1/5 w drodze, wtedy nowi właściciele działek staną się udziałowcami drogi. Wybierz to gdy ta droga nie jest ci potrzebna.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Wybierz służebność gdy jedną z działek będzie też twoja lub będziesz tam mieszkać, wtedy ty decydujesz.
    Przecież służebność będzie przebiegała przez wiele działek po podziale. To każdy nowy właściciel będzie miał służebność w pozostałych działkach, a inni w jego. Przynajmniej tak zrozumiałem.


    Podstawowa zaleta nie wydzielania działki na drogę to wymagane odległości od granicy działki - droga może przebiegać bliżej zabudowań czy urządzeń które mają wymagania co do odległości od granicy działki.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Służebność jest odpłatna.
    - mam Akt Notarialny zakupu działki przez mojego Inwestora, gdzie właściciel działki sąsiedniej udziela służebności gruntowej " przejazdu i przechodu oraz prowadzenia mediów " nieodpłatną . Tak więc, jak strony się umówią ...
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #10

    Domyślnie

    Na mapie geodezyjnej nie ma wyznaczonej drogi takze nie moge sprzedawac udzialów, jest tylko po dzialkach z prawej strony zaznaczone przerywaną linia sluzebnosc 5m, popytam sie u notariusza jak to najlepiej zronic tak gdy np wlasciciel dzialki nr 5 bedzie chcial podciagnac sobie prad to zeby nie pytal o pozwolenia wlascicieli pozostalych

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony