dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    juza1411

    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    4

    Domyślnie darowizna chcą mi ja odebrać

    heloo mam pytanko może ktoś wie 2 lata temu dostałam darowizną od ojca odbyło sie to legalnie u notariusza.Ojciec przepisał mi dom i działkę obecnie mieszka tam wraz z moją mama .Ja na dzien dzisiejszy mieszkam zagranicą co 3 miesiace jeżdze do polski.Moj ojciec ma 78 lat i naduzywa alkocholu.Obok tej działki mieszka mój przyrodni brat ojciec pije z nim i jest w planach odebranie mi działki bo brat ma komis i już niemieści się z autami i namawia ojca na zmianę darowizny czy może to zrobić że ojciec mi zabierze darowiznę bo jestem zagranica dodoam że w przyszlym roku chce na tej działce budować dom i boję sie ze jak wybuduje ojciec bedzie mi chcal zabrac ta działkę prosze o odp dziękuję

  2. #2

    Domyślnie

    Musieliby ci udowodnić rażącą niewdzięczność czy jakoś tak
    Np że bijesz ojca, wyrzuciłeś go z domu i żyje na jakimś smietniku itp.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego możliwe jest odwołanie darowizny w razie rażącej niewdzięczności obdarowanego w stosunku do darczyńcy. Uzasadnia to moralny postulat wdzięczności za korzyść majątkową uzyskaną pod tytułem darmym. Obdarowany może zostać pozbawiony tej korzyści w razie, gdy naruszy tą powinność w sposób rażący, czyli będzie postępował sprzecznie z zasadami współżycia społecznego. Przykładem rażącej niewdzięczności może być ciężkie naruszenie obowiązków rodzinnych, pobicie, zniewaga, kradzież czy nawet nieudzielenie pomocy w chorobie albo uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego. Z tego tytułu uprawnienia do odwołania darowizny posiada darczyńca lub spadkobiercy darczyńcy po jego śmierci. .

    Zgodnie z unormowanymi przepisami w Kodeksie Cywilnym darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył. Jeżeli w chwili przebaczenia darczyńca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie to jest skuteczne, ale gdy nastąpiło z dostatecznym
    rozeznaniem. Przebaczenia może dokonać sam darczyńca, ale nie może tego uczynić jego przedstawiciel ustawowy ani jego pełnomocnik. Przebaczenia nie traktuje się jako czynność prawną, dlatego może tego dokonać także osoba nie mająca zdolności do czynności prawnej. Nie jest ono oświadczeniem woli, a tylko przejawem uczucia. Działanie z rozeznaniem oznacza, że darczyńca zdaje sobie sprawę z tego, iż dokonał darowizny na rzecz obdarowanego, zaś ten dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności oraz, że darczyńca chce mu tę niewdzięczność wybaczyć. W przypadku , gdy rażącą niewdzięczność okazało więcej obdarowanych, to odwołanie darowizny wyłączone jest jedynie w stosunku do osoby, której darczyńca przebaczył.
    .
    Zgodnie z Kodeksem Cywilnym spadkobiercy darczyńcy mogą odwołać darowiznę z powodu niewdzięczności tylko wtedy, gdy darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołania albo gdy obdarowany umyślnie pozbawił darczyńcę życia lub umyślnie wywołał rozstrój zdrowia, którego skutkiem była śmierć darczyńcy

    Zasadą jest, że darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Jest to druga możliwość wygaśnięcia odwołania darowizny. Wskazany roczny termin dotyczy również spadkobierców darczyńcy .
    Odwołanie darowizny z powodu niewdzięczności obdarowanego może nastąpić przed jej wykonaniem, jak i po wykonaniu darowizny.

    Darowiznę można również odwołać z przyczyny niedostatku darczyńcy.
    Z wyżej wymienionej przyczyny darczyńca może odwołać darowiznę , jeśli po zawarciu umowy nastąpiło pogorszenie sytuacji majątkowej. Drugim warunkiem jest to, że umowa jeszcze nie została wykonana. Pogorszenie sytuacji majątkowej polega na tym, ze wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla utrzymania darczyńcy odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb albo dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Jeśli darczyńca popadnie w niedostatek po wykonaniu darowizny, to wtedy obdarowany ma obowiązek dostarczenia darczyńcy środków utrzymania. Może się ona jednak zwolnić z tego obowiązku , wydając darczyńcy wartość wzbogacenia. Zwrot darczyńcy wartości wzbogacenia polega na wydaniu przedmiotu darowizny albo sumy pieniężnej.


    2. Tryb odwołania i skutki

    Odwołanie darowizny następuje przez złożenie oświadczenia woli obdarowanemu. Oświadczenie to powinno być zawarte na piśmie i ma ono charakter prawokształtujący. Jednak w razie sporu zasadność odwołania podlega ocenie sądu.

    Przewidując możliwość odwołania darowizny z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego, zarówno wykonanej jak i nie wykonanej, w zakresie skutków odwołania art. 898 kodeksu cywilnego zawiera jedynie postanowienie, że zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu się . Przepisy uregulowane w Kodeksie przewidują również, że od chwili zdarzenia uzasadniającego odwołanie obdarowany ponosi odpowiedzialność na równi z bezpodstawnie wzbogaconym, który powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu.
    W przypadku darowizny nie wykonanej, skuteczne odwołanie darowizny powoduje, że darowizna ta upada z mocy prawa i żadne dalsze czynności nie muszą już być podejmowane. Istnieje natomiast rozbieżność poglądów w sytuacji darowizny już wykonanej. Pojawiają się więc pytania czy odwołanie takiej darowizny powoduje skutki rzeczowe czy też jedynie obligacyjne. Patrząc na pogląd orzecznictwa sądowego, odwołanie darowizny nie wywołuje skutków rzeczowych, a jedynie skutek obligacyjny, a więc zwrot przedmiotu darowizny stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu się. Obdarowany powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu już od chwili dokonania czynu będącego podstawą do rażącej niewdzięczności, uzasadniającej odwołanie darowizny. Treść i zakres zwrotu oraz rozliczeń związanych z odwołaniem darowizny zależy od stopnia, w jakim darowizna została wykonana oraz od stanu zużycia lub utraty uzyskanych w drodze darowizny korzyści. Jeśli własność przedmiotu darowizny, nie przeszła na osobę trzecią, obdarowany ma obowiązek wydać ten przedmiot darczyńcy i przenieść na niego własność. W przypadku, gdy przedmiotem darowizny jest nieruchomość, ma on obowiązek zawrzeć umowę notarialną przenoszącą własność nieruchomości na darczyńcę. W razie odmowy darczyńca może wytoczyć powództwo o stwierdzenie obowiązku złożenia przez obdarowanego oświadczenia woli co do przeniesienia własności z powrotem na darczyńcę.

    Skutkiem odwołania może być również całkowite rozwiązanie umowy. Według zasad prawa zobowiązań, darowiznę, która nie została jeszcze wykonana rozwiązuje się w wyniku zgodnych oświadczeń woli stron.
    Umowy darowizny są rozwiązywane również na drodze sądowej, w przypadku darowizny dokonanej przed ubezwłasnowolnieniem darczyńcy. Z żądaniem rozwiązania umowy może wystąpić przedstawiciel ubezwłasnowolnionej osoby. W celu ochrony interesów darczyńcy i obdarowanego również żądanie rozwiązania darowizny może być skutecznie zgłoszone tylko w ciągu dwóch lat od jej wykonania. . Zgodnie z unormowaniem przepisów kodeksu cywilnego rozwiązania umowy darowizny nie można żądać po upływie dwóch lat od jej wykonania. Termin ten nie przedawnia się i sąd musi go uwzględnić z urzędu, jednakże roszczenie o rozwiązanie umowy niewykonanej będzie podlegać przedawnieniu. Tak więc upływ terminu tego przedawnienia sąd będzie mógł wziąć pod uwagę jedynie na zarzut pozwanego.
    Rozwiązanie zobowiązuje obdarowanego do zwrotu przedmiotu darowizny. Zgodnie z uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 30 listopada 1994 r., III CZP 130/94 umowy dotyczące darowizn jeszcze nie wykonanych w całości maga być rozwiązane również w drodze kolejnej umowy, ale może to nastąpić za zgodą obu stron.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    juza1411

    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    4

    Domyślnie

    bardzo dziękuje za odpowiedz.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    A proszę uprzejmie I wszystkiego dobrego
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  6. #6

    Domyślnie Spadek..

    Odziedziczyłam wraz z siostrą po mamie kawałek ziemi i domek w ktorym aktualnie mieszkają jeszcze dziadkowie (rodzice mamy). Wraz z tym odziedziczyłysmy równiez obowiązek dochowania ich. Z dziadkami mieszka ich syn (notortczny pijak), czesto przyjezdzajątez jego dzieci. Jest tam straszny bałagan. Trzeba miec mocne nerwy zeby tam jechac Dziadkowie mają już ponad 70 lat, wymagaja opieki, ale chowają zwierzeta i obrabiają ziemi, którą juz poprzepiosywali rodzeństwu mojaj mamy..i tu pojawia sie problem bo rodzenstwo czasem tam bywa, noi są pretensję, ze my nie bywamy.. Długo by opowiadac..

    Mam pytanie, czy moze dojsc do odwołania nam tej darowizny, a jesli tak, to jakie muszą powziąć kroki i co udowodnic?

    dziekuje..
    AnqaB

  7. #7

    Domyślnie

    Jesli pisząc "darowizna" masz na myśli "spadek" - to od chwili przyjęcia przez Ciebiespadku nie może dojść do jego odwołania.

  8. #8

    Domyślnie

    Darowizne otrzymala mama w 1994r. kiedy dziadkowie podzielili swoj majatek na wszystkie dzieci. W akcie notarialnym zapisane jest ze mama dostaje "swoją czesc" w zamian za dożywotnie świadczenia na swoją rzecz okreslone w art. 908 KC.

    Mama zmarla w 2006r. wowczas ja z siostrą w drodze spadku odziedziczyłyśmy ową darowiznę...

    Teraz siosra mamy, jak przypuszczam ma ochote na ten domek.. Nie wiem co może zrobić, co mogą zrobić dziadkowie.. czy mogą zabrac, cofnąc swoją decyzję...

    Dziekuję za pomoc...
    AnqaB

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Praktycznie nie ma możliwości odwołania darowizny dokonanej w 1994r, a tym bardzie spadku tej darowizny.
    Przeczytaj co napisała wyżej Nefer
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  10. #10

    Domyślnie

    Na 100% nie można już cofnąć tej darowizny.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Bo to juz nie jest darowizna.
    To mama dostała ziemię za dożywocie w darowiźnie.
    Wy już macie ją w spadku. Jeśli nie zrzekłyście się spadku ( potem również Wasze dzieci) to niestety ...
    Jak widać nie zawsze spadek jest szczęściem

    A jeszcze jedno pytanie : czy sprawa spadkowa po mamie jest przeprowadzona ?
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  12. #12

    Domyślnie

    Sprawa spadkowa po mamie zostala przeprowadzona i mamy prawomocny wyrok, od stycznia 2007r.

    Jeszcze jedna wątpliwość, mamy to dyżywocie w spadku? tzn mamy dochowywac dziadków w zamian za te ziemie? czy tego obowiązku już nie ma?bo był on tylko na mamie?

    Tak na marginesie, my nie bywamy tam zby czesto, bo dziadkowie są "oblegani" przez siostry naszej mamy, poza tym mają auta i maja wieksza mozliwość pomocy dziadkom w razie potrzeby. Ten fakt chcą wykorzystać perzeciwko nam. Chodzi mi o tę rażącą niewdzięczność obdarowanego w stosunku do darczyńcy.

    Ps, Dziekuję za wszystkie rady, naprawde mam już mętlik w głowie, byłam u dwoch radców i nigdy do konca nie umieli odpowiedziec
    AnqaB

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Jeśli dożywocie jest wpisane w Księgę wieczystą ( a zapewne jest) to dziedziczysz działke razem z całym bałaganem - czyli musisz opiekować sie dziadkami na tyle na ile to w akcie darowizny zostało okreslone.
    Czasem to tylko dach nad głową , czasem wikt i opierunek, a na koniec pochówek.

    Dożywocie jest jak obciążenie hipoteki
    Tak działa dożywocie - oni dziemię/dom - ten kto darowiznę otrzymuję- w zamian - opieka.

    Teraz to Wy jesteście właścicielkami tego majątku i nikt już tego nie zmieni.
    I nikt poza Wami tą działką dysponować nie może.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  15. #15

    Domyślnie

    Jest wpis o dożywociu w księdze wieczystej

    Co do okreslenia swiadczeń to jest w akcie napisane ze sa to świadczenia okreslone w art. 908 Kc, a w szczegolności "zobowiązany jest przyjąć zbywców jako domowników, zapewnic im utrzymanie, mieszkanie, wyżywienie, swiato, opał, pomoc i pielęgnowanie w czasie choroby oraz sprawić własnym koszem pogrzeb".

    Dodam ze dziadkowie nie chcą przeniesc sie do mnie (ja mam 3 pokojowe mieszkanie). Jak wiadomo "starych drzew sie nie przesada". Poza tym zajmują sie synem alkoholikiem (40 sto kilkuletnim) Ja z siostrą tez niebardzo mozemy sie tam przeniesc (to ok, 13 km od naszego miejsca zamieszkania, kilka km piechotka). Bez auta to katastrofa...Ja musze pracowac, utrzymac mieszkanie itd... Siostra ma dziecko w wieku szkolnym.. Przeniesienie sie tam byloby dla nas dośc duzym utrudnieniem..

    Siostry naszej mamy tam jezdzą czesciej, pomagają w polu (zazanaczam ze wlasciwie na własnym), czasem zrobią drobny remont w domku, czasem zawiozą do lekarza.

    Mają nam za złe ze my tak nie robimy..

    Czy dziadkowie mając swiadków na to ze nas tam nie widac mogą odwołac te darowizne? i dac ją innemu dziecku. Jesli tak, to jakie konkretne argumenty przekonałyby sąd.

    Jesli mogę o to prosić.. to jakie najlepsze rozwianie w naszej sytuacji widzisz...

    dziękuje..
    AnqaB

  16. #16

    Domyślnie

    Poczytam sobie jutro artykuly z linków, ktore "mi odpowiedziałes" .. bo dziś juz padam ze zmęczenia.. Dziekuje za pomoc...
    AnqaB

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Anka,

    Najlepszym rozwiązaniem jest tam zamieszkać
    NIestety, nie zrzekłyście się spadku, a więc go przyjęłyście.
    Oczywiście, rozumiem, że nie rozwiązuje to Twoich problemów

    Jak przeczytasz artykuły to zobaczysz, że:
    - odebrać może ten kto darował
    - wątpię, żeby można było odebrać darowiznę teraz, bo teraz to już za późno - osoba, ktora odebrała darowiznę nie żyje ( współczuję ) a równie dobrze nie Ty mogłas odziedziczyć ten spadek. A więc hipoteteycznie - gdyby to był ktoś obcy to nkt nie mógłby mu odebrać niczego ( a gdyby kupił działkę , dziedkowie również "zostaliby sprzedani")
    - o ile masz zobowiązania w stosunku do dziadków ( sprawdź kto jest zapisany jako darczyńca) o tyle niekoniecznie w stosunku do syna alkoholika ( może być wpisany, ale wątpię)
    - osoby trzecie niewiele mają tu do powiedzenia choćby nie wiem jak chciały.
    - zmiana darowizny i tak nastepuje tylko i wyłącznie sądownie ( przeczytaj link - może sąd np. ustanowić rentę, jesli nie jesteś w stanie pomagać dziadkom)

    Musisz pogmerać - ale na Twoim miejscu załatwiłabym tę sprawę w te lub we w te. A najlepiej zacznij od prawnika.

    P.S. jestem dziewczynką
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    tu art. 908 KC:

    art. 908
    § 1. Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

    § 2. Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia.

    § 3. Dożywocie można zastrzec także na rzecz osoby bliskiej zbywcy nieruchomości.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  19. #19

    Domyślnie

    ufffffff, sprawa jest skomplikowana(

    no coz, "przetrawie" nowe wiadomosci i jeszcze sie odezwe))

    Ps. Przepraszam za pomyłkę w płci.. tu ciezko stwierdzic kto jest kto

    Dziekuje raz jeszcze...
    AnqaB

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Cytat Napisał AnqaB
    ufffffff, sprawa jest skomplikowana(

    no coz, "przetrawie" nowe wiadomosci i jeszcze sie odezwe))

    Ps. Przepraszam za pomyłkę w płci.. tu ciezko stwierdzic kto jest kto

    Dziekuje raz jeszcze...
    Luzik Wszystkiego dobrego - prześpij sie z tematem.

    Na pocieszenie : darowiznę jest bardzo ciężko odebrać - szczególnie, gdy "rodzna ma osobiste powody" tak jak jakieś ciotki
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony